“Hogyan lett a Muzsikás az egyik legismertebb magyar brand a világ kulturális piacán? Miért éppen ők emelkedtek ki a magyarországi táncházmozgalom mezőnyéből? Milyen tudományos alapok, társadalmi mozgások és személyes ambíciók szerencsés együttállása segítette az egészpályás népművészeti revival, benne a Muzsikás szárnyalását? Mi köze van a Rolling Stonesnak az ördöngösfüzesi ritka magyarhoz? Mi a kulcsa, hogy érzékeny művészemberek évtizedekig elviseljék, de ha kell, el is engedjék egymást? Mitől tart ki a lendület negyven év sikereivel és küzdelmeivel a hátuk mögött, s mit várnak a jövőtől? Izgalmas kérdések, amelyekre őszinte beszélgetések megidézésével kapunk választ ebben a kötetben.
Az alkotói szakaszok mentén haladva, a tárgyilagos szeretettel megrajzolt portrék sorozatából, egymástól merőben eltérő karakterekből áll össze az a rendkívüli jelenség, amit Muzsikásnak hívunk.
A könyvből megtudhatjuk a némiképp szándéka ellenére prímássá lett Sipos Mihály gondolatait Bartók és a népzene kapcsolatáról; láthatjuk, hogyan szakította ki multiinstrumentalista frontember mivoltából ifj. Csoóri Sándort a széki hegedülés varázslata; Hamar Dániel szinte a szemünk előtt lesz a bőgőzés mellett a zenekar szóvivője és – magad, uram, ha szolgád nincs! – ügyeinek intézője; elfogadhatjuk Éri Péter kissé befelé forduló személyiségét, aki a falusi zenészekhez ezer szállal kötődő muzsikájában bontakozik ki; megérthetjük azt a folyamatot, amelynek során Sebestyén Márta zenekari tagból szólistává válik, majd saját jogán lesz a magyar művészet világhírű követe; érezhetjük Porteleki László hegedülésében a magyarpalatkai bandával átélt együttmuzsikálások élményét.
Nem lepődnék meg, Tisztelt Olvasók, ha a képeket nézegetve, a diszkográfiákat olvasgatva újra és újra kedvet kapnának a Muzsikás zenéjének meghallgatásához…” (Berán István)
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Felsütött a nap az égre
A népdalgyűjtemény a Kárpát-medence kilenc tájegysége alapján mintegy 150 népdalt tartalmaz. A kötet elsődleges célja lehetőséget teremteni az éneklés és a közös éneklés örömének átélésére minél szélesebb körben, valamint a népdalok mögött található világ megismertetése néhány oldal terjedelemben. Minden rész az adott tájegység tudományos bemutatásával kezdődik (népesség, történelmének a legfontosabb pontjai, sajátosságai, térkép), ezt egy szépirodalmi részlet követi, majd egy mai táncházi zenész vagy énekes (mások mellett Berecz András, ifj. Csoóri Sándor) eleveníti fel a tájegységgel történő személyes találkozását. A kötetet a Kossuth-díjas Somogyi Győző grafikái díszítik.
Poós Zoltán - Táskarádió - 50 év, ötven magyar sláger
Az 1960 és 2010 közötti slágerek közül válogatni nem könnyű, hiszen az első évtizedekben nem léteztek slágerlisták, az utóbbi évtizedekben pedig éppenséggel voltak. A Táskarádió című könyv szerzője a legutóbbi ötven év dalaiból egy-egy jellegzetes slágert választ, és a témához illő könnyedséggel és egyéni módon leírja keletkezésének körülményeit, bemutatja szerzőit, előadóit, tartalmát és érdekességeit. A vizuális ráhangolódást sokrétű illusztrációs anyaggal éri el - ezek korabeli felvételek az előadókról, lemezborítókról és táskarádiókról.
Róbert Mandel - Hungarian Folk Instruments
Mandel Róbert "Magyar népi hangszerek" című kötetének legfőbb célja, hogy - a zeneszerszámok szakszerű leírása és a népi hangszereinket jellemzően említő magyar irodalmi részletek idézése mellett - tökéletes minőségű tárgyfotókkal, valamint eredeti minőségükben megtartott korabeli fotográfiákkal nemcsak a szűkebben vett szakmai és népzenei köröknek, hanem a zenekedvelőknek és a magyar zenetörténet iránt elkötelezett olvasóknak is bemutathassa, sőt megcsillogtathassa az Európában is páratlan magyarországi instrumentáriumot.
A kötet angol nyelvű.
Falk Géza - Mindentudó zenei zsebkönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Peter Gülke - Szerzetesek, polgárok, trubadúrok - A középkor zenéje
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Martina Skala - Strado és Varius
Egy bűbájos mese Stradóról, a kis hegedűről, és Variusról, az öreg hegedűművészről, a barátságról - és természetesen a zenéről.
A Strado és Varius négy részből álló sorozatának első részében Stradóval együtt megismerkedünk a hangszerekkel (a hegedűtől kezdve egészen a basszusgitárig), bebarangoljuk Párizst és tanúi lehetünk egy barátság születésének. A sorozat további köteteiben Strado és Varius eljut Prágába, Lipcsébe és Velencébe - ahol Mozarttal, Bachhal valamint Vivaldival találkoznak. A cseh író-illusztrátor Martina Skala gyönyörűen illusztrált könyvét szeretettel ajánljuk minden zenét tanuló és zenét szerető óvodásnak, kisiskolásnak - és természetesen szüleiknek.
Ismeretlen szerző - LGT nagy képes kottás emlékkönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Zenelexikon
A mai, többszólamú, sok hangszert használó, éneket a muzsikával kombináló zeneművészet, nyugodtan nevezhető az emberiség legifjabb művészeti ágának, ti. abban az értelemben mindenképp, hogy az európai dráma és költészet nagyjából háromezer éves, a képzőművészet pedig - ha a Willendorfi Vénusztól számítjuk, s miért ne - már 25 ezer éve gyönyörködtet bennünket. Az ősi „zene" a dob, a síp, a munkadal, olyan előfutára a mai zenének, mint az ősi barlangrajzok a mai festészetnek. A dal, a dallam persze már a kezdetek kezdetén is csodálatos jelenség volt, méltó az emberhez, csak az ember volt rá képes, s már a kezdetek kezdetén is azt a megfoghatatlant, éterit „mondta", dalolta, dobolta el a többieknek, ami a lelki történéseket, a boldogságot, örömet, vágyódást vagy szomorúságot fejezi ki, és ébreszti hallgatójában, A mai zene ebben nem különbözik az ősitől, de eszköztárában, műfajaiban, kifejezőkészségében épp akkora a különbség, mint a pislákoló olajmécses, s az eget pásztázó fényszóró között. Ez a zene a 11-12. században születik, amikora heterofónia, a kezdetleges többszólamúság megjelenik a gregorián énekekkel, a trubadúrok s a minnesangerek (lovagköltők), lanttal kísért dalaival. Ez az új zene a reneszánszban kezdett szárnyalni, kezdte eszközeit, műfajait kibontani, s adott nagy lendületet a hang szerek fejlődésén , előbb az énekkel, kórusokkal összefonódva, s azután a barokk zenében, 1600 után, színpadra állt az opera, majd Bach és Handel zseniális művészetében már az énektől független hangszeres zene zeng a főúri kastélyok, királyok zenetermében, s ez szól már az orgonán a templomok fenséges boltívei alatt... Ebből születik meg a "Kék Duna keringő", a "Csárdáskirálynő", az "Operaház fantomja", s a "Szeretlek is meg nem is" örökzöld pop-sláger.
Ez a lexikon ennek a hét-nyolcszáz éves, csodálatos folyamatnak az adatait tartalmazza, művekről, műfajokról, hangszerekről, előadókról, táncmuzsikákról szól - s a zene megalkotásának varázslatos képességével rendelkező alkotók előtt tiszteleg.Tudni, ismerni való lista, nem árt, ha kézügyben van a könyvespolcon.
Karl H. Wörner - A zene története
"Amikor 1946 őszén felkértek, hogy a hiedelbergi Zeneművészeti Főiskolán zenetörténeti előadásokat tartsak, a háború miatt nem állt rendelkezésemre olyan könyv, amely a tanítás alapjául szolgálhatott volna. Szükségessé vált tehát, hogy egy könyvet írjak, s hogy a hallgatóknak a lényeget lediktáljam. Így jött létre az a címszavakból álló gyűjtemény, amelyből végül, sokéves munka eredményeként, a jelen kötet született. Az eredeti cél semmiben sem változott: ez a tankönyv és segédkönyv is egyben, s mindenki, aki a zene történetében a tényeket keresi, haszonnal forgathatja. A könyv egyszerre szól oktatóknak és tanulóknak, zenéről íróknak és muzsikusoknak - és nem utolsó sorban a laikusoknak. A cifra, elbeszélő jellegről le kellett mondanunk. E kötetben az olvasó csak azt találja, ami a kutatásnak köszönhetően bizonysággá vált. A problematikus kérdéseket nem részletezhettük, ezzel szemben a nemzetközi szakirodalom összefoglalására törekvő irodalomjegyzékek útmutatást adhatnak az olvasó szakirányú tanulmányiban."
Vargyas Lajos - Folk Music of the Hungarians
Bartók Béla A magyar népdal című könyve (1924) és Kodály Zoltán A magyar népzene című tanulmánya (1937) után a harmadik nagyszabású, zenei néphagyományunkat összefoglaló munka A magyarság népzenéje. Bartók leíró, tipológiai számbavételének és Kodály történeti, összehasonlító áttekintésének módszereit egyesíti és fejleszti tovább Vargyas Lajos könyve, amely több, mint húsz éve, 1981-ben jelent meg. Tartalma azonban ma is időszerű, a népzenetudomány nélkülözhetetlen alapműve, ugyanakkor régóta beszerezhetetlen. A jelen kiadás legfontosabb újdonsága, hogy megvalósítja Vargyas Lajos eredeti szándékát: a dallamgyűjtemény hangzó közlését CD lemezen. Már az 1981-es könyv is úgy készült, hogy a gyűjtemény hanglemezeken kapcsolódott volna hozzá - azért, hogy az olvasó ne csak az írásos alakra lefordított dallamokat (kottákat) tanulmányozza, amelyek a tudományos elemzéshez nélkülözhetetlenek, hanem ismerje meg a dallamokat a maguk valóságában, eredeti hangzásában, hagyományos előadási stílusában. Vargyas ennek megfelelően a népzenei lejegyzéseket és hangfelvételüket egyaránt figyelembe véve válogatta ki gyűjteménye példaanyagát. A lemezen csaknem ezer kotta szerepel, melyből 951 népdal, és közülük 433 hallható a CD lemezen. Vargyas Lajos könyvében így ír: "Mennél nagyobb tudományos teljesítmény van belesűrítve egy-egy összefoglaló munkába, annál nagyobb ösztönzést ad a további kutatásra. Ez a két szintézis is annyi új kutatásra adott ösztönzést, hogy eljött az ideje az új eredmények összefoglalásának." Vargyas szavai Bartók és Kodály összefoglaló munkájára vonatkoznak, mi pedig kiterjesztjük megállapítását most már az ő könyvére, A magyarság népzenéjé-re is, amely minden bizonnyal jelentős hatással lesz a népzenetudomány további fejlődésére
"The greater the scientific achievement that is condensed in a synthetic work, the greater the stimulation it gives for further research." Bartók's and Kodály's "syntheses have stimulated so much new research that it is time once more to summarize the new findings." Vargyas's work (first published in 1981) which summarizes the achievements of Hungarian research into the Hungarian material discusses folk music on the basis of the musical aspects of the tunes (e.g. melody, tone set, rhythm, form, variation, types, styles), and also from the point of view of its social role in tradition, and as of an aesthetical phenomenon. Each chapter approaches the material from a different angle, the theoretical discussion shedding always new light on the same tunes. This survey naturally implies an insight also into the results of international ethnomusicological research; and will hopefully have a great impact on the subsequent development of ethnomusicology. Abounding in musical examples both written (almost 1000) and sound (433 pieces on the CD-ROM attachment), the book will be most probably welcomed by a circle broader than that of the reseachers. Due to a soaring worldwide interest taken in folk music, including its performance as well, the demand for folklore publications (especially those with authentic, original recordings) has evidently been growing.
Ismeretlen szerző - Hallották-e hírét?
Több mint kétszáz pásztordalt, betyárdalt, rabéneket, klasszikus és újabb keletű balladát, helyi tragikus eseményt megéneklő dalt s függelékként számos egyéb dalt közlünk ebben a könyvben, a népköltészet elbeszélő jellegű műfajainak határáról. Ilyen csoportosításunk nem véletlen. Bár a közölt dalok zömmel a balladák köré csoportosulnak, célunk mégsem egy-egy, olykor élesen nem is könnyen körülhatárolható műfaj figyelme, hanem a napjainkban még fellelhető elbeszélő népdalanyag bemutatása, annak szinte keresztmetszetét követve a határértékekig.
Valamennyi dalunk első közlés, néhány tanulmányi hivatkozást, idézetet leszámítva. Gyűjtési területük Vajdaság 27 faluja, városa a Tisza mindkét oldalán, azaz Bácska és Bánát, egyetlen szerémségi dal kivételével. A terület góca Zenta. a közölt anyag tehát elsősorban a "Zentavidéki balladák" (1960) húsz, s a "Száraz kútgém, üres válú" (1966) negyvenegynéhány ilyen dalt tartalmazó anyagával képez egységet.
Ómolnár Miklós - Rózsa Péter - Bem-Rockparty
Ez egy rockkönyv-írják a szerzők az "Állítólagos előszóban".Kortárs újságírók publicisztikája,
régi fotókkal, és jó riportokkal.
Egy korszak lenyomata, egy kultikus zenei klubról, mely mai is létező hely, mint Művelődési
Ház.
Nem csak a zenei része érdekes, az akkori "kultúrpolitika" is szerepet kap.
Idősebbeknek nosztalgia, fiataloknak egy kis kortörténet!
Ismeretlen szerző - Romániai magyar népdalok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Christoph Wolff - Johann Sebastian Bach
Ez a lebilincselő életrajzi könyv olyan hús-vér, eleven - s hibáktól sem mentes - embernek ábrázolja Bachot, amilyen a valóságban volt, egyszersmind hasznosítja a Bach-kutatás legutóbbi fél évszázadának minden eredményét. A könyv fényt derít a komponista életét és muzsikáját összefűző szoros kapcsolatra, megmutatja, hogyan jutott érvényre Bach felülmúlhatatlan kreativitása a zenészpályáján, zeneszerzői, előadóművészi, tanári és tudományos tevékenységében. Megtudhatjuk, hogy fennmaradt - így is nagy számú - alkotása miért csupán töredékét képviseli a teljes életműnek. Megismerkedhetünk az egyházzenei művek keletkezési körülményeivel, a kor liturgiájában elfoglalt helyükkel, s azzal, hogyan fogadták őket a hívők és Bach feljebbvalói. A könyv tárgyalja a világi zenedarabokat is - a billentyűs és zenekari műveket, a különleges alkalmakra írott kantátákat - és részletesen kifejti, milyen célok vezették a komponistát A fúga művészete és a Musikalisches Opfer megírásában.
A szerző mindeközben végigvezet Bach életén, bemutatja világát, környezetét születésétől, 1685-től iskolaévein és kisvárosi tisztségein át huszonhét esztendőt átívelő lipcsei pályaszakaszáig. Végigjárhatjuk Bach lipcsei lakását, és eleven leírásokat olvashatunk a Bach-ház mozgalmas életéről. A kötet mindvégig a korszak tágabb összefüggéseiben mutatja be Bachot: intézményeinek, hagyományainak részeseként, különféle hatások befogadójaként.
Christoph Wolff olvasmányos könyvével új mércét állít Bach életrajzírói elé.
Alberto Szpunberg - Liszt Ferenc
A 20 kötetes sorozatban a klasszikus zene géniuszainak életútjával, gondolkodásával, alkotói stílusával ismerkedhetünk meg. Sok színes történet, érdekesség, gazdagon illusztrálva. A CD-ken ismert műveik hallhatók a neves londoni Royal Filharmonikusok előadásában.
A CD-melléklet tartalma:
1. Esz-dúr zongoraverseny no.1 (19:24)
2. A-dúr zongoraverseny no.2. (21:56) Zongorán játszik: Alfred Brendel Előadja a Bécsi Pro Musica zenekar, vezényel: Michael Gielen
3. Les Preludes – szimfonikus költemény (15:46) Előadja a Hamburgi szimfonikus zenekar, vezényel: Hans-Jürgen Walther
(A felvételeket a barcelonai Expresso kiadó publikálta 2005-ben)
Gál Zsuzsa - Wolfgang Amadeus Mozart
A legtöbb gyerek - felnőtt szeretne lenni. A csodagyerek sorsában egy kicsit ez az álom valósul meg. Milyen ez a sors? Gyönyörű, de keserves is.
A csodagyerek aprón ismeri meg a világot - szépségeit, csúfságait egyaránt; dolgozik, amikor mások még játszanak - és amikor legszívesebben ő is csak játszana. És összeütközik a világgal, amikor felnő, s a világ elfordul tőle - mert nem aranyos kisgyerek többé. Ekkor válik el, zseni-e, vagy csak ügyes játékszer volt a felnőttek kezében. Kezdődik a harc: tudja-e pótolni az érett tehetség a pöttöm termet báját.
Erről a sorsról, Mozart életéről és művészetéről mesélnek könyvünk kis fejezetei, legmeggyőzőbben maga Mozart zenéje.
Juhász Előd - A Zenebutik sztáralbuma
100 világsztár, 100 adás, 100 helyszín
Dömötör Endre - Miklya Anna - Quimby
Egy nap Tibi és Livius kocsmázni indulnak, elköszönnek az ágy végén üldögélő, gitározó Fefétől, végigbulizzák az éjszakát, reggel hétre érnek vissza, vidámak, hangosak és bűzlenek a pálinkától. Fefét ugyanabban a pózban találják, ugyanazt a számot gyakorolja.
___ - Sziasztok, fiúk! - köszön rájuk. Feláll, nekitámasztja a gitárt a falnak, nyújtózkodik, készül az iskolába, ezek meg bezuhannak a megüresedett ágyba, leejtik a fejüket a párnára, és azonnal horkolni kezdenek. Fefe egy darabig bámulja a szétcsapott barátait, aztán betakarja őket egy kockás pléddel, és megy a dolgára.
A Quimby egy dunaújvárosi iskolából indult el magabiztos, apró lépésekkel, hogy később, a népszerűség és siker kapujában, egy dramaturgiailag fontos ponton a szövegíró frontember annyira megzuhanjon, hogy mind a saját életét, mind a zenekar létét veszélybe sodorja. Ezután csodás felépülés és visszatérés következett, majd minden korábbinál nagyobb siker.
Hogy hívták Tibi kedvenc kecskéjét és hogyan történt Szilárd beavatása? Miért rögzítette Livius befőttes gumival az állkapcsát és miért tömte ki Dódi a porcelánnadrágját papír zsebkendővel? Mit keresett Fefe hajnalonként a vécédeszkán? Hányszor lépte át Faszi a határt? - belső zenekartörténet, első kézből.
Johannes Jansen - Wolfgang Amadeus Mozart
A születésének 250. évfordulójára megjelent, igényes könyv méltó tisztelgés a zenei tehetség előtt. Nemcsak gyönyörű festményekkel illusztrálja Mozart életét, hanem 3 nyelven is mutatja be.
Ismeretlen szerző - Tudod-e a választ? - Klasszikus zene
Egyszerre tanítanak és szórakoztatnak a Mi MICSODA sorozatban megjelenő, jól forgatható 180 kérdést és választ tartalmazó, kis könyvecskék. Bárhol, bármikor elővehetjük ezeket, kicsik, praktikusak és unaloműzők!