Kapcsolódó könyvek
Bangha Béla - Jellemrajzok a katholikus egyház életéből
Bangha Béla könyvében 24 személy erényes életét állítja elénk példaképként, részletesen kidolgozva. A könyvben szereplő személyek:
Tudósok, írók és művészek: Volta Sándor természettudós, Stolberg-Stolberg Frigyes Lipót gróf költő és történetíró, Ampère Endre természettudós, Veuillot lajos hírlapíró, Achtermann Vilmos szoborművész.
Államférfiak: Galanthai Esterházy Miklós gróf Magyarország nádora, O'Connell Dániel, Írország szabadsághőse, Don Garcia Moreno Gábor Dr. Ekvádor köztársasági elnöke, Windthorst Lajos Dr hannoveri államminiszter, a Német Birodalmi Centrumpárt vezére.
Hadvezérek, katonák: Hunyadi János hadvezér, Magyarország kormányzója, Tilly Tserklaes János gróf hadvezér, Csábrági és Szitnyai Koháry István gróf országbíró, költő és hadvezér, De Sonis Gaszton lovastábornok, Henry Pál tengerésztiszthelyettes, a "Petang" védője.
Egyháziak, szerzetesek: Panaszi Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek, Ketteler Vilmos Emmanuel báró mainzi püspök, De Veuster Demjén hithirdető, a "Bélpoklosok apostola", Brandis Mária Jozéfa grófnő, irgalmasnővér.
Szentek és boldogok: Tarzusi Szent Pál apostol és vértanú, Szent Ágoston hippói püspök, VII. Szent Gergely pápa Szent Benedek rendjéből, Árpádházi Szent Erzsébet thüringiai tartománygrófnő, Boldog More Tamás Anglia lordkancellárja, vértanú, Boldog Campion Ödön jézustársasági áldozópap, vértanú.
Ludwig Donin - Az Oltáriszentség élő csodája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Avilai Szent Teréz - Önéletrajz
Ez a könyv minden idők egyik legnagyobb misztikusának az önéletrajza, aki nemcsak azt a kegyelmet kapta meg, hogy elérte az ebben az életben elérhető legnagyobb közösséget Istennel, hanem azt is, hogy tud erről a közelségről, s a teljes ide vezető útról beszélni. Ezen út során Isten nem veszi ki az embert a világból, hanem éppen ellenkezőleg, arra teszi képessé, hogy korának terheit és tragédiáit teljes mértékben átélve, minden körülmények között fel tudja mutatni az Ő szeretetét. Teréz élete: imádságának története, azé az új életé, amit Isten élt őbenne.
Kiss Mária Hortensia - Új idők apostola
Mottó: "Halálod után kinyilatkoztatja és megmutatja az Úr Jézus, hogy valóban az Ő eszköze voltál és engesztelő áldozata. És Én megmutatom, hogy az Enyém voltál és az Úr Jézus leghatalmasabb Akaratából történt és fog történni minden. Nagy szándékainak megvalósításához téged használt és környezetedet eszköznek." (A Boldogságos Szűz szavai Galgóczy Erzsébethez, 1946. aug. 30-án.)
E könyvből származó tiszta jövedelem Galgóczy Erzsébet boldoggá-avatási ügyét támogatja.
Diós István - Szentek élete II.
A Szentek élete második kötetének megjelenésével a Szent István Társulat olyan művet ad az Olvasó kezébe, mely mind az életrajzok számát, mind az egyházi és tudományos hitelességet tekintve egyedülálló a maga nemében.
Az első kötet a római katolikus liturgiában ünnepelt szentek teljes névsorát tartalmazza, kiegészítve a magyar szentekkel.
A második kötet több mint 260 életutat mutat be naptári sorrendben. A válogatás fő szempontja a világegyház egészének megjelenítése, szemben az első kötettel, melyben főként az európai szentek kerültek előtérbe. A teljes műben így most méltó helyet kaptak a távol-keleti, az afrikai, a kevésbé ismert középkori , illetve az elmúlt évek során boldoggá- és szenttéavatottak is.
Míg a korábbi évtizedek hasonló kiadványai a csodákra és a legendás elemekre helyezték a fő hangsúlyt, addig ez a gyűjtemény a 3. évezred elvárásainak megfelelően készült. Elsősorban tehát a történetiséget tartja szem előtt, bár a jámbor hagyományok körébe utalt történeteket sem hagyja el teljesen.
A mű végén a két kötet közös névmutatója, valamint egy olyan összehasonlító naptár található, melyben a polgári névnapok és az Egyház szentjeinek névünnepei közösen láthatók.
Zakar András - Tihamér püspök élete
Fiatalemberek merész elhatározásának fogják talán némelyek minősíteni, hogy a Központi Papnövelde kis papjai összegyűjtötték mindazt a följegyzést, ami boldogult Tóth Tihamér püspök után megmaradt, s amit róla tisztelői és tanítványai az utókorra hagytak, s ezekből, valamint a baráti és közszájon forgó emlékezésekből testes kötetben életrajzát adják egy nagy embernek, nemzetközi hírre szert tett egyházi szónoknak és fájdalmasan rövid ragyogás után elköltözött főpapnak. De a vállalkozás csak azok előtt fog vakmerőnek látszani, akik Tóth Tihamérnak és az ifjú kornak lelki összeforrottságát nem ismerik eléggé. De akik tudják, hogy Tóth Tihamér nemcsak az ifjúságnak írt és szólott, hanem az ifjú lélek és gondolkozás jellegzetes megtestesítője volt, s ezért is tudott oly sikerrel a fiatalokkal bánni s lelküket megközelíteni, azok meg fogják érteni, hogy az igazi Tóth Tihamért megtalálni és bemutatni elsősorban ifjak hivatottak.
Tévedne, aki azt hinné, hogy ez életrajzban megszokott szabályok szerint felépített történelmi képet talál. Azt a fiatal teológusok valószínűleg avatottabb tollakra bízták, amelyek eddig is már érdemes dolgokat alkottak, s valószínűleg ezentúl is gazdag adatokat fognak még találni Tóth Tihamér élete emlékei között, amelyekből hasznos tanulságokat vonhatnak le az utókor számára. Épp ezeknek az emlékeknek - gyermekkortól halálig - összegyűjtése kedves figyelem a volt növendékek és tanítványok részéről mesterükkel szemben.
(Dr. Glattfelder Gyula csanádi püspök)
Anthony Kenny - Aquinói Szent Tamás
Szigorú értelemben vett filozófiai művet - Arisztotelész kommentárjaitól eltekintve- Aquinói Tamás nem sokat írt, ám teológiai művei olyan elmélyült filozófiai gondolatokat tartalmaznak, amelyek tükrében minden idők egyik legnagyobb filozófusának tarthatjuk őt. E kötet a filozófus Aquinói Tamásról szól. Bemutatja életének nevezetes epizódjait, írásainak fő témájáit, a mai filozófiai gondolkodásra gyakorolt hatását. Részletesen tárgyalja metafizikai rendszerének fő fogalmait, valamint - a kevésbé ismert, de méltó figyelmet érdemlő - szellemfilozófiáját: az emberi értelemmel, az akarattal, az értelmi és érzelmi képességekkel kapcsolatos gondolatait.
Mácz István - Suttogások és kiáltások halhatatlanságunkért
“Számolni kell azzal, hogy lényünk örök és halhatatlanságunk nem a halál után kezdődik, hanem abban a pillanatban, amikor észrevesszük, hogy halhatatlanok vagyunk. Minden pillanatban megtörténhet, csak elég világosság legyen hozzá.”
Hamvas Béla
Dr. Toldy László - Magyar Szent Erzsébet élete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jacques Le Goff - Assisi Szent Ferenc
Assisi Szent Ferenc egyénisége kétszeresen is lenyűgöz, amióta csak érdeklődésem, lassan már fél évszázada, a középkor felé fordult. Mindenekelőtt maga a történelmi személy, aki a XII-XIII. század fordulójának meghatározó időszakában, a középkor modern és dinamikus szakaszának kezdetén, mozgásba lendítette a vallást, a tág értelemben vett kultúrát és a társadalmat. Félig szerzetesként, félig laikusként, az ekkortájt fellendülő városokban, az utakon és a magányos elmélkedés színterein, az udvari kultúra fénykorában, amely egyben a szegénység, az alázat és a prédikáció új gyakorlatának korszaka is, az Egyház peremvidékén, de óvakodva az eretnekségtől, lázadó szellemben, de nihilizmus nélkül, Közép-Itáliában, a kereszténység legforrongóbb vidékén munkálkodva, Róma és az alvernai magány között, Ferenc meghatározó szerepet játszott az új keresztény társadalom apostolaivá váló, frissen megalapított koldulórendek felemelkedésében, és ökológiai dimenzióval gazdagította a keresztény lelkiséget, olyannyira, hogy a vallásban, az irodalomban és a képzőművészetben kifejeződő középkori természetszemlélet megalkotójának tűnik. Ferenc a Krisztust középpontba állító és a vele való azonosulásig jutó újfajta szentség mintaképe, az első ember, aki maga is részesült a stigmákban saját kora és a középkori történelem mindmáig legvonzóbb egyéniségei közé tartozik kezdi könyvének előszavát Jacques Le Goff.
Nagy jegyzetapparátussal ellátott, tudós munkái mellett a világhírű történész előszeretettel műveli az olvasmányos történeti esszé műfaját is. Ez utóbbi típusba sorolható ez a kötet, mely az igazi Szent Ferenc alakját úgy teszi szinte láthatóvá és hallhatóvá, hogy egyúttal mozgásban lévő, izgalmasan változó koráról is pontos képet ad.
Helena Christaller - A szent láng
"Valamennyien visszatértek helyükre az oltártól, pusztán Sciffi Klára hiányzott. A püspök körülnézett. Ott térdelt nem messze az oltártól és semmit sem látszott észrevenni abból, ami körülötte történik. Atyai mosoly lopakodott az egyházfejedelem szigorú arcába. Fogta az oltáron heverő pálmaágak egyikét és hirtelen ott állt a térdeplő leány előtt aranytól csillogó miseruhájában.
___ Az aranygyűrűvel díszített papi kéz Klára felé nyújtotta a szentelt ágat, amelyet elfelejtett elhozni az oltártól.
-- Béke veled, leányom!
___ Azután a püspök az oltár felé indult. Tudott talán valamit a leány elhatározásáról és finom tapintattal így akarta beleegyezését adni? A hatalmas, előkelő főpap most ott állt az oltárnál és minden mozdulatára vakítóan ragyogtak az aranysújtások a drága miseruhán.
___ Klárának ekkor eszébe jutott egy nyomorúságos szürke csuha, amelyet kötél övezett és maga előtt látta a sarutlan lábakat, amelyek nemrég ugyanitt haladtak végig. Szívében elcsendesült minden fájdalom. Gondolatát arra a férfiúra összpontosította, akivel meg akarta osztani életét, aki nővérének szólította és semmi sem látszott előtte kivihetetlennek és nehéznek. Mint fiatal hősnő, emelt homlokkal lépett a szegénység és nélkülözés elé, amely már várt az előkelő nemzetség sarjára."
Cándido de Dalmases - Loyolai Szent Ignác
"A modern idők hajnalán Loyolai Szent Ignác egyike volt azoknak a nagy személyiségeknek, akik elindították a katolikus egyház lelki és missziós megújulását. A jezsuita rend alapítója főleg a Lelkigyakorlatokban és a Rendalkotmányban örökítette meg azt a szellemiséget és azokat az apostoli alapelveket, amelyek századunkban sem veszítették el időszerűségüket. P. Cándido de Dalmases y Jordana (1906-1986) most magyarul is megjelenő Szent Ignác-életrajzába beledolgozta több évtizedes kutatásainak eredményeit. A Barcelonában született spanyol jezsuita ugyanis Rómában a Rendtörténeti Intézetben a Monumentuma Historica Societatis Iesu (=MHSI), Jézus Társasága Történeti Dokumentumai sorozatban az ignáci részleg felelős szerkesztője volt, és ő gondozta a Lelkigyakorlatok katalán és latin szövegének kritikai kiadását. Számos tanulmányban tette közzé a Szent Ignác életére, családjára és a jezsuita rend eredetére vonatkozó általa felfedezett új dokumentációt.
Az 1979-ben Madridban megjelent spanyol Szent Ignác-életrajzot több nyelvre lefordították. Sok új adatot találunk tehát P. Dalmases könyvében a rendalapítóra vonatkozóan. Szent Ignác, miként az egyház nagy szentjei általában, minden keresztény számára lelki mester lehet Krisztus követésében.
Ismeretlen szerző - Itt vagyok... engem küldj!
A könyv Duchesne Szent Filippine (1769-1852) életét mutatja be. Ő a Szent Szív szerzet egyik alapítója és első misszionáriusa. 1818-ban Amerikába érkezik, ahol az ő szívós munkája eredményeképpen a rend nagy fejlődésnek indult. Élete végén régi álma teljesül: az indiánok közé megy térítő munkára. 1988-ban avatta szentté II. János Pál pápa.
Monika-Maria Stöcker - Egy nagy szeretet kalandja
Ez a Lisieux-i Szent Teréz életét bemutató regény a francia karmelita apáca világát tárja az olvasók elé. Kis Teréz - akit XI. Pius pápa a modern kor legnagyobb szentjének nevezett - úgy tartotta, hogy a legnagyobb gyakran a legkisebb dolgokban nyilvánul meg, és a kis dolgok legalább annyira jelentősek, mint a látszatra nagynak tűnőek. Ebben az életrajzi műben Monika-Maria Stöcker megrázó módon eleveníti fel egy nagy szent életének fontosabb eseményeit. Ezt a könyvet tizenhat Teréztől készült fénykép teszi különlegessé.
Monseigneur Jean-Michel di Falco - Teréz anya, avagy a hit csodái
Jean-Michel di Falco 1941-ben született Marseille-ben. Pappá szentelték 1968. június 29-én. Miután több esztendőt eltöltött az oktatásban, 1982-ben kinevezik a Chrétiens-Médias általános megbízottjává. 1987-ben a Franciaországi Püspökök Konferenciájának szóvivője,majd 1996-tól 1997-ig, kulturális tanácsadó a Szentszék mellett működő francia nagykövetségnél.1977. augusztusában az Ifjúsági Világnapok szóvivője volt. 1997. július 4-én nevezték ki Párizs segédpüspökévé.
Teréz anyát, aki 1997. szeptember 5-én hunyt el Calcuttában, az egész világ ismerte és csodálta. 1979-ben béke Nobel-díjjal tüntették ki, s már életében szentnek tekintette őt számtalan csodálója.1946-ban kapta meg a „Hívást a hívásban”: mindenről lemondani, hogy a szegények közül a legszegényebbeknek, Calcutta nyomornegyedei férfiainak és asszonyainak szentelje magát. Teréz anya megalapította a Szeretet Misszionáriusai rendet, és kiterjesztette munkáját a világ minden országára és az „élet minden sebesültjére”. Hitbéli embernek kellett ahhoz lenni, hogy valaki megírhassa, a közhelyeken és az elkoptatott szólamokon túl, e kivételes asszonynak a nagyszerű sorsát. Ezt tűzte ki célul Monsigneur Jean-Michel Di Falco egy olyan könyvben, amely hemzseg az anekdotáktól, de amely mindenekelőtt egy szentté avatásra felterjesztett lélek lelki keresésének elbeszélése.Kivételes és felkavaró életrajz egy olyan asszonyról, aki kiemelkedik eme évszázadból, és aki tapinthatóvá teszi számunkra a hit csodáit.
Vahot Imre - Vahot Imre emlékiratai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Peter Brown - Szent Ágoston élete
Peter Brown harminc évvel ezelőtt megjelent klasszikus életrajzát már hosszú ideje a Szent Ágoston életét és tanítását bemutató alapműként tartják számon. Nemrégiben azonban Ágostonnak számos eddig ismeretlen levele és prédikációja került elő, és ez a nagyszerű fölfedezés új megvilágításba helyezte püspökségének első és utolsó évtizedét. Ezek a szövegek arra késztették Peter Brownt, hogy felülvizsgálja némely megállapítását mind a Vallomásokat író szerzővel, mind pedig az észak-afrikai római uralom utolsó éveiben prédikáló és író idős püspökkel kapcsolatban. Brown professzor az eredeti életrajzhoz - melyet változatlan szöveggel közlünk - csatolt terjedelmes Epilógus két fejezetében foglalja össze gondolatait ezekről az újonnan felfedezett dokumentumokról. Emellett arról is áttekintést nyújt, miként alakult az Ágoston-kutatás a hatvanas évek óta.
Kratochwill Mimi - Reich Károly élete és munkássága
„Magával ragadó vonalművészetének lebegő szépsége, formáinak gyengéd harmóniája, kompozíciójának ritmikai tökélye – mindez önmagában is egy csodálatra méltó virtuóznak, a klasszikus arányok egyik legutolsó igaz és meggyőző mesterének életművét őrzi számunkra. De az, ami a rajzai felett szinte remegésben tartja a levegőt, az a nyugodt-nyugtalanító feszültség, amitől nem lehet rajzait egykönnyen a jövőben sem továbblapozni, nos, ez egy másfajta, az esztétika területén túli áramot is közvetít felénk, az érinthetetlen, a sérthetetlen létöröm delejét.” Supka Magdolna
Thomas Merton - Hétlépcsős hegy
THOMAS MERTON igazi világjáró volt. E híres önéletrajzi könyvében kedves humorral és kíméletlen őszinteséggel osztja meg velünk vándorlásainak kalandos történetét. Sorait olvasva látjuk a városokat, ahol élt, megismerjük a divatos eszméket, amik hatottak rá, bepillantunk az izgatott éjszakai viták, a szórakozások világába. Elkísérjük útján a forróvérű fiatalembert, a mindenre fogékony, mégis gyökértelen egyetemistát - aki végül, huszonhét évesen bekopog a kolostor kapuján...
Edith Stein - A Bárány menyasszonya
Edith Stein korunk egyik legjelentősebb nőalakja. (...) Olyan korban élt, amely jobban szerette a sötétséget, mint a világosságot. Ezért kellett életét az erőszaknak kioltania. Szelleme, halhatatlan művei annak bizonyítékai, hogy haláláig az igazságosság hitvallója volt. II. János Pál pápa 1998. október 11-én iktatta a szentek sorába. Emléknapja augusztus 9. (...) A dokumentumokat Teresia Renata Posselt, Benedicta nővér egykori perjelnője fűzte egybe és látta el magyarázó jegyzetekkel. A könyv 1948-ban jelent meg németül, majd több nyelvre lefordították, és számos újabb kiadást ért meg. Magyarul most olvasható először.
Sarutlan Kármelita Nővérek, Pécs, 1998