A PARS Könyvek második kötetét elsősorban a bevezető statisztika kurzusok hallgatóinak szánjuk, hogy a középiskolai matematika tananyag ismeretére építve segítse őket az alapfogalmak és a legszükségesebb módszerek elsajátításában, valamint a statisztikai szemléletmód kialakításában. Könyvünket ajánljuk azoknak is, akiknek szükségük van a statisztika alkalmazására, de úgy érzik, hogy ismereteik kiegészítésre és rendszerezésre szorulnak. Szeretnénk meggyőzni az olvasót, hogy a statisztika nem bűvészkedés, a módszerek korrekt alkalmazását több-kevesebb erőfeszítés árán bárki elsajátíthatja.
Tankönyvünk nem recept könyv, röviden ismerteti a módszerek elméleti hátterét is, de ahol csak lehet, szemléletesen, minél kevesebb elvont definícióval és képlettel terhelve az olvasót. Példáinkat az élettudományok területéről vettük, ezért könyvünket legtöbb haszonnal valószínűleg a biológus, orvos, állatorvos és agrárszakos hallgatók forgathatják.
Könyvünk hasznos lehet azoknak a statisztikát már jobban ismerő és munkájukban rendszeresen használó kutatóknak is, akik szeretnének közelebbről megismerkedni az R programcsomaggal. Az R egy ingyenes programcsomag, mely a statisztikai módszerek szinte végtelen választékát kínálja és folyamatos fejlesztése miatt valószínű, hogy a legújabb eljárások először R-ben válnak elérhetővé.
A 2010-es javított utánynomásban javítottuk a Hibajegyzékben szereplő hibákat, valamint néhány bekezdéssel, ábrával, példával – melyek hamarosan felkerülnek a Kiegészítő anyagok közé – bővült a tankönyv.
Kapcsolódó könyvek
Standovár Tibor - Richard B. Primack - A természetvédelmi biológia alapjai
A tartalomból:
A biológiai sokféleség - avagy mit véd a természetvédelmi biológia
A biodiverzitás megoszlása a Földön
Hány faj él a Földön
Kihalás
Az élőhelyek pusztulása, fragmentációja, és leromlása
Túlzott hasznosítás, idegenhonos fajok és betegségek
A kis populációk problémái
Természetes élőhelyen kívüli - ex situ - védelem
A Föld védett területei
A nem védett területek jelentősége
Restaurációs ökológia, élőhely-helyreállítás
Nemzetközi természetvédelmi egyezmények
A kiadványt számos táblázat, ábra és kép egészíti ki, zárásul pedig a kötet függelékében irodalomjegyzék, valamint tárgy- és névmutató is szerepel.
Ismeretlen szerző - Ökológia
Napjaink természeti katasztrófái, az emberi népesség drasztikus növekedésének következményei: az éhezés, a járványok, a természetpusztítás; a felgyorsult klímaváltozás, a médiában ökológiainak nevezett környezeti-társadalmi problémák hosszú sora felértékelték az ökológiai kutatásokat.
Alaptankönyvünkben egyetemi hallgatóknak, középiskolai tanároknak és érdeklődő diákoknak, a természetvédelem és környezetvédelem területén civil szervezetekben vagy állami, kormányzati szervezetekben dolgozóknak, és általában mindazoknak ajánljuk, akik biztos ökológiai tudást szeretnének szerezni, hogy eligazodjanak a természetvédelmi problémák dzsungelében.
Boross László - Sajgó Mihály - A biokémia alapjai
A szerzők azt foglalták össze a biokémia óriási anyagából, ami a mezőgazdaság gyakorlatában szinte naponta szükséges. Írnak az életfolyamatok "bonyolító" makromolekuláiról, a katalizátorszerepet betöltő fehérjékről és építőelemeikről, az aminosavakról. A poliszacharidok és a lebontásuk által a szervezetben lejátszódó energiatermelő folyamat is méltó helyet kapott az anyagban. A nukleinsavak a legújabb kutatások szerint szerepelnek a műben. A lipidek azért érdemelnek különös figyelmet, mert egyrészt az energiaszolgáltató folyamatokban jelentős a szerepük, másrészt alkotórészei a sejt szerkezeti elemének, a sejtfalnak. Megismerkedünk még a könyvben a növényvilág színanyagaival, valamint a biológiai membránokkal is. A könyv írói arra törekedtek, hogy a tankönyvüket úgy korszerűsítsék, hogy a legutolsó évtized kutatási eredményeiből legalább vázlatosan rámutassanak a legfontosabbakra.
Ismeretlen szerző - Növényföldrajz, társulástan és ökológia
A Növényföldrajz, társulástan és ökológia megjelenése valóságos társadalmi szükségletet elégít ki, hiszen hosszú esztendők óta felsőoktatási intézmények számára nincs olyan tankönyv, amely a gyakorlat számára is nélkülözhetetlen növényföldrajzi, társulástani, ökológiai, környezet- és természetvédelmi ismereteket korszerűen összefoglalja.
Hajdu Ferenc - Vezérfonal a neuroanatómiához
Az egyetemek anatómiaoktatásában a neuroanatómia előkelő helyet foglal el. Ez kivétel nélkül érvényes az összes magyar orvosegyetemre és nem utolsó sorban a Semmelweis Egyetemre , ahol évtizedeken keresztül Szentágothai János professzor tevékenysége és személyisége határozta meg a neuroanatómia oktatását, valamint kutatását. Hajdu Ferenc sokéves oktatói tapasztalata alapján olyan vezérfonalat kíván a hallgatók kezébe adni, amely a tárgy gyakorlati követelményein alapul, és az anatómiavizsgára való felkészülést segíti a neuroanatómiai követelmények rövid összefoglalásával. Az átdolgozott kiadást a szerző kiegészítette a perifériás idegrendszerrel, mivel mind a szigorlatra való felkészülésben, mind a gyakorló orvosi tevékenységben a perifériás idegrendszer ismerete legalább olyan fontos, mint a központi idegrendszeré. A Vezérfonal 1990 óta német, 1991 óta magyar nyelven is a hallgatóság rendelkezésére áll. Ezen időszak bizonyítja, hogy hasznos segítséget nyújt a könyv az anatómiai szigorlati felkészüléséhez, sőt a neurológiához is.
Helmut Leonhardt - Anatómia II.
A második kötetben az Olvasó betekintést kap a belső szervek világába. Részletesen megismeri a keringési szervek, a vér és védekező rendszer, a légzőrendszer, a különböző mirigyek, az emésztőszervek, a vizeleti és nemi szervek, továbbá a bőr alapos felépítését, s utalást találhat ezek klinikai szerepére is.
Werner Kahle - Anatómia III.
A harmadik kötetben a kezdő nemcsak bevezetést kap az idegrendszer és az érzékszervek elemi szerkezetébe, hanem egyszerű és tömör formában bepillantást nyerhet a tudomány jelenlegi állásába is: az elektronmikroszkópia, a hisztokémia és az elektrofiziológia eredményeibe, valamint az immunhisztokémia és az autoradiográfia alkalmazásával nyert új kutatási eredményekbe.
Továbbá bemutatja az embrionális fejlődést és az agy működését is.
Werner Platzer - Anatómia I.
Jelen könyv a háromkötetes Anatómia 1. tagja. E kötet tömörített áttekintést ad a mozgásszervrendszerről és a perifériás idegrendszer mozgásszervrendszert érintő topográfiájáról. E kötetben találhatók a mozgásszervrendszer ér - és idegképleteinek perifériás topográfiai viszonyai is.
Az első nagy rész, az Általános anatómia taglalja a test részeit, a sejtet, a szöveteket. A második nagy rész, a Részletes anatómia sorra veszi a törzs, a felső végtag, az alsó végtag, a koponya, a fej és nyak képleteit. Az anatómiai leírásokon túl megemlíti a lehetséges variációkat, s ahol szükséges, klinikai megjegyzéseket is fűz hozzá.
A képek és a szöveg egybevetése az anatómiai összefüggések bemutatását hivatott szolgálni. A könyvet nemcsak orvostanhallgatók, hanem az érdeklődő nagyközönség is haszonnal forgathatja.
Juhász Lajos - Természetvédelmi állattan
Könyvünk azokat a hazánkban élő gerinctelen és gerinces fajokat ismerteti, amelyek törvényes védelem alatt állnak vagy állományuk fennmaradása érdekében védelmet érdemelnek. Áttekintést ad a természetvédelem számára lényeges rendszertani csoportokról. A rendszertani ismereteken kívül bemutatja a vadon élő állatok védelmének hazai és nemzetközi szabályait. Foglalkozik a természetvédelmi gyakorlatban oly fontos populációbiológiával és a biológiai sokféleség témakörével is.
Varga János - Tuboly Sándor - Mészáros János - A háziállatok fertőző betegségei
Könyvünk mindazokat az ismereteket tartalmazza, amelyek az állatorvostan-hallgatók számára szükségesek a háziállatok fertőző betegségeinek megismeréséhez és segítséget nyújt a gyakorló állatorvosoknak a betegségek felismerésében, gyógyításában és megelőzésében. Foglalkozik az általános járványtannal, a baktériumok és a vírusok okozta betegségekkel, valamint a fertőző encephalopathiákkal. A betegségek leírása egységes: szerepel benne az előfordulás, a járványtan, a kóroktan, a kórfejlődés, a tünetek, a kórbonctan, a kórjelzés, a megelőzés, a védekezés és a közegészségügyi vonatkozások.
Lars Svensson - Killian Mullarney - Dan Zetterström - Madárhatározó
Kötetünk valamennyi, Európában fészkelő vagy rendszeresen előforduló madárfajt bemutatja, de kitér a Közel-Kelet madaraira és a más földrészekről Európába tévedő ritkaságokra és kóborlókra is. Külön erőssége, hogy részletesen foglalkozik a magyarországi madárpopulációval. Világos és közérthető stílusban ad pontos és szakszerű leírást a megfigyelendő madár testméretéről, tollazatáról, élőhelyéről és előfordulási gyakoriságáról. Különlegessége a madárhangok részben külön e kötet számára készült átírása. A szövegben a fontosabb tulajdonságok dőlt betűvel szerepelnek, ez megkönnyíti a gyors eligazodást (ami terepi határozásnál elengedhetetlen), a színes képtáblák - a világ leghíresebb madárfestőinek művészi rajzai- pedig aprólékos részletességgel mutatják be a határozáshoz nélkülözhetetlen főbb jellemzőket. A több mint 3500 művészi rajzot és számos elterjedési térképet magában foglaló, a legfrissebb kutatási adatokat tartalmazó terepi madárhatározó szakemberek és az érdeklődő nagyközönség számára egyaránt elengedhetetlen kézikönyv.
Dr. Tarsoly Emil - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi fôiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendô rövid sejttani, szövettani, egyedfejlôdési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más fôiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevôk számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklôdésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Hajtman Béla - Bevezetés a biostatisztikába nem csak orvosoknak
A statisztika az adatok összegyűjtésével, rendszerezésével, a belőlük levont következtetésekkel foglalkozik. A bio előtag azt jelenti, hogy az élettudományok területéről való adatokról van szó. Hajtman Béla orvosok számára írt, a biostatisztika elemeit tartalmazó ismertetője jó tíz éve jelent meg a Lege Artis Medicina hasábjain; a kiadvány ezeknek a cikkeknek könyv alakba rendezett változata. E könyv azonban korántsem csak az orvosoknak szól. A módszerek bemutatása során példaként említett adatok mind olyanok, amelyek mindenki számára ismerősök, benne vannak a köztudatban: láz, vérnyomás, pulzusszám, testsúly, testmagasság stb. A szembeállított "csoportok" férfiak és nők, fiatalok és öregek, betegek és egészségesek; csupa olyan fogalom, amikkel naponta találkozunk. Nem orvosi műszavakba, hanem "orvosi környezetbe" ágyazva ismerheti meg az olvasó az adatok természetét, a belőlük levonható helyes és helytelen következtetések világát. A szerző "mesélő" stílusának köszönhetően a matematikai gondolkodástól távol állók, esetleg attól egyenesen idegenkedők is tudják követni a gondolatmenetet.
Geoffrey Kibby - Shelley Evans - Gombák
Az újszerű fényképészeti megoldásokkal készült határozó szemléletes közelképek segítségével több mint 440 gombafajt mutat be. A leggyakoribb európai nagygombák jellemzőit feltáró könyv tökéletes társa a gombák iránt érdeklődő természetbarátoknak és a gombagyűjtőknek, kezdőknek és haladóknak egyaránt.
Albert László - Locsmándi Csaba - Vasas Gizella - Ismerjük fel a gombákat!
Könyvünk hozzásegíti az olvasót Magyarország gombáinak megismeréséhez: - Közel 200 fontos, ehető és mérgező hazai gombafaj bemutatása természetes környezetükben, élőhelyükön, színes felvételeken. - Az alaktan ábrák és a termőtesttípusok rajzai a fajok könnyű besorolását és gyors felismerését teszik lehetővé. - A leírásoknál szemléletes ábrák utalnak a gombák előfordulási idejére, termőhelyére, méretére, étkezési értékére, árusíthatóságára. - Tömör, lényegre törő fajleírás, a fontos tulajdonságok kiemelése. - Az ehető és mérgező gombapárra mindig oldalszám utal. A könyv nélkülözhetetlen segédeszköze a természetet járó embereknek, gombagyűjtőknek és piaci gombavizsgálóknak.
Kiss Ferenc - Szentágothai János - Az ember anatómiájának atlasza I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Géczy Barnabás - Ősállattan I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Stephen W. Hawking - Leonard Mlodinow - A nagy terv
A VILÁG EGYIK LEGNAGYOBB GONDOLKODÓJÁNAK CSAKNEM EGY ÉVTIZED UTÁN AZ ELSŐ JELENTŐS MUNKÁJA, MELYBEN ÚJ VÁLASZOKAT AD AZ ÉLET VÉGSŐ KÉRDÉSEIRE.
Mikor és hogyan kezdődött az Univerzum története? Miért vagyunk itt? Miért van ott valami a semmi helyett? Mi a valóság természete? Miért vannak a természeti törvények olyan pontosan beszabályozva, hogy éppen megengedjék a hozzánk hasonló lények létezését? És végül, a Világegyetemünkre érvényesnek látszó „nagy terv” bizonyítékot jelent-e egy jóindulatú Teremtő létezése mellett, aki mozgásba hozta a világ fejlődését – vagy a természettudomány másmilyen választ ad erre a kérdésre?
Stephen Hawking és Leonard Mlodinow legújabb könyvükben briliánsan szellemes, ugyanakkor egyszerű és közérthető nyelven mutatják be az Univerzum rejtelmeire vonatkozó, legfrissebb tudományos elképzeléseket. Elmondják, hogy a kvantumelmélet szerint a kozmosznak nem egyetlen létezése vagy történelme van, hanem az univerzum minden lehetséges történelme egyidejűleg létezik. Amikor ezt az Univerzum egészére alkalmazzuk, az elképzelés megkérdőjelezi az ok és okozat viszonyának hagyományos felfogását. A szerzők szerint az a tény, hogy a múlt nem ölt határozott formát, azt jelenti, hogy nem a történelem hoz létre bennünket, hanem mi magunk hozzuk létre a történelmet, azáltal, hogy megfigyeljük a múltat. A szerzők kifejtik, hogy mi magunk is a korai Világegyetemben fellépő kvantumfluktuációk leszármazottai vagyunk, és megmutatják, miként jelzi előre az elmélet a „multiverzum” létezését – amely elképzelés szerint a miénk csak egyike annak a rengeteg univerzumnak, amelyek mindegyikében eltérő természeti törvények uralkodtak, és amelyek mind spontán módon, a semmiből bukkantak elő.
Emellett Hawking és Mlodinow megkérdőjelezi a valóság hagyományos fogalmát, amikor felállítják a valóság „modellfüggő” elméletét mint a legjobb elméletet, amelynek felfedezésében reménykedhetünk. Végül megvizsgálják az M-elméletet mint a minket és az egész Világegyetemünket irányító törvények magyarázatát. Ez az elmélet jelenleg az egyetlen életképes jelölt arra, hogy a „mindenség elmélete” legyen. Ha sikerül bebizonyítani az elmélet helyességét, írják a szerzők, akkor ez lesz az az egyesített elmélet, amelyet már Einstein is keresett.
A nagy terv bármely más könyvnél informatívabb és provokatívabb útikalauz azon felfedezések világába, amelyek megváltoztatják világképünket, és alapjaiban fenyegetik legjobban kedvelt elképzeléseink némelyikét.
Ismeretlen szerző - Növénytan II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Magyarország társadalmi-gazdasági földrajza
Magyarország társadalmi-gazdasági földrajza című tankönyvünk első kiadásának kedvező volt a szakmai visszhangja, és az egyes kötetek gyorsan gazdára találtak. Az első kiadás óta eltelt hat évben bekövetkezett változások időszerűvé tették tankönyvünk átdolgozását, jelentős részének újraírását. (A szerkesztő)