Egy nagyszabású, új vállalkozás eredményét tartja kezében az Olvasó, amely régi hiányt igyekszik pótolni. Magyar nyelven ilyen tudományos igényű, a mikológiának ilyen széles területét felölelő tankönyv eddig még nem született. Létrejöttét a gombákról szerzett ismereteink gyökeres változása, a mikológiának, mint önálló tudományágnak a kibontakozása és lendületes fejlődése tette szükségessé. A húsz szerzőből álló rangos szerzői gárda, akiknek nagy része egyetemi oktató vagy a felsőoktatásban is járatos kutató szakember, arra vállalkozott, hogy áttekintse a mikológia elméleti és alkalmazott tudományterületeit és ezzel alapot adjon a hazai felsőoktatás számára az egységes, modern mikológiai oktatás megvalósításához. A könyv elsősorban a biológusok és a biológia tanárok oktatását szolgálhatja, de nem nélkülözhető az orvosok, az állatorvosok, a gyógyszerészek, a környezetvédelmi és az agrárszakemberek, az ipari és biotechnológia területén dolgozó kutatók képzésében sem, valamint kézikönyvként is használható a mikológia egyes részterületeit művelő kutatók vagy gyakorlati szakemberek számára.
Kapcsolódó könyvek
Bíró Sándor - Hornok László - Kevei Ferenc - Kucsera Judit - Maráz Anna - Pesti Miklós - Szücs György - Vágvölgyi Csaba - Általános mikrobiológia
A könyv bemutatja a mikrobiológia fejlődésének főbb irányait, a tudományt formáló főbb személyiségeket, a legújabb tudományos eredményeket. Főbb témakörei: vírusok, prokarióták, eukarióta mikroorganizmusok, a mikroorganizmusok genetikája, anyagcserefolyamatai, az antimikrobiális anyagok, a környezetvédelmi mikrobiológia, a mikrobiális ökológia, a mikrobiális biotechnika, a mikroorganizmusok gazdasági jelentősége.
Jakucs Erzsébet - A mikológia alapjai
Ez a könyv az első magyar nyelven megjelenő általános mikológiai tankönyv, amely abból a célból íródott, hogy a mikológia egyetemi oktatását szolgálja és egyben lehetőséget teremtsen a magyarul olvasó érdeklődőknek e tudományág alapjaival való megismerkedésre. Mikológiát önálló, kötelező tárgyként a hazai felsőoktatási intézmények közül ma egyedül az Eötvös Loránd Tudományegyetemen oktatnak. Ennek bevezetésére a biológusok és biológiatanár-szakosok oktatásába azért volt szükség, mert a tudomány mai állása szerint tarthatatlan, hogy az élővilág egyik legnagyobb és legjelentősebb, különálló csoportját alkotó gombákat továbbra is a növényvilág részének tekintsük. Az eddig hagyományosan a növénytani tárgyakon és a mikrobiológián belül, széttagoltan tanított mikológiai ismeretek nem tükrözik e tudomány jelenlegi fejlődési szintjét és nem alkalmasak a hallgatók egységes mikológiai szemléletének kialakítására. A mikológiát mint alaptárgyat a felsőfokú biológiaoktatásban az állattani és növénytani alapozó tárgyak (szervezettan és rendszertan) mellett, azokkal párhuzamosan az első két évben célszerű a tanrendbe illeszteni. Ennek megfelelően elsősorban a szervezettani és a rendszertani alapismeretek, valamint a gombák természetben játszott szerepének és egyre növekvő jelentőségű gyakorlati alkalmazásának összefoglalása volt a célom. Célomnak tartottam továbbá a mikológiai szaknyelv elsajátításához szükséges legfontosabb kifejezések és a legfőbb taxonómiai elnevezések megismertetését is.
Charles Darwin - A fajok eredete
Darwin monumentális műve, A fajok eredete másfél évszázad alatt semmit sem veszített az időszerűségéből. Ma éppúgy lelkes ünneplés és heves ellenzés veszi körül, mint megjelenése idején, 1859-ben. A művelt ember könyvespolcának szinte kötelező darabjaként még mindig az élő természettudományos műveltség fontos része, de a tudományt és az evolúciót elutasítók figyelmét is joggal vonja magára. Mi e tartós siker titka? Egyrészt az, hogy A fajok eredete világos logikájú, a mai biológia és geológia fényében is helytálló szemléletű, átfogó munka. Hatalmas ívű érveléssel mutatja meg az okokat, amelyek alapján a tudomány a fajok leszármazással való keletkezésére következtetett. Másrészt, mint Darwin maga mondja, a könyv ,....egyetlen hosszú gondolatmenet", olyan egymást támogató elemek láncolata, melyek földrajzi, geológiai, ásványtani, őslénytani, rendszertani, örökléstani, embriológiai és más részletekből állnak össze. Az evolúcióelmélet részproblémái iránt érdeklődők vagy az elméletet egészében elutasítók pedig ma egyaránt e Darwin által felállított lánc elemeit vizsgálgatják. Más szóval, A fajok eredete kétféle értelemben is modern mű: mind ismeretközlő funkcióját tekintve, mind pedig abban, hogy felmutatja, vagy számos esetben előre megsejti azokat a gondolati fordulópontokat, amelyek az evolúció kérdését a mai napig olyan izgalmassá és továbbgondolásra is érdemessé teszik. A pszichológia, a filozófia, az ismeretelmélet, a szociológia, a nyelvészet és még számos más tudományterület frontvonalában ma sikerrel hasznosítják Darwin örökségét.
Ismeretlen szerző - Növények és gombák
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Élővilág enciklopédia II. - A Kárpát-medence gombái és növényei
Hazai zoológusok, botanikusok, mikológusok és más szakemberek (összesen mintegy 150 fő részvételével) mutatják be az olvasóknak hazánk és tágabb környezetének biológiai értékeit. Az egyes fejezetek szerzői a téma elismert szakemberei, akik személye garancia arra, hogy a kérdéses témákról naprakész, tudományosan hiteles információk kerültek a kötetekbe.
Csányi Vilmos - Etológia
Az ember ősidők óta érdeklődik az állatok iránt. Részben azért, mert érzi, hogy maga is valamiképpen az állatok közé tartozik; mozog, táplálkozik, szaporodik, társaival kapcsolatot tart, mint ezt más állatfajok egyedei is teszik. A primitív ember kultikus vonzódása az állatokhoz, az ősök állati eredetének mítosza világosan tanúsítja ezt, de az állatok tevékenységét szemlélve még ma is hajlamosak vagyunk őket valamiféle távoli rokonoknak tartani és tevékenységükben felfedezni az emberi indulatok, vágyak, a cselvetés, a hűség vagy éppen a magasabb rendű értelem mozgatórugóit. Másrészt az ember valamiképpen mindig függött az állatoktól. Táplálékának egy részét az állatok adták, a régebbi időkben ellenségei is az állatok közül kerültek ki, amelyek elől menekült vagy - a viselkedésükről szerzett ismereteit hasznosítva - megküzdött velük. L. S. B. Leakey, a tanzániai korai Homo-leleteket felfedező híres antropológus egyszer azon elmélkedett, hogy miként tudott a primitív ember egyszerű eszközökkel vagy puszta kézzel zsákmányt szerezni. Leakey szerint a legfontosabb eszköze az állatok viselkedéséről szerzett ismeret volt. Ő maga be is mutatta, hogy hogyan lehet puszta kézzel mezei nyulat fogni, ha előre látjuk a nyúl lehetséges viselkedését. A nyulat kb 15 méteres távolságra lehet óvatosan becserkészni, ha ekkor gyors rohanással megközelítjük, a nyúl dermedési reakcióval válaszol, lelapul, és igyekszik mozdulatlanságával teljesen a környezetbe simulni. Amikor a rohanó vadász két-három méteres távolságra ér, a dermedési reakció megszűnik, és a nyúl is vad vágtába kezd méghozzá úgy, hogy futásának iránya derékszöget zárjon be az üldöző rohamának egyenesével. Az teljesen véletlenszerű, hogy jobbra vagy balra tör ki. A vadász akkor kaphatja el az állatot, ha rohanása közben a nyúl lelapulási helyén hirtelen derékszögben elfordul jobbra vagy balra maga is. Ha a fordulat iránya azonosa nyúléval, rávetheti magát és megfoghatja, ha nem, akkor a nyúl elszalad. Sikertelenség esetén a vadásznak is gyorsan meg kell állnia és elölről kezdeni a becserkészést, lerohanást, fordulatot. Némi gyakorlat után öt- venszázalékos a siker esélye.
Szabó György - Lopes-Szabó Zsuzsa - A bükki füvesember gyógynövényei
Gyuri bácsit, a szerzőt sokan ismerik. Gyógyteáit issza a fél parlament, miniszterek és sztárok. Állandó vendége a televízió több csatornájának. Hírnevét annak köszönheti, hogy olyan ősi tudással rendelkezik, mely egyedülálló napjainkban: ismeri és használja a környezetünkben termő gyógynövényeket. Családjában népi gyógyítók voltak több nemzedéken keresztül, tudomása szerint félezer évre visszamenőleg. Újabb könyvének társszerzője lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa, szellemi örököse, a családi hagyományok továbbvivője. A könyv 65 gyógynövényről ad részletes leírást színes rajzokkal illusztrálva. Megtalálható benne, milyen betegségre milyen növényt lehet használni, hogyan lehet megelőzni a komoly bajokat. Semmi nem marad titok: a több száz éves tudást szívesen osztják meg a szerzők az olvasókkal. A könyvben olvashatjuk a gyógynövényes gyógyítás történetét, általános gyűjtési és teakészítési tanácsokat, valamint betegségcsoportokra bontva, a különféle gyógynövények alkalmazásához ad felhasználási javaslatokat. Gyuri bácsi és lánya, Zsuzsa minden titkukat megosztják az olvasóval. Olyan egyszerű nyelven megírt, közérthető és gyakorlatias könyvet adnak az érdeklődő kezébe, melyet még „kezdő” gyógynövényesek is haszonnal forgathatnak.
Rita L. Atkinson - Richard C. Atkinson - Edward E. Smith - Daryl J. Bem - Pszichológia
Az "Atkinson" új kiadása nemcsak formailag, hanem tartalmilag is jelentős átdolgozáson ment keresztül. Szerzői között a régiek közül csak Smith és Nolen-Hoecksema szerepel, (maga Atkinson is visszavonult), Frederickson és Loftus személyében pedig két kiváló, az elméleti kutatást s a gyakorlati szempontokat egyesítő szerző csatlakozott a csapathoz. A könyv a fejezetek sorrendjét és az anyag felosztását többé-kevésbé megtartotta (kivéve a személyiség-lélektannal és a szociálpszichológiával foglalkozó két-két fejezetet), de egészében véve valamivel terjedelmesebb lett. Az új, mindenütt előtérbe helyezett szempontok az evolúciós magyarázat keresését, a modern idegtudományi módszerek és eredmények részletes bemutatását s az alkalmazások részletes illusztrálását hangsúlyozzák. Új színfolt a kötetben az ellentétes vélemények ütköztetése, amely az "Érem két oldala" betétekben többnyire a szakma nagyjainak - sokszor gyökeresen ellentétes - véleményét ismerteti, érzékeltetve egyben azt is, hogy a pszichológiában nincsenek örök érvényű, megfellebbezhetetlen igazságok. Az új kiadáshoz kapcsolódódik a Pléh Csaba és Boross Ottilia szerkesztette Bevezetés a pszichológiába című olvasókönyv.
Bálint Miklós - Molekuláris biológia I-II.
Ahogyan a XX. századot - Einstein nevével fémjelezve - a modern fizika századának nevezhetjük, úgy a XXI. század a molekuláris biológia évszázada lesz. Ez a tudományterület a DNS-molekula szerkezetének felderítése óta elmúlt mintegy ötven év alatt robbanásszerűen fejlődött, mára nagykorúvá vált, egyre jobban hétköznapjainknak is részét képezi.
A genetikai manipuláció vagy a génsebészet fogalma, a molekuláris biológia eredményeit felhasználó új orvosi eljárások ismerete lassan beépül a közgondolkodásba, miközben a felmerülő súlyos etikai problémák foglalkoztatják - és megosztják - a társadalmat.
Ez a könyv ennek az új, de az emberiség jövője szempontjából nélkülözhetetlen tudományterületnek az alapjait igyekszik megismertetni, azokat a molekuláris folyamatokat, amelyek a látványos - és néha kétségeket ébresztő - tudományos eredmények (pl. klónozás) mögött húzódnak. Nem könnyű olvasmány, de megértése nem lehetetlen. Szellemi erőpróba és kaland, amely a téma iránt érdeklődő, egyetemre készülő középiskolásnak éppúgy ajánlható, mint tanárnak - felfrissítendő korábbi ismereteit. Egyetemistáknak, tanuljanak az élettudományok bármely területén is, és minden érdeklődő laikusnak, aki kíváncsi a jövő biológiai fundamentumára, és nem riad vissza a szellemi erőfeszítéstől.
Az olvasó e könyv segítségével igazi felfedező utat járhat be a molekulák világában. Azon a tudományterületen, melynek törvényszerűségeit ma még sok helyen csak sejtjük, de amely témák körül forog a modern biológia - az életünk - kereke.
Standovár Tibor - Richard B. Primack - A természetvédelmi biológia alapjai
A tartalomból:
A biológiai sokféleség - avagy mit véd a természetvédelmi biológia
A biodiverzitás megoszlása a Földön
Hány faj él a Földön
Kihalás
Az élőhelyek pusztulása, fragmentációja, és leromlása
Túlzott hasznosítás, idegenhonos fajok és betegségek
A kis populációk problémái
Természetes élőhelyen kívüli - ex situ - védelem
A Föld védett területei
A nem védett területek jelentősége
Restaurációs ökológia, élőhely-helyreállítás
Nemzetközi természetvédelmi egyezmények
A kiadványt számos táblázat, ábra és kép egészíti ki, zárásul pedig a kötet függelékében irodalomjegyzék, valamint tárgy- és névmutató is szerepel.
Wilhelm Eisenreich - Alfred Handel - Ute E. Zimmer - Állat- és növényhatározó természetjáróknak
Végre egyszerűen eligazodhatunk a természet világában! Könyvünk közel 800 állat- és növényfaj meghatározását tartalmazza, 900 színes, természethű fotóval együtt. Megtalálhatjuk benne az Európában honos gomba-, moha-, páfrányfajokat, virágos növényeket, fákat és bokrokat, az állatvilágból pedig a kagylókat, csigákat, rákokat, pókokat, rovarokat, halakat, puhatestűeket, a madarakat és emlősöket. Az Állat- és növényhatározó leírja sajátosságaikat, ismertetőjegyeiket, előfordulásukat és életmódjukat, fejlődésük, szaporodásuk módját. Megtudhatjuk, melyek a veszélyeztetett fajok, melyik védett, melyik nem. A könyv jelrendszere egyszerű, segítségével villámgyorsan meghatározhatók, és így megismerhetők az utunk során látott élőlények.
Gyurján István - Növényszervezettan
A kötet tartalmából: Az élet keletkezése a Földön; Egysejtű eukarióta szervezetek organizációs típusai; A szárazföldi élet eredete; A növényi sejt; A sejtmag; A sejtfal; A differenciáció alapkérdései; Merisztémák, osztódó szövetek; A differenciációs folyamat citológiája és a nyalábos növények differenciációja az ontogenezis során; Növényi szövetek; Védőszövetek; Szállítószövetek; Transzfer-sejtek; Kiválasztó sejtek és szövetek; A vegetatív hajtás és részeinek kialakulása; Laterális rügyek kialakulása; A gyökér (Radix); Másodlagos merisztémák; A virág
Darvas Zsuzsa - László Valéria - Sejtbiológia
Előszó helyett Itt szeretnénk köszönetet mondani kollégáinknak, akik ezt az igazán hálátlan és nehéz feladatot, amit a lektorálás jelent, elvégezték. Számos jó tanáccsal és a szükséges kritikával segítették a munkánkat, ami számunkra nem volt könnyű feladat. Reméljük, hogy a hallgatóknak nemcsak egy olyan jegyzetet készítettünk, amelyet meg kell tanulniuk, de sikerült belevinnünk azt az érzést is, amely a jegyzet megírásakor és átírásakor eltöltött minket. Ez az érzés a csodálat. Milyen csodálatos kis egység a sejt, milyen tökéletesen és logikusan szervezett! Mi sem, és így a hallgató sem menekülhet meg a molekuláris szemlélettől, amely manapság a biológia és az orvostudomány minden területén uralkodóvá vált. Igyekeztünk csak annyi molekulát és molekuláris mechanizmust megemlíteni, amelyet feltétlenül szükségesnek tartottunk a sejtben zajló folyamatok megismeréséhez és megértéséhez. Kívánjuk, hogy a leírtak segítsék a hallgatókat más tárgyak anyagának megértésében és elsajátításában is. A jegyzet immáron negyedik, javított kiadását tartják a kezükben és persze ez is több (kb. 20 oldallal) mint az előző. Mentségünkre legyen mondva a többlet nemcsak több szöveget, de több képanyagot és ábrát is jelent. Reméljük ez segít jobban megérteni a sejtekben zajló, néha bizony komplikált eseményeket. Minden kedves kollégánknak és hallgatóinknak köszönjük az értékes együttműködést! a szerzők
Ismeretlen szerző - A Kárpát-medence állatvilágának kialakulása - A Kárpát-medence állattani értékei és faunájának kialakulása
2004-ben a Magyar Természettudományi Múzeum szervezésében alakult héttagú konzorcium három évre szóló támogatást nyert el pályázatával, amely A Kárpát-medence állattani értékei, faunájának gócterületei és genezise címet viselte. A jelen kötet a már lefutott projekt során született cikkeket, tanulmányokat, a kutatások nyomán leszűrt következtetéseket, eredményeket, statisztikákat tartalmazza tematikai bontásban. Az első két fejezetben azok az írások szerepelnek, amelyek a Kárpát-medence talaj- és rovarfaunájának taxonómiai értékeivel, faunagenezisével és zoogeográfiájával foglalkoznak, majd olyan témakörök kerülnek részletes taglalásra, mint a gerinctelenek és gerincesek populációbiológiája és filogeográfiája. Az utolsó részben a természetvédelmi biológia tárgyköréhez kapcsolódó kérdéseket tanulmányozhatjuk. A rendkívül adatgazdag, a maga nemében feltétlenül hiánypótlónak minősíthető, fejezetenként irodalomjegyzékkel záruló, rengeteg színes és fekete-fehér fotóval, ábrával, térképpel, grafikonokkal kiegészített szakmunka minden érdeklődő szakembernek, hallgatónak jó szívvel ajánlható.
Bereczkei Tamás - Evolúciós pszichológia
A mai pszichológia többféle módon keresi a megújulás lehetőségeit. Az evolúciós pszichológia az egyik legígéretesebb új szintézis. Bereczkei Tamás könyve ezen irányzat első magyar nyelvű szisztematikus feldolgozása: gazdag anyagot foglal össze az emberi viselkedésről. Ugyanakkor megőrzi az evolúciós pszichológia provokatív mondanivalóját, de úgy, hogy nem valamelyik doktriner irányzat hívévé szegődik. Számára a szintézis éppen a komplexitást jelenti. Hat részre tagolódik: Evolúciós pszichológia: egy új paradigma; Egyén és csoport; Párkapcsolatok; Szülői stratégiák; Elme; Kultúra. Több mint kétszáz ábra, valamint tucatnyi táblázat teszi szemléletesebbé a szövegben kifejtett mondandót.
Jared Diamond - Összeomlás
A letűnt civilizációk emlékei számtalan kutatót és turistát bűvölnek el, ám szakmai hozzáértésüket tekintve legyen közöttük bármekkora különbség, mégis mindegyikük fantáziáját az adott civilizáció fénykora vonzza. Jared Diamond azonban nem legjobb napjaikban tekint ezekre a kultúrákra, hanem végnapjaikat elemzi: mi okozta pusztulásukat, és mit tanulhat a mi globális civilizációnk bukásukból? Merthogy egy civilizáció nem feltétlenül omlik össze. A Húsvét-sziget lakóinak és a majáknak nem sikerült, viszont minden ma élő nép(csoport) átélt már jó néhány krízishelyzetet. A kérdés tehát adott: mit kell tennünk nekünk, hogy elkerüljük a katasztrófát? Az általános történelmi vizsgálatok egy adott korszakot vagy egy adott földrajzi területet érintenek. Ebből a szempontból is különleges ez a könyv, hiszen egy problematika fűzi össze a fejezeteket, így végül nem csupán a történelmet szerető emberekhez szól, hanem újszerű nézőpontjának, vizsgálati módszerének következtében a szociológiával, földrajzzal foglalkozók, vagy egyáltalán az – akár térben, akár időben – távoli kultúrák iránt érdeklődők is mind-mind komoly élményként gondolhatnak vissza a műre…
Szemléletmódja és következtetései érzékeny területre tapintanak rá. Felhívja figyelmünket civilizációnk sérülékenységére, helyzetünk ingatagságára, és érvei talán sokakat meggyőzhetnek a tudatosabb életmód választásáról, hogy önös szempontjainkat a közösség szempontjai alá rendeljék.
Jared Diamond az UCLA (Kaliforniai Egyetem, Los Angeles) földrajzprofesszora. Nevéhez több sikerkönyv és számtalan elismerés kapcsolódik. Pulitzer-díjas könyve, a Háborúk, járványok, technikák , megjelenésekor rögtön bestsellerré vált, és a tudományos könyvek kategóriájában az Amazon.com eladási listáját öt évig vezette. Összeomlás című könyve szintén az eladási lista élén debütált.
Ismeretlen szerző - A Hortobágy madárvilága
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szeberényi József - Molekuláris sejtbiológia
A XXI. század első évtizede a molekuláris medicina – a molekuláris sejtbiológia és a gyakorló orvostudomány „frigyéből” született új tudományág – további erősödését hozta. A molekuláris patológia (a betegségek kialakulását a sejtek és molekulák szintjén vizsgáló tudomány), a molekuláris diagnosztika (a kórisme molekuláris biológiai módszerekkel történő felállítása) és a génterápia (a gének gyógyítási célú manipulálása) ismeretanyagának oktatása egyre nagyobb teret nyer a gyakorló orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek képzésében. Ez a könyv megtartja az első két kiadásban leírt időtálló ismereteket és igyekszik bemutatni az azóta született, jelentős molekuláris sejtbiológiai eredményeket. Az Olvasó jelentősen átdolgozott, bővített kiadást tart a kezében.
Szabó István Mihály - A bioszféra mikrobiológiája I-III.
A bioszféra mikrobiológiája nagyszabású, modern, a magyar környezettudomány legnagyobb mélységű és terjedelmű, a „Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett”-tél és „Akadémiai Nívódíj”-jal is kitüntetett szakkönyvsorozata, mely a forrásmunka igényével tárja elénk a mikroorganizmusok szerteágazó, nélkülözhetetlen részvételét a természet anyagcseréjében és energiaforgalmában. Szerzője jelenleg a sorozat V. és VI. kötetét rendezi nyomda alá. Az I. kötet itt közreadott 3. kiadása a baktériumsejt mikroszkópos, illetve molekuláris szintű organizációját, anyagcsere-sajátosságait és a mikroorganizmusok földtörténeti evolúciójának haladását tárja elénk.
A bioszféra mikrobiológiája alapvető kézikönyve lehet mindazoknak, akik e szakterületre, illetve ennek közép- vagy felsőfokú oktatására specializálódnak, akik a környezetvédelem, a mezőgazdaság, az ipar, a közegészségügy, a bányászat, az anyagszállítás, a korrózióvédelem, a műtárgykonzerválás stb. területén a mikrobák tevékenységét megérteni, kutatni, korlátozni vagy hasznosítani szándékoznak, végső soron azonban bárkinek, aki e szakkönyvsorozatot egyfajta mikrobiológiai lexikon vagy oktatási segédkönyv minőségében alkalmazza.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.