Hírlapírói körökben legendás volt Márai Sándornak az a magatartása, hogy saját, számszerűségében több ezer napilapos publikációján kívül a legritkább esetben nyilatkozott meg a sajtó számára. Az újságírók “elorozta” szavaiból azonban számos újságcikk született. Szétszóratásukból ezeket gyűjti egybe ez a kötet, amelyen keresztül megszólal az író. Beszél és nyilatkozik.
Kapcsolódó könyvek
Földes Péter - Az utca hadvezére
Dr. Landler Jenő élete
Ismeretlen szerző - MAFILM - Társulás Film- és Videó Stúdió 1981-85
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gyulay Endre - Félelem nélkül
Másfél évtizeddel ezelőtt szinte máról holnapra visszakapta szabadságát az addig korlátok közé szorított, szinte látszatlétre kényszerített egyház. E történelmi igazságszolgáltatás örömmel töltötte el, ugyanakkor súlyos feladatok elé állította a magyar püspököket. Gyulay Endre, a Szeged-csanádi egyházmegye főpásztora az elsők között volt, aki felismerve az idők jeleit, hozzáfogott a bontakozó demokráciában az egyház közéleti szerepének kialakításához. A kötetben a 75 éves főpap vall családi gyökereiről, ifjúságáról, a diktatúra éveiről és az elmúlt évek küzdelmeiről. Szókimondása hűen tükrözi meggyőződését: az egyház nem zárkózhat be a templomok falai közé; tanúságtevő módon hallatnia kell hangját hívei és hazája érdekében, akár alkalmas, akár alkalmatlan.
László József - B. Molnár László - A Király
Az emlékkötetben exkluzív interjút olvashatunk az özveggyel, Zámbó Edittel, megemlékeznek róla a zenésztársak: Jankai Béla, Pálmai Zoltán, Komáromi István, Galambos Lajos, Túri Lui, Joós István, Kaszás Péter és Pásztor László. Részleteket olvashatunk TV-interjúkból, a rajongói levelekből és az internetes hozzászólásokból is. Megtudhatjuk mi történt a végzetes hajnalon...
Ismeretlen szerző - Ria-Ria Hungária
Bő két esztendő elteltével, november közepén jelenik meg újabb könyvünk - TrollFoci: Ria-Ria-Hungária címmel, amelyben a jól megszokott mennyei megyei történeteken túl, első kézből olvashattok Eb-sztorikat az adminoktól, fény derül a TrollFoci TV kulisszatitkaira és sok más egyébre is
Bagota Edit - Melegágy
17 interjú
Kerekasztal beszélgetés
Vélemények, többek közt: Makk Károly, Dr.Czeizel Endre, Dr.Csiszér Nóra, Dr.Ádám György, Dr. Papp Csaba, Dr Vizi János
Kertész Péter - A Komlós
A kitűnő újságíró, Kertész Péter által készített színes, meghökkentő interjúk mellett Komlós-írások és Komlósról szóló írások, valamint Gerő András izgalmas történelmi esszéje olvasható a kötetben. Kortársai emlékeznek Komlós Jánosra. A tabló meglehetősen színes, már-már reneszánsz személyiséget sejtet, s ebből adódóan az emlékezet is többféleképpen működik. Így aztán Komlós hol kövérkés úr, hol szép szál férfiú, hol számos nyelven beszél, hol egyben sem találja fel igazán magát. Sokan a huszadik századi magyar újságírás és kabaré korszakos személyiségeként őrzik emlékezetükben, nem kevesen pedig a rabbiképzőt a politikai rendőrségre, majd a humorban pácolt agitátorszerepre fölcserélő kommunistára árasztják sokgyökerű ellenszenvüket.
Jason Leen - Üzenet
A szoba fényleni kezdett, és engem mélységes béke töltött el. Fizikai testem vonzása egyre inkább engedett; tudtam, hogy meghaltam. A szoba felragyogott, és a világ, amelyet ismertem, többé nem létezett. Átsuhantam egy "alagúton", fénylett, akár a nap." John Lennon visszatért, hogy megossza velünk a létezés más birodalmaiban tett utazását és hogy megmagyarázza az egyéni életünkben és a világban végbemenő gyökeres változásokat. A könyv célja, hogy hatást gyakoroljunk életünkre. Univerzális üzenet, egy univerzális embertől.
Réti József - Örömet hozzak, hol gond tanyázik
_„Olyan jó már harmadjára is elolvasni. Példamutató, ahogy püspök atya él, ahogy beszél. Nagy szükségünk van világos és egyértelmű útmutatására. Minden fiatalnak a kezébe kellene adni.”_
A _Szeressek ott, ahol gyűlölnek_ című interjúkötet olvasói nagyon várták a folytatást, és Beer Miklós ezúttal sem okoz csalódást. Egyházi vezetőtől szokatlan nyíltsággal, könnyed nyelvezettel válaszol az újabb kérdésekre, amelyek a ma emberét foglalkoztatják. Személyes élményein, történetein keresztül pedig ismét rengeteg tanulsággal szolgál.
A folytatás címe az első részhez hasonlóan Assisi Szent Ferenc imájából való. S amely nagyon is jellemző püspök atyára: örömet hoz, bárhová is hívják.
Réti József - Szeressek ott, ahol gyűlölnek
"Nem véletlenül kaptuk Ferenc pápát, aki mindig a szolidaritást hangsúlyozza. Amíg szegények vannak köztünk, nem ringathatjuk magunkat a kényelmünk illúziójában, nem ülhetünk nyugodtan a kényelmes lakásunkban, a terített asztalunknál, autóval, nyaralóval a hátunk mögött. Nem csukhatjuk be a szemünket, a szegénység, a hátrányos helyzet, a nyomor láttán" – fogalmaz karácsony alkalmából megjelent interjúkönyvében dr. Beer Miklós. A váci megyés püspök részletesen is elmondja gondolatait a menekültügyről, a kereszténység jövőjéről, a politikai megosztottságról, és a tőle megszokott nyíltsággal beszél a paphiányról, a cölibátusról, de még a fogamzásgátlásról is. Az életrajzi elemeket sem nélkülöző beszélgetésben Beer Miklós kijelenti: „Többször visszatérek ide: ez a világ elmúlik. A történelem folyamatában az egymást követő nemzedékek átadják a helyüket egymásnak, csak egy illúzió, hogy milyen fontos a fizetésünk nagysága, meg a félre tett pénzünk. Sokszor mondtam már szentmisén a híveknek: gondolkodjatok el, hogy ahol most ültök, ott ültek a ti nagyszüleitek, dédszüleitek, és Isten segítségével itt fognak ülni a ti unokáitok, dédunokáitok."
Kőrös Zoltán - "Muszkaföldön"
A hadifogságból visszaérkezőkkel kapcsolatban elterjedt egy félig viccnek vehető mondás: amikor a foglyok a szabadulásuk után Pesten leszálltak a pályaudvaron, a nyugati fogságból visszatérők hordárt kértek, míg a volt szovjet hadifoglyok hordágyat. Mint minden valóság, a hadifoglyoké sem volt ilyen fekete-fehér. A nyugatosok is mondtak hátborzongató történeteket, de a legszörnyűbb esetek – egy visszaemlékezőm szavaival élve – a „Keleti Egyetemen” játszódtak le. A kötet alapanyagát a II. világháborús hadifoglyok második csoportja adja, tehát azok a felvidékiek, akik hosszabb-rövidebb időre – megjárván a „Muszkaföldet” – szovjet hadifogságba kerültek. Hogy pontosabbak legyünk, az itt megszólaltatott visszaemlékezők Dél-Szlovákia nyugati részéből származnak: a Vágsellyei, Galántai, Szenci, Dunaszerdahelyi, Komáromi és Érsekújvári járásból. A könyv két részre osztott: a bevezető rész (Előszó) a harmincnyolc visszaemlékezővel elkészített interjú tematikus idézetei alapján mutatja be a szovjet hadifogság jellegét. A második, fő részét Tóth Károly, Sulci József és Merva Arnold komplett történetei alkotják. A kötet emléket kíván állítani nemcsak azoknak, akik a hadifogságot túlélték, hanem a fogság során elhunytaknak is, hiszen mindegyikük a szlovákiai magyarság áldozata és olykor hőse volt.
Hámori Tibor - Jó estét, magyarok!
Először rendeztek magyar sportesteket az Egyesült Államok és Kanada nyolc városában. Madridból Puskás Ferencet, legendás labdarúgó aranycsapatunk kapitányát, Budapestről dr. Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok volt vízilabdázónkat és Hámori Tibor újságíró-írót hívták meg. A vendégek rengeteg kint élő magyarral - köztük sok régi élsportolóval - találkoztak és beszélgettek. Érdekes emberi sorsokat, csalódásokat és karriereket ismertek meg, kiderült, mennyire tájékozottak, mire kíváncsiak a külföldön élő magyarok. Hámori Tibor új riportkönyve elvezeti az Olvasót New Yorktól Torontóig, Chicagótól Los Angelesig minden olyan helyre, ahol az alkalmi hármas csapat megfordult és választ adott tisztázatlan kérdésekre. A Jó estét, magyarok! a szerzőtől megszokott gördülékeny stílusú, őszinte, tárgyilagos írás az ország határain túl is jól ismert szereplők öthetes kalandjáról. Nem vitás, sok új barátot szereztek, a sporton keresztül közelebb hozták hozzánk messze távolban élő honfitársainkat.
Paul Fischer - Kim Dzsongil bemutatja
Mielőtt a világ leghírhedtebb diktátora lett, Kim Dzsongil az Észak-koreai Propaganda és Agitációs Minisztériumot és annak filmstúdióit irányította. Mivel ambiciózus terveihez nem állt rendelkezésére elegendő tehetség, elraboltatta Dél-Korea leghíresebb színésznőjét és annak férjét, az ország legnépszerűbb rendezőjét és producerét. Az elrabolt álompáros sorra készítette Észak-Korea legjobb filmjeit, ám közben kidolgoztak egy olyan szökési tervet is, melyet bármelyik hollywoodi kasszasiker megirigyelhetne.
A Dél-Koreától és Észak-Koreától Hongkongon át Bécsig és Budapestig ívelő történet bemutatja Szin Szangok és Cshö Unhi elrablását, az általuk készített filmeket és izgalmas menekülésüket is. Paul Fischer több mint ötven, a történet szereplőivel és más dezertőrökkel készített interjú alapján írta meg könyvét, amely ritka bepillantást enged egy rejtélyes nemzet abszurd történetébe és mindennapjaiba.
Ismeretlen szerző - Leonard Cohen
41 év, 26 interjú, 19 vers angolul és magyarul
"Elegáns és előzékeny társalgó, az interjúk szerzői ezt szinte egységesen tanúsítják. Viszont keselyűként csap le a jó kérdésekben rejtőző szellemi prédára. Persze hogy finoman narcisztikus, amikor a szellemi teljesítményéről van szó, mégis végtelenül szerény, és híján van az üres öntetszelgésnek és önkímélésnek. Sose álszent, mindig szókimondó."
-Müller Péter Sziámi
"Az ember, aki ezekből a beszélgetésekből kirajzolódik, éppolyan bonyolult és meglepő, mint a karrierje. Kijelenti, hogy nem kedveli a beszédet, ugyanakkor időnként kifejezetten bőbeszédű. Éveken át szinte bárkinek, időbeli korlátozás nélkül nyilatkozik, majd hosszú évekre visszahúzódik egy zen kolostorba, és egyáltalán nem ad interjút. A legtöbb újságíró elbűvölő úriemberként emlegeti, de néhányan szóvá teszik megkérdőjelezhető viselkedését és részeg locsogását. Cohen érzelmi állapotai éppoly változatosak ezekben a beszélgetésekben, mint a témái, hangulatait mégis nehéz kiolvasni belőlük.
A fiatal és a középkorú Cohen hol gunyoros, hol cinikus vagy éppen játékos. És mintha nem is lenne egészen őszinte, talán még magával sem; olykor inkább szerepel, ahelyett hogy szívből szólna. De legalább következetesen érdekes, még ha ismétlésekbe, netán önellentmondásokba keveredik is. Aztán a 90-es évek végén eljön egy pillanat, amikortól kezd úgy viszonyulni mindahhoz, amit korábban mondott, mint valami "fedősztorihoz". Innentől egyre inkább lerántja magáról a leplet, sokkal nyíltabban beszél a depressziójáról, a kapcsolatairól és a pályafutásáról."
-Jeff Burger
"Tinédzser koromban én voltam az egyetlen a társaságomban, aki hallgatta őt, méghozzá buzgón, mindennap, az iskola után. Úgy éreztem, hogy a barátom, és ezen az érzésen a találkozásunk sem változtatott."
-Suzanne Vega
Leonard Norman Cohen (1934) kanadai költő, regényíró, énekes és dalszövegíró. Korunk egyik legjelentősebb előadóművésze.
Jeff Burger író, újságíró, szerkesztő, a Springsteen on Springsteen című könyv szerkesztője. Rendszeresen publikál a Barron's, a Family Circle, a GQ, a Los Angeles Times és a Reader's Digest magazinokban. Ridgewoodban (New Jersey) él.
Kernács Gabriella - Sajdik
Sajdik Ferenc, a szívet melengető karikaturista munkásságát Kernács Gabriella művészettörténész mutatja be. Az általa készített interjúgyűjtemény a grafikusművész életútját, karrierjét szakmailag igényesen és sokoldalúan, a laikusoknak is olvasmányosan foglalja össze. Sajdik valódi rara avis, ritka madár, aki határozottan szemberepül azzal a trenddel, amely a mai képzőművészet fő vonulata. A karikatúra egyik legnemesebb képviselőjének életművét számtalan színes fotó alapján követhetjük nyomon.
Révai Gábor - Beszélgetések a függőségről
Ne higgyük, hogy a különböző kormányok a maguk bölcsességében, a racionalitás és a veszélyesség szempontja alapján döntik el, hogy egy szer legális vagy illegális.
Demetrovics Zsolt
A függő a legérzékenyebb a családban, aki kimutatja azt a sok bajt, amivel a család még nem nézett szembe nyíltan.
Máté Gábor
A két legtöbb halálos áldozatot követelő, rendkívül addiktív pszichoaktív anyag egyébként legális. Úgy hívják őket, hogy alkohol és nikotin.
Szummer Csaba
Révai Gábor író interjúalanyaival olyan témát jár körül, amely szinte mindenkit érint: a függőség kérdését. Pálinka-nagyhatalom vagyunk - figyelmeztet a szerző -, miközben Magyarországon alkohol okozta májzsugorodásban mintegy ötször annyian halnak meg, mint Európa más országaiban. A kábítószer-használatot a nagy többség szigorúan elítéli, tiltja a jog is, a könyvben nyilatkozó szakemberek azonban - eltérő terápiás módszereik ellenére - a jogi tiltást egyhangúan helytelenítik.
Az ismeretterjesztésen túlmenően a Beszélgetések a függőségről célkitűzése az addikciókat körülvevő társadalmi és jogi környezet befolyásolása, valamint annak elősegítése, hogy előítéleteinket hátrahagyva elmozduljunk végre a megértés és az elfogadás irányába.
Kőrössy Ágnes - Papp Bojána - Kedvenceink
Gazdi. Na persze. Akinek van háziállata, pontosan tudja, hogy ez a kifejezés mennyire relatív. Mert hiába vagyunk mi, emberek, azok, akik két lábon járunk, szavakkal kommunikálunk, akik írott és íratlan törvények alapján társadalomba szerveződve élünk: a háziállat és az ember viszonyában - meglepő módon - nem mindig mi vagyunk "felül". Erről a sokak számára ismerős viszonyról beszélgetett közéleti személyiségekkel Kőrössy Ágnes és Papp Bojána. Danziger Dániel és Majoros Róbert pedig lefotózta őket - és kedvenceiket.
Ismeretlen szerző - Szakmák könyve
"A kiadvány 200 foglalkozást (munkakört) mutat be kilenc kategóriában: szerepelnek benne vezetõ irányítók, szakirányítók, beosztott irányítók csakúgy, mint szolgáltatók, irodai foglalkozásúak, agrár- és ipari dolgozók, gépirányítók és fegyveres testületiek. Az egyes kategóriákon belül azok a szakmák kaptak helyet, amelyekben a legtöbb munkavállalót foglalkoztatják Magyarországon. A kiadványban a szakmák gyakorlói, mûvelõi is teret kaptak: 200 interjú mutat be egy-egy személyes életutat, a megszólalók elmondják, miért éppen azt a foglalkozást választották, hogyan látják a szakma és a saját jövõjüket, nehezen jutottak-e álláshoz, bíznak-e abban, hogy az meg is marad a számukra."
Johann Hari - A kábulat ára
"Döbbenetes és elsöprő" Elton John
A drogellenes háború döbbenetes történetének első elbeszélése. Bátor nemzetközi tudósítás, melyben az írót személyes érintettség vezérelte a kábítószerfüggőség témájában.
2015-ben már pontosan egy évszázada lesz, hogy az Egyesült Államok hadat üzent a kábítószernek. De nincs okunk győzelmi táncot lejteni. A drogellenes háború centenáriumi évében Johann Hari újságíró a saját szemével látja, miként züllik el egyik közeli rokona, valamint volt barátja is a kokain és a heroin miatt... és talán ő maga is a drogfüggőség felé sodródik. De milyen is valójában a drogellenes háború? Mi Hari szerepe, és melyik történetben? A merész tudósító egy két éven át tartó, húszezer mérföldes útra indult ennek a harcnak a frontvonalán, hogy kiderítse, mit jelent a drogellenes háború világszerte, és hogyan léphetnénk túl rajta.
A kábulat ára drámai, személyes történetekre épül. Hari saját történetére, és azokéra, akikkel kutatómunkája és interjúi során megismerkedik: egy transzszexuális brooklyni kokaindíler, aki tudni akarja, ki ölte meg az anyját, és egy mexikói anya, aki éveken át kereste a sivatagban a lánya gyilkosát. Egy gyerek, akit a holokauszt idején egy budapesti gettóból csempésztek ki, és aki segített feltárni a függőség tudományos magyarázatát. Uruguay elnöke, aki éveket töltött katonai börtönben, és aki legalizálta a marihuánát, hogy megpróbáljon gátat szabni az országában dúló erőszaknak.
A kábulat ára erőteljes, lendületes és meggyőző könyv, mely képet ad arról, mennyire pusztítóak a drogok is, és a kormányok drogellenes erőfeszítései is. Egy emberibb jövőt mer álmodni.
Johann Hari írt többek között a New York Times, az LA Times, a Guardian, a Le Monde, a Slate, a New Republic és a Nation lapokban. Kilenc éven át volt az Independent rovatvezetője, és kétszer nyerte el az Amnesty International UK "Az év újságírója" címét. Az Editorial Intelligence- től "Az év kulturális kommentátora", a Stonewall-tól pedig "Az év meleg újságírója" díjat is megkapta. A kábulat ára az első könyve.
Sas Erzsébet - Kávéházi randevúk
Az öt évig tartó interjúsorozatot most egy könyvben nyújtom át a Kedves Olvasónak. A szívszorító, tanulságos, hihetetlen, szívet melengető, megdöbbentő, mesébe illő történetek úgy születtek, hogy interjúalanyaim életének esszenciája minden beszélgetés. Örömmel, várakozással vagy éppen szorongással néztek a randevúk elé, ám a végén kivétel nélkül azt nyilatkozták, jó volt kicsit magukról, gondjaikról, életükről beszélni. Remélem sikerült úgy megírnom, hogy nem bánták meg a kávé mellett töltött órákat. Köszönet az őszinte beszélgetésekért, s az Olvasónak a szerető, biztató elismerő figyelemért. Kívánom, hogy örömük teljék e könyvben, amelyet sok szeretettel írtam Nőkről, nem csak nőknek.