Hiánypótló mű, a magyarországi tájházakról, erről a sajátos, magyar épületállományról ugyanis eddig még összefoglaló jellegű, magyar nyelvű kiadvány nem készült, annak ellenére, hogy az első tájházaink már az 1960-es években létrejöttek, megnyíltak. Hazánk még megmaradt népi építészeti emlékei között kiemelkedő jelentőségük van a tájházaknak. Ezek ugyanis általában műemlékileg is védett épületek, néhány kivételtől eltekintve állami, önkormányzati tulajdonban vannak és múzeumi jelleggel látogathatók. Az, hogy a 21. században egy ország közel 350 népi épületet vagy épületegyüttest berendezve, tájházként, az eredeti helyén (in situ) megőrizzen, védjen, gondozzon a történelmileg már letűntnek, sokak szerint túlhaladottnak tekintett korszakokból, az világviszonylatban is egyedülálló teljesítmény. A magyar népi építészet, amelynek sokszínűsége ellenére is egységes karaktere van, páratlan formagazdagságának köszönhetően amúgy is szigetként jelenik meg a környező országok teljesen más jellegű, gyakran emeletes, részben favázas technológiával építkező népi építészete között, és már csak ezért is érdeklődésre számíthat. Berendezésükön: a bútorokon, a textíliákon, a különböző anyagú edényeken, a használati tárgyakon keresztül pedig megismerhető a magyar népművészet, a népi iparművészet, a falusi kézművesség és a kismesterségek rendkívül magas színvonala. A tájházak a magyar nép történetének, kultúrájának, alkotókészségének, tehetségének ritka értékes dokumentumai. Nem véletlenül kerültek fel néhány éve a világörökséggé nyilvánítás várólistájára.
Kapcsolódó könyvek
Borbély Béla - Siklósi Gyula - Királyaink emléke / In Memory of Our Kings
Ezeréves államiságunk, múzeumok, könyvtárak, levéltárak féltve őrzött, a nagy nyilvánosság számára csak nagyon ritkán bemutatott kultikus kincseiről, szakrális épületeiről, a világ legértékesebb ötvöstárgyai között számon tartott remekeiről, a koronázásnál használt relikviákról, valamint a középkori magyar királyi városok építészeti emlékeiről készült művészi fotókat gyűjtötte össze és hozza emberközelbe a ez az igényes kivitelű album.
Harry Rand - Hundertwasser
A századforduló egyik legkülönösebb művészegyénisége a Bécsben született és néhány éve elhunyt Hundertwasser, festő, építész, filmes és performer. Művészetét az azóta eltelt idő igazolja - igazi alternatívát nyújt a modern művészet konceptuális-minimalista "ürességével" szemben. Bár elismeri a Jugendstillel való rokonságot, de elszakad annak filozófiájától és egy teljesen szuverén alkotói világot teremt - " megszabadítom magam civilizációnk totális blöffjétől" - , amely formailag és színeinek gazdagságával nagy hatást gyakorolt közönségére. Hundertwasser, aki számos, a művészeten kívüli ügy mellett is elkötelezte magát, egyáltalán nem vélekedett dogmatikusan a társadalom és a művészet kapcsolatáról - eszébe sem jutott az esztétika kedvéért elvetni a humánumot. Részlet a könyvből: "Hundertwasser egyik legerőteljesebb és legmélyebb benyomást keltő képe, az Irina-föld a Balkán felett, 1969-ben, egy bolgár színésznő, Irina Malejeva ihletérésére jött létre... Ezzel a nyomattal Hundertwasser hihetetlen követelményeket támasztott a nyomdászokkal szemben. Elképesztő számú, összesen harmincegy színt kellett hajszálpontosan egymásra nyomniuk, amelyekből kettő foszforeszkál (ettől csillog olyan csábítóan "Irina" szeme és szája), az öt fémsajtolás pedig felerősíti a papírrétegekkel borított aluminiumfóliára készült eredeti festmény ragyogását. Mivel Hundertwasser erősen átdolgozza a festményei nyomán készült grafikák koncepcióját - tulajdonképpen újjáalkotja őket - , ez a műve nem pusztán az Irina-föld nyomattá való átalakítása, hanem több annál. A szitanyomat új alkotás, sok csodálatos grafikai megoldással. A téma minden változat során erőteljesebb, érthetőbb, kompozícióját tekintve koncentráltabb lett, a változtatások egyre fokozzák a kép erejét. Az Irina-föld egy asszony, a fold és a művészet szeretetéről szól. Hundertwasser ezen a művén mélyen rejlő erőforrásokhoz nyúlt vissza. "Irina" arca átlebeg a tájon és a táj fölött. Mindenütt jelenvalósága felkelti bennünk a vágyat emlékeink asszonya iránt, s ha az emlékezet eleven, a szemvedélyt támasztja fel. Az asszony-eszme itatódik a tájba. Ha valaha leltár készül korunk szívhez szóló műveiről, ez is köztük lesz. Az Irina-föld a Balkán felett több népszerű sikerdarabnál, mert a végpontját jelenti Hundertwasser sok kísérletének és útkeresésének. A formai és technikai teljesítmény új határát éri el, miközben érzelmi esszencia szűrődik át rajta. Igazi mérföldkő Hundertwasser művészetében." (Fordította: Szilágyi Tibor és Havas Lujza)
Balassa M. Iván - A székelykapu
A székelykapuk a magyar népi építészet és a népművészet kiemelkedő alkotásai. Az eddig megjelent részfeldolgozások, egy-egy vidék kapuinak ismertetésére vállalkozó munkák után ez az első könyv, amely a székelykapuk részletes, elfogulatlan, hiteles bemutatására vállalkozik. Végigkövethetjük, hogy a fedeles, kötött- galambbúgos kapukból miként lett székelykapu. A szerző foglalkozik eredetükkel, készítésükkel és díszítésükkel, elemzi felirataikat. A legjellemzőbb változatainak áttekintését követően vizsgálja azt a folyamatot, amelynek eredményeként nemzeti jelképpé váltak. A kötetben számos eddig még nem közölt fénykép látható.
Niilo Valonen - Rácz István - A finnugor népek népművészete
A kötet az egymástól évszázadokkal, sőt évezredekkel ezelőtt elvált finnugor népek díszítőművészetének rokon és eltérő vonásait vizsgálja. A díszítőművészet korszakait és műfajait egységben látja és láttatja, s egységes szemlélettel mutatja be az egymást követő történeti korok finnugor népművészetének alakulását.
Zentai Tünde - Az ágy és az alvás története
A könyv egy nagyívű kultúrtörténeti, néprajzi monográfia, melynek középpontjában az ágybútor története áll az Árpád-kortól a XIX. századig. A szerző századról századra haladva bemutatja az ágy és a bölcső különböző történeti stílusokat tükröző típusait, az ágybútor népivé válásának folyamatát, az uralkodók, az előkelők ágyait, a köznép ágyfajtáit, a polgárok és a köznép ágyöltözetét, az alvásmódok és az ágyhasználat szokásrendjét, elemzi az ágyhoz fűződő hiedelmeket. A jelen monográfiája mind az ágy, mind az alváskultúra első magyarországi összefoglalása. Igazi hiánypótló munka. A mű nagy érdeme, hogy szerzője a témát össztársadalmi és európai összefüggéseiben is elemzi.
Vízy László - Mattyasovszky Zsolnay Tamás - Vécsey Esther - Zsolnay épületkerámiák Budapesten / Zsolnay Architectural Ceramics in Budapest
A Mattyasovszky Zsolnay Tamás kutatásain alapuló kötet közel 150 budapesti épület adatival, 80 építész munkásságát érintve mutatja be a Zsolnay-épületkerámiát, korabeli források, leírások, archív, vagy a közelmúltban készített fotók segítségével. A fényképanyagot javarészt Mattyasovszky Zsolnay Tamás készítette, gyűjtése Ráday Mihály és Vásárhelyi Dániel, valamint Füzi István és Hajdú József felvételeivel egészült ki. A könyv, amely Zsolnay Vilmos születésének 175., a gyár alapításának 150. évfordulójára készült, a legfontosabb tudnivalókat angol nyelven is tartalmazza.
Róbert Mandel - Hungarian Folk Instruments
Mandel Róbert "Magyar népi hangszerek" című kötetének legfőbb célja, hogy - a zeneszerszámok szakszerű leírása és a népi hangszereinket jellemzően említő magyar irodalmi részletek idézése mellett - tökéletes minőségű tárgyfotókkal, valamint eredeti minőségükben megtartott korabeli fotográfiákkal nemcsak a szűkebben vett szakmai és népzenei köröknek, hanem a zenekedvelőknek és a magyar zenetörténet iránt elkötelezett olvasóknak is bemutathassa, sőt megcsillogtathassa az Európában is páratlan magyarországi instrumentáriumot.
A kötet angol nyelvű.
Demeter Zsuzsanna - Branczik Márta - Budapesti építkezések állomásai
2007 tavaszán, a XIV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra (április 12-15) minden olvasó kézbe veheti ezt a remek kivitelű, magyar-angol nyelvű albumot. Az alapötletet Branczik Márta és Demeter Zsuzsanna a kisföldalatti állomásaiban rendezett kiállítása (2002-2006) adta. A kötet e kiállítás könyvben továbbgondolt változata. A főváros 19-20. századfordulós építkezését, tulajdonképpeni kialakulását, lendületes fejlődését bemutató mű a megállók környékén lévő jelentős, híres, korabeli épületeket jeleníti meg fotók, rajzok, festmények, látványtervek és tervrajzok segítségével. Az anyag azonban nem szűkül az Andrássy útra – egész Budapest képviseltetik benne, hiszen a szerzők ismertetik a környezet jellemző építészeinek munkásságát is. Az album rácsodálkoztat minket Budapest építészetének múltjára, s méltón képviseli fővárosunkat és hazánkat az idelátogató turisták előtt, és különösen érdekes lehet a külföldiekkel dolgozó, azokkal kulturális vagy gazdasági kapcsolatban álló intézmények számára.
Iancu Laura - Benedek Katalin - Magyarfalusi emlékek
Magyarfalu Moldva (Románia) délkeleti részén fekvő magyar lakosságú csángó település, melyből a moldvai csángók kitelepítése során az 1940-50-es években sok család települt át a baranyai (Magyarország) Egyházaskozár községbe.
A moldvai Magyarfaluból és a Baranya megyei Egyházaskozárról származó képtár valójában történelemírás. Ebből villant fel szemelvényeket az album.
Udvarhelyi Nándor - Magyar szentek temploma
A történelmi Árva vármegye északi részén, a Budapestről Krakkóba vezető főútvonal mentén található Oravka (Orawka) falu. A fatemplom 1650-56 között épült, majd többször is megújult. A 20. század elején alakították ki mai formáját. Belső falait, mennyezetét, berendezését színpompás, fára festett képek borítják. A 17. század közepén készült Keresztelő Szent János életét megörökítő tizennégy nagyalakú kép mellett számunkra különösen értékes a magyar szenteket ábrázoló 52 kép. Ezek a képek magyar szenteket, boldogokat, hitvallókat ábrázolnak, akik Magyarországon születtek vagy a magyarsághoz kötődtek, hosszabb-rövidebb időt eltöltve itt. Nincs még egy templom a Kárpát-medence területén, ahol a szentéletű magyarok ilyen nagyszámú festett képgalériája tárulna a látogató elé. A templomot a lengyelek is magyar emlékként tartják számon, s példaértékűen gondozzák, rendben tartják. Ennek eredménye, hogy 2000-ben az UNESCO is felvette a kulturális Világörökség listájára. A templomot és a képeket eddig még nem vizsgálta a magyar művészettörténet. A neves szakértő, Prokopp Mária ezért utószavában részletes kutatást és a képek alapos vizsgálatát javasolja.
Kodály Zoltán - Györffy István - Viski Károly - Bátky Zsigmond - Czakó Elemér - Gőnyey Sándor - A magyarság néprajza I-IV.
A magyar néprajz nemzeti önismeretünket szolgáló tudománynak számít. Többi rokontársa - a magyar történet, az irodalomtörténet, a nyelvészet - már jobbára felkutatta és egységbe foglalta anyagát. Néprajzunk is tömérdek tudnivalót, tudományos megfigyelést gyüjtött össze, de ezen a téren az áttekintést adó összefoglalásnak még csak most érkezett el az ideje. A Királyi Magyar Egyetemi Nyomda a Hóman-Szekfű Magyar történet után testvérkiadványként jelenteti meg négy kötetben a Magyarság néprajzát. Ez az első törekvés arra, hogy a magyar néprajzi kutatás és gyüjtés eredménye megfelelő rendszerezésben kerüljön a közönség elé. A mű szerzői főkép a tudományos ismertetés feladatát vállalják s csak ott adnak szitnézist és magyarázatot, ahol már megfelelő előmunkálatok vannak. A tudósok felfogása természetesen nem egy kérdésben merőben más eredményt tüntet fel, mint ami népi jelenségekről eddig köztudatban forgott. A nagyközönség előtt népünk többnyire ünnepi díszben jelent meg, úgy, ahogyan költőink és művészeink fölékesítették. A tudomány ehelyett feltár olyan eddigelé kevéssé ismert mélységeket és értékeket, melyek - Herman Ottó szerint is - "tele vannak munkával, verejtékkel, áldozattal és szenvedéssel, de éppen azért a nemzet életét jelentik."
Gyukics Péter - A Duna hídjai
A Duna hídjai
a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig
az elsőtől az utolsóig
A hidak fotografálása közben a műszaki alkotás és alkotója bűvölt el (Hidak Magyarországon, Bridges on Hungary Bp. 2005). A hol látható, hol láthatatlan erővonalak, a tájba belesimuló, vagy abból kitűnő formák, szigorú szerkezetekben rejtőző szépségek, a meghitt kis átkelők és a tekintélyes nagy szerkezetek. Hol az alkotó? Ott van minden fagerendában, minden darab faragott kőben, minden acélrúdban, minden alkatrészben. Jelenlétét ",csak" az bizonyítja, hogy áll a híd. Egy éve, tíz éve, 100 éve, 200 éve...
Az utazó használja a hidakat, átrobog rajtuk, ám gyakran a szembeötlő szépséget sem látja.
Legújabb, a közeljövőben több nyelven megjelenő könyv bemutatja a hidak műszaki adatait, történetét és a Duna-táj földtörténeti és vízrajzi kialakulását.
Gyukics Péter
Makovecz Imre - Templomok
A magamfajtának a templomtervezés ünnep.Templomot tervezni azt jelenti, hogy előttem összegyűlnek a valaha is látott templomok, a remete-kerti kápolnától a kolozsvári templomig. De idejönnek Darvas-Kozma József, Németh Lőrinc, Józsa Márton és a többi templomépítő pap. Előttem van a helyszín, az építési hely sugárzása, a fák, a falu, a város Vargyastól Kolozsváron át Pethőhenyéig és tovább, mindazok a helyek, ahol végigéltem Isten házának a megépítését. – Az album tartalmazza Makovecz Imre templomait, templomterveit és gondolatai a templomépítésről.
Terence Conran - Belsőépítészet
_Könyvem célja megértetni az olvasóval, hogy ezernyi lehetőség kínálkozik annak a térnek a berendezésére és felszerelésére, amelyben él._ Terence Conran
E könyvvel Sir Terence Conran, a világ egyik legjelentősebb tervezője lepte meg a kilencvenes évek nemzedékét. Az információkban gazdag munka mindenki számára érthetően és világosan foglalkozik az otthontervezéssel: nélkülözhetetlen mindazok számára, akik otthonuk megtervezésén, átalakításán vagy újrafestésén gondolkodnak. Gyakorlatias és alkotó megoldásokra sarkalló, gyönyörű enteriőröket bemutató képeskönyv, amely arra késztet, hogy új szemmel tekintsünk környezetünkre.
Magdalena Droste - Bauhaus 1919-1933
Manapság a Bauhaus fogalomnak a köznapi nyelvben más csengése van, mint volt annak idején. A modernizmus kezdetét jelöli, alapformákkal (négyzetek, háromszögek és körök), alapszínekkel (vörös, sárga és kék), valamint csővázas acélbútorokkal, fehér kocka-architektúrával; és a funkcionalizmussal kapcsolatos asszociációkat ébreszt. Az évek során publikált tények és értelmezések dzsungelében elhomályosult e kis német művészeti iskola, az 1919 és 1933 között létezett Bauhaus története, így mára szinte megközelíthetetlen a részletes kutatás és új értékelés számára. Ennek ellenére a Bauhaus olyan jelenség, amelyet minden generáció újra felfedez a maga számára.
Balassa Iván - Ortutay Gyula - Magyar néprajz
A két kiváló tudós, Balassa Iván és Ortutay Gyula a néprajztudomány eddigi eredményeire támaszkodva, a szakemberek, az érdeklődő nagyközönség igényeit egyaránt szem előtt tartva ad átfogó képet a hagyományos népi kultúra valamennyi ágazatáról, a társadalmi, az anyagi és a szellemi kultúráról. (...)
Minden fejezethez rövid bibliográfia csatlakozitk, amely útbaigazítást ad azok számára, akiket egyik vagy másik kérdés közelebbről érdekel. A kötetet gazdag képanyag, 319 fekete-fehér, 65 színes fénykép és 231 rajz, térkép, kotta illusztrálja.
Anne Massey - Interior Design of the 20th Century
The Arts and Crafts and Aesthetic Movements, Art Nouveau, the Modern Movement, its rivals Art Deco and the Moderne, American Streamlining and Modern, Pop, Op, Surrealism, Hi-Tech, Post-Modernism, Deconstructivism, and many other styles of interior design are charted in this wide-ranging survey. Some movements, like the Modern, were inspired by leading architects such as Le Corbusier and Frank Lloyd Wright, or by groups and schools such as the Bauhaus. Others like Art Deco were the work of decorators such as Emile-Jacques Ruhlmann—glamorous haut-décor, which was then popularized throughout the world by the mass media. Still others, like the ethnic styles, were virtually anonymous, or were consumer-led. Anne Massey introduces all the styles, signposts the changes of direction, and fully documents the emergence of professional "interior decoration" and its evolution into interior design. This revised edition is brought up to date with discussions of green design and the effect of new technology on the home and workplace.
Lerner János - Óvárosok
Egy város legszebb, leghangulatosabb része kétségtelenül történelmi központja, az óváros. E szó a legtöbb emberben kanyargós, keskeny utcák, ódon kapualjak, málló falak, cseréptetők és pislákoló gázlámpák látványát, harangzúgást vagy épp macskaköveken kopogó léptek zaját, füstös kiskocsmák, netán teraszos-napernyős kávézók hangulatát idézi fel.
Donald Matthew - A középkori Európa atlasza
Ez a kulturális atlasz az európai kultúra és társadalom történetének a Római Birodalom széthullásával kezdődő és Amerika felfedezésével lezáruló ezer évét foglalja össze.
A középkor - írja Donald Matthew - "ahhoz a mesés szigethez hasonlítható, amelynek minden látogatója talál valamit, ami megragadja képzeletét, s hazatérve mind másként meséli el a látottakat. Egyesek számára a hit korszakát jelenti, másoknak a kézművesség tökélyét vagy a feudális elnyomást, megint mások a primitív társadalmat látják benne, amely egyszer csak valami rejtélyes módon nekilódult... Aki Európának egy ilyen ezerévesnél is hosszabb szakaszához nyúl, mintha kincseskamrában keresgélne, azt remélve, hogy valamely mesés leletre bukkan. Rejtett titkok és csodás misztériumok, úgy tetszik, örökké velejárói maradnak annak, amit el szokás várni a középkortól."
Az 5. században az addig egyetlen központból, Rómából erős kézzel irányított birodalom területén és peremvidékén új erők lendültek mozgásba. Voltak, akik Róma örököseként léptek fel - ne feledjük, hogy a 14. századi Itáliában éltek olyan német királyok, akik római császárnak vallották magukat, míg mások éppen a római örökség megtagadásában látták jövőjük zálogát. A közös keresztény hit teremtett egyfajta szellemi egységet, mely a városi és a falusi közösségek mindennapi tevékenységében s a művészetekben is megmutatkozott.
A szerző önálló fejezetekben mutatja be a tudományok, a gyógyászat, a katedrálisépítészet fejlődését, a mesteri illusztrációkat készítő kódexmásoló műhelyeket, a Karoling reneszánsz páratlan szépségű műalkotásait, a várak építését, a könyvnyomtatás feltalálását s a középkori térképészetet.
A középkori Európát részleteiben is remekül tárgyaló művelődéstörténeti munka azért különösen vonzó az érdeklődő olvasók számára, mert most első ízben jelenik meg magyar nyelven olyan könyv, amely Európa minden nagyobb térségéről legalább egy térkép segítségével könnyíti meg az események megértését. De olyan témákról is készültek önálló térképek, mint az Alpokon átvezető utak, a 14. századi kereskedelem, az egyházi alapítványok s a 15. századi nagy felfedezések.
A kitűnő minőségű, többségükben színes illusztrációk mellett kislexikon, időrendi táblázat, földrajzi névmutató könnyíti meg az alapos tájékozódást.
Will Pryce - Fa a világ építészetében
A fa olyan alapanyag, amely a maga nemében egyedülálló formaalakítást, színvilágot és szerkezetet tesz lehetővé. A faépítészet mégis csak mostanában kezdi elnyerni azt a megbecsülést, amelyet megérdemel. Will Pryce - díjnyertes fotós, aki építészetet és fényképészetet is tanult - bejárta a világot, hogy ismert és ismeretlen faépületek után kutasson. Miközben elénk tárta a japán templomokat, a norvég cölöpvázas fatemplomokat, San Francisco "festett hölgyeit", olyan épületeket is felfedezett, amelyekről addig soha senki nem hallott. Könyve ezért egyszerre kitűnő összefoglalása a faépítészet történetének és lélegzetelállítóan érdekfeszítő utazás.