Galaktika 244, a Galaktika 2010. júliusi lapszáma
A Galaktika magazin júliusi számában folytatódik Lino Aldani olasz szerző kisregénye. A hónap központi témája a világűr gyarmatosítása. A kisregényen kívül ehhez kapcsolódnak még John Park „Szoftverpestis”, illetve Antal József „Vénuszlakók – Egyedül” című novellái.
Thomas R. P. Mielke egy, a világűrben elkövetett gyilkosság után nyomoz, Kij Johnson Nebula-díjas írása pedig egy ember és egy idegen bizarr kapcsolatát boncolja. Chad Oliver elbeszélésének jövőbeli világában a fogyasztói társadalom extrém változata már a szociális berendezkedési formákat is árucikként kínálja. A havi retróban Mihail Gresnov a barlangkutatók amúgy is kalandos életébe csempész egy csipetnyi fantasztikumot.
A játékrovat az „Alien Breed Impact”-et ismerteti, a filmajánló egy profi színvonalú finn amatőr produkciót. Olvasható továbbá cikk a zselici égbolt-rezervátumról, a kijelzővel és billentyűzettel ellátott, újfajta bankkártyákról, egy reptéri mobil pihenőhelyről, SF-témájú szappanokról, valamint a Hello Kitty és a Star Wars világának meghökkentő egyesítéséről. A könyvrovat egy új orosz SF-regényt mutat be, exkluzív interjúnk pedig Cory Doctorow-t, a Creative Commons prófétáját, a KIS TESTVÉR szerzőjét szólaltatja meg.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Galaktika 246.
Galaktika 246, a Galaktika 2010. szeptemberi lapszáma
A Galaktika magazin szeptemberi számában új folytatásos kisregény indul, a friss Zsoldos Péter-díjas Szélesi Sándortól, címe: „Szörnyeteg a hajtóműben”. A hónap központi témája a pénz jövője, a cikkekhez kapcsolható még többek közt John Kessel novellája „Az anyagi függetlenség Baum-féle terve”. Alfred Bester „Fura illatfúgá”-jának hőse tökéletes szaglásának köszönheti állását, de jólétét egy titokzatos betegség fenyegeti. Márki István írása Galileo Galileit idézi meg, életének egy apokrif momentumán keresztül. Ben Bova egy lidérces párhuzamos valóságba kalauzolja el olvasóit.
A lap megemlékezik a nemrég elhunyt José Saramago-ról egy tanulmánnyal a szerző és a fantasztikum kapcsolatáról, valamint egy vérbeli SF novellával. A havi retro Robert Sheckley mulatságosan ijesztő története, a „Kísértet–5”.
A játékrovat a „StarCraft 2”-t mutatja be, a filmajánló a „Haláli hullák” című tévésorozatot. Az Intelligens dizájn újabb online képregényeket ismertet, a könyvrovat pedig egy magyar futurisztikus politikai thrillert.
Ismeretlen szerző - Galaktika 215.
A Galaktika XXIX. évfolyam, 215. számának tartalma (2008. február):
6 Vonda N. McIntyre: Arcocskák (befejezõ rész)
20 Játék... és hadviselés
22 Antal József: Szökés
30 A jövõ katonája
38 Harry Harrison: Kommandósok akcióban
46 „A legnagyobb piac ma Oroszország”- interjú Harry Harrisonnal
50 Javier Cuevas: Dante szíve
72 Megvalósult sci-fi
74 Hajdú Éva: lUc1ph3R
76 Filmajánló
78 Bruce Bethke: Kiberpunk
87 Kötetünk képeirõl
88 Megvalósult sci-fi
90 Könyvajánló
92 Brian Aldiss: A szuperjátékok kitartanak egy nyarat
Ismeretlen szerző - Galaktika 243.
Galaktika 243, a Galaktika magazin 2010. júniusi lapszáma
A Galaktika magazin júniusi száma rögtön az első helyen a hazánkba látogató Jack McDevittet köszönti, aki az Ünnepi Könyvhét több helyszínén is dedikál. Ebből az alkalomból olvasható „Randevú a végzettel” című novellája. Új folytatásos kisregény indul, az olasz SF nemrég elhunyt, nagy alakjának, Lino Aldaninak a tollából, „Napfogyatkozás” címmel.
A hónap központi témáját az alternatív energiaforrások szolgáltatják, ezzel foglalkozik a cikkek mellett még Frederik Pohl novellája is, a „Hóban, fagyban…”, valamint kisebb mértékben Nemere István írása, az „Öreg bolygó”.
Marina és Szergej Gyacsenko a „Demográfia” új világrendjébe nyújt bepillantást, míg Jean-Claude Dunyach egy tőle megszokott, poétikus írással jelentkezik. A havi retro R. A. Lafferty novellája, a „Lassú kedd éjszaka”.
A játékrovat az álom és a valóság határán egyensúlyozó pszichológiai akció-thrillert, az „Alan Wake”-et mutatja be, a filmajánló egy ismeretterjesztő rajzfilmsorozatot taglal, valamint a német mozik digitális átállását. Az exkluzív interjú Kim Stanley Robinsont szólaltatja meg, A RIZS ÉS A SÓ ÉVEI és az ÁRRAL SZEMBEN Hugo- és Nebula-díjas amerikai szerzőjét. A könyvajánló egy közel fél évszázados SF-képregény új kiadásáról és egy új Cormac McCarthy-regényről ad hírt, de olvashatók még cikkek a lapban egy futurisztikus autócsodáról, egy lézer-óráról és egy különleges könyvtámaszról is, az illusztrációs anyag és egy nekrológ pedig a nemrégiben elhunyt legendás festőről, Frank Frazettáról emlékezik meg.
Ismeretlen szerző - Galaktika 193.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 193. számának tartalma (2006. április):
6 Kasztovszky Béla: Nóva Bellatrix (első rész)
16 Játék... és ami az internet mögött van
18 Frank Herbert: Száguldás
24 Környezetszennyezés: a globális veszedelem
32 Fritz Leiber: Jelek a zebrán
36 Vlagyimir Arenyev: Jó hírek
52 Filmajánló
54 Eugie Foster: Minden itt van a fejemben
66 Henry Lion Oldie: Lázár, kelj fel!
76 Szibériai odüsszeia
82 Képregény: Balszerencse (befejező rész)
88 Könyvajánló
90 John Wyndham: Jizzle
Ismeretlen szerző - Galaktika 262.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 207.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 207. számának tartalma (2007. június):
6 Wolfgang Jeschke: A kösöntyű
22 Játék... és divat
24 Ian R. MacLeod: Elmúlt varázs
34 A tökéletes másolat
42 Greg Egan: Az extra
54 Filmajánló
56 Michael T. Cricket: Az Elveszettek Kocsmája
60 Megvalósult sci-fi
62 Kurt Vonnegut-megemlékezés
63 Kurt Vonnegut Jr.: Állhatatosság
74 Megvalósult sci-fi
78 Könyvajánló
80 Megvalósult sci-fi
84 Brian Aldiss: A valószínűtlen csillag
Ismeretlen szerző - Galaktika 252.
Galaktika 252, a Galaktika 2011. márciusi lapszáma
A Galaktika magazin márciusi számában új folytatásos kisregény indul, az izraeli Lavie Tidhar „Héberpunk”-ja. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A hónap központi tudományos témája a szaporodó űrszemét egyre növekvő veszélyeit taglalja, illetve a megoldásra keres alternatívákat.
C. J. Cherryh két rövidke novellájában az értelem egymástól legtávolabb álló fajtáit vizsgálja. Mayer István „Offliniá”-ja egy, a terrorfenyegetés miatt begubózott, diktatórikus Európai Uniót vizionál. Cordwainer Smith a Vénuszt meghódító kínaiakról ír, míg Lőrinczy Judit egy szélsőségesen idegenbe szakadt nő életébe enged bepillantást. Visszatér Szőrplusz és Darger, Michael Swanwick két javíthatatlan bajkeverője is, akik a jövő radikálisan megváltozott Földjét járják és döntik romba szisztematikusan. A havi retro Matulay Sándor „Telefonvicc”-e, amelyben néhány téves kapcsolás fenekestül fölforgatja a főhős életét.
Az interjú az aktuális folytatásos kisregény szerzőjét, Lavie Tidhart szólaltatja meg, a játékrovat a „Killzone 3”-at mutatja be, a filmajánló a központi témára reflektálva az űrszemét filmes előfordulásai között tallózik. Az Intelligens dizájn különös szuperhősökkel ismertet meg, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy retro iPhone-kiegészítőről, az alvásvizsgálat otthoni eszközéről és egy praktikus, organikus formatervezésű kerékpárról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 250.
Galaktika 250, a Galaktika 2011. januári lapszáma
A Galaktika magazin januári számában új folytatásos kisregény indul, Piers Anthony „Fogas kérdés”-e egy földi fogorvosról, aki egy intergalaktikus oktatási intézmény felvételi vizsgáján próbál megfelelni. A hónap központi témája a gyilkolás művészete, vagyis az, hogyan lehet embereket háborúk idején gyilkolásra kondicionálni. Az emberi tudat befolyásolhatóságáról szól F. Tóth Benedek „43” című novellája, Fritz Leiber pedig a háború borzalmairól ír, melyek más bolygókra is elkísérnek minket.
Antal József folytatja a vénuszlakók történetét egy új fejezettel, N. K. Jemisin egy olyan világot idéz meg, ahol egy esemény minél valószínűtlenebb, annál biztosabban történik meg. John Jakes a távoli jövő űrfelderítőit kíséri el útjukon, míg a havi retróban Frederik Pohl mesél „Snodgrass vészterhes küldetésé”-ről.
Az interjú Lovas Lajost, az N szerzőjét szólaltatja meg, a játékrovat a „Star Wars: The Force Unleashed 2”-t mutatja be, a filmajánló a közelmúltban lezajlott Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál SF-produkcióit ismerteti. Az Intelligens dizájn ezúttal dupla terjedelemben számol be egy új gőzpunk képregényről, illetve egy magyar keramikusművész SF-ihletésű kiállításáról. Olvasható még cikk a lapban többek közt egy új közlekedésilámpa-koncepcióról, valamint a néma tiltakozás eszközeiről a reptéri szkennerek ellen.
Ismeretlen szerző - Galaktika 192.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 192. számának tartalma (2006. március):
6 Walter Jon Williams: Zöld Leopárd-pestis (3/3. rész)
22 Játék... és játékelmélet
24 Brian Aldiss: Szuperjátékok télvíz idején
30 Digitális otthon
38 Paul Di Filippo: Hogyan talált egymásra a tál és a kanál
50 Vaáchy Miklós: Egy film apropóján…
52 START! novellapályázat eredményhirdetés
53 Flórián Judit: Kétmilliárd és nyolc év
58 Sipőcz Ágnes: Na jó, csak még egyszer...
61 Sánta Balázs: A jövő városa
68 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
70 Joan Slonczewski: Batktérium az ENSZ új tagja
72 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
74 William Shunn: A Végsõ Fájdalomcsillapító
78 Képregény: Balszerencse 1.
84 Pót-lap (elõzõ számunkban közölt Livio Horrakh-elbeszélés kimaradt részlete)
85 Könyvajánló
88 Gary Wright: Jégtükör
Ismeretlen szerző - Galaktika 220.
A Galaktika XXIX. évfolyam, 220. számának tartalma (2008. július):
6 Frank M. Robinson: Keleti szél, nyugati szél (elsõ rész)
14 Játékajánló
16 A. és B. Sztrugackij: Egyedi feltételezések
30 A csillagok felé
38 Philip E. High: Kockázati gazdaság
48 Megvalósult sci-fi
50 Képes Gábor: Jelenések lapja
52 Filmajánló
54 Interjú Frederik Pohllal
58 Ted Chiang: A kereskedõ és a bölcsek kapuja
76 Megvalósult sci-fi
78 Galántai Zoltán: Évforduló
85 Kötetünk képeirõl: John Berkey
86 Könyvajánló
88 Heiner Rank: A szép Bella
Ismeretlen szerző - Galaktika 249.
A Galaktika magazin decemberi számában befejeződik az ötszörös Zsoldos Péter-díjas Szélesi Sándor kisregénye, a „Szörnyeteg a hajtóműben”. A hónap központi témája az alvás titokzatos világa. Az alvás és az álmok állnak Peter Phillips elbeszélésének középpontjában is, amelynek hősei egy kómás beteget próbálnak kiszabadítani a csábító álom karmaiból. Keith Laumer űrhajósai ugyanakkor éppen a halál elől menekülnek álomvilágba, míg végül már azt sem tudják, mi a valóság körülöttük.
A hosszú idő után ismét a Galaktikában publikáló Kis Zoltán a mesterséges és a természetes intelligencia közötti különbségekről és hasonlóságokról szövi izgalmas meséjét. Luigi Brasili olasz szerző egy régi, elfeledett űrexpedíció nyomait kutatja. A nemrég elhunyt E. C. Tubbot megemlékezés és novella búcsúztatja, a havi retro pedig Dannie Plachta rövid, ám annál hátborzongatóbb írása.
Az interjúban Whitley Strieber, a 2012 című bestseller szerzője kap szót. A játékrovat az „Amnesia: The Dark Descen”-et mutatja be, a filmajánló a Csillagkapu sorozat humoros oldalát villantja fel. Az Intelligens dizájn Warren Ellis munkásságát ismerteti, de olvasható még cikk a lapban többek közt egy futurisztikus motorkerékpárról, egy beszéddel tölthető mobiltelefonról és az elektromos távvezetékek új nemzedékéről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 282.
A Galaktika magazin szeptemberi számában Poul Anderson elbeszélése Orpheusz és Eurüdiké történetének „modern” feldolgozása. Kristine Kathryn Rusch az emlékek eltűnésével és egy furcsa találkozással kapcsolatban késztet gondolkodásra. Tanith Lee novellája az emberiség egyik alapvető mítoszát írja át. Ken Liu szövege töredékes vallomásokkal próbálja megállítani a rohanó életidőt. Patricia McKillip műve Rómeó és Júlia halálának körülményeibe enged bepillantást. Alfred Bester elbeszélésében háború dúl az „Amerikai Álomért: a civilizáció eszméjéért, a kultúráért, a költészetért, az álmok túléléséért…” László Zoltán, a nagy sikerű KERINGÉS szerzője egy jól megtervezett Kommunáról ír, ahol persze akad valaki, aki másképp gondolkodik… A havi retró „Litkei B. Mihály lassújáratú űrkompvezető levele kedveséhez…” Dévényi Tibortól.
A Beszélő némaság újabb izgalmas „utazást” tartogat a képzőművészet világában – van Gogh rejtélyes festménye kapcsán. „Vas világ a rend” címmel új képregény indul. A Kapcsolatfelvétel rovat az Axe Apollo Space Academy Közép-Európai Űrtáboráról számol be egy résztvevő szemével. A filmajánló témája történelem és science fiction „házassága”. A tudományos főanyag az „Élet a halál után” kérdését próbálja körüljárni. A lapban olvashatók még érdekes cikkek egy robotszínészről, elektromos autópályákról, a szélerőművek forradalmáról és még sok minden másról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 278.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 247.
Galaktika 247, a Galaktika 2010. októberi lapszáma
A Galaktika magazin októberi számában folytatódik az ötszörös Zsoldos Péter-díjas Szélesi Sándor kisregénye, a „Szörnyeteg a hajtóműben”. A hónap központi témája a szuperanyagok izgalmas világa. Ugyancsak az anyagok különös tulajdonságai játsszák a főszerepet Henry Kuttner „Időszekrény” című novellájában, Kánai András „Búcsúdal”-ában pedig az anyagi világ vége.
Robert A. Heinleinnek most jelent meg A HOLD BÖRTÖNÉBEN című regénye, ennek apropójából közöl a lap egy szintén Hold-témájú novellát, a „Rekviem”-et. Patricia McKillip egy közismert fantasy-toposzt vizsgál más megvilágításban, George Zebrowski pedig egy távoli bolygón szembesíti hőseit a földi vallások eredetének titkával. A havi retro Kate Wilhelm klasszikus háborúellenes írása, a „Visszaszámlálás”.
Az interjúban Guy Gavriel Kay, az YSABEL World Fantasy-díjas szerzője kap szót. A játékrovat a „Metroid: Other M”-et mutatja be, a filmajánló a közeljövő várható bemutatóiból szemezget. Az Intelligens dizájn egy groteszk SF-horror képregényt ismertet, de olvasható még cikk a lapban többek közt a lézerfegyverek jövőjéről a sportban, egy magyar holdkísérletről, valamint a gőzpunk divat érzéki oldaláról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 253.
Galaktika 253, a Galaktika 2011. áprilisi lapszáma
A Galaktika magazin áprilisi számában folytatódik az izraeli Lavie Tidhar folytatásos kisregénye, a „Héberpunk”. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A lap rövid életrajzzal és novellával köszönti a hazánkba látogató Robert J. Sawyert, a FLASHFORWARD sztárszerzőjét, akinek itt-tartózkodásához időzítve jelenik meg új regénye is magyarul, a LÉLEKHULLÁM.
A hónap központi tudományos témája a rabszolgaság, a jelenség történetével és új formáival egyaránt foglalkoznak cikkek. A filmrovat is ehhez kapcsolódik, az új „Majmok bolygója”-film kapcsán.
Toochee novellája, a „Van kapás?” egy nem mindennapi kapcsolat-fel-nem-vételről számol be az idegen látogatókkal, míg Antal József vénuszlakói a hatalmi erővonalak átrendezésére készülnek a Naprendszerben. Eugie Foster Nebula-díjas írása egy álarcviselő társadalmat mutat be. A nemrég elhunyt Ion Hobanáról is novellával emlékezik meg a lap. Pap Viola elbeszélése, „Az üres fájl” egy bestsellerszerző hányattatásait meséli el, míg a havi retro Arthur C. Clarke-tól a hosszú élet egyik lehetséges titkát ismerteti.
Az interjú Anger Zsolt Jászai Mari-díjas színművészt és rendezőt szólaltatja meg, ez utóbbi minőségében, a Bárka Színház új Bradbury-adaptációja kapcsán. A játékrovat a „Beyond Good & Evil” fölturbózott változatát mutatja be, az Intelligens dizájn különleges órákat ajánl, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy magyar Mercedes koncepcióautóról és egy motoros gördeszkáról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 216.
A Galaktika XXIX. évfolyam, 216. számának tartalma (2008. március):
6 Mark A. Rayner: Kék görbület
14 Játék... és alternatív célok
16 Michael Swanwick: Ónmocsár
28 Digitális nyom: RFID
36 Michael T. Cricket: Csak egy lövés
42 Edward Hoch megemlékezés
43 Edward Hoch: A volfrámvadászok
54 Megvalósult sci-fi
56 Ruth Nestvold: Mars - Útikalauz turistáknak
64 Filmajánló
66 Gustavo Valente: Betel
72 Megvalósult sci-fi
74 Ivan Jefremov: Öt kép
79 Az ember, aki nem tud nem írni - beszélgetés Nemere Istvánnal
82 Nancy Kress: Vissza a természetbe
88 Könyvajánló
90 Cherry Wilder: Messzi nyugaton
Ismeretlen szerző - Galaktika 197.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 197. számának tartalma (2006. augusztus):
6 Stanley G. Weinbaum: A parazitabolygó (befejező rész)
16 Játék... és virtuális kedvencek
18 Garry Kilworth: Utazzon a Golgotára!
26 Digitális turizmus
34 Stephen Dedman: Idegenforgalom
42 Filmajánló
44 Douglas Smith: Sikoltó Angyal
62 Megvalósult sci-fi
64 Nick DiChario: Sárkányfej
66 Képes Gábor: Morzsa
68 Marina és Szergej Gyacsenko: Kosárlabda
78 Megvalósult sci-fi
82 Colin P. Davies: A védelmezők
86 Könyvajánló
88 Alfred Leman – Hans Taubert: Potyautas
Ismeretlen szerző - Galaktika 212.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 212. számának tartalma (2007. november):
6 Marina és Szergej Gyacsenko: Üszkös Torony (első rész)
20 Játékajánló
24 Christian Doan: Okosak
28 Űrlift
36 Dmitrij Tarabanov: Bennragadva a liftben
50 Filmajánló
52 Szélesi Sándor: Vérünkben a háború
56 Megvalósult sci-fi
58 Robert A. Heinlein: Gyorsjárat a Plútóra
68 Megvalósult sci-fi
70 Javier Cuevas: Egy nap a városban
80 Könyvajánló
82 Viktor Kolupajev: Vágy a Föld után
Ismeretlen szerző - Galaktika 190.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 190. számának tartalma (2006. január):
6 Walter Jon Williams: A Zöld Leopárd-pestis 1.
22 Játék... és járványok
24 James Tiptree Jr.: Dr. Ain utolsó útja
30 Tudományos főanyag
38 Frank Roger: Szentségtelen Grál
52 Filmajánló
54 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
56 Alain le Bussy: Gream
66 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
68 Szélesi Sándor: Galileo
79 Kiss Ferenc: A magyar SF képregény története 3.
81 Képregény: Vasárnapi szafari
86 Könyvajánló
88 Eric Frank Russell: A világ peremén
Ismeretlen szerző - Galaktika 237.
A Galaktika magazin decemberi számában új kisregény indul, Samuel R. Delany Hugo- és Nebula-díjas „Az idő mint féldrágakövek spirálja” című műve. A hónap központi témája a Merkúr bolygó kutatása, és két novella is a Naprendszer legbelső bolygóján játszódik, egy Larry Niventől és egy Alan E. Nourse-tól. A lapszám egy fontos része a tíz éve elhunyt Kuczka Péterről emlékezik meg. Munkatársak és a család idézik meg emlékezetét, sőt kuriózumként két kevéssé ismert Kuczka SF-novella is helyet kapott a magazinban.
Mayer István „Élők” című elbeszélése tudományos alapon keres választ a jövő megismerhetőségének kérdésére, a retro-rovatban C. J. Cherryh „Kasszandrá”-ja ugyanezt a témát érzelmesebb szemszögből idézi meg.
Olvasható továbbá a lapban Hargitai Henrik tanulmányának első része az SF és a planetológia viszonyáról, cikkek új játékokról, A majmok bolygója című film készülő újabb változatáról, a nyelvújítás szerepéről az SF-ben, egy hipermodern sátorról és sok minden más érdekességről.