Kapcsolódó könyvek
Nagy Gergely - Világörökségek Magyarországon
A budai Várnegyed és Budapest Duna-parti panorámája már 1987-ben a világörökség része lett. A világörökségi listára való felkerülés szigorú feltételeinek azóta további hét kulturális-történelmi nevezetességünk és természeti tájunk felelt meg: Hollókő; Pannonhalma; Aggtelek; Hortobágy; Tokaj-Hegyalja; Fertő-tó és a pécsi ókeresztény sírok. Könyvünk bemutatja a várományosi listára felkerült és a cím elnyerésére eséllyel pályázó nemzeti kincseinket is, többek között a ipolytarnóci ősmaradványokat és a komáromi erődrendszert.
Ismeretlen szerző - Szentendre - Szabadtéri Néprajzi Múzeum I.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Péteri Pál - Róma templomai
Ez a könyv, amint címe már elárulja, nem kíván szólni azokról a világi látnivalókról, amelyeknek megismerésében minden útikönyv jó segítséget nyújt. Be akarja viszont mutatni Róma templomait, illetve ezeknek a templomoknak egy részét. Igaz, néhány éve jelent meg Tóth János: Római virágszedés című hasonló tárgyú műve. De míg az elsősorban tudományos részletességgel írja le egy-egy templom történetét és mindazt, ami benne látható, az alkotó művészek összes adataival, ez a könyv nem törekszik tudományos teljességre. A történelemből megelégszik a legfontosabb adatokkal. A látnivalók közül pedig kiemeli azokat, amelyeket mindenképpen meg kell nézni.
Zákonyi Ferenc - Nagyvázsony
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Angeliki Charitonidou - Epidaurus
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gerle János - Lugosi Lugo László - A szecesszió Budapesten
Könyvünk nem törekedhet a teljességre, csupán válogatás egy gazdag kincstár legszebb darabjaiból, a legjellemzőbb példákból, hogy bemutassuk a magyar szecesszió építészetét. A hallatlanul színes, sokoldalú, minden részletében európai színvonalú alkotások az első világháborút követő ötven éven át az építészettörténet mostohagyermekei voltak. Szakirodalmi felfedezésük huszonöt éven át tartott, hogy végre méltó tálalásban kerüljenek a nagyközönség elé. Olyan fényképekkel, amelyek a házak művészi rangjának megfelelnek, amelyek nem csak tájékoztatnak, hanem ugyanúgy gyönyörködtetnek, ahogy az az egykori építtetők, tervezők, iparosok szándéka volt. A felvételeket Lugosi Lugo László fotóművész, sok fotóalbum és fotótörténeti mű szerzője készítette. Az épületleírások a kiemelt példák kapcsán is árnyalt képet rajzolnak a korszak törekvéseinek lényegéről, összefüggéseiről, elsősorban a nemzeti stílus megteremtésének kísérletéről. Írója Gerle János, a századfordulóval foglalkozó több könyv szerzője.
Buza Péter - Gadányi György - Fel a fejjel!
A legenda szerint egynéhány évvel a századforduló előtt, amikor javában tartott még a szép ifjú Pest látványos megújulása,Takáts Gyula, az Erdélyből egyetlen, kopott tarisznyával érkező, majd itt a Fekete Elefánthoz címzett csemegekereskedés hasznából - a maga erejéből - meggazdagodó kereskedő bérpalotát épített a Váci és a Duna utca sarkára. Olyat, amelynek hatalmas kupoláján körmöci aranyak csillogtatták a napsugarakat, hirdetve országnak-világnak a polgár büszke öntudatát, mellyel királyokhoz meri mérni magát, otthona látványát is ehhez a szándékhoz igazítva.
Ismeretlen szerző - Magyarország építészetének története
Magyarország építészetének teljes köru bemutatására törekszik ez a kötet a római kortól napjainkig. Felvázolja a fontosabb történeti és kulturális mozzanatokat: bemutatja a templomokat és várakat, a középületeket és lakóházakat, a városrendezés jeles teljesítményeit. Kik voltak a jelentosebb egyházi és foúri építtetok? Hogyan muködtek a céhek? Milyen módon jutottak el Magyarország területére a különféle építészeti stílusok Európa más térségeibol? Hogyan módosultak a helyi viszonyok között? Miként törekedtek az újító szándékú építészek a sajátos magyar formanyelv megteremtésére? A szerzok minden korszakban az ország akkor létezo területi viszonyait vették figyelembe. A kötetet másfélszáz rajz és több mint 200 fekete-fehér és színes fénykép mellett térképek teszik szemléletessé. A jegyzetek és a gazdag bibliográfia az építészettel elmélyülten foglalkozók, a leendo szakemberek és az érdeklodo olvasók számára egyaránt hasznos eligazítást nyújtanak.
Bede Béla - Magyar szecessziós építészet
A Corvina tematikus útikönyv-sorozata a szecesszió építészeti emlékeinek bemutatásával indul. Közvetlenül az I. világháború előtt, alig húsz év leforgása alatt olyan világviszonylatban is kiemelkedő alkotások születtek hazánkban, és maradtak fenn viszonylagos épségben, amelyeket feltétlenül érdemes célzatos országjárás keretében végignézni.
A több mint ezer szecessziós épület közül 225-öt ismertet a könyv, ezek közöl 73-at részletesen is, valamint az ezek közelében található további közel 500 szerepel cím szerint, önálló felfedezésekre sarkallva az olvasót.
Reményi Gyenes István - Granadától Segoviáig
Ez a könyv egyszerre útikönyv és művészettörténeti szakmunka. Egy magyar újságírót meghív Spanyolországban élő testvére, a jónevű fényképész. Az újságíró azonban nemcsak riporter, hanem költő és műfordító is, a spanyol kultúra lelkes rajongója és tájékozott népszerűsítője. Útjuk a spanyol történelem fényes emlékű városain és tájain, Madrid sugárútjain, Toledo templomain, Granada forró vidékén és az Escorial hűs termein át vezet. Az olvasó egyre többet tud meg a spanyol művészet és kultúra múltjáról, de ugyanakkor a jelen olyan kuriózumairól is, mint a kisvendéglők különleges csemegéinek készítési módja vagy a történelem-ottfelejtette magyar "királyi" követ.
A könyvet Juan Gyenes művészi felvételei és a spanyol Idegenforgalmi Hivatal által nagylelkűen rendelkezésünkre bocsátott színes és fekete-fehér képek kísérik, bemutatva mindazt a szépséget és varázst, amit Reményi-Gyenes István leír.
Tóth Pál - Czeglédi Zsolt - Csodálatos Magyarország
Kevesen tudják, hogy kis hazánk, Magyarország is bővelkedik természeti csodákban. Ez a könyv a legnevezetesebbeket mutatja be a hazai csodálatos tájak közül. Elsősorban felső tagozatos diákoknak készült a könyv, de természetesen a középiskolásoknak is hasznos lehet.
Klinkovics Márta - Vendégváró - Látnivalók Békés megyében
A VendégVáró útikönyvsorozat hagyományaihoz híven szerkesztett Békés megyei kötet a sorozat 16. része. A korábban megjelent VendégVárók már felsorakoztatták az ország más tájegységeinek látnivalóit. Most Magyarország egyik jellegzetesen alföldi megyéjét ismerhetik meg.Azt reméljük, hogy könyvünk segítségével Békés megye turisztikai értékeit is, felfedezik. Ki ne hallott volna már a gyulai kolbászról, a Várfürdőről vagy a Csabai Kolbászfesztiválról? Bizonyára sokan. De hallottak-e már a Pepi-kertről, a Túzokrezervátumról, Arany János Emlékházáról, vagy a Fehértó védett madarairól? Látták-e már a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt, vagy a gyulai várat éjjel kivilágítva? Bízunk benne, hogy szerzőink felkeltik az önök érdeklődését ez iránt a természeti és kulturális kincsekben gazdag megye iránt.
Bottlik Mihály - Manga János - Hevesy Sándor - Szombathy Viktor - Kovács Béla - Eger
Ez az útikönyv - a Panoráma magyar városmonográfia sorozat egyik népszerű kötete - felfedezi számunkra Egert
Az első rész - Magyar Városmonográfia sorozat tagolása szerint a városra vonatkozó általános földrajzi. gazdasági. történelmi ismereteket foglalja össze. Természetes. hogy a mű szól Balassi Bálint egri napjairól. Dobó István hősi harcáról. de kitér kevésbé tudott részletekre. mint pl, Magyarország legnagyobbnak tervezett középkori székesegyházának építkezésére. az egri egyetem alapítására. sőt az egri "leányka" és "bikavér" eredetére. összetételére is,
A sétakalauz bemutatja az egri műemlékeket - egyebek között - az ország talán legszebb barokk templomát. a minoritákét. a volt főpapi palotákat. a copf stílus nagyszerű haza alkotását. a "Liceumot". a klasszicista Bazililát. az "Egri csillagok" színhelyét: a Várat és a török kori minaretet.
Eger környékére is elvezet az útikalauz
A Könyv nemcsak arra ad tanácsot mit nézzünk meg, tájékoztat a gyógyvizű egri strandról. a kényelmes szállókról. a turistaházakról. a campingről, a fizetővendégszolgálatról.
Gimes Endre - Szil, Szany, Rábaszentandrás, Sobor, Egyed, Árpás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Czigány Jenő - Győr
Ez az idegenforgalmi városmonográfia a 700 éves Győrnek szinte a teljes műemléki bemutatására vállalkozik. Győr fejlődő iparváros, Győr a vizek városa - ez köztudomású, de hogy mennyi látnivaló akad szép, régi negyedeiben, azt nem mindenki tudja. Pedig az évezredes várban és a hozzá csatlakozó, patinás belvárosi részekben nem kevesebb mint 48 műemléki és 200 műemlékjellegű épület sorakozik, minden sarkon új meg új meglepetést tartogatva a vendégeknek, új vonásokkal gazdagítva a városnéző séta élményét.
Útikönyvünk segítségével bejárhatjuk Győr hangulatos utcáit, tereit, felkereshetjük múzeumait, templomait, de ellátogathatunk a város környéki kirándulóhelyekre is.
A kötet "általános" fejezete (földrajz, történelem, művészet) s a látnivalókat bemutató kalauzrész után a Gyakorlati útmutató ad választ a Győrbe látogató turisták kérdéseire. A kötetet 138 fénykép és egy színes várostérkép-melléklet egészíti ki.
Faragó György - Kalocsa
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Somorjai Ferenc - Magyarország
Szelíd dombságok, bazaltorgonás vulkáni kúpok, csodás barlangokat rejtő kopár mészkőhegységek, végeláthatatlan rónaságok, üdülésre, vízi sportolásra kiválóan alkalmas folyók, tavak, műemlékekben bővelkedő történelmi városok, pompás kastélyok, hegyek ormán ülő várromok, színes népművészetet őrző falvak, vendégváró tanyák, tüzes borokat termő történelmi borvidékek és jótékony gyógyvizekre települt fürdők. Röviden így jellemezhetjük hazánkat, amelynek felfedezéséhez nyújt segítséget könyvünk. Magyarország Európa szívében, a Kárpát-medence középső és nyugati részén terül el, kelet és nyugat, illetve észak és dél határán. Itt találkozik a Balkán térségére jellemző bizáncias szellemiség a közép-európai katolicizmussal, az Erdélyt uraló ortodox valláskultúra a protestáns puritanizmussal, az Alföldre jellemző népi kultúra a városias polgárosultsággal. Főleg ennek köszönheti hazánk színes, változatos turisztikai kínálatát. Jelentős történelmi eseményei, patinás műemlékei, egyedi néprajzi sajátosságai, múzeumainak gazdag gyűjteményei, gasztronómiai hagyományai és színvonalas rendezvényei - a kedvező természeti és gazdasági adottságokkal kiegészülve - számottevő vonzerőt képviselnek. Könyvünk első fejezete az általános tudnivalókat tartalmazza. Ezt követően Budapesttel, Európa egyik legszebb fővárosával ismerteti meg az érdeklődőket, majd elkalauzol a festői, történelmi hangulatú Dunakanyarba, a hazánk legváltozatosabb tájának számító Északi-középhegységbe. Bemutatja az Alföld vadregényes tájait, XVIII. században újjászülető mezővárosait. Elkalandozunk Észak- és Nyugat-Dunántúl történelmi városaiba, a gyönyörű természeti környezetű Balatonra, a zalai és somogyi dombok között megbújó településekbe, s végül talán legszínesebb turisztikai tájegységünkbe, a természeti és kulturális tekintetben egyaránt kiemelkedő Dél-Dunántúlra.
Péter Korniss - István Lázár - Ungarn
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Korniss Péter - Lázár István - Ungarn
A magyar nép több évszázados vándorlás után jutott el 896-ban jelenlegi otthonába, a Kárpát-medencébe. Ezen a területen korábban több más, a magyarokhoz hasonlóan félnomád életmódot folytató nép fordult meg, de a történelem viharai mindegyiküket elsodortál. A magyar nép volt az egyetlen, amelynek sikerült államot és hazát alapítani ebben a térségben. Abban, hogy ez így történt, fontos szerepet játszott az a felismerés, hogy a magyarság nem Európa ellenében, hanem csak Európába beilleszkedve őrizheti meg nemzeti és állami létét.Ma joggal lehet büszke arra a teljesítményre, amellyel elődei megőrizték az önálló állami létet, s arra a sajátos magyar művelődésre is, mellyel hozzájárult Európa közös kultúrkincséhez. 50 oldalon 121 szép színes fotó Magyarországról
Buza Péter - Források és díszkutak
A forrást felfedezője és használója már a legkorábbi időben is óvta, hozamát mesterségesen fenntartotta, esetleg bővítette. A korai forrásfoglalások csak a víz feltörési pontjának védelmére, szilárdabb kiépítésére irányultak, később azonban állandó épületet emeltek a víznyerőhely fölé, s a kútházakkal együtt megjelentek a díszítőmotívumok is. A középkori víznyelőhelyek kiépítésével olykor már igazi díszkutak születtek. Budapesten csak a XIX. század utolsó harmadában jelennek meg azok a kutak, amelyeknek egyetlen feladata, hogy a város - a közparkok és közterek - díszei legyenek.