Amikor 1941 őszén a németek először vetették be a Focke Wulf Fw 190-est, a szövetségesek megrémültek. Az új német vadászgép gyorsaságban, emelkedésben és zuhanórepülésben is túltett a Spitfire V-ösön, a RAF akkor legjobb vadászrepülőgépén. Utóbbinak csak egyetlen előnye volt a 190-essel szemben: kisebb volt a fordulósugara.
Az Fw 190-est minden hadszíntéren bevetették, elfogó vadászrepülőgépként, csatagépként, vadászbombázóként, éjszakai vadászként és felderítő repülőgépként is. A háború utolsó tizennyolc hónapjában a Luftwafféra egyre nagyobb nyomás nehezedett, az Fw 190-es egységek pedig igen súlyos veszteségeket szenvedtek. Ennek ellenére egy támadó Fw 190-es látványa még a háború végén is félelmet ébresztett az ellenséges pilótákban.
A repülőgép történetét volt Fw 190-es pilóták és a repülőgépet tervező csapat vezetője, Kurt Tank professzor beszámolói teszik érdekessé és hitelessé, és sok korabeli fényképfelvétel illusztrálja az elmondottakat.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Kriegsmarine
A Kriegsmarine, a Harmadik Birodalom haditengerészete hősiesen küzdött a II. világháborúban, mind a tenger felszínén, mind a tenger mélyén. Ez a könyv e fegyvernem átfogó, képes története a versailles-i békeszerződést követő újjászületéstől egészen az 1945-ben bekövetkezett végső vereségig. A kötetben szereplő 250 kép - melyek közül néhányra csak nemrégiben leltek rá az európai archívumokban, s eddig még nem kerültek kiadásra - mindenféle hajóosztályt ábrázol, Európa különböző hadszínterein, az atlanti csatától egészen a La Manche csatornán és a Földközi-tengeren vívott gyors ütközetekig.
Bár Németországot az I. világháború után megfosztották hadiflottájától, 1939-re Erich Raeder admirális vezetésével ütőképes haderőt állított fel modern hadihajókból, többek között csatahajókból, csatacirkálókból, egy új hajóosztályból, a zsebcsatahajókból, illetve cirkálókból, rombolókból s persze U-bootokból.
A fotókat hiteles, olvasmányos szöveg egészíti ki, mely betekintést nyújt a flotta fejlődésébe és csatarendjébe, minden hajóosztályról információval szolgál, és részletesen leírja az ütközeteket, melyben részt vettek.
Róbert Jackson haditengerészeti kiképzőtiszt volt, de most már minden idejét a haditengerészeti, katonai és repüléstörténeti témák kutatásának szenteli. Több mint 80 könyvet publikált.
Robert Merle - Mesterségem a halál
A Führer, Adolf Hitler egyszer s mindenkorra meghatározta, mi az SS becsülete, s meghatározását elitcsapatai jelmondatává tette. "Becsületed - mondta - a hűség." Azóta minden tökéletesen egyszerű és világos. A katonának nem kell többé lelkiismereti kérdésekkel bajlódnia. Elég, hogy hűséges, egyszóval engedelmeskedik a parancsnak.
Kurt Vonnegut - Az ötös számú vágóhíd
A könyv részben az író személyes emlékén alapul; amerikai hadifogolyként Drezdában élte meg a hírhedt 1945. februári bombázást, amelynek során a város nagy része és 150 000 ember elpusztult. Az író sajátos technikája: az idő felbontása és a háromsíkú cselekménybonyolítás magasabb művészi egységbe foglalja a szerteágazó eseményeket.
Henry Metelmann - A pokolba Hitlerért
A 18 esztendős hithű nemzetiszocialista, egykori Hitlerjugend-tag Henry Metelmann 1941-ben csatlakozott az egyik német, oroszországi hadjáratra készülő páncéloshadosztályhoz. Az offenzíva korai, eufórikus szakaszában a Wehrmacht sikert sikerre halmozott, ám miközben a német haderő mind mélyebbre hatolt Oroszország szívébe, Metelmann fokozatosan elbizonytalanodott a kegyetlen háború igazságosságát illetően. Aztán elérkezett a fordulópont. A győzelem teljes vereségbe fordult. A német haderő hősies menekülésbe kezdett az orosz fehér pokolból. Hazatérvén Metelmann amerikai hadifogságba esett, majd Nagy-Britanniába került, ahol eltöprenghetett az emberiség legrettenetesebb háborúján, s ebben vállalt saját szerepén. Az 1948 óta Nagy-Britanniában élő Metelmann most figyelmeztetésként vetette papírra gondolatait és élményeit… A kötetet eredeti fotók teszik még érdekesebbé.
Will Fowler - Kurszk
A hatalmas páncélosütközet, a kurszki csata kimenetelét döntően befolyásoló 24 óra történetét írta meg Fowler ebben a könyvben. A mindkét küzdő fél számára hatalmas veszteségeket hozó csata ismertetése természetesen nem merül ki ebben a rövid periódusban, a műből megismerhetjük az előzményeket, az összecsapás kezdeti és végső fázisait is. Olvashatunk a fegyverekről, a katonákról, megtudhatjuk, hogy a harckocsik mellett milyen szerepet kapott a gyalogság, a tüzérség és a légierő a csatában.
Janusz Piekalkiewicz - Légi csaták 1939 - 1945
Janusz Piekalkiewicz könyve az 1939 és 1945 közötti légi háborút a mindenkori ellenfelek szemszögéből ábrázolja, s eközben - időrendben haladva - sorra veszi az összes harctér legfontosabb fejleményeit. Az események, a hadműveletek, valamint a hadászati és harcászati összefüggések bemutatása mellett hivatalos jelentések, az érintettek közleményei és sajtójelentések - a semleges külföldé is - idézik fel az akkori időket.
Ismeretlen szerző - Panzer
E kötet Németország II. világháború előtti és alatti páncéloserői történetének képes összefoglalója. A páncélos- (harckocsi-) fegyvernem fejlődését 1935-től mutatja be, amikor létrehozták az 1. páncéloshadosztályt. A páncélosfegyvernemet először a spanyol polgárháborúban vetették be – a könyv ebben a harcban a nemzeti erőket támogató német harckocsik fényképeit is tartalmazza. Továbbá képes leírást ad a Barbarossa-hadműveletről, amikor Hitler látványos győzelmek sorozatát aratta, és a harckocsikat egészen Moszkva kapujáig vitte. A háború utolsó három évében a páncélosok ádáz küzdelmeket folytatta az oroszok, majd a britek és az amerikaiak ellen, amelyek során hatalmas veszteségeket szenvedtek.
Andrew Nagorski - A legnagyobb csata - Sztálin, Hitler és a küzdelem Moszkváért
Több mint fél évig (1941 szeptember 30. és 1942. április 20. között) tartott a moszkvai csata, a második világháború legnagyobb (összesen hét millió katona vett benne részt) és legvéresebb (csak a szovjet veszteséglistán közel két millió fő szerepelt) ütközete, amely fordulópontot hozott a háború addigi menetében. Az 1941 júniusa óta töretlenül és villámgyorsan előrehaladó német hadsereget csak a főváros közvetlen határában tudta megtorpanásra késztetni a Vöröshadsereg. A moszkvai csata után azonban már csak rövid időszakokra tudták átvenni a kezdeményezést a folyamatosan hátráló németek. Az amerikai újságíró alapos és számos újdonsággal szolgáló könyve a német invázió megindulásától fogva beszéli el a második világháború ezen szakaszának történetét. Az olvasmányos és sodrú lendületű, ugyanakkor tárgyilagos elbeszélés számos egyéni portrét és történetet megörökítve lebbenti fel a fátylat a "nagy honvédő háború" sokszor csak üres mítosza mögötti húzódó véres és tragikus valóságról. A hősies tettek mellett megismerjük a tétova és sokat hibázó Sztálint, a fronton uralkodó kegyetlen politikai terrort és a Moszkvában kibontakozó zűrzavart. A jegyzetekkel, bibliográfiával, valamint fekete-fehér képmelléklettel kiegészített, név- és tárgymutatóval záruló, széles körben ajánlható kötet közérthetően, ugyanakkor megbízhatóan ismertet meg a második világháború, és a modern történelem egyik fordulópontjával.
Kurt Rieder - Hitler titkos fegyverei
Az első világháborút lezáró békeszerződések számos, Németországra vonatkozó szankciója között a hadsereg személyi és technikai állományával kapcsolatos megkötések is szerepeltek. Adolf Hitler hatalomra jutását követően azonban a hadvezetés sorra játszotta ki ezeket a korlátozásokat, eleinte civil programoknak álcázva a fegyverfejlesztéseket, majd az évek múlásával egyre nyíltabban, arrogánsán és agresszíven felvállalva azokat. A Heereswaffenamt a harmincas évek második felében nagyon komoly anyagi, illetve humán erőforrásokat fordított a modern harceszközök fejlesztésére, amely eredményeképpen modern kézifegyverek, harcjárművek és repülőgépek születtek a rajzasztalokon, illetve kerültek sorozatgyártásra. A második világháború első szakaszában a jól megválasztott stratégia mellett ezek a fegyverek biztosították a Harmadik Birodalom hadseregének ütőképességét. A háborús készülődés jegyében a HWA és az OKL főleg a támadásra alkalmas fegyverek megalkotására vonatkozó programokat részesítette előnyben, a védekezésre alkalmas fegyverek fejlesztése csak másodlagos jelentőséggel bírt a hadvezetés számára. 1941-re azonban, ahogy a német hadsereg addigi fölénye megingott, majd fokozatosan elenyészett, egyre nagyobb szerepet kaptak a különböző védekező fegyverek is.
Hans Poeppel - W.-K. Prinz von Preussen - A Wehrmacht katonái
A Wehrmacht bűneirol rendezett kiállítással Németországban elérte mélypontját az a közvélemény és számos történész által is képviselt irányzat, mely szerint a Wehrmacht a német történelem legnagyobb gyilkoló bandája volt. E kötet szerkesztői és szerzői arra a nem könnyű feladatra vállalkoztak, hogy rámutassanak az igazságra és a nyilvánosság elé tárják a Wehrmacht valódi arcát, nem leplezve a tagadhatatlan bunöket, de kiemelve azokat a mozzanatokat is, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy a Wehrmachtról maguk az ellenfelek is tisztelettel szóltak.A Wehrmacht katonái című könyv sok oldalról járja körül e híres-hírhedt hadsereg történetét. Aki érdeklődik a téma iránt, és emellett az összetett igazság megismeréséhez is közelebb akar kerülni, illetve kész arra, hogy elgondolkodjon olyan dolgokról, amelyekről korábban mást olvasott, a megfelelő könyvet tarja kezében.
Antony Beevor - A D-nap
A D-nap még Sztálint is csodálattal töltötte el. "Az egész háború folyamán nem került sor ehhez hasonló vállalkozásra" - írta Churchillnek. Akik részt vettek a La Manche túlsó partjáról indított invázióban, legyenek katonák, tengerészek vagy repülősök, sohasem fogják elfelejteni a látványt. Természetesen a német védők sem, akiket csak az utolsó pillanatban riadóztattak a normandiai partokon. Ez volt a valaha összegyűjtött legnagyobb inváziós flotta.
A vállalkozás nagysága és az aprólékos tervezés példa nélkül álló volt, és bár a hídfőállásokat a tervek szerint sikerült elfoglalni, hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy a csata következő fázisa sokkal nehezebb lesz, mint azt bárki gondolta volna. Normandia vastag sövényei a védőknek kedveztek, és a németek, különösen a Waffen-SS hadosztályok ravaszul és kétségbeesett vadsággal küzdöttek. Ahogy egyre mélyebben hatoltak a szárazföld belsejébe, a brit, kanadai és amerikai erők olyan harcokba keveredtek, melyek ádázságukban gyakran felvették a versenyt a keleti fronton vívott ütközetekkel.
A veszteségek egyre nőttek, akárcsak a feszültség mindkét oldal parancsnokai között. A harcmezők között vagy a szövetségesek bombázásaiban csapdába esett francia civilek elmondhatatlan gyötrelmeken mentek keresztül. Még a felszabadulás örömének is megvolt az árnyas oldala. A Franciaország északi részén vívott csata nem csak egy generációt jelölt meg, hanem az egész háború utáni világot, és nagymértékben befolyásolta az Amerika és Európa közötti kapcsolatokat.
A _D-nap_ eddig mellőzött, új dokumentumokat használ fel fél tucat ország több mint harminc archívumából, és így válik a normandiai csata eddigi legszemléletesebb, legalaposabb beszámolójává. Akárcsak a _Sztálingrád_ és a _Berlin, 1945 - Az összeomlás_ esetében, Antony Beevor magával ragadó narratívája hűen közvetíti a valódi háborús tapasztalatokat.
Russell Hart - Stephen Hart - A Waffen-SS fegyverei és harceljárásai
A II. világháború leghatékonyabb katonai alakulataként számon tartott Waffen-SS sikereit nagyrészt kiváló fegyverzetének köszönhette. Az eddig megjelent művektől eltérően, ez a könyv részletesen bemutatja a hitleri elit alakulat fegyvereit, és számos leírással illusztrálja azok harctéri alkalmazását.
_A Waffen-SS fegyverei és harceljárásai_ részletes leírások, képek és oldalnézetí rajzok segítségével vezeti be az olvasót a halálfejes jelvényt viselő katonák fegyvereinek világába.
A fegyverek ismertetésen túl a 8,8 cm-es Pak 43-as harci alkalmazásáról éppúgy olvashatunk, mint Remi Schrijnen hostettérol, aki egymaga hét ellenséges harckocsit semmisített meg Pak 40-es lövegével.
A Waffen-SS elit alakulatai nevének említésekor főleg az általuk használt páncélosokra gondolunk. Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy a nagy csatákban híressé vált Pz III-as, Pz IV-es, Párduc, Tigris és Királytigris bemutatása mellett megismertesse az olvasót a németek által a II. világháborúban alkalmazott páncélosharcászattal.
Dr. Stephen Hart a sandhurstí Királyi Katonai Akadémia tanszékvezető docense főleg a II. világháborús angol hadsereg történetével foglalkozik. Kiemelt kutatási területe a normandiai hadjárat.
Dr. Russel Hart az Ohio Állami Egyetem történelmi tanszékének vezető docense. Kutatási területe a német és angol hadsereg II. világháborús története.
Jonas Jonasson - A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt
Egy svéd kisvárosban, az idősek otthonában születésnapi ünneplésre készülnek: az otthon lakóját, a százéves Allan Karlssont akarják felköszönteni - el tudnak képzelni ennél érdektelenebb kezdést? Pedig ez a ravasz Jonasson bizony így kezdi kalandregényét, hogy aztán átcsapjon egy teljesen kiszámíthatatlan és végtelenül vicces ámokfutásba, amelynek minden egyes fordulata elismerő csettintésre készteti az olvasót, és minden bekezdésben ott van legalább egy, de inkább több ütős poén. Nem hiába vásárolták meg a könyvet egy év alatt majd´ nyolcszázezren a kilencmilliós Svédországban, és jelenik meg harminc nyelven szerte a világon.
Stephen E. Ambrose - D-nap - 1944. június 6.
A normandiai partraszállás - közkeletű nevén a D nap, 1944. június 6-a - a II. világháború s egyszersmind a világtörténelem egyik meghatározó pillanata volt, olyan nap, amely hosszú-hosszú időre meghatározta az emberi történelmet. Számtalan hosszabb-rövidebb könyv és tanulmány született róla. Ilyen kötet azonban, amilyet Stephen E. Ambrose, a New Orleans-i Egyetem történelemtanára, az Eisenhower Center igazgatója és a New Orleans-i Nemzeti D nap Múzeun elnöke, Eisenhower életrajzírója írt róla, ez idáig még nem született. Ambrose munkája során 1400 olyan embert kérdezett ki D napi élményeiről és tapasztalatairól, aki vagy maga is részese volt minden idpk legnagyobb szabású partraszállási akciójának, vagy akit szülőként, újságíróként, ellenállóként nagyon közelről érintettek az események.
A tanúságtevők közül több mint 600 ember beszámolója kapott helyet ebben a könyvben.
A saját szavaikkal mondják el a velük megesett dolgokat: néha meghatóan, néha szívet tépően, időnként nyers katonanyelven, más alkalommal az események bizarr fordulatait felidézve megmosolyogtatóan, olykor jelentéktelnnek tűnő, de fontos tényezőket felvillantva, amelyek fölött általában átsiklanak a történelemkönyvek.
E könyv minden idők legnagyobb szabású hadműveletének hatalmas, színes és pontos tablója, amelyhez ezúttal Stephen E. Ambrose professzor készített masszív, megbízható és a képhez tökéletesen illeszkedő keretet.
Michael Reynolds - Acélemberek
Az 1. Leibstandarte Adolf Hitler SS-páncéloshadosztály és a 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály normandiai történetét elbeszélő Acélpokol után Michael Reynolds e kötetben a két hadosztály II. világháború utolsó hat hónapjában vívott harcait mutatja be. Hitler terve, hogy az Ardennekben 1944 decemberében bénító csapást mérjen a nyugati szövetségesekre, mielőtt teljes erejével a bolsevikok ellen fordul, meghiúsult. Az I. SS-páncéloshadtestet alkotó 1. Leibstandarte Adolf Hitler SS-páncéloshadosztály és a 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály megsemmisült. Alig egy hónap elteltével a két hadosztályt újjászervezték, felfegyverezték, majd Magyarországra vezényelték. Kilenc nap alatt hét szovjet hadosztályra és egy gépesített hadtestre mértek vereséget, és több mint 400 négyzetkilométernyi területet foglaltak vissza az ellenségtől. A Hakenkreuzot és az SS-rúnákat viselő katonák ezután a birodalom utolsó offenzívájában, a balatoni hadműveletben vettek részt. Amikor ez kudarcot vallott, és a szovjetek megindították ellentámadásukat, a bekerítés és a teljes megsemmisülés veszélye arra kényszerítette őket, hogy harcolva vonuljanak vissza a Nagynémet Birodalom keleti határaihoz, majd a Vaterland területére. A sors iróniája, hogy a hazájuk védelmében vívott kegyetlen küzdelemmel csupán meghosszabbították a háborút, és nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy megsemmisüljön mindaz, amiért harcoltak.
Heinz Guderian - Riadó! Páncélosok!
"Minél erősebb, minél korszerűbb a Wehrmacht fegyverzete, felszerelése és szelleme tekintetében, annál biztosabban teljesíti a béke megőrzésének feladatát” – írja Heinz Guderian „Riadó! Páncélosok!” című könyvében, amely – a hadtörténészek véleménye szerint – a huszadik század katonai szakirodalmának egyik legfontosabb műve. Guderian, aki a második világháborúban a páncéloshadsereg parancsnoka volt, ebben foglalta össze annak a tizenöt évi kutatómunkának az eredményeit, amelynek során a gépesített és páncélos fegyvernem fejlődését tanulmányozta annak kezdetétől, az első világháború idejétől 1937-ig, amikor a könyv megjelent. A szerzőnek és könyvének jelentős szerepe volt abban, hogy a páncéloshadosztályok döntő áttörő erőként működtek közre a német hadsereg 1939-1942. évi látványos győzelmeiben.
Götz Aly - Hitler népállama
Valamennyi megszállt és csatlós állam nemzetgazdaságának terhére, milliónyi kényszermunkás munkaerejével, a legyilkolt zsidók tulajdonának árjásításával, emberek millióinak éhhalála árán teremtette meg a nemzetiszocialista vezetés az alapokat ahhoz, hogy a németek tömegei közvetlenül részesülhessenek a kiterjedt hadjáratok gyümölcseiből. Ez tette érdekeltté és engedelmessé a haszonélvezőket, túl minden ideologikus propagandán.
James Lucas - Hitler harcosai
James Lucas izgalmas, szakszerű és pontos képet fest a német hadsereg életéről, amelyet leginkább úgy jellemezhetünk, mint az egyéni erő, a halálmegvető bátorság, a kisszerű bürokrácia és a gyakorlatiasság sajátos keveréke. James Lucast, aki műveiben a második világháború szinte minden német katonai cselekményét feldolgozta már, a téma nemzetközileg is elismert szaktekintélyeként tisztelik. Kutatásainak homlokterében a katona - legyen akár barát vagy ellenség - háborús szerepvállalásának elemzése áll. Jelen kötetében tizennégy, eltérő társadalmi háttérrel és ranggal rendelkező tiszt történetét ismerhetjük meg. Ami mégis közös bennük, hogy mindannyian megkapták a Vaskereszt Lovagkereszt fokozatát.
Kovács Zoltán András - Számvéber Norbert - A Waffen-SS Magyarországon
E könyv kísérletet tesz arra, hogy itthoni és külföldi levéltári dokumentumok felhasználásával, valamint az újabban megjelent nemzetközi és hazai szakirodalom alapján adatokban gazdag áttekintést nyújtson a német Waffen-SS és Magyarország kapcsolatáról a második világháború idején. A kötet szerzői először a Schutzstaffel (SS) katonai szerepvállalásnak hátterét, az SS-csapatok szervezetét, harcászatát és eszközeit tekintik át, majd a fegyveres szervezet Magyarországról történt létszám-kiegészítésével foglalkoznak. A terjedelem legnagyobb részét a Waffen-SS olyan birodalmi, önkéntes és besorolt alakulatainak hadtörténete teszi ki, amelyek harcoltak magyar területen. Külön részben olvashatunk a Waffen-SS magyar egységeinek történetéről is.
Vándor Károly - Soviet Air Force in Hungary and Austria 1944-1991
A közgazdász diplomával rendelkező, angol, német és orosz nyelvtudással bíró harmincas éveinek elején járó fiatalember életének elmúlt tizennyolc évét a Szovjet Légierő és Légvédelem magyarországi és ausztriai történetének felkutatására szentelte. Pusztán kíváncsiságból, vagy megszállottságból? A kérdésre a választ talán még önmaga sem tudja… Az azonban biztos, egy gyerekkori élmény késztette arra, hogy a téma Magyarországon, sőt egész Európában egyedülálló szakértője legyen.
„1983 nyarán költöztünk Kunmadarasra, mely számomra akkor még semmilyen különleges jelentést nem hordozott. Aztán megláttam a hatalmas ’szitakötőket’, melyekből folyamatosan ugrottak az ejtőernyősök. (…) 1989-ben jutottam be először a repülőtérre: családi ismerősünk, ’Ljosa’ Posztas, a felderítőezred második századának parancsnoka segített. Mindenben támogatott, nagyon készséges volt. Először a földdel fedett betonfedezés ajtaját nyitotta ki: megnéztük az ott álló repülőgépet, egy SZU–17M4R-t, majd a nézelődés után sisakját, pilótadzsekijét, hevederét rám adta, s beülhettem a gép kabinjába, ahol ő lelkesen elmagyarázta, hogy melyik műszer mire való, majd rám csukta a kabintetőt… Ez volt az a pillanat, amikor a sorsom örökre összefonódott a szovjet haditechnikával…”