Kapcsolódó könyvek
Fehér Géza - A magyar történelem oszmán-török ábrázolásokban
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ruffy Péter - Magyar ereklyék, magyar jelképek
Nemzeti ereklyéinkről, jelképeinkről az elmúlt századok során számos művet írtak. Nagyrészt tudományos műveket, amelyek a Szent Korona, a klenódiumok vagy az ősi nyelvemlékek eredetével, történetével foglalkoznak. Megjeleníti őket gyakran a szépirodalom is, ám népszerű tudományos ismeretterjesztő, a nem szakmai olvasóközönség számára is élvezhető munka mindeddig nem készült róluk. Pedig gyakran éreztük szükségét az iskolai, a közösségi és a családi nevelésben egyaránt.
Ruffy Péter, az igényes tollú, népszerű könyveiről is ismert újságíró vállalkozott a merész feladatra, hogy egy kötetben szól a nemzettudat ápolása terén oly nagy értékkel bíró tárgyakról, jelképekről. Ismereteket közöl anélkül, hogy adathalmazzal fárasztana, és érzelmeket ébreszt olykor már feledésbe merülő emlékek iránt.
A szerző a kialakulás történeti rendjében veszi sorra bemutatandó tárgyait, államalapító Szent István királyunk jobbjától a nemzeti színek használatáig.
A könyv az államalapító nagy uralkodó halálának 950. évfordulója alkalmából kerül az olvasók elé.
Bryan Cartledge - Trianon egy angol szemével
Bryan Cartledge ebben a munkájában a magyar olvasó számára újszerű megközelítéssel mutatja be a történelmi Magyarország sorsára végzetes trianoni békediktátumot. Egyrészt széles tablót rajzol a békekonferencián részt vett győztesek érdekvezérelt döntéseinek okairól, s következményeiről, másrészt a sorsfordító eseményeket két magyar politikus életútjába ágyazva ismerteti.
Az egyikük a naiv, hiszékeny vezetőt megtestesítő Károlyi Mihály, aki a magyar történelem legválságosabb napjaiban tehetetlenül tűrte, hogy az erőszakos kommunista gépezet maga alá gyűrje az országot. A másikuk Bethlen István, a hazájához hű államférfi példája, aki élete során mindkét diktatúrának, a kommunistának és a nácinak egyaránt útjában állt. Hajtóvadászatot tartott elfogásáért a Gestapo, és szovjet börtönkórházban érte a halál.
Ismeretlen szerző - A magyar történelem évszámokban
A középiskolai tananyagra és a legfontosabb lexikonokra épülő összeállításból könnyen és gyorsan lehet tájékozódni. Hasznos segítség lehet nemcsak feleletek és dolgozatok előtt, hanem minden olyan helyzetben, amikor nem áll rendelkezésre több kötetes lexikon, vagy kevés az idő a bővebb információ megszerzéséhez.
Bárczay Oszkár - A heraldika kézikönyve
Bárczay Oszkár ma is időtálló alapvető kézikönyve a heraldika, vagyis a címertan tudományába kalauzolja olvasóját. Igazi kézikönyv, hiszen a címerek felépítését, fejlődését számtalan példán és képi ábrák százain keresztül mutatja be. A könyv egy szakszótárral záródik, melyben a címertan szakkifejezéseit találjuk egybegyűjtve, magyarázattal.
Rozsnyói Ágnes - A Szálasi-puccs
Rozsnyói Ágnes munkája az újkori magyar történelem egyik legtragikusabb szakaszáról szól. Az események fonalát 1944. augusztus 23-ával – Románia háborúból való kiugrásával – veszi fel a szerző. Az 1944-es év második felének bonyolult és kusza történelmi folyamatát két vonalon kíséri végig. Egyrészt bemutatja a magyar uralkodó osztályok határozatlan és felemás kísérleteit a fasiszta Németországgal való szakításra, a háborúból való kiugrásra; másrészt a német és a nyilas ellenlépéseket e szándék megakadályozására. A szerző jól érzékelteti a magyar politikai vezetés szándéka és tettei közötti ellentmondásokat [...]. A kötet vizsgálja a fasiszta német diplomácia céltudatos manővereit, melyek Szálasi hatalomra segítését eredményezték, s egyben szabad utat nyitottak a nyilas uralom öldöklő terrorjának.
Raffay Ernő - Trianon titkai, avagy hogyan bántak el országunkkal...
A trianoni békeszerződés nyomán Magyarország nemcsak területének kétharmadát, nemcsak gazdasági életképességét, s magyarjainak millióit vesztette el, de kettétörte és a továbbiakban szinte lehetetlenné tette a nemzeti fejlődésnek akkor már több évszázados folyamatát is. Hiába hangoztatták a nemzet legjobbjai háromnegyed évszázadon át, hogy túl a tépelődéseken végre új hazát kell építeni, igazán cselekvővé sohasem ért, sohasem érhetett a szándék. Trianon súlyos titokként, a végzetes katasztrófák félelmetes súlyával nehezedett a nemzetre. Raffai Ernő a titok föloldására vállalkozott, amikor egykorú hiteles források alapján nyomon követi könyvében az eseményeket. A történész az 1920 junius 4-én aláírt békeszerződést az "erőszak békéjé"-nek tekinti, olyan nagyhatalmi döntésnek, amely nyomán Magyarország történelme a világ legméltánytalanabb csapását volt kénytelen elszenvedni
Ismeretlen szerző - Az igazság a Nagy Imre ügyben
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Domonkos László - Folytatódó titkos történetünk
"Általában nem történészek voltak, akik fölismerték a magyar nemzeti tudat egyik legfontosabb alkotóelemének, a történelmi tudatnak a sérüléseit. (...) A legújabb korban a legfontosabb levéltári források hozzáférhetetlenek voltak, ezért sokszor szakmai hivatkozásokkal készülő műveket nem is lehetett létrehozni. (...) A magyar értelmiség legjobbjai vállalkoztak arra, hogy föltérképezzék történelmünk egy-egy fejezetét a történelmi esszé módszereivel és stílusával, nagy bátorsággal dolgozva föl eddig elhallgatott vagy félremagyarázott történelmünk és jelenidőnk egy-egy eseményét vagy lényeges folyamatát." (Raffay Ernő)
Hanák Péter - Jászi Oszkár dunai patriotizmusa
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bagyinszki Zoltán - Tóth Pál - Magyar várak
Fáradságos, ám igen érdekes vártúrákat jelentett az utóbbi két évben e könyv képeinek elkészítése a történelmi Magyarország területén. A képanyag több mint fele a mai Magyarország határain kívül készült, az Adriától a Székelyföldön, az Al-Dunától a lengyel határig. Minden - a magyar történelmet ismerő - ember számára lélekemelő érzés szembesülni Huszt, Munkács, Déva, Vajdahunyad, Nándorfehérvár, Fraknó, Trencsén, Krasznahorka, Csejte vagy éppen Visegrád, Siklós, Kőszeg, Drégely, Szigetvár, Eger, Buda váraival, romantikus romjaival, a világörökség részét képező Hollókő, Szepesváralja, Berethalom emlékeivel. Mint szerző, ezt az élményt is szeretném megosztani Önnel.
Elkészült tehát a Magyar kastélyok című albummal kezdődő sorozat második kötete, amely ismét csak szubjektív válogatás - térben és időben egyaránt. A színvonalas könyv több száz fotójával, valamint a várakra vonatkozó legfontosabb adatokkal bizonyára örömet szerez a magyar várak szerelmeseinek. A Magyar várak című könyv felidézi a magyar történelem ismert és ismeretlen eseményeit, helyszíneit, időpontjait, fontosabb személyiségeit.
Márki Sándor - Magyar középkor
Ez a kötet különböző helyeken - a budapesti és a kolozsvári egyetemen, a Történelmi, a Földrajzi és más társulatokban, az Erdélyi Múzeumban, az Emlékben stb. - különböző alkalmakkor, többnyire egy-egy emlékünnepen tartott előadásaimból van összeállítva. valamennyi azt igazolja, hogy mi, magyarok, nem ítélhetjük el a középkort, mert az hazánk történetének legdicsőségesebb kora. Benne nemcsak politikai és hadi tettekben voltak nagy és ragyogó sikereink, hanem a keresztény műveltség terén is. Ezért vettem be a könyvbe néhány fejezetet a műveltség történelméből is. Cikkeim nem függenek össze, de talán bevilágítják azt az egész utat, amelyben nemzetünk a középkorban haladt. Ezt az utat annyi sok zivatar, vihar és járáskelés után folytonosan javítgatnunk kell, de elhagynunk nem szabad, mert az vezet a nemzeti nagysághoz. Rajta talán lassabban járunk, de tovább érünk. Azért tehát:
"Zordon, de ragyogó lovagkor, kiégett
Piros északi fény: újra meggyujtalak,
Képzetem fáklyája újra meggyujt téged,
S lángodnál látszik a tündérkert újólag,
Melynek oly szép fája volt, s oly szép virága:
Vitézség cserfája, Szerelem rózsája!"
A szerző
Benkő Mihály - Magyar-kipcsakok
Több kutató feltételezte,hogy egykor az Irtis-vidéki nyugat szibériai síkságon volt a magyar őshaza. Napjainkban ott élnek a kara-kipcsakok törzsei, köztük a magyar-kipcsakok. A könyv fotóin láthatjuk a magyaros antropológiai vonásokkal bíró embereket, az idegenek által eddig sosem látogatott temetőben a "Magyar-kipcsak törzs" feliratú sírokat.
Nagy László - A török világ végnapjai Magyarországon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - 1956 sajtója - október 23 - november 4.
Az olvasó válogatást tart a kezében az 1956. október 23-a és november 4-e között megjelent napi- és hetilapok írásaiból, a Kossuth – később Szabad Kossuth – rádió adásaiból.
Célunk az volt, hogy azok számára, akik nem élték át ezeket a napokat, képet adjunk arról, miként tájékozódtak az akkori Budapest polgárai. Azok a kortársak, akik – a közvetlen tapasztalaton túl – ezeknek az információknak alapján, ezeknek a hatására élték át az eseményeket, ezek határozták meg a véleményüket, később emlékeiket is.
Takáts Sándor - Kémvilág Magyarországon
Mikszáth Kálmán írta levelében Takáts Sándor egyik munkájáról: "Gyönyörű dolog az, így belenézni az akkori élet gyomrába."
A _Kémvilág Magyarországon_ izgalmas korról, a XIX. század első feléről szól. A szerzőnek módjában állt földolgozni a később megsemmisült bécsi levéltárnak azt a magyar vonatkozású anyagát, amely a titkosrendőri kémjelentéseket, az elkobzott leveleket tartalmazta. Ezekből tárja elénk a reformkor fordulatokban gazdag, színes világát. Metternich herceget és Sedlnitzky rendőrminisztert nemcsak az érdekelte, hogy mi történik az országgyűlésen, hanem kíváncsiak voltak arra is, hogy miről tanácskoznak az előzetes tárgyalásokon, hogy mit mondott Wesselényi, Széchenyi, Kossuth, Kölcsey és a többi ellenzéki követ a baráti beszélgetéseken. Jelentéseket kértek a színházi előadásokról, a közönség hangulatáról, a követek szüreti mulatságáról és az országgyűlési ifjak tüntetéseiről.
A buzgó spionok, a lepénzelt besúgók jelentései gazdag anyagot adtak Takáts Sándornak ahhoz, hogy hiteles dokumentumok alapján, de olvasmányos formában kalauzolja olvasóit a magyar történelem egyik legizgalmasabb időszakában.
Varga Domokos - Csaba József - Vér és arany
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szirmai Rezső - Fasiszta lelkek
„Önök így köszöntötték egymást: „Kitartás, éljen Szálasi!” Ön rendelte ezt el? /Nevet./ Én csak azt rendeltem el, hogy a testvérek köszöntése ez legyen: Kitartás! Az Éljen Szálasi!-t ők tették hozzá……- /Hevesebben./ sohasem fogok hivatkozni bizonyos dolgokra… De a zsidóság, amelyik ma él, csak nekem köszönheti életét… Ki merte volna március 19.-e után megtenni azt, amit én tettem?... Amikor meghallottam, hogy a zsidóságot kiviszik az országból külországi munkaszolgálatra, a párt vezetőségének hivatalos értekezletén ezt mondtam: Nem szabad kiengedni az országból egyetlen zsidót sem! Olyan gazdagok vagyunk mi, hogy napi négymillió munkaórát nélkülözni tudjunk? Nem szabad egyetlen létező és komolyan felhasználható munkaerőt kiengedni az országból! Maradjanak csak itt bent, dolgozzanak nekünk!”
/Részlet a Szálasi Ferenccel folytatott beszélgetésből/
Rainer M. János - Kozák Gyula - Bak M. János - Az 1956-os magyar forradalom
Az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutató intézete, amely a Történelmi Igazságtétel Bizottsága és a Magyar Tudományos Akadémia együttműködéséből 1990-ben jött létre, azt tekint fő feladatának, hogy feltárja és kiadványaival megismertesse történelmünk oly sokat gyalázott és magasztalt eseményének valóságos, torzításoktól s legendáktól mentes történetét.
Az Intézet szerzői munkaközössége ezúttal arra vállalkozott, hogy a hiányzó történelmi tankönyvek és tanári segédkönyvek pótlására olyan kézikönyvet készítsen, amely tömören összefoglalja 1956 előzményeit, a forradalom lefolyását és utóéletét, valamint bevezetést nyújt az ezzel kapcsolatos történeti és memoárirodalomba.
Dörnyei László - Kővágó Sarolta - A magyar történelem nagy alakjai 1.
A Reflektor Kiadó most induló új sorozatát minden történelmet, művészetet és irodalmat kedvelő figyelmébe ajánljuk. A kiadvány egyes kötetei előreláthatólag negyedévenként jelennek meg (az első két kötet február végén), s az elmúlt ezer év kiemelkedő személyiségeivel ismerteti meg az olvasókat. A teljességre való törekvés nélkül azoknak a magyar és az egyetemes kultúrtörténet szempontjából jelentős személyiségeknek az életútját, munkásságát mutatja be napjainkig a sorozat, akik korunkban olyan maradandót alkottak, amely mind kortársaik, mint az utókor tiszteletét kivívták. A rövid életrajzok, a gazdag illusztrációs anyag - korabeli dokumentumok, művészeti alkotások, festmények, szobrok, építészeti emlékek, versek, irodalmi részletek - segítségével történelmileg hű korrajzot is adnak.
1987-ben négy kötet megjelenését tervezzük, amelyekben a honfoglaláskor, az Árpád-házi királyok uralkodása, a zűrzavaros XIV. század, a Mátyás udvarában felvirágzó magyarországi reneszánsz, a mohácsi csatavesztés után három részre szakadt ország, a török fennhatóság ideje, a török- és Habsburg-ellenes felszabadító harcok története, a Magyarországon is gyorsan elterjedő reformáció irodalma is kirajzolódik.
A fontos történelmi események, dátumok, egyéb tudnivalók mellett sok érdekességet is talál az olvasó a kötetekben; valószínűleg valamennyi korosztály számára élményt adó olvasmány lesz a szép kivitelű kiadvány.