Kapcsolódó könyvek
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Bernd Krewer - A csülkös vad utánkeresése
A kötet az elejtett állat felkutatásának módszerével ismerteti meg az vadászni vágyó olvasót.
Szauder József - Olasz irodalom - magyar irodalom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
E. M. Cioran - Egy kifulladt civilizációról
E. M. Cioran (1911-1995) franciául író, román származású filozófus, esszéíró, moralista többszólamú életművet hozott létre. 1934-ben A kétségbeesés csúcsa című esszéjéért megkapta az elsőkötetes íróknak járó díjat. Francia nyelven tizenegy könyvet írt.
A válogatás ízelítőt kíván adni Cioran történelemszemléletéből, az európai világ jelenségeit kísérő pesszimizmusából, a szabadságból, a teremtésből. Néhány irodalommal foglalkozó írását is közli, amelyekben Cioran az alkotásról, az életről és a halálról vall. Provokálóak a vallásról szóló írásai. A végtelen szabadság hiányával küszködő európai ember a teremtést véli a szabadság döntő és eredendő pillanatának, de elegendő kilépni az európai kultúra keretei közül, s kiderül, hogy a teremtés nem a teremtő jóságával, szabadságával, nagylelkűségével magyarázható, hanem a hiányérzetével. Cioran a gnosztikusok nyomán elfogadja a gonosz teremtő képzetét. Az ördög nem szenved a szabadság hiányától, nem akarja lerázni magáról a rettegés terhét, beéri önmagával, ő az, aki az egész teremtésben jól érzi magát.
Cioran a legnagyobb rossznak a hazugságot tartja, amellyel az emberek körbepólyálják létezésüket és életüket. Cioran kényelmes, bevett igazságainkat rombolja. Szándékosan provokáló, ellentmondásra ingerlő, eredeti gondolatai széles ívű látomást festenek korunkról.
Durst György - A Balázs Béla Stúdió története (1961-1986)
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Erdélyi Ildikó - Mágikus és hétköznapi valóság
„Könyvemben a pszichoanalízis és az analitikusan orientált pszichoterápiák jelenségvilágát, a fantáziavilágot szeretném összekapcsolni a mindennapi valósággal, és láttatni, hogyan ér össze a mágikus a hétköznapi valósággal. Így remélek hidat teremteni a realitás tere és a pszichoterápia színterei között, de vizsgálom a pszichoterápia és a művészet dimenziói közötti átmenet lehetőségeit is. Egyszóval a könyv szándéka a „mágia” megjelenítése, amely mágia – reményeim szerint – a pszichoterápiás esetátírások révén valósul meg. Az esetátírásban támaszkodom azokra a rejtett dinamikai erőkre, amelyek a pszichoterápiás eset történetfonalait összefűzik, s amelyek révén páciens és terapeuta rekonstruálják, illetve újra alkotják a páciens történetét. Ehhez adódik az a többlet, amellyel a terapeuta-esetíró írásosan megjeleníti a páciens történetét az áttételi folyamatokkal együtt.”
Ismeretlen szerző - Haditechnika 1980
Öt éve annak, hogy a hasonló tematikájú, "Haditechnika - 1975" című könyvünk a nyomdából kikerülve a könyvesboltok polcaira, kirakataiba, onnan pedig az olvasókhoz került. Azóta öt év telt el.
Felmerülhet a kérdés: vajon öt év sok-e, kevés-e, hosszú idő vagy éppen rövid idő a haditechnikai fejlesztésben?
Hosszú is, rövid is!
Ahhoz, hogy valamilyen teljesen új, eddig nem ismert hatásmechanizmusú fegyvert, fegyverrendszert hozzanak létre, öt év nagyon kevés. De ahhoz, hogy egy már huzamosabb ideje fejlesztett fegyver, haditechnikai eszköz területén valóban új, minőségileg új eredményeket érjenek el és azokat realizálják is, öt év jelentős időtartam.
A tanulmánygyűjtemény szerzői ez utóbbi úton járva igyekeznek az általuk legfontosabbnak ítélt haditechnikai fejlesztési területeket és eredményeket bemutatni.
Az elmúlt évek legjelentősebb katonapolitikai eseménye vitán felül a SALT-II. tárgyalássorozat és annak aláírása. A tanulmánygyűjteménynek ez adja keretét és ehhez társul néhány igen fontos haditechnikai területnek és eredményeinek bemutatása.
Mi várható a lövész- és páncélelhárító fegyverek terén a következő évtizedben, milyen szerepet tölt be a rádióelektronika a fegyveres küzdelemben, mivel kell számolnunk a vegyi és a biológiai fegyverek területén a nyolcvanas évek küszöbén?
Csak néhány kiemelt kérdés a tanulmánygyűjteményből.
Georges Minois - A pokol története
Georges Minois kötete a pokolra vonatkozó elképzelések történetét mutatja be a nagy ókori civilizációktól a 20. század végéig. Vizsgálódásai főként a nyugati kultúrkörre koncentrálódnak, de kitekint Európán kívüli civilizációkra is.
Az alvilág, illetve a pokol képzete nagyjából az emberiséggel egyidős. Minden kultúrában megtalálható, és az adott civilizáció fejlődésével párhuzamosan mindenütt változásokon megy keresztül: nem statikus képzetről van szó, hanem olyanról, amelyben az egyes társadalmaknak a történelmi korok kiváltotta szorongásai és kérdésfeltevései, valamint az erkölcsi rosszhoz való viszonyulása tükröződnek.
A hatalmas műveltséganyagra támaszkodó szerző szemelvények sokaságával támasztja alá fejtegetéseit. A vallás- és mentalitástörténeten kívül Georges Minois alaposan ismeri a 20. század tudományfilozófiáját is, valamint irodalmi művek megidézésével örvendetesen cáfolja egyik interjújában tett kijelentését, miszerint legalább negyven éve nem olvasott volna regényt…
A könyv kultúrtörténeti és mentalitástörténeti hiánypótló mű.
A kötetet a velencei Alessandro Vellutello 1544-ben kiadott Dante-kommentárjaihoz Francesco Marconi nyomdájában készült fametszetek illusztrálják.
Edgar Allan Poe - Edgar Allan Poe összes művei I–III.
E. A. Poe (1809-1849) összes műveinek első kötetét tartja kezében az Olvasó. Kiadónk célja az volt, hogy a sokat vitatott, ugyanakkor kortársaira és a későbbi írógenerációkra egyaránt oly nagy hatással lévő író munkásságát végre a magyar rajongók is teljes egészében áttekinthessék. Jelen kritikai kiadással arra törekedtünk, hogy e rendkívül sokszínű életmű magyarul eddig hozzá nem férhető darabjai is eljuthassanak a közönséghez, s egyúttal a már korábban megjelent írások is hordozzanak új tartalmat. Ezt kívánja szolgálni a rendkívül széles jegyzetapparátus is.
Poe, az emberi lélek nagy ismerője, prózai műveivel megteremtette az amerikai irodalomnak azt a „sötét” irányzatát, amelyet elsősorban Hawthorne, Bierce és Faulkner neve fémjelez, de ugyanígy kitörölhetetlen nyomot hagyott az európai irodalomban is. Verne Gyula az ő ihletésére indult írói útján és első regénye, A jégszfinx Poe Arthur Gordon Pymjének folytatásaként olvasható. A manapság kriminek nevezett műfaj szintén sokat köszönhet neki. Sherlock Holmes, Hercule Poirot és a többiek A Morgue utcai kettős gyilkosságból tanulták azóta is gyakorolt módszerüket. Kritikai írásai, amelyeket hírlapíróként jegyzett, a hozzáértő műkritikus képét tárják elénk, míg verseivel az európai líra olyan nagyságára hatott, mint Baudelaire.
Edgar Allan Poe élete olyan, hogy novellaként csak saját maga írhatta volna meg. De nem írta meg, hanem végigélte, és ehhez képest stílszerűen halt meg. Háromkötetes sorozatunk e hatalmas életmű előtt kíván tisztelegni.
Pressing Lajos - A boldogság mint misztérium
___A kötetben négy tanulmányt gyűjtöttünk össze, amelyek korábban jegyzet formájában már megjelentek a Buddhista Missziónál. E kötettel a tanulmányok most a szélesebb olvasóközönség számára is hozzáférhetővé válnak.
Az írások látszólag nagyon különböző témákat érintenek, az asztrológiától a fényképezés mágiájáig, a boldogság pszichológiájától az újjászületés szimbolikájáig. Mégis egybefoglalja őket a szerző "ars poetica"-ja, amit ő maga így fogalmazott:
___ _Még a legközönségesebbnek látszó emberi élet felszíne mögött is hihetetlen gazdagság rejtőzik. Hogy ezt megértsük és kibontakoztassuk, ismét tudatra kel ébrednünk minden egyes tettük, gondolatunk, tárgyunk szimbolikus jelentőségének. Ezen keresztül juthatunk el annak felismeréséig, hogy minden szellem, életünk minden mozzanata az egyetemes kifejeződése..._
Beke György - Védekező anyanyelv
A kiadó előszava: “A könyv a széles közönség számára élvezhető módon – kiváló anyaországi és erdélyi magyar nyelvészekkel, írókkal készült interjúkban, tanulmányokban és vitacikkekben – foglalkozik azokkal a tudnivalókkal, amelyeket minden anyanyelvét jól ismerő fiatalnak és idősebbnek hasznos tudni és alkalmazni.
Nem tankönyv, de nélkülözhetetlen kézikönyv ez a kötet az iskolai nyelvoktatásban is, mivel a nyelv és helyesírás történetét, a magyar nyelv és kultúra helyét a világban és a nemzet életében, kis népek anyanyelveinek sorsát mutatja be.”
A szerző ajánlása: “Első magyar nyelvvédő könyveink egy időben születtek meg a nyelvújítás küzdelmeivel. Az anyanyelv fontosságának felismerését és hirdetését ugyan Apáczai Csere Jánosig vezethetjük vissza, de a nagy pedagógus eszméi egy jó évszázaddal később kezdtek beérlelődni. Nem véletlen, hogy a bécsi testőrírók körében — tehát idegen nyelvi környezetben — vált legerőteljesebbé a küzdelem a magyar nyelv jogainak kivívásáért, a XVIII. század második felében. Bessenyei György ma is szövetségesünk: „Minden nemzet csak a maga nyelvén lehet tudóssá, idegenen sohasem”. II. József császár németesítő rendeleteinek bukása után, testőrírók óvnak az újra bevezetett latin túlzásba vitelétől, és hirdetik az anyanyelv jogait a nemzeti művelődésben és oktatásban. A legtekintélyesebb testőríró, Báróczi Sándor röpiratot ad ki Bécsben, 1790-ben A védelmeztetett magyar nyelv címmel. Ugyanazon évben két másik nyelvvédő kiadvány is megjelenik a Habsburg-birodalom fővárosában. Az egyik szerzője Decsy Sámuel orvos és lapszerkesztő, aki Pannóniai Főniksz, avagy hamvából feltámadott magyar nyelv címmel érvel az anyanyelv jogai és előnyei mellett. Gáti István református lelkész, több nyelvészeti munka szerzője, Vedres Sámuellel közösen írt könyvében hasonló-képpen: A magyar nyelvnek a magyar hazában való szükséges voltát tárgyazó értekezések. Gáti és Vedres a maga dolgozatait. a Hadi és Más Nevezetes Történetek című bécsi lap pályázatára küldte be. Ennek ilyen tételei voltak: Milyen ereje van a magyar nyelvnek a nemzeti jellem fenntartásában? Mennyiben segíti elő a nemzet fejlődését? A lap szerkesztői az országgyűlésről hazainduló rendek között a könyvből 500 példányt ingyen osztottak szét.
Érvényesek-e a hajdani pályázat kérdései: van-e ereje a magyar nyelvnek a nemzeti jellem őrzésében, elősegíti-e a nemzet mai fejlődését? Vagy inkább maga a nyelv szorul gyámolításra, védelemre?
És ki hirdetne meg manapság egy ilyen pályázatot?”
A kötet tartalomjegyzéke:
1. Beszélgetések nyelvről és kultúráról
Nyelvi drágakövek bányásza (Szabó T. Attila)
Hagyomány és korszerűség a helyesírásban (Szabó T. Attila)
A nyelvtudós palackpostája (Márton Gyula)
A nyelvtanítás jellemfejlesztés is (Kuszálik Piroska)
A nemzet összetartó ereje (Szathmári István)
Iszapáradat borítja el nyelvünket (Bánffy György)
Szavakba zárt történelem (Murádin László)
Másféle nyelvművelői magatartás igénye (Grétsy László)
Két partján a sorsnak és az óceánnak (Nagy Károly)
A kiegyenlítés művészete (Pomogáts Béla)
Virtuális közös haza: az anyanyelvünk (Péntek János)
Kis nyelvek a változó világban (Szabó T. Ádám)
2. Szavak hőfoka Erdélyben
Én lennék a nyelv?
A szó és az ember
Egy ékezet csupán?
Nyelv a családban
Nyelvi méltóságtudat. Bitay Árpád öröksége
Ihletője, gondja, megtartója. Gálffy Mózes
Comenius – székely atyánkfia?
3. Nemzet és nyelv
Anyanyelv és autonómia
Krassó megye hivatalos nyelve 1861-ben (Dokumentum)
Egyesítő anyanyelv
Kisebbségi nyelv
Védekező anyanyelv
Jung Károly - Az emlékezet útjain
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Claudio Magris - A Habsburg-mítosz
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kapitány Ágnes - Kapitány Gábor - "Jelbeszéd az életünk" 2.
Az 1995-ben megjelent Jelbeszéd az életünk című kötet folytatása. A szerkesztők eredeti elképzelése az volt, hogy e második kötet afféle módszertani tankönyv lesz, melyben az egyes társadalomtudományok képviselői bemutatják az olvasónak, hogy a maguk tudományterületén hogyan is kell szimbólumot elemezni. Másként alakult. Az itt olvasható tanulmányok közül közvetlenül végül is csak Kaán Zsuzsának a táncnyelv szimbolikáját körüljáró munkája, Boglár Lajos távoli társadalmak rítusait analizáló leírása, Balázs Gézának a stilisztikai szövegelemzés problémakörébe bevezető cikke kísérli meg, hogy a maga területén valamiféle, az elemzés technikájába (is) beavató útikalauzként álljon az olvasó mellett.
Ladányi János - A burkolt szelekciótól a nyílt diszkriminációig
Az ebbe a kötetbe összegyűjtött tanulmányok nem arról szólnak, hogy milyenek a cigányok, hanem azt a társadalmat vizsgálják, amely a "szegényt" és a "cigányt" folyamatosan kitermeli és újratermeli. Azokkal a társadalmi intézményekkel, település- és lakásrendszerrel, önkormányzatokkal, szociálpolitikával és iskolarendszerrel, a gazdasági és társadalmi kirekesztés különböző mechanizmusaival foglalkoznak, amelyek szegény és cigány sorsban tartják magyar állampolgárok egy jelentős részét
Ismeretlen szerző - Irodalomtanítás a harmadik évezredben
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ágoston Gábor - Sudár Balázs - Gül baba és a magyarországi bektasi dervisek
Minárék erkélyeiről dallamos ezánt zengő müezzinek, dzsámik és mecsetek imaszőnyegein kuporgó, fátyolos hangon Koránt recitáló éltes imámok, aranyos betűkkel díszített régi arab, perzsa és török nyelvű vallási műveket, jövőbe látó tudós könyveket lapozgató turbános törökök és bosnyákok, az esti mécsek pislogó világánál Koránt másoló muszlimok, füstölők illatától bódult, kerengő dervisek, Mekkát megjárt muszlim zarándokok, tengerek és szárazföldek vándorai, Allah iránti szerelmüket versben megéneklő, réveteg tekintetű szúfik, török végvárak bajvívóit énekeikkel buzdító, hőstetteiket zengő lantos költők. Mindennapi szereplői egy rég letűnt világnak. E kultúra a 17. század végén az oszmánli török katonákkal és családtagjaikkal együtt tűnt tova, s az új hatalom urai megtettek mindent, hogy az országlakókat minél kevesebb emlékeztesse a másfélszáz éves oszmánli török uralomra. Talán csak egyetlen épület volt, amely továbbra is vonzotta a Balkán, Kis-Ázsia és Arábia igazhívőit: Gül Baba síremléke, vagy ahogy ők nevezték, Gül Baba türbéje.
Ismeretlen szerző - Nemzeti identitás és külpolitika a Közel-Keleten és Kelet-Ázsiában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Aldous Huxley - Előadások az emberről
_„Előadásaim szerény tárgya az ember.”_
Aldous Huxleyt, a _Szép új világ_ szerzőjét most egy másik oldaláról ismerheti meg a magyar olvasó. Jelen kötet alapjául az a 16 előadásból álló sorozat szolgált, amelyet 1959-ben a kaliforniai Santa Barbara Egyetemen tartott vendégelőadóként.
Az előadások témája rendkívül széles körű: az oktatástól a túlnépesedésig, a nacionalizmustól a művészetekig, a vallástól a tudattalanig, a nyelvtől a háborúig, a természettől az áteredő bűnig az emberiség vagy az egyes ember legfontosabb, leglétbevágóbb kérdéseit tárja elénk és vitatja meg velünk. Az olvasót kétségtelenül lenyűgözi majd Huxley fantasztikus enciklopedikus műveltsége, és az a szintetizáló képesség, amellyel témáit mindvégig kezeli. A modern kor gondolkodói között Huxley nemcsak azért egyedülálló, mert természettudományi, vallási és pszichológiai kérdésekben egyaránt jártas, hanem azért is, mert ezekben a kérdésekben nemcsak a Nyugat, hanem a Kelet elképzeléseit is jól ismerte.
„Ez a taoista szabadgondolkodó, akinek elsődleges eleme nem a kő, hanem a víz volt, ez a javíthatatlan empirikus, ez a modern szent soha nem hátrált meg a kérdés elől, hova is tartunk valójában. Ugyanakkor állandóan azt mondta, hogy álmodjunk bátran, de pragmatikusan. Vajon mi hajtotta őt? Választás, akarat, sors?”
Földessy Gyula - Ady minden titkai
Ady költészete merőben új művészet. Egy új világa az élet érzékelésének, az élet-látásnak, az addigitól teljesen eltérő külső-belső forma-renddel. Nála más a vers szerkezete, muzsikája, kép- és eszmevilága, gondolatkötése, mint a régi költőké. Ez utóbbiak élvezetének nem volt semmi értelmi akadálya; Adynál, az "új, nagy látások királyfiánál", mintegy együtt kell működnie az olvasónak a költővel, szinte részt kell vennie a költő alkotó-munkájában. Ady szava - az ő kijelentése szerint - "szent titok", mely nem csak őt, hanem olvasóját is "meggyötri".
E könyv a megértés munkáját akarja megkönnyíteni. Igyekszik ráirányítani az olvasó figyelmét arra, hogy Ady költői világnézetének, észjárásának, kifejezési stílusának szabályos, törvényes rendje van. Ennek földerítése után eloszlanak az értelmi nehézségek és tejes pompájában ragyognak föl előttünk szépségei Ady költészetének, amely egy régi világ összeomlásának s egy új világrend érzületi és eszmei alapvetésének leggazdagabb dokumentum-tára az európai költészetben. A legnehezebb Ady-verseknek megértéséhez lényegesen hozzájárul ezeknek egyeztetése a XIX. és XX. század magyar és más nemzetbeli nagyköltőinek hasonló elképzeléseivel. Ugyancsak véges-végig állandó módszere e kommentároknak az összeállítása az egy motívum-tőről fakadt verseknek, amelyek magyarázólag egészítik ki egymást.
Értékelések
Statisztika
Címkék
Kollekciók
- Nem szerepel egyetlen kollekcióban sem.