Ez a könyv egy szerzetes és egy pszichiáter találkozásainak eredménye. Az egyik a kolostor magányában, a másik a világ lüktetésében él. Egyetlen közös vonásuk az emberi kaland iránti érdeklődésük. A könyvben szembesítik a mai emberrel és a szenvedéssel kapcsolatos gondolataikat.
Beszélgetéseik középpontjában az élet értelmének nehéz és bizonytalan kérdése áll. Szóba kerül az élettel kapcsolatos undor, a rendszeresen feltörő “mire jó?”, amely korunk valóságos betegsége, és aláaknázza az életünket. Beszélnek a férfi és a nő nagy szembesüléséről, és természetesen a boldogság kereséséről is, amely öröktől fogva mozgat minden embert.
Az emberi kalandba beillesztik a hitet és a reményt is, amely az életet izgalmassá és szenvedélyessé teszi. Józan, feszültséggel teli, meglepő könyv.
A 82 esztendős Amédée atya ciszterci szerzetes egy normandiai trappista apátságban, ahol sok fiatallal és házaspárral találkozik. Életereje és humora miatt a környék lakói “turbószerzetesnek” nevezték el. Dominique Megglé 41 éves pszichiáter, nős, 6 gyermek édesapja. A touloni katonai kórházban dolgozik, a Milton H. Erickson Méditerranée Intézet elnöke, a rövid terápiák szakértője.
Kapcsolódó könyvek
Anselm Grün - Gerhard Riedl - Misztika és érosz
„A vallásosság és a nemiség az élet két legerősebb hatalma. Aki eredendően ellenségeknek tekinti őket, az a lélek örök megosztottságát hirdeti. Aki kibékíthetetlen ellenségekké teszi őket, széttépi az ember szívét.” – idézik a szerzők Walter Schubart Vallás és érosz című könyvét. Írásukban választ keresnek arra a kérdésre, hogyan lehet a cölibátust úgy élni, hogy a szexualitás lelki erővé váljon. Ám a házasságban sem könnyű a szexualitást úgy élni, hogy az a kölcsönös szeretet és megbecsülés kifejezése és egyben lelki tapasztalat is legyen. Ezért ez a könyv arra törekszik, hogy újból összhangba hozza a lelkiség és a szexualitás, a misztika és az érosz két pólusát. A misztika nem csupán néhány kiválasztottnak szól. Isten ma is közel akar jönni hozzánk és nekünk akarja adni önmagát. És az érosz ma is az az út, amelyen megsejthetjük és kitapinthatjuk Istent.
Em Griffin - Meggyőztél!
Az emberek többnyire nem szeretik, ha bármiről is meg akarják őket győzni. Mintha veleszületett ellenállással viseltetnének mindenkivel szemben, aki megpróbálja más mederbe terelni gondolataikat, befolyásolni véleményüket, megváltoztatni viselkedésüket. Akkor hát hogyan lehet őket rávenni, hogy legalább meghallgassák mondanivalónkat?
Em Griffin a meggyőzéskutatás eredményeit keresztény elkötelezettségből fakadó tapasztalataival ötvözi, és úgy véli: akkor lehetünk a legnagyobb hatással az emberekre, ha nem akarjuk őket manipulálni. A szerző azt is megvizsgálja, hogy mikor hatékony a keresztény bizonyságtétel, és miért. Sorra veszi továbbá a bűntudatra, a félelemre és a szerepjátékra épülő módszereket. Szól a hitelességről, az üzenet közvetítéséről és a tömegtájékoztatási eszközök használatáról. Végül rámutat, hogy miként hat a meggyőzés mindennapos mestersége és művészete magára a meggyőzést végző személyre és környezetére.
A szerző jól ismert humorát, élvezetes stílusát ezúttal is Lente István karikatúrái színesítik.
Ismeretlen szerző - A csendesség felé
Asztali beszélgetések... 2 - A csendesség felé
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány által szervezett beszélgetéssorozat azt a célt szolgálja, hogy evangélikus lelkészek, teológusok korunk aktuális társadalmi, közéleti, kulturális, tudományos kérdéseiről folytassanak párbeszédet az adott téma szakterületének egy-egy képviselőjével.
A beszélgetőpartnerek a társadalom, a közélet, a kultúra, a művészet és a tudomány legkülönfélébb területein tevékenykedő emberek: írókkal, költőkkel, képzőművészekkel, irodalom- és művészettörténészekkel, teológusokkal, jogászokkal, orvosokkal, természettudósokkal, előadóművészekkel folytatott dialógusokon keresztül zajlik a szellemi-kulturális hídépítés egyház és világ között.
Az Asztali beszélgetések sorozat második kötetében szereplő beszélgetések:
* Szemadám György festőművész, író és Ócsai Zoltán lelkész (Lent és fent – transzcendencia az életünkben)
* Koltai Lajos filmrendező, operatőr és Percze Sándor lelkész (Kifejezési formák – prédikáció és filmművészet)
* Heller Ágnes filozófus, Jókai Anna író, Csepregi András teológus és Fabiny Tamás püspök (az első kötet könyvbemutatója)
* Berecz András ének és mesemondó és Hankovszky Béla Jácint katolikus tábori pap (A hagyomány ereje)
* Böjte Csaba ferences rendi szerzetes és Roszík Ágnes a Családok Átmeneti Otthonának vezetője (Segítő erő – szociális kérdések)
A kötet megvásárlásával a Dévai Szent Ferenc Alapítványt támogatja.
176 oldal / 145×203 mm / keménytáblás / ISBN 978-963-9571-90-7
Kiadó: Luther Kiadó
Szerk: Galambos Ádám
Rama Dr. Friderick Lenz - Szörföltem a Himaláján
Az itt következő beszámoló himalájai kalandjaimról saját tapasztalataimra épül, amelyeket évekkel ezelőtt Nepálban éltem át. Bár valóságos eseményeken alapulnak, átalakítottam és kiszíneztem azokat. Remélem, hogy a következő oldalakon bemutatott belső és külső élmények elszórakoztatják Önt, Kedves Olvasó, és segítik a megvilágosodáshoz vezető úton.
Dr. Henry Cloud - Dr. John Townsend - Dave Carden - Earl Henslin - Alice Brawand - Családfánk titkai
A gyerekkorunkban a családunkban elsajátított magatartási és kapcsolati minták személyiségünk részévé válnak, és egész életünket végigkísérik. A káros minták akár nemzedékeken át hagyományozódnak kifejtve romboló hatásukat az újabb és újabb generációk életében. Többnyire ez áll a család felbomlása, a lelki sérülések, a szenvedélybetegség vagy a családon belüli bántalmazás hátterében. Ám nem szükségszerű, hogy megismételjük elődeink hibáit. A könyv pszichológus, illetve lelkipásztor szerzői terapeutaként szerzett tapasztalataik alapján állítják, hogy a káros minták megváltoztathatók, és az érzelmi sérülések gyógyíthatók. Terápiás gyakorlatuk mellett a Biblia évezredes bölcsességéből merítve vizsgálják, hogyan ismerhetjük fel azokat a családunkban elsajátított viselkedési és kapcsolati mintákat, amelyek negatívan hatnak az életünkben, ha nem változtatunk rajtuk. Könyvükből megtudhatjuk, mit tehetünk azért, hogy a diszfunkcionális működési módokat átdolgozva egészséges mintákat alakítsunk ki, és adjunk tovább gyermekeinknek.
Karl Frielingsdorf - Istenképek
Manapság sokszor tapasztalhatjuk a torz, sőt démonikus istenképek szaporodását az okkult mozgalmak, a keletről jött szinkretista kultuszok, fundamentális közösségek és szekták körében, s ezek a lassan köztudatba ivódó elképzelések óhatatlanul hatással vannak lelki életünk alakulására. Ha mindehhez még gyermekkorból származó, élettel és szeretettel kapcsolatos rossz tapasztalatok is társulnak, melyek a szülők negatívan megélt személyiségjegyeinek kivetítései Istenre, joggal tehetjük fel magunknak a kérdést: vajon milyen istenkép él bennünk? A műben felvázolt _Könyvelő-isten_, a _Hajcsár-isten_ , a büntető _Bíró-isten_ vagy a démoni _Halál-isten_ képe? S ha ezek élnek bennünk, hogyan szabadulhatunk meg helytelen elképzeléseinktől? Hogyan ismerkedhetünk meg az igazi Istennel?
Karl Frielingsdorf, a valláspedagógia és a pasztorálpszichológia professzora, számos életből merített történettel, biblikus példával és konkrét tanáccsal vezet rá minket, hogy megrajzoljuk magunkban Isten valódi "arcát". Hiszen Ő kezdettől jelen van mélyen rejlő törekvéseinkben, az élet és a szeretet iránti ősi vágyainkban, és találkozni akar velünk.
Elisabeth Kübler-Ross - Audrey Gordon - Dorothy Pitkin - Editz Mize - Hans O. Mauksch - Murray L. Trelease - Raymond G. Carey - Zachary I. Heller - Éretté válni a halálra
A könyv nagy segítséget nyújt ahhoz, hogy a halál értelmét megtaláljuk, elfogadjuk, és életünkbe beiktassuk. Az élet legnagyobb bölcsessége ugyanis a Biblia szerint éppen ebben van: "Taníts minket úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk". Így sóhajt fel Istenhez a 90. zsoltár írója (90.12). Bölcs ember csak az lehet, aki számol az elmúlással, halálával, és erre tudatosan készül. Életében nemcsak a pillanatot látja, amelyet megél, hanem azt is tudatosítja, hogy egyszer a lelkünket elkérik, és minden azon múlik, hogy mit tudtunk abból magunkkal vinni, ami maradandó és örök érték. A halálra tekintettel élni, tehát éppen nem valami örökös szomorúságot jelent, hanem az élet magasabb értelmének a keresését, azt az örömöt, hogy a jelent és jövőt össze tudják kapcsolni, és a múló időt az örök élet távlatában látjuk. Ha a halált magunk előtt látjuk, életünket nem elveszítjük, hanem megtaláljuk. Odaadjuk már most azt, ami jövőnk szempontjából értéktelen, meghalunk önző önös életünknek, hogy egykor a halál ne vehessen el tőlünk semmit. A halál ebben az értelemben etikai kérdés, hiszen a Biblia alapvető tanítása így szól: Halj meg és élj! Jézus azt ajánlja fel az életet kereső embernek, hogy át a halálból az életbe, adja fel önmagát és találja meg új-önmagát őbenne. Ábrahám a Sancta Clara, a XVII. századbeli Ágoston-rendi szerzetes utolérhetetlen tömörségű mondatában ezt így fogalmazza meg: "Aki meghal, mielőtt meghal, nem hal meg, amikor meghal." Ez a Krisztusban való élet tömör megfogalmazása, aki életében vállalja a halált, egóját feladja Jézusért és másokért, az a halált már elkerülte, ha elér hozzá. Aki megélte a halált, annak a halál már nem árthat.
Pál Ferenc - Tükör által világosan
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szentkirály utcai nagyterme hetente egyszer zsúfolásig megtelik – fiatalok és nem annyira fiatalok egyaránt lelkesen hallgatják Pál Ferenc atya előadásait a hitről, Isten arcvonásairól az önismeret fényében. Mi a titka Feri atyának? Talán az, hogy sikerült ráhangolódnia a XXI. század emberének problémáira, kétségeire és reményeire egyaránt. Nagy sikert aratott a Miért hiszek? sorozatban is A jelen lévő Isten címmel kiadott beszélgetés is.
Erich Fromm - Pszichoanalízis és vallás
Erich Fromm e műve keletkezését Dwight H. Terry alapítványának köszönhette. Ennek célja az volt, hogy támogatásával előadásokat tartsanak és könyvek szülessenek "a vallásról a tudomány és a filozófia fényében" a keresztény szellemiség erősítésére a tudomány segítségével - az emberiség hasznára. Erich Frommot 1949-ben hívták meg az ún. Terry-előadások megtartására a Yale Egyetemre. Előtte olyan nagyságok jártak itt, mint John Dewey, John Macmurray és Carl Gustav Jung. A Pszichoanalízis és vallás adott Frommnak első ízben alkalmat arra, hogy összefoglalja nézeteit a vallásról, melyekre rányomta bélyegét a pszichoanalízis, de ugyanígy találkozása a nem etikai alapú vallásokkal és különböző misztikus áramlatokkal. A műből egyértelműen kirajzolódik Erich Fromm nem teisztikus humanista hitvallása, ahogy másutt ő fogalmazta, nem istenhívő vallásossága. Ebben az igazságosság és a szeretet jelentik az alapvető normákat. Ez az, ami vörös fonálként húzódik végig mindenfajta elhatárolódásán, és ez egyben az, ami az összekötő láncszemet jelenti a pszichoanalízissel. Fromm humanista hitvallása radikális, eleve elutasító a bevett vallások és egyházak mindenfajta bekebelezési kísérletével szemben. Ez azonban nem állt szemben a művét életre hívó alapítvány célkitűzésével, mely azt hangoztatta, hogy nem szabad kizárni senkit, akinek nézetei túlságosan radikálisak, avagy bírálja az elfogadott hittételeket. Annál inkább találkozott Erich Fromm azon alapvető elképzelésével, amelyben az igazság keresése és az emberi viszonyok javítása állt a legelső helyen. Fromm művének hatalmas volt a korabeli visszhangja, többek között Paul Tillich válaszolt rá részletes recenzióval.
Süle Ferenc - Az életerő forrásai a családban
A kötet mindazokhoz szól, akiket a család lelki-, szellemi élete, egészsége, és spirituális oldala is komolyan érdekel. Különösen ajánljuk a mások lelkiéletéért is felelősséget érző vallásos, vagy nem vallásos családsegítőknek, lelkigondozóknak, lélekgyógyászoknak, akik személyes kapcsolatokon vagy egyéb módon lelki segítséget szeretnének nyújtani az arra rászorulóknak. Jelen kötet nem csupán a családi életre és gyermekvállalásra buzdít, hanem az abban rejlő értékek használható lehetőségeit is megmutatja; azaz a diagnózis mellett terápiát is kínál.
Mácz István - Élni vagy meghalni?
26 levél azokhoz, akik hívják a halált, akik keresik az élet értelmét.
“Élni vagy meghalni” súlyos kérdés, az ember kérdése, akár 21 éves, akár 80 éves. A súlyos kérdésre elég bátor ez a könyv, hogy olvasójával keresse – nem megadja neki – a választ. Világirodalmi példákban (melyek a valóságos emberi életben játszódnak) igyekszik megmutatni az emberi élet érdemességének értékét. Bizalmat, a reményt szítja fel még az öngyilkossági krízisben vergődő szívben is. Nem erőszakos. Együtt érez az olvasóval. Nem rábeszél, és nem lebeszél. Gondolkozni hív és érezni, mélyen érezni az életet.
A könyv értéke, hogy olyanról és úgy szól, melyről inkább hallgatunk, mint beszélünk. Ha pedig szólunk, csupán dadogunk. Élni vagy meghalni? A kérdés suttogva vagy kiáltva teszi fel a szívünk. Tessék: keressük együtt a választ. A válasz megtalálásában társunk e könyv.
Elisabeth Elliot - Nőnek születtél
"Arra születtem, hogy nő legyek. Az a tény, hogy nő vagyok, nem tesz engem másfajta keresztyénné, de az a tény, hogy keresztyén vagyok, másfajta nővé tesz. Ezért elfogadtam Istennek rólam alkotott elképzelését, és egész életem mindenestől felajánlom neki - én aki vagyok, és akivé formálni akar."
E. Elliot a keresztyénség ismert és kedvelt szerzője. Ebben az új könyvében saját megfigyeléseit és tapasztalatait veti össze a Szentírással, amelyet egy életen át figyelmesen tanulmányozott. A könyv, melynek mottója: "Gondolatok a nőiességről Valerinek", egyúttal a gondoskodó anya ajándéka leányának, küszöbön álló házasságkötése alkalmából.
Helmut Weiß - Lelkigondozás / Szupervízió / Pasztorálpszichológia
A könyv bevezetést nyújt a lelkigondozás, a szupervízió és a pásztorálpszichológia területére. Segítséget jelent abban, hogy eltaláljuk és jobban ismerhessük azt a területet, ahol egyre többen kereshetik meg a könyv által bevezetett területekre specializálódott gyülekezeti lelkészt is.
Helmut Weiß, mint a bemutatandó területek egyik német mesterének évtizedeken átívelő munkája eredményét foglalja össze ez a könyv, amely úttörő jellegű, és egyben példaadó munkának számít.
Hézser Gábor - A pásztori pszichológia gyakorlati kézikönyve
Valójában ez a könyv nem szorul előszóra. Ám ha ennek megírására felkért a szerző, szívesen mondom el: amikor német nyelven írt doktori értekezését, majd e mű kéziratát elolvastam, azzal az örömös érzéssel tettem le: évek óta erre vártunk. Erre van szükségünk! Minden lelkigondozást végző lelkésznek (tartozzék bármely felekezethez), sőt "laikusnak" - akire csak néhány embert bízott az Isten - hogy a jó szolgálatot jól végezhesse vagy sokkal jobban, mint eddig. Végre akadt egy kiválóan képzett és jótollú pásztori pszichológus, aki a ma emberének korszerű lelkigondozásába kész bárkit bevezetni; vagy továbbvezetni azokat, akik valahol elakadtak vagy leragadtak. Hézser Gábor a pásztori pszichológia nagy mestereinek közvetlen közelében élve (Bielefeld-Bethel) a legtapasztaltabbaktól tanulhatott, s így több évtizedes lemaradásunkat segít áthidalni e mindent helyére tevő és átfogó művében.
Gary Chapman - A szerelem pszichológiája
Vajon Ön és házastársa mindig azonos nyelvet beszélnek?
Nem szükségszerű, hogy szerelmünk felőrlődjön a hétköznapok taposómalmában. Mint ahogy az sem, hogy szeretetünk megnyilvánulásai ne érjék el a kívánt hatást. Hiába főzünk csodálatos vacsorát a férjünknek, ha történetesen bátorító szavakra, nem pedig húslevesre volna szüksége. Hiába viszünk drága rózsacsokrot hitvesünknek, ha ő többre értékelne egy csendes, meghitt beszélgetést.
Kötetünk olvasója gyorsan megérti, hogy a párkapcsolatokra - saját érdekünkben – nagyon kell vigyázni, és hogy kellő „nyelvi" ismeretekkel tartósan ráhangolódhatunk egymás hullám-hosszára. Jutalmunk a viszonzott szerelem lesz: az élet talán legszentebb értéke.
Dr. Gary Chapman az Egyesült Államok egyik legtekintélyesebb házassági szakírója; pszichológus, tanár és népszerű televíziós személyiség. Házaspárok tízezrei köszönhetik neki, hogy ma is együtt élnek.
Dr. Paul Hauck - Így szeress, hogy szeressenek
Dr. Paul Hauck azt állítja új könyvében, hogy a szeretetről és szerelemről alkotott romantikus elképzeléseink könnyen tévútra vezethetnek minket. A kedvesség, a türelem és a tolerancia mind kevés a szeretethez és a szerelemhez. Jobb lesz a kapcsolatunk, ha nemcsak a másik érdekeit tartjuk szem előtt, de arra is odafigyelünk, hogy nekünk mi kell; ha nemcsak adunk, de kapni is akarunk. Dr. Hauck gyakorlatias, olvasmányos és egyben szórakoztató könyve mindenkinek segítségére lehet abban, hogyan javítsa meg kapcsolatait. Útmutatóul szolgál egy boldogabb, teljesebb élethez.
Adele Faber - Elaine Mazlish - Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje
"Csodálatos szülő voltam, mielőtt gyermekeim születettek volna" - kezdi könyvét az írópáros. Nem éreztük ezt gyakorló szülőként oly sokszor? Elméletben mindig sokkal könnyebben mennek a dolgok, de amikor saját családunkban kell szembenézni a durcás gyerekkel, a hisztivel, a kiabálásokkal, sértődésekkel, akkor megfogadjuk: Holnaptól másképp lesz! Azután kezdődik elölről, mert nem tudjuk, hogyan.
Ez a könyv segít megtanulni:
- hogyan birkózzunk meg gyerekeink csalódásaival, frusztrációival, negatív érzéseivel;
- hogyan mutassuk ki mérgünket anélkül, hogy bántóak lennénk;
- hogyan állítsunk fel határokat úgy, hogy megőrizzük a gyerekek szabadságát;
- mit tegyünk büntetés helyett;
- hogyan oldjunk meg családi vitákat.
Az egész világon hatalmas sikert arató könyv egyszerű, gyakorlatias megoldásokat kínál szülőknek arra, hogyan beszéljenek gyerekeikkel, és hogyan hallgassák meg őket. A szerzők tisztelettel, megértéssel és józan logikával felépített módszereit szülők és szakemberek egyaránt sikerrel alkalmazzák bármilyen korú gyerekeknél. Az életből merített példákkal és kedves grafikákkal egyaránt gazdagon illusztrált könyv segítségével a szülő-gyerek kapcsolat örömtelivé, stresszmentessé, mindkét fél számára eredményesebbé varázsolható.
Gerlinde Ortner - Gyógyító mesék
Ugye, Kedves Szülőtárs, az Ön családjában is előfordult már, hogy a gyermeke csúnya szavakat használt, rágta a körmét, nem akart óvodába menni, zavarta a tanítást? És még sorolhatnánk hosszan a gyermekkori magatartászavarokat, amelyeket elmondani is szégyellünk sokszor, mert azt hisszük, bennünk, szülőkben van a hiba. Olyan meséket gyűjtött össze egy kötetbe az osztrák pszichológusnő, amelyeket szorongó, riadozó kisgyermekeinknek mesélhetünk elalvás előtt, okosan irányítva, hogy lassan-lassan le tudja győzni szorongásait. A mesékhez részletes, alapos kísérőszöveg járul, amely megmagyarázza a szülőknek, hogyan viselkedjenek az adott magatartászavar esetén. Meséljünk hát örömre, gyógyításra, magunk és gyermekünk épülésére.
Gary Chapman - A házasság pszichológiája
˝Hiszek minden házasságban, a zavarokkal küszködőkben is. Vannak olyan lépések, amelyeket mindkét házasfél megtehet, és amelyek képesek megváltoztatni a kettejük között kialakult érzelmi légkört." (Gary Chapman) Emlékszünk még, milyen közel kerültünk a párunkhoz, amikor beleszerettünk? Aztán eltelt néhány év, közebjött néhány apróság, amiről akkor azt hittük, idővel magától elrendeződik, komoly gonddá terebélyesedett. Úgy érezzük, házasságunk kátyúba jutott és még csak reményünk sincs rá, hogy kivergődjünk nyomorúságos helyzetünkből? Mivel tiszteletben tartjuk hitvesi eskünket, a válás szóba sem jöhet. Gary Chapman azoknak szánta ezt a könyvet, akik szeretnék, ha működne a házasságuk, de egyedül nem képesek választ találni kérdéseikre. Igaz, ő sem ajánl csodaszert, amely egykettőre helyrehozná a dolgokat, de házassági tanácsadásban szerzett gazdag tapasztalataira alapozott, használható megoldásokat kínál. A szerelem pszichológiája című nagysikerű kötet szerzője ebben a könyvében olyan tanácsokat ad, amelyek elősegítik sebeink begyógyítását és újra reménnyel töltik meg párkapcsolatunkat.˝
Jean Vanier - Emberré lenni
Társadalmunk a gyöngeséget szégyelli, és az erőt dicsőíti. Ha azonban elfogadjuk a gyöngéket, akkor az élet új útjai nyílnak meg előttünk: fölfedezzük az együttérzés, a bizalom és a megértés fontosságát. Az összefogás lelkülete újjáformálhatja egyéni és közösségi életünket.