AZ ESZTERGOMI RÍTUS a magyar kultúra és egyháztörténet eddig kellőképpen nem méltányolt kincse. Benne egy gondolkodó, mérlegelő, alkotó erő, ízlés, lelkiség nyilatkozott meg, s az európaiság és magyar hagyománynak kivételes egységét teremtette. Olyan klasszikus alkotásról van szó, melynek létezéséről tudnia kell minden iskolázott embernek. Még inkább ismernie kell a történészeknek, papoknak, egyházzenészeknek. S a legbehatóbb tudással kell bírniuk felőle azoknak, akik hivatásszerűen foglalkoznak a liturgia kérdéseivel. Szégyen lenne, ha a liturgiáért felelős magyarországi szakembereknek nem lennének róla hiteles ismereteik.
Az esztergomi liturgia nem a maga egészében, de egyes elemeiben a magyar kuturális köztudat és a művészeti élet számára is felfedezés lehet. Egyes szövegek, prózai és verses alkotások részei irodalomtörténetünknek is; a dallamanyag jelenléte nélkül a magyar zenetörténet és zenei élet aligha lehet teljes.
Indítékokat kaphat e kincsestártól az egyházi spiritualitás. Az orációknak, himnuszoknak, antifonáknak, responzóriumoknak ott a helyük az imádsággyűjteményekben,elmélkedő könyvekben, egyes áhítatgyakorlatokban.
De mindennél fontosabb lenne annak felmérése, hogy a mai (és holnapi) viszonyok között milyen helyre méltó a liturgiában. A teljes esztergomi liturgia változatlan felújítására senki sem gondol. Belőle a különféle adottságok szerint többet vagy kevesebbet meríthetnek a különféle egyházi közösségek, szerzetesrendek, egyházmegyék.
(…) két kötelességünk van az esztergomi rítussal szemben: először is megismerni azt, másodszor pedig: megkeresni azokat a mozzanatokat, melyek már ma legitim módon használatba vehetők. Végül is botránynak kellene neveznünk, ha egy olyan helyzetben, melyben gyakorlatilag mindenféle egyéni ötletnek szabad az útja, éppen csak egyetlen dolog lenne tilos: az az egyházias szellem, melyet őseink liturgiája őriz.“Megismerni”: e könyv csupán ehhez akar segítséget adni. De nem titkolt sugallata annak, amiről szintén szóltunk: “használatba venni”.
Részlet a szerző epilógusából
Kapcsolódó könyvek
Vanyó László - Katekézis, költészet és ikonográfia a 4. században
Az ókeresztény kor első évszázadai ismét az érdeklődésünk középpontjába kerültek, mind egyházi- és dogmatörténeti, mind lelkiségi vonatkozásban. Az igaz hit (az orthodoxia) megvallásában és az eredeti keresztény lelkiség (orthopraxisz) kialakításában, megőrzésében nem nélkülözhetjük az egyházatyák, a vértanúk és hitvallók tanúságtételét, az ókeresztény kor íróinak vallomásait, a kialakult keresztény kultúra tanulságait.
Szaktudósok, szakírók mindmáig legtöbbször csak az archeológiai adatok feltárásával és az egyháztörténelem eseményeinek rendszerezésével foglalkoztak. Vanyó László professzor azonban ebben a könyvében sokkal többre vállalkozik, bemutatja ennek a virágkorszaknak tanítását (katekézis), képzőművészetét (ikonográfia) és költészetét, benső összefüggéseiben és egymásra hatásában. Megismerhetjük az első századok liturgiájának kialakulását, a keresztény szimbólumok mélységeit és az ókori egyház – manapság sokat emlegetett – inkulturációs törekvéseit, vagyis a pogány kultúra megszentelését.
Mai szekularizált gondolkodásunkban, irodalmunkban és művészetünkben valóban mintaértékűek ezek a tanulmányok, éppúgy hasznosak mai katekézisünkben is.
Csanád Béla
Ismeretlen szerző - Énekes Zsolozsma az Esztergomi Breviárium alapján - I/B Virrasztó Zsoltárkönyv (Nokturnále)
A sorozat kettéosztása A és B kötetekre (Diurnále -- Nokturnále) nem egy igen régi könyvszerkesztési hagyományt akar elsősorban folytatni, hanem a mai használó számára könnyíti meg a zsolozsmáskönyv forgatását. Azóta megjelent az A-sorozat második darabja (II/A ádventi diurnále), s megjelenés előtt áll a III/A jelzésű karácsonyi diurnále is.
Nokturnálénk bevezetője nem csak a Vigilia lelkiségére nézve ad tájékoztatást, hanem számos megoldást javasol arra, hogyan végezzék azt a más-más életkörülmények közt élő imádkozók.
Nehéz Márta Mirjam - Szűzanyám, Tied akarok lenni
"Mária nem akadályozza a hivők egyesülését Krisztussal, hanem megkönnyíti azt" (II. Vatikáni Zsinat)
*
Ne úgy menjünk Isten színe elé, mint utolsó bűnösök, hanem mint a legjobban szeretettek' Ha ezt átéljük, szívünk úgyis letérdell.
*
Tündöklésed Fénye öleljen át engem, midőn az Úr házába megyünk, ahol hódolattal fogadják a Királynőt, és levetve rongyainkat, fehér ruhába öltöztetnek, a Megváltó áldozatáért, Isten dicsőségére.
*
Milyen boldog vagyok, hogy Isten kiválasztott Téged, Szűzanyám! Minden örömömet az Égben neked adnám, egy mosolyodért.
Ismeretlen szerző - Népzsolozsmák
"Ajánlatos, hogy maguk a világi hívők is imádkozzák a szent zsolozsmát, akár papokkal együtt, akár maguk között csoportban, de még külön-külön egyenként is" ( II. Vatikáni zsinat liturgikus konstitúciója, 100.pont). Sok más országhoz hasonlóan a magyar egyháznak is nemes hagyománya már a késő középkor óta, hogy a zsolozsmát (vagy annak a különböző összetételű közösségekhez alkalmazott változatát) a plébániákon vagy liturgikus testvérületekben együtt végezzék.
...
Kívánom, hogy e kiadvány minden használója lelki haszonnal imádkozza az egyház ősi szavait, s rajta keresztül belső vallásos életét megbízható értékekhez igazíthassa.
Dr. Dankó László érsek
a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének fővédnöke
Ismeretlen szerző - Ozsvári Csaba ötvösművész
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A szentmise magyarázata
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Énekes Zsolozsma az Esztergomi Breviárium alapján - VII/A A szentek közös zsolozsmái
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Puskely Mária - Ezer év misztikájából
"A misztika nem más, mint átérzése, megtapasztalása annak, hogy a kegyelem által a lélek az Istenben, és az Isten a lélekben él." /Kühár Flóris OSB/
"Misztikusnak nevezzük azt a lelket, aki valamiképpen közvetlenül érintkezik az Úristennel." /Sík Sándor/
Avilai Szent Teréz Belső várkastélyát lapozva az embert vegyes érzelmek töltik el. A spanyol misztikus egyháztanító a belső élet kibontakozásának szakaszait a hét lakás allegóriájával szemlélteti. Mindegyik lakás a lélek Istennel való kapcsolatának egy minőségileg új állapotát jelképezi. A IV. lakás (állapot, fok) olvasásakor sok ember leteszi a művet, azt gondolván, hogy ami ez után következik, az már nem a "hétköznapi keresztények" útja, hanem a "nagyok", a kiváltságosak osztályrésze. Az V., VI., és VII. lakás fejezeteinél - ha valaki mégis csak vette magának a bátorságot, és végigolvasta - az ember esetleg nekikeseredik, vagy - ami még rosszabb - hamis ambíciók ébrednek benne.
Nem tudunk, vagy nem merünk igazán a cél felé nézni. Nem tudjuk vagy nem akarjuk elfogadni, hogy mi magunk is a kereszté élet teljességére hivattunk meg. Ez nem kiváltság, hanem minden megkeresztelt testhez szabott, személyes életfeladata, hivatása.
Damjáni Szent Péter
Rievaulx-i Boldog Aelred
Magdeburgi Mechtild
Hackenborni Mechtild
Nagy Szent Gertrúd
Folignói Angela
Ramon Llull
Norwichi Juliána
Guyart Boldog Mária
Taigi Boldog Anna Mária
Szentháromságról Nevezett Boldog Erzsébet
Alexandrina Maria De Costa
Török József - A magyar föld szentjei
II. János Pál pápa számtalanszor hangoztatta beszédeiben, írásaiban, hogy vannak "testvéreink", akik szentek. az ő példájuk, életük tanítása a keresztény értékrendet ma is emberközelbe hozza. A magyar föld szentjei emlékének fölelevenítése II. János Pál pápa magyarországi látogatásakor a legidőszerűbb. Ez a könyv a pápa és a magyarok találkozására íródott. Ha az idegenből jött pápa a magyar szentek példájára hivatkozik: mi magyarok is ismerjük őket.
Egy nemzet történelme akkor teljes, ha abból egyetlen kiemelkedő személyt sem zárnak ki. A magyar földön született vagy később ide került szentek az ország történelmének alakítói lettek. Az elmúlt évtizedek során hiteles bemutatásukra, megismerésükre alig nyílt lehetőség. A könyv lapjain a szentek egyéni történetén túl az ország története elevenedik meg. Elegendő Szent István királyra vagy Hunyadi János barátjára, "fogadott szentünkre", Kapisztrán Jánosra emlékezni a források tükrében.
a szentek csupán ósdi legendák unalmas szereplői, vagy korunk nagy egyéniségei, akiknek élete ma is kihívást jelent az értékekért lelkesedő fiatalok számára? E könyv lapjain a tudomány szigora segíti a mai fiatal olvasókat, hogy a kérdésre hiteles választ kapjanak.
Reinhard Barth - Pápák
A hivatalos egyháztörténet 265 pápát ismer név szerint, és ehhez jön még jó háromtucatnyi ellenpápa. Vannak köztük kiemelkedő személyiségek (mint VII. Gergely, aki kényszerítette IV. Henriket, hogy vezeklésül zarándokoljon el hozzá Canossába), vannak gátlástalan uralkodók (mint Rodrigo Borgia, aki VI. Sándor néven teljesen világi módon uralkodott az egyházi államban, méreg és tőr segítségével), vannak műértők is (mint II. Gyula, aki Michelangelót és Raffaellót remekművek megalkotásával bízta meg), vagy éppenséggel tudós Biblia-magyarázók (mint XVI. Benedek).
Krisztus helytartójaként a pápa nem csupán az egyházi állam és kétmilliárd keresztény vezetője, hanem mindig hatással volt a világ történéseire is. A pápaság története így mindenkor összekapcsolódott a kereszténység által formált Nyugattal.
A kötet az összes pápát és ellenpápát bemutatja, a kezdetektől, Róma katakombáitól a jelenig - és mindeközben festészeti, szobrászati és építészeti mesterművekkel gazdagon ékesített ívét rajzolja meg az elmúlt 2000 év (egyház)történetének.
Christoph Wolff - Johann Sebastian Bach
Ez a lebilincselő életrajzi könyv olyan hús-vér, eleven - s hibáktól sem mentes - embernek ábrázolja Bachot, amilyen a valóságban volt, egyszersmind hasznosítja a Bach-kutatás legutóbbi fél évszázadának minden eredményét. A könyv fényt derít a komponista életét és muzsikáját összefűző szoros kapcsolatra, megmutatja, hogyan jutott érvényre Bach felülmúlhatatlan kreativitása a zenészpályáján, zeneszerzői, előadóművészi, tanári és tudományos tevékenységében. Megtudhatjuk, hogy fennmaradt - így is nagy számú - alkotása miért csupán töredékét képviseli a teljes életműnek. Megismerkedhetünk az egyházzenei művek keletkezési körülményeivel, a kor liturgiájában elfoglalt helyükkel, s azzal, hogyan fogadták őket a hívők és Bach feljebbvalói. A könyv tárgyalja a világi zenedarabokat is - a billentyűs és zenekari műveket, a különleges alkalmakra írott kantátákat - és részletesen kifejti, milyen célok vezették a komponistát A fúga művészete és a Musikalisches Opfer megírásában.
A szerző mindeközben végigvezet Bach életén, bemutatja világát, környezetét születésétől, 1685-től iskolaévein és kisvárosi tisztségein át huszonhét esztendőt átívelő lipcsei pályaszakaszáig. Végigjárhatjuk Bach lipcsei lakását, és eleven leírásokat olvashatunk a Bach-ház mozgalmas életéről. A kötet mindvégig a korszak tágabb összefüggéseiben mutatja be Bachot: intézményeinek, hagyományainak részeseként, különféle hatások befogadójaként.
Christoph Wolff olvasmányos könyvével új mércét állít Bach életrajzírói elé.
Barsi Balázs - Dobszay László - „Íme, most fölmegyünk Jeruzsálembe”
A _Márton Áron Kiadó_ örömmel indítja útjára -- nevét a II. Vatikáni Zsinat _Sacrosanctum consilium_ kezdetű konstitúciójából vevő -- _Fons et Culmen_ kiadványsorozatát, mely a liturgiához mint az istendicséret tiszta _forrásához_ és az Egyház minden tevékenységének _csúcspontjához_ kívánja elvezetni a híveket és minden jóakaratú embert, neves szerzők maradandó értéket képviselő, liturgikus témájú művei segítségével.
A Fons et Culmen sorozat _"Íme, most fölmegyünk Jeruzsálembe"_ című első kötete az egyházi év központi jelentőségű időszakáról, a Nagyhétről és annak misztériumairól szól, ennek átélését törekszik elősegíteni. A könyv a korábban ugyancsak Kiadónknál megjelent Barsi -- Gál: Hozsannától Allelujáig c. kiadvány alapgondolatait mélyíti el.
Ismeretlen szerző - Szentek lexikona
A gyors, pontos információ iránti igény a XX. század végén kivétel nélkül minden téren jelentkezik. Az írott információ mellett pedig egyre fontosabb a képi információ, hiszen a képi kultúra mindenkit ez utóbbi helyes használatára, földolgozására nevel. Ezt a kötetet, amit az olvasó kezében tart, e kettős információszerzés igénye és lehetősége hozta létre. Semmi rendkívüli nincs tehát abban, hogy a katolikus egyház kétezer éves történelmének főszereplői a szentek e kettős bemutatásban jelennek meg. A szentek kiválasztása ismertségük, nevük hazai elterjedése alapján történt. Az alfabetikus rendben egymást követő szentekkel kapcsolatos ismeretek - a lexikon műfaji követelményei szerint - mindig azonos sorrendben találhatók. A tudományos igény és pontossáb minden mást megelőzött az Életrajz összeállítása során, ezért az ellenőrizhetetlen hagyományok, a népi jámborságnak tulajdonítható rendkívüli események a Legenda részben szerepelnek.
Jablonkay Gábor S. J. - Az angol hitújítás vértanúi
Dicsőségesen uralkodó szentséges Atyánk, XI. Pius pápa aranymiséjének esztendeje (1929) egybeesett az angolországi katolikusok emancipációjának, politikai és társadalmi fölszabadulásának, századik évfordulójával (1829-1929). Szívesen megragadta tehát az alkalmat, hogy angol gyermekeinek örömet szerezzen és többszörös kérésükre dec. 15-én 136 angol vértanút avatott a boldogok sorába, miután mindegyiknél kétségtelenül megállapították, hogy csakugyan a hitért szenvedték el a halált.
Ismeretlen szerző - Kulcs a Graduáléhoz
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mándy Zoltán - Dicsérjétek az Urat!
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Hitoktatási Bizottságának hittankönyve.
II. János Pál pápa - Ecclesia de Eucharistia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Charles Phillips - Mary Frances Budzik - Michael Kerrigan - The Illustrated World Encyclopedia of Catholicism
A comprehensive history of the Catholic Church from the birth and life of Christ and the stories of the Apostles to the building of St Peter's in Rome, the rise of Monasticism and the Reformation, and to Catholicism found around the world today.
Matt Baglio - A rítus
_A rítus_ban Matt Baglio egy ördögűzőnek tanuló amerikai pap megdöbbentő történetét felhasználva bizonyítja be, hogy a megszállottság, a démonok, az Ördög és az ördögűzés nem csupán a régi időkből ránk maradt babonaságok, hanem olyan jelenségek, amelyek még ma is ijesztően komoly befolyással vannak egyes emberek életére.
Gary Thomas atya plébánosként dolgozik Kaliforniában, amikor a püspöke arra kéri, utazzon el Rómába, és tanulja ki az ördögűzés mesterségét. A meglepett atya, bár kezdetben vonakodik, végül teljesíti a kérést, és beiratkozik egy, a Vatikánhoz közel álló egyetem újonnan induló ördögűző kurzusára, ahol többek között megtudja, hogyan lehet megkülönböztetni a valódi megszállottságot az elmebetegségtől. Végül több mint nyolcvan ördögűzésen vesz részt egy veterán olasz ördögűző segédjeként. Tapasztalatai alapjaiban rengetik meg addigi vallási meggyőződését, és miközben racionális kétkedőből gyakorló ördögűzővé válik, egészen új megvilágításban kezdi látni a jó és a rossz között folyó harcot. Matt Baglio a tanfolyam teljes ideje alatt napi kapcsolatban állt Gary atyával, és rengeteg megmagyarázhatatlan információra tett szert.
_A rítus_ betekintést nyújt az ördögűzők és a démoni megszállottság áldozatainak lebilincselő életébe, és első kézből származó beszámolókat is tartalmaz, amelyeket gyakorló ördögűzők osztottak meg a szerzővel. A történet csúcspontján Gary atyának egyedül kell szembenéznie az Ördöggel. Baglio megismertet minket az ördögűzés történetével, bemutatja a különböző rítusokat és rituálékat, elmagyarázza, valójában mit is tanít a katolikus egyház a démoni megszállottságról, sőt kitér a kapcsolódó témakörökre is – az angyalok és démonok hierarchiájára, a sátánista kultuszokra, a fekete misékre, az átkokra és a hasonló jelenségeket kutató tudósok és antropológusok különböző modern elméleteire.
Az oknyomozó stílusban megírt könyv a szkeptikusoknak és a hívőknek egyaránt érdekes olvasmány. A rítusból kiderül, hogy az igazi démoni megszállottság nemcsak felülmúlja a képzeletet, hanem sokkal rémisztőbb is, mint hinnénk.
Hammerschlag János - Ha J. S. Bach naplót írt volna...
Hiteles és korhű - talán ezt a két jelzőt kell kiragadnunk, ha jellemezni kívánjuk Hammerschlag János könyvét.
Bach egyik legjobb magyar ismertetője tömören, szűkszavúan tárja elénk a nagy mester életének főbb mozzanatait. S éppen ez a tárgyilagosság teszi hihetetlenül izgalmas olvasmánnyá a művet. Megelevenedik előttünk egy eseményeben gazdag kor, amelynek előterében egy hatalmas művészegyéniség korszakalkotó és betetőző munkássága bontakozik ki.
A szerző hagyatékában talált kéziratot barátja és tanítványa, Brodszky Ferenc egészítette ki és rendezte sajtó alá.