Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Ozsvári Csaba ötvösművész
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Dobszay László - Az esztergomi rítus
AZ ESZTERGOMI RÍTUS a magyar kultúra és egyháztörténet eddig kellőképpen nem méltányolt kincse. Benne egy gondolkodó, mérlegelő, alkotó erő, ízlés, lelkiség nyilatkozott meg, s az európaiság és magyar hagyománynak kivételes egységét teremtette. Olyan klasszikus alkotásról van szó, melynek létezéséről tudnia kell minden iskolázott embernek. Még inkább ismernie kell a történészeknek, papoknak, egyházzenészeknek. S a legbehatóbb tudással kell bírniuk felőle azoknak, akik hivatásszerűen foglalkoznak a liturgia kérdéseivel. Szégyen lenne, ha a liturgiáért felelős magyarországi szakembereknek nem lennének róla hiteles ismereteik.
Az esztergomi liturgia nem a maga egészében, de egyes elemeiben a magyar kuturális köztudat és a művészeti élet számára is felfedezés lehet. Egyes szövegek, prózai és verses alkotások részei irodalomtörténetünknek is; a dallamanyag jelenléte nélkül a magyar zenetörténet és zenei élet aligha lehet teljes.
Indítékokat kaphat e kincsestártól az egyházi spiritualitás. Az orációknak, himnuszoknak, antifonáknak, responzóriumoknak ott a helyük az imádsággyűjteményekben,elmélkedő könyvekben, egyes áhítatgyakorlatokban.
De mindennél fontosabb lenne annak felmérése, hogy a mai (és holnapi) viszonyok között milyen helyre méltó a _liturgiában_. A teljes esztergomi liturgia változatlan felújítására senki sem gondol. Belőle a különféle adottságok szerint többet vagy kevesebbet meríthetnek a különféle egyházi közösségek, szerzetesrendek, egyházmegyék.
(...) két kötelességünk van az esztergomi rítussal szemben: először is megismerni azt, másodszor pedig: megkeresni azokat a mozzanatokat, melyek már ma legitim módon használatba vehetők. Végül is botránynak kellene neveznünk, ha egy olyan helyzetben, melyben gyakorlatilag mindenféle egyéni ötletnek szabad az útja, éppen csak egyetlen dolog lenne tilos: az az egyházias szellem, melyet őseink liturgiája őriz.
"Megismerni": e könyv csupán ehhez akar segítséget adni. De nem titkolt sugallata annak, amiről szintén szóltunk: "használatba venni".
_Részlet a szerző epilógusából_
Ismeretlen szerző - Védelmező istenségek és démonok Mongóliában és Tibetben
Az 1996-ban indult sorozat negyedik kötetét tartja kezében az olvasó. Korábbi könyveinkhez hasonlóan, most is a már csaknem két évtizede zajló Magyar-mongol népi műveltség- és nyelvjáráskutató expedíció mongóliai terep- és archívumi kutatásaira épülő tanulmányokból adunk közre néhányat, melyek előadás változata elhangzott a címadó témának szentelt konferencián is. A harmadik kötet (Helyszellemek kultusza Mongóliában) megjelenése óta a terepkutatások során felkeresett területek közé erőteljesebben bevontuk a Mongol Köztársaság keleti és központi, halhák és burjátok lakta vidékeit is. A megelőző évek gyűjtőútjain feljegyzett anyagok feldolgozása folyamatos, s jelen kötetben is ezekből közlünk a korábbiakhoz híven mind a szájhagyományra, mind a kéziratos anyagra támaszkodó elemzéseket. Az expedíciós kutatások mellett a kötet előzménye egy, a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumban megrendezett kiállítás (Démonok és Megmentők: Népi vallásosság a tibeti és mongol buddhizmusban, 2002-2004), amely a tibeti és mongol népi vallásosság vizuális vonatkozásait dolgozta fel. A kiállítás és az időközben megjelent hozzá kapcsolódó katalógus (Démonok és Megmentők: Népi vallásosság a tibeti és mongol buddhizmusban, 2003) különleges, a nemzetközi szakirodalomban is alig publikált anyagokra hívta fel a figyelmet. Ugyanakkor a népi vallásosság számos vonatkozása sem a kiállításon, sem a katalógusban nem volt megjeleníthető. Ezt a hiányt próbálta pótolni a Hopp Ferenc Múzeumban megrendezett konferencia (Démonok és Megmentők, 2004), melyen a tibetológusok és mongolisták a korábbi kiállításhoz és katalógushoz kapcsolódó, ám abból többnyire kimaradt, vagy kevésbé részletezett témákból adtak elő. Kötetünkben többek között e konferencia kibővített előadásainak egy részét is közreadjuk.
Ismeretlen szerző - Mircea Eliade egykor és ma
A Szegedi Tudományegyetem vallástudományi Tanszéke 2007. március 21-én konferenciát szervezett a híres vallástudós, Mircea Eliade születésének 100. évfordulója alkalmából. A konferencia apropója azonban nemcsak a fontos évforduló volt, hanem az a tény is, hogy Eliade a Magyarországon leginkább ismert vallástudós, akinek számos könyve is megjelent magyar nyelven, munkásságának vallástudományi szempontú értékelése ezidáig azonban mégsem kapott kellő figyelmet. A konferencián a hazai tudomány több jeles képviselője részt vett, de lehetőséget kaptak fiatal kutatók is arra, hogy kutatásaik eredményeit a közönség elé tárják. A konferenciát az egyetem dékánja nyitotta meg, az ünnepélyes megnyitót pedig húszperces előadások követték. Az előadások, jellegüket tekintve kétfélék voltak: egy részük közvetlenül Eliadét, illetve Eliade munkásságát és az őt körülvevő társadalmi-szellemi közeget tárgyalta, más előadók pedig saját kutatási területük egy-egy szeletét mutatták be abból a szempontból, hogy az mennyire vizsgálható Eliade módszereit és valláselméletét alapul véve. (...) Ebben a kötetben a konferencián elhangzott előadások írott, illetve részben átszerkesztett változatát gyűjtöttük össze." (a Szerkesztők)
Bangha Béla - Jellemrajzok a katholikus egyház életéből
Bangha Béla könyvében 24 személy erényes életét állítja elénk példaképként, részletesen kidolgozva. A könyvben szereplő személyek:
Tudósok, írók és művészek: Volta Sándor természettudós, Stolberg-Stolberg Frigyes Lipót gróf költő és történetíró, Ampère Endre természettudós, Veuillot lajos hírlapíró, Achtermann Vilmos szoborművész.
Államférfiak: Galanthai Esterházy Miklós gróf Magyarország nádora, O'Connell Dániel, Írország szabadsághőse, Don Garcia Moreno Gábor Dr. Ekvádor köztársasági elnöke, Windthorst Lajos Dr hannoveri államminiszter, a Német Birodalmi Centrumpárt vezére.
Hadvezérek, katonák: Hunyadi János hadvezér, Magyarország kormányzója, Tilly Tserklaes János gróf hadvezér, Csábrági és Szitnyai Koháry István gróf országbíró, költő és hadvezér, De Sonis Gaszton lovastábornok, Henry Pál tengerésztiszthelyettes, a "Petang" védője.
Egyháziak, szerzetesek: Panaszi Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek, Ketteler Vilmos Emmanuel báró mainzi püspök, De Veuster Demjén hithirdető, a "Bélpoklosok apostola", Brandis Mária Jozéfa grófnő, irgalmasnővér.
Szentek és boldogok: Tarzusi Szent Pál apostol és vértanú, Szent Ágoston hippói püspök, VII. Szent Gergely pápa Szent Benedek rendjéből, Árpádházi Szent Erzsébet thüringiai tartománygrófnő, Boldog More Tamás Anglia lordkancellárja, vértanú, Boldog Campion Ödön jézustársasági áldozópap, vértanú.
Charles Phillips - Mary Frances Budzik - Michael Kerrigan - The Illustrated World Encyclopedia of Catholicism
A comprehensive history of the Catholic Church from the birth and life of Christ and the stories of the Apostles to the building of St Peter's in Rome, the rise of Monasticism and the Reformation, and to Catholicism found around the world today.
Nagymihályi Géza - Eszkatológia és misztika a keresztény keleten
A szerző görög katolikus lelkész, művészettörténész. kutatási területe a keresztény antik és korabizánci művészettörténet, a képzőművészet, építészet és liturgia kapcsolata, és a késő ókor művészetének hatásai a jelenkor szakrális művészetében. A kötetben közölt 10 tanulmánya ezen összefüggéseket alapelvi szinten világítja meg.
A szerző lelkészi tevékenysége mellett több főiskolán és egyetemen adott elő művészettörténetet, és kutatási tevékenységet folytat az MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tudományos Testületében és a Debreceni Akadémiai Bizottságban.
Pierre Blet SJ - XII. Piusz és a második világháború
XII. Piusz pápát 1958. október 9-én bekövetkezett halála másnapján csodáló és elismerő tiszteletadások áradatával méltatták. Néhány évvel később sötét legenda hősévé vált. Eszerint a második világháború idején érzéketlenül és csöndben asszisztált az emberiség elleni bűntettekhez, amelyeket egyetlen elítélő nyilatkozattal megállíthatott volna.
Ahhoz, hogy a fikciótól visszatérjünk a valósághoz, a legendáktól a történelemhez, csak egy eszköz létezik: az eredeti okmányok tanulmányozása. Ezek közvetlenül mutatják be a pápa tevékenységét. VI. Pál pápa ezért döntött úgy 1964-ben, hogy engedélyezi a Szentszék második világháborúra vonatkozó dokumentumainak publikálását.
Az Államtitkárság archívumai valóban őrzik azokat a dossziékat, amelyekben gyakran napról napra, néha óráról órára nyomon lehet követni a pápa és hivatalai tevékenységét. Ezt a terjedelmes anyagot _A Szentszék második világháborúval kapcsolatos okmányai és dokumentumai_ címmel 12 kötetben Pierre Blet jezsuita atya és szerzetestársai 1965 és 1982 között gyűjtötték össze és jelentették meg. Ám e kiadvány tartalma, sőt puszta létezése is elkerülte sokak figyelmét azok közül, akik megjelenése óta a Szentszék háború alatti időszakáról írtak. A szerző ezért igyekezett a nagyközönség számára is hozzáférhető kötetben képet adni a dokumentumok tartalmáról. Ehhez híven ragaszkodva , az ítélkezést kerülve, minden anakronizmustól tartózkodva Pierre Blet e könyvével jelentős mértékben hozzájárul a történelemről alkotott képünk tisztulásához.
Pierre Blet 1937-ben lépett a Jézus Társaságába. 1958-ban szerzett bölcsészdoktorátust a párizsi Sorbonne-on. Ezután Rómába hívták, ahol a Pápai Gergely egyetem egyháztörténeti tanszékén lett a modern kori történelem professzora. 17 éven keresztül tanított diplomáciatörténetet a Pontifica Accademia Ecclesiasticán. Az egyház és az állam kapcsolata XVII. századi történetének szakértőjeként műveiben és publikációiban jelentősen hozzájárult a Szentszék diplomáciájának kutatásához. Élete egyik fő műve közreműködése a fent említett 12 kötetes mű publikálásában.
Alexander Schmemann - Liturgia és élet
Alexander Schmemann (1921-1983)
Észtországi orosz családban született. Kisgyermekkorában az orosz emigrációval Franciaországba került. 1940-45 között elvégezte a párizsi Szent Szergiusz Orthodox Teológiai Akadémiát, ahol egyháztörténetből szerzett tudományos fokozatot. 1946-ban szentelték pappá. 1951-ben családjával együtt áttelepült az Egyesült Államokba. A Szent Vlagyimir Teológiai Szemináriumban (Crestwood, New York) tanított, 1962-től mint az egyetem dékánja. Vezetése alatt az ökumenikus körökben is elismert akadémiai intézet a liturgikus és eucharisztikus újjászületés központjává vált.
Az egyház folyamatos érdeklődésének középpontjában állt: azt vallotta, hogy az egyház a liturgián keresztül él. Számos könyve és írása mellett, melyek elsősorban a liturgika és az egyháztörténet témakörét ölelik fel, lelkipásztorként is fáradhatatlanul járta Amerikát, előadásokat, prédikációkat tartott. Sokaknak (pl. Szolzsenyicinnek és családjának) volt lelkiatyja, tanítója és barátja, nemcsak Amerikában, hanem az egész világon. Fáradhatatlan tevékenységének köszönhető, hogy az ortodoxia tanítása a nyugati világban is egyre szélesebb körben ismertté vált.
Barsi Balázs - 13 kérdés a liturgiáról
Balázs atya válaszol
A sümegi lelkigyakorlatoknak évek óta szerves részét képezi az esti fórum, ahol Balázs atya a helyben elhangzó vagy papírcetlikre felírt kérdésekre válaszol, az Anyaszentegyház tanítását a tőle megszokott személyes meggyőző erővel és megalkuvás nélkül közvetítve hallgatóinak. Az ilyen alkalmakkor elhangzó kérdések és válaszok megosztásának szándékával jött létre a www.barsibalazs.hu internetes oldalon a "Balázs atya válaszol" menüpont, a hasonló című füzetsorozatban pedig tematikus válogatásban adjuk közre a legfontosabb kérdéseket és válaszokat.
A sorozatban eddig megjelent:
13 kérdés a családról
13 kérdés a végső napokról
13 kérdés a liturgiáról
Ismeretlen szerző - Dominus Iesus
"A keresztény hit és a többi vallásos hagyomány közötti dialógus elméleti elmélyítése és gyakorlata új kérdéseket vet föl, melyekkel a kutatás új ösvényein próbálnak szembenézni, olyan tételeket fogalmazva meg és olyan magatartási formákat sugallva, melyeket gondosan kell mérlegelnünk. A jelen nyilatkozat emlékeztetni akarja a püspököket, a teológusokat és az összes katolikus hívőt az e tárgykörbe tartozó, mellőzhetetlen tanításokra, melyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a teológiai reflexió olyan megoldásokat találjon, melyek összhangban vannak a hitélménnyel és válaszolnak kulturális igényeire is.
A nyilatkozat kifejtő nyelvezete megfelel céljának, miszerint nem rendszerezve akarja tárgyalni Krisztus és az Egyház egyetlen és egyetemes üdvözítő voltának problematikáját, nem is akar megoldásokat adni szabadon vitatható teológiai kérdésekre. Sokkal inkább újra elő akarja adni a katolikus hit ide vonatkozó tanítását, ugyanakkor megemlít néhány lényeges, tokutatásra váró problémát, és elutasít bizonyos téves vagy kétértelmű álláspontot. Ezért a nyilatkozat fölidézi a Tanítóhivatal korábbi dokumentumait, azzal a szándékkal, hogy megerősítse az Egyház hitletéteményéhez tartozó igazságokat."
Joseph Ratzinger bíboros
Ismeretlen szerző - Magyar Kateketikai Direktórium
Az Egyház a tagjai által hirdeti az Evangéliumot. Ahhoz, hogy mindenki minél hatékonyabban végezhesse ezt a szolgálatot, megfelelő eszközökre van szükség. A Rómában a Klérus Kongregáció által kiadott A Katekézis Általános Direktóriuma című dokumentum az egyetemes Egyháznak szóló általános irányelveket fogalmazta meg, ezenkívül sajátos célja volt, hogy segítse a helyi egyházak kateketikai tevékenységét, kiemelten a nemzeti kateketikai direktóriumok és a helyi katekizmusok elkészítését. Jelen dokumentum a római általános direktórium elveit alkalmazza a magyar viszonyokra. Kidolgozásában lelkipásztorok, katekéták, kateketikai-pedagógiai szakemberek és teológusok működtek közre, s a szöveget az egyes egyházmegyék főpásztorainak kiegészítései és saját egyházmegyéjük helyzetére vonatkozó módosításai után véglegesítették.
Szilárdfy Zoltán - A magyarországi kegyképek és -szobrok tipológiája és jelentése
A jelen lexikális összefoglalás Bálint Sándor -- Barna Gábor: Búcsújáró magyarok című, a Szent István Társulatnál 1994-ben megjelent könyvnek függeléke, amely a történelmi Magyarország számunkra legjelentősebb kegyképeinek és -szobrainak tipológiáját és jelentését ikonográfiai szempontból tárgyalja. Ez az első ilyen jellegű feldolgozás Közép-Európában.
Indokolt, hogy önálló kézikönyvként fogalmaztassék meg, hogy mind hazánkban, mind pedig az utódállamokban: Ausztria (Burgenland), Szlovákia (Felvidék), Ukrajna (Kárpátalja), Románia (Erdély), Kis-Jugoszlávia (Délvidék), Szlovénia, valamint az egykor Szent Koronához tartozó Horvátország művelődéstörténettel, művészettörténettel, ikonográfiával, kultusztörténettel és néprajzzal foglalkozó kutatói hasznát vehessék. Számos új adat sajátos összefüggésében itt kerül először közlésre.
Lev Gillet - Az ortodox lelkiség
Olyan írást vehet kezébe az Olvasó, amely keleti keresztény Testvéreink tiszteletére és saját hagyományunk szeretetére tanít. A könyvben bőséggel hozott szentírási idézetek segítenek imádságban átelmélkedni hitünk alapjait. Megláttatják, hogy Krisztus tanítása csodálatosan tiszta forrás és nincs nagyobb ajándék, mint hogy tanítványai lehetünk.
Az örök élet meghozza a látás teljességét. "Mert most tükör által, homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert az Isten" (1 Kor 13,12). De ebben a földi életben minden keresztény, bárki legyen is, részesülhet e _Látásból_, legalább egy röpke pillantás erejéig. Isten dicsőségének néhány sugara érheti. Ezek a pillanatok és sugárnyalábok gyakran megadatnak, sokkal gyakrabban, semmint gondolnánk. Csakis ezeknek az ajándékoknak köszönhető, hogy sokan, "akik keményen meg vannak terhelve" , képesek tovább élni. Urunk Arca homályosan kirajzolódhat előttünk az emberi szív tükrében. Ha az Úr Jézus hív bennünket és megkérdezi: "Mit akartok, mit tegyek veletek?", így válaszoljunk: "Azt, Uram, hogy megnyíljék a szemünk" (Mt 20,32). Hiszen mindegyikünk a _Színelátásra_ van meghívva. És boldogok azok, akik útjuk végén elmondhatják: "nem voltam engedetlen a mennyei látomás iránt" (ApCsel 26,19). (részlet a könyvből)
II. János Pál pápa - Ecclesia de Eucharistia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mándy Zoltán - Dicsérjétek az Urat!
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Hitoktatási Bizottságának hittankönyve.
Dietrich V. Hildebrand - Liturgia és egyéniség
Mind a liturgia, mind az egyéniség önmagában is tág témakör. Ha kimerítően akarnók tárgyalni, szembe kellene néznünk az Istenember szellemével, mely a liturgiában hozzánk szól, a liturgia és egyéniség lényegével, valamint az egyéniségképzés eszközeivel. De ez egyáltalán nem célunk. Csak arra akarunk rámutatni, hogy milyen szellem kristályosodott ki a liturgiában s milyen belső átalakulás éri azt, milyen egyéniséggé válik az az ember, aki a liturgiából él.
Jablonkay Gábor S. J. - Az angol hitújítás vértanúi
Dicsőségesen uralkodó szentséges Atyánk, XI. Pius pápa aranymiséjének esztendeje (1929) egybeesett az angolországi katolikusok emancipációjának, politikai és társadalmi fölszabadulásának, századik évfordulójával (1829-1929). Szívesen megragadta tehát az alkalmat, hogy angol gyermekeinek örömet szerezzen és többszörös kérésükre dec. 15-én 136 angol vértanút avatott a boldogok sorába, miután mindegyiknél kétségtelenül megállapították, hogy csakugyan a hitért szenvedték el a halált.
Tarjányi Béla - Újszövetségi Alapismeretek I. - Az Ősegyház élete / Pál apostol levelei
Szinte majd' minden vasárnap hallhatunk részleteket a szentlecke keretében Pál apostol leveleiből, s otthoni Biblia tanulmányozásunk során is szívesen lapozzuk fel az apostol írásait. Sokszor azonban nehézségbe ütközhet a hívőnek megérteni az olykor homályos helyeket, kihámozni a kor stilisztikai fordulataiból, a személyes és életrajzi utalásokból a mondanivalót. Ugyanis Pál leveleit át meg áthatják életének tapasztalatai, problémái, az egyes közösségekhez fűződő viszonya. A könyv felosztása időrendben követi végig az első keresztény közösségek életlét, miközben kimerítő kortörténeti és történelmi hátteret fest le az első század viszonyairól, Palesztina és a Római Birodalom viszonyáról. A közösség szempontjából elsődleges volt a Feltámadottal történő találkozás, az első térítések, és az új közösségek kapcsán felmerülő kérdések tisztázása. A második részben a mű Pál apostollal foglalkozik, akinek egész élete: megtérése, személyes találkozása Krisztussal, az ezt követő tanúságtétele a térítések során, valamint ránk hagyott tanítása méltán emeli őt a legjelentősebb apostolok közé. A könyv az apostol leveleit időrendben tárgyalja, először megrajzolja keletkezési hátterüket (Pál életének azon eseményeit, melyek kihatottak egy-egy levél megírására, egy-egy közösséggel való kapcsolatára). Ezután a szerző a levelek tanítását írja le, segítve ezzel a levelek mélyebb megértését. Ez a könyv segítséget nyújthat azoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni az apostol és az Ősegyház életéről, hogy ezáltal jobban megismerhessék és megérthessék az első keresztény közösségek életét, a felmerülő kihívásokat és problémákat, s hogy ezekre milyen megoldásokat és válaszokat adott Pál, mindig szem előtt tartva a Krisztus és a többi apostol által kapott tanítást, és a feltétlen szeretetet és egységet Krisztusban. Bár e könyv tankönyvkényt szolgál a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, bárki kezébe veheti, mert nyelvezete közérthető, felosztása áttekinthető, s a benne található térképek és táblázatok a Jézus korabeli viszonyok ismertetésére szolgálnak.