E sorok olvasója több szempontból is rendhagyó könyvet tart a kezében. Rendhagyó, mert: az ötlet megszületésétől a kiadásig magán viseli a Linux jegyeit; egyéni kezdeményezésként indult, de végül a Linux filozófiájára jellemző összefogás után érte el végső formáját. A könyv elkészítésével az volt a célunk, hogy segédanyagot adjunk a középiskolai számítástechnika tanárok és a Linux iránt érdeklődők kezébe. Kinek szól ez a könyv? Számítástechnika tanároknak, akik a Linux oktatásához ötleteket szeretnének gyűjteni, és megosztanák velünk a tapasztalataikat; Középiskolás diákoknak, akik nemcsak kipróbálni szeretnék, hogy milyen a Linux, hanem ennél egy kicsivel többre vágynak; Iskolai rendszergazdáknak, akik szívesen megismerkednének a Linux alapjaival, de eddig még nem mertek belevágni; A magyar Linux társadalomnak, amelynek tagjai – reményeink szerint – továbbra is hasznos jótanácsokkal látnak el bennünket és szívükön viselik a könyvünk sorsát. A könyvet úgy terveztük, hogy tanári segítséggel a számítástechnikában kezdők is haszonnal tudják forgatni, de tartalmazzon komolyabb ismereteket is. Ennek érdekében igyekeztünk “örökzöld” témákat feldolgozni, és minél több kézikönyv jellegű részt beépíteni. A könyv két jól elkülönülő részre bomlik. Az első rész egy iskolában, illetve tanfolyamon is feldolgozható oktatási anyagot tartalmaz, a második részt pedig nem más, mint az első részre épülő középhaladó szintű Linux szakkönyv. Az első rész hiánypótló oktatási anyag, a második rész pedig igyekszik az olvasót átvezetni az igazán komoly ismeretek felé. Ez a könyv feltételezi, hogy a leírtakat a gyakorlatban is kipróbálják. A CD-mellékletet – a könyvhöz hasonlóan – ugródeszkának szántuk.
Kapcsolódó könyvek
Sandra K. Johnson - Gerrit Huizenga - Badari Pulavarty - Linux kiszolgálók teljesítményének fokozása
A Wall Street-től Hollywood-ig egyre több olyan kiszolgálót találhatunk, amelyeken Linux operációs rendszer fut, illetve amelyek szolgáltatásit nyílt forrású eszközökkel oldották meg. Mivel ezeknek a gépeknek a teljesítményétől adott esetben egy-egy üzleti vállalkozás sikere függhet, fontos, hogy az őket üzemeltető szakemberek tisztában legyenek azokkal a módszerekkel és fogásokkal, amelyek segítségével mérhetik saját rendszerük teljesítményét, meghatározhatják a szűk keresztmetszeteket, és kiküszöbölhetik azokat.
Ez a könyv teljes egészében ezekről az eszközökről és módszerekről szól, lapjain az IBM legtapasztaltabb szakemberei osztják meg tudásukat az olvasóval. Szó esik benne web-, fájl- és nyomtató-kiszolgálókról, adatbázis- és alkalmazásszerverekről egyaránt. A szerzők az alkalmazott módszereket könnyen érthető példákon keresztül mutatják be, amelyek bármely Linux terjesztésre alkalmazhatók.
Bányász Gábor - Levendovszky Tihamér - Linux programozás
Az elmúlt évtized egyik legdinamikusabban fejlődő operációs rendszere kétségtelenül a Linux. Szabadon hozzáférhető forráskódja, ingyenessége és az interneten szétszórtan dolgozó önkéntes fejlesztők lelkesedése az elmúlt több mint tíz évben éretté tette arra, hogy az ipari alkalmazások megbízhatósági követelményeinek eleget tegyen. Az üzletileg értékelhető alkalmazáshoz azonban olyan szakemberek, szoftverfejlesztők szükségesek, akik jártasak a Linux programozásában C vagy C++ nyelven.
Bányász Gábor és Levendovszky Tihamér - a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék Alkalmazott Informatika csoportjának munkatársai - oktatóként jelentős szerepet vállalnak az említett szakemberek képzésében. Az oktatás során szerzett tapasztalataik felhasználásával átfogóan, részletesen és közérthetően ismertetik könyvükben a Linux C/C++ nyelvű programozását.
A főbb témakörök:
- Betekintés a Linux kernel működésébe
- Fejlesztői eszközök (IDE, hibakeresők, memóriaszivárgás felderítése)
- Állomány- és I/O kezelés
- Konkurens programozás
- Statikus és dinamikus programkönyvtárak fejlesztése
- Hálózati kommunikáció
- Bevezetés a Linux eszközvezérlők készítésébe
- KDE menük, ablakok, dialógusablakok, grafikus vezérlőelemek, eseményvezérelt programozás, szignál-szlot mechanizmus
- A KDevelop Dokumentum/Nézet-architektúrája
Kovács Péter - Számítógép-hálózatok
A számítógépek lehetőségeinek jobb kihasználása érdekében hálózatokat hoznak létre közöttük. Létezik a világméretű hálózat, az Internet, de igen sok két-három gépet tartalmazó hálózat is muködik kis irodákban vagy otthonokban, de a két véglet között megszámlálhatatlan közbenső szint is létezik.Ez a könyv a hálózatépítés módszereibe vezeti be Olvasóját. Célunk az elméleti alapok megismertetése után olyan széleskörű, gyakorlatban is használható útmutatást adni, amely alapján könnyen megépítheto egy kis irodai hálózat, vagy összekötheto két otthoni gép, amelyeken így lehetővé válik például a közös Internet-kapcsolaton való internetezés. Természetesen az ezekhez szükséges technikai ismeretek bemutatása is rendkívül fontos, így a hálózatokkal most ismerkedok is jobban megérthetik a működés lényegét.A tárgyalásban a már jól bevált eljárások éppúgy megtalálhatók, mint a vadonatúj, vezeték nélküli technológiák ismertetése. Így a hálózatokban jártasabb felhasználók is, reményeink szerint, új információkhoz juthatnak. A technológiák azonban önmagukban még nem használhatók, ezért a legelterjedtebb, legtöbbet tudó és leghasznosabb hálózati elemek és eszközök ismertetése is megtalálható a könyvben.A hálózat hardver oldala mellett a szoftver beállítások is részletes ismertetésre kerülnek, hiszen ezek is fontos lépések a jól működő hálózat felé. A beállítások ismertetése a jelenleg legelterjedtebb Windows operációs rendszereken történik gazdagon illusztrált módon, a könnyebb követhetoség és a gyorsabb áttekinthetőség kedvéért. Azokhoz a feladatokhoz, amelyek az operációs rendszerből nem megoldhatók, az Internetről letölthető programok közül kerül említésre néhány hasznos példány.
Jan Novák - Digitális technika
Ez a hasznos könyv a laikusok számára próbál eligazítást adni a digitális tecnika lehetőségei, felhasználásának módozatai között. Áttekinti a legújabb alkalmazási területeket, és ismerteti azok előtörténetét is. Megismerkedhetünk a számítógép képfeldolgozási lehetőségeivel, a digitális fényképezőgépekkel és videókamerákkal, valamint a DVD-vel, amelynek rohamos elterjedésére hamarosan számíthatunk, elsősorban az általa nyújtott kiváló minőségű kép és hang reprodukálás miatt.
Marcel Gagné - Linux rendszerfelügyelet
Egyre több GNU/Linuxszal foglalkozó könyv lát napvilágot, egyre többen érdeklődnek a szabad operációs rendszerek e kiválósága után. Aki otthon már kipróbálta, tudhatja, hogy a kezdő felhasználók igényein túl a rendszer rendkívül sok szolgáltatással rendelkezik. Ha valaha is azt tervezzük, hogy tűzfalként, útválasztóként, web- vagy fájlkiszolgálóként akarjuk használni, szükségünk lehet egy segítségre, ahol utánanézhetünk a rendszergazdákra váró feladatoknak. Marcel Gagné, aki évek óta linuxos rendszergazdaként dolgozik és rendszeresen ír a Linuxvilág hasábjaira, összeszedte többéves tapasztalatát, és meglepett minket e remek könyvvel.
Rogers Cadenhead - Tanuljuk meg a Java programozási nyelvet 24 óra alatt
Csupán 24, egy óra vagy még rövidebb idő alatt elvégezhető lecke után képesek leszünk Java programokat írni. A leckék egymásra épülnek, közérthetőek és lépésről lépésre vezetnek, hogy az alapoktól kezdve sajátíthassuk el a Java-programozás művészetét. A lépésről lépésre haladó gyakorlatok gondosan végigvezetnek bennünket a leggyakoribb feladatokon. A kérdések és válaszok minden fejezet végén segítenek ellenőrizni a tudásunkat. A megjegyzések és tippek rövidebb módszerekre és megoldásokra világítanak rá, és segítenek kikerülni a lehetséges nehézségeket.
Tanuljuk meg...
hogyan írhatunk saját Java kisalkalmazásokat vagy programokat,
hogyan telepíthetjük és használhatjuk a Sun Java Development Kitjét,
hogyan tehetjük interaktívvá weblapjainkat és adhatunk hozzájuk animációkat,
hogyan fejleszthetjük képességeinket az objektumközpontú programozás terén,
hogyan építhetünk felhasználói felületet a Java Swing könyvtárával,
hogyan dolgozhatunk kétdimenziós képekkel,
hogyan írhatunk webes játékokat a Javával,
hogyan hozhatunk létre szál alapú kisalkalmazásokat,
hogyan használhatunk Java babszemeket programjainkban.
Kevin D. Mitnick - William L. Simon - A legendás hacker 2. - A behatolás művészete
Kevin Mitnick, a rendkívüli hacker folytatja sikerkönyvét, A megtévesztés művészetét.
Kevin Mitnick, a világ legnevesebb hackere életét immár vállalatok és állami hivatalok adattolvajokkal, kibervandálokkal és más kártékony számítógépes behatolókkal szembeni küzdelmének támogatásának szenteli. Sikerkönyvében, A megtévesztés művészetében Mitnick kitalált esettanyulmányokkal mutatta meg, hogyan veszélyeztetik rafinált számítógépes crackerek "social engineering" használatával a műszaki értelemben legbiztonságosabb számítógépes rendszereket. Új könyvében Mintnick egy lépéssel továbbmegy, valódi számítógépes betörések hajmeresztő történeteit meséli el, és azt is megmutatja, az áldozatok hogyan előzhették volna meg azokat. A hackerközösségen belüli hírneve egyedülálló hitelességet biztosít Mitnicknek, így a bűntények elkövetői szabadon megosztották vele történetüket, amelyet Mitnick most először tár elénk ilyen részletesen. Szó esik többek között:
Egy baráti csoportról, akik majdnem egy millió dollárt nyertek játékautomaták visszafejtésével.
Két tizenévesről, akit terroristák rábeszéltek, hogy törjenek be a Lockheed Martin számítógépes rendszereibe.
Két elítéltről, akik összefogtak, hogy egy texasi börtönben váljanak hackkerré.
Egy "Robin Hood" hackerről, aki számos neves vállalat számítógépes rendszerébe hatolt be - majd közölte velük, hogyan jutott be.
A megtörtént számítógépes betörések lebilincselő elmesélésével, a biztonsági szakemberek által végrehajtandó ellenintézkedésekre való tanácsaival, illetve Mitnick saját csípős megjegyzéseivel a könyv minden bizonnyal széles olvasóközönség érdeklődését kelti majd fel, illetve vonzza majd a bűnüldöző szervek és a média figyelmét.
Ferenczy Gábor - Mac OS X Snow Leopard
Mi az a Mac OS X? Az Apple az egyik legismertebb informatikával foglalkozó vállalkozás, amely a kezdetektől maga tervezi számítógépeit, fejleszti az operációs rendszerét és számos szoftvert. Az operációs rendszer jelenlegi, tizenegyedik verzióját hívják Mac OS X-nek, ennek változatait az Apple ragadozónevekkel illeti. Ez a könyv a Mac OS X 10.5-ről, a Leopárdról szól. Az Apple első nagy sikerét meghozó számítógép, az Apple II (1977) anyagi nyereségét megalkotva született meg a Macintosh számítógép, amely mindenki számára elérhetővé tette az ikonokat, az egeret, a legördülő menüt, az ablakokat... Az Apple mindig is igyekezett az első lenni az új technikák, technológiák kifejlesztésében és alkalmazásában. Ennek köszönheti a cég - és mi - az iPodot, az iPhone-t is. Az operációs rendszer pedig a Time Machine-t, a Quick Lookot vagy a Finder Cover Flow nézetet. Az Apple fejlesztését három motor hajtja. Az egyik a felhasználói szokásokra fordított - az iparágra kevéssé jellemző - fokozott figyelem. A felhasználót felhasználónak és nem informatikai szakembernek tekintik - ez a második. A harmadik az Apple alapítója és vezetője, Steve Jobs, a maga egyedülálló vezetési módszerével és maximalizmusával. A könyv a Leopárdot, a Mac OS X 10.5 operációs rendszert mutatja be. Az első rész szól arról, miként kerül a Mac (Leopárd) a Macre (számítógép). Végignézzük a gépre vonatkozó általános beállítási lehetőségeket (System Preferences), és az alapvető fájlkezelési tudnivalókat (Finder, Asztal, Dock...). A második részben azokkal az alkalmazásokkal foglalkozunk részletesen, amelyek az operációs rendszerrel együtt kerülnek fel minden újonnan vásárolt Macintoshra (Address Book, Automator, Calculator, Dashboard, Dictionary, DVD Player, Font Book, Front Row, iCal, iChat, Image Capture, iSync, Mail, Photo Booth, Preview, QuickTime Player, Safari és TextEdit). Kinek szól a könyv? Az új Macet vásárlók egytizede élete első számítógépét vásárolja, ez a könyv nekik nyújt segítséget a Mac megismeréséhez és a számítógép használatához. Az új Macet vásárlók 40 százaléka "switcher", azaz másik operációs rendszerű gépet használt korábban. Ez a könyv segít nekik, mit hol találnak meg a Macen, milyen eddig ismeretlen szolgáltatások, megoldások várnak rájuk. A nem hivatásszerű Mac használók számára az egyes alkalmazásokat bemutató rész lehet izgalmas, az Apple programjai rengeteg tudást és képességet rejtenek. Végül azoknak is ajánljuk a könyvet, akik már régóta Macesek, mert ezúttal magyarul, rendszerezetten olvashatnak a Mac OS X Leopárdról.
Benkő Tiborné - Tóth Bertalan - Programozzunk C nyelven!
Az 1950-es évektől az informatika világa rohamosan fejlődik, ami a programozási nyelvekre is rányomja a bélyegét. Kis túlzással havonta születnek új nyelvek, és a régiek múzeumi tárggyá válnak. Nyitott szemmel járva a világban képtelenek vagyunk rendet tenni a sok nyelv között, csak kavarognak a fejünkben: C#, Java, PHP, Perl, C++, Pascal, C stb.
Miért éppen a C nyelv?
Joggal vetődik fel a kérdés, ha annyi új nyelv létezik, miért kellene egy közel 40 éves „őskövülettel” megismerkednem? A válasz megtalálását a könyvünk Olvasójára is bízhatnánk, azonban inkább segítünk egy kicsit:
A C nyelv szintaktikájára, filozófiájára sok más, újabb nyelv hagyatkozik (C++, Java, C# ...)
Talán még mindig a C nyelvű programok a leginkább hordozhatók a különböző platformok között.
A C nyelven úgy lehet programozni tanulni, hogy nincsenek más „zavaró” körülmények (komponensek, grafikus felület), így az algoritmusra és a nyelvi elemekre koncentrálhatunk.
C nyelven sok mikrovezérlőt működésre bírhatunk, nem kell minden vezérlő saját gépi szintű nyelvével bajlódnunk.
Sok kis erőforrás-igényű, ingyenes fejlesztőeszköz áll rendelkezésünkre a tanuláshoz, fejlesztéshez.
. . . (az Olvasó tölti ki.)
Miért éppen ez a könyv?
A C nyelvű szakirodalom magyar és angol nyelven egyaránt bőségesnek nevezhető. nem is beszélve az Internetes tartalmakról. A könyvek egy része azonban vagy elmerül a részletekben, vagy egy száraz hivatkozási kézikönyvet valósít meg, vagy elvész a C szabványok és az implementációk között. Ez a mű azonban igyekszik megtalálni azt a szűk határvonalat, amelyen haladva olvasható, oktató formában közli az ismereteket.
A szabványokkal mi is megvívtuk a harcunkat, és a C fordítók világában „megkövesedett” megoldást választottuk. A könyvünk alapvetően az első C szabványra (ANSI C 1989, ISO C 1990) és annak javítására (ANSI/ISO C 1995) épül. A legutolsó C99 szabvány újdonságait csupán összefoglaltuk az utolsó fejezetben. A C könyvtárat leíró függelékben azonban a C99 nyelv függvényei is szerepelnek, jelölve azok hovatartozását.
A könyv első 12 fejezete a klasszikusnak nevezhető módon mutatja be a C nyelv lehetőségeit. Az egyszerű szerkezetű, pársoros programtól kezdve fokozatosan jut el az Olvasó a többmodulos, függvényeket, makrókat és mutatókat használó megoldásokig.
A 13. fejezet a C könyvtárat veszi górcső alá, és tematikusan részletezi a függvények használatát. Az érdekesebb és bonyolultabb függvények működésének megértését példaprogramok is segítik.
Mi található a CD-mellékleten?
A CD-melléklet a könyv példaprogramjainak forrásán túlmenően további önálló feldolgozásra szánt anyagokat is tartalmaz. Az Algoritmusok könyvtár néhány numerikus módszer leírását és azok C nyelvű programjait tartalmazza. A „Tanari kezikonyv” mappában a könyv F4. függelékében felsorolt oktatási anyagok és példaprogramok találhatók. Ugyancsak a CD-re mentettünk egy ingyenes C/C++ fejlesztői környezetet (DevC++) és a GCC fordító Windows-hoz adaptált verziójának (WingC) letöltő programját, amivel az előző környezet fordítóprogramja frissíthető. A felsorolást a Teszt könyvtárban fellelhető interaktív kikérdező programmal zárjuk, amellyel akár fejezetenként felmérhetjük a könyv feldolgozásának sikerességét.
László József - Dinamikus weboldalak, CGI programozás Windows és Linux rendszereken
Számos könyv látott napvilágot az elmúlt néhány évben és manapság is, amelyek az internet használatáról, felépítéséről vagy működéséről szólnak. E könyv ezt a széles palettát hivatott színesíteni egy olyan ággal, amellyel az egyszerű felhasználók viszonylag ritkábban találkoznak. A szerző célja, hogy a hálózaton manapság alkalmazott korszerű programozási megoldásokat, a webprogramokkal és algoritmusokkal történő vezérlést, a weboldalak intelligenssé tételét bemutassa. Kívánja mindezt alaposan, mégis közérthetően tenni, hogy az olyan felhasználók, kezdő programozók is megérthessék, akik jártasak ugyan a számítástechnikában, de az interneten alkalmazott technológiákat még nem ismerik.
Benkő Tiborné - Tóth Bertalan - C#
Sokan mondják, hogy programozni könnyű! Még többen hangoztatják, hogy nehéz a programozás! Kinek adjunk igazat? A legbölcsebb amit tehetünk, hogy mindkét tábornak igazat adunk, hangsúlyozva, hogy a programkészítés nehézségi foka nagyon sok mindentől függ.
Vegyünk például egy egyszerű sorösszeg-számítást. Ha assembly nyelven (netalán gépi kódban) kell a feladatot megoldanunk, az bizony nem könnyű. Ha azonban valamilyen magas szintű nyelvet használhatunk, néhány kódsor az egész. Amennyiben egy program grafikus felhasználói felületét teljes mértékben magunknak kell megvalósítani, az kemény programozói feladat. A megoldás könnyebbé tehető, ha igénybe vehetjük valamilyen grafikus programkönyvtár függvényeit, azonban még ekkor is sokat kell dolgoznunk. Ha azonban rendelkezésünkre áll egy grafikus programelemeket, komponenseket tartalmazó osztálykönyvtár, a feladat akár egyetlen programsor megírása nélkül elvégezhető.
Valahogy így van ez az összes Windows alá készített fejlesztőeszközzel. Például, a .NET Keretrendszer biztosít számunkra egy gazdag osztálykönyvtárat, egy biztonságos futási környezetet, valamint egy sor programozási nyelvet. A Visual Studio megfelelő verziója pedig a programkészítés folyamatához nyújt hathatós segítséget. Természetes választás a fenti lehetőségek teljes kiaknázásához a C# nyelv, amely a .NET rendszer belső fejlesztői nyelve is egyben.
A programozás nehézségének szubjektív vetületei is vannak, hisz aki gyakorlott egy adott feladat programozásában, az minden nehézség nélkül megold egy újabb, hasonló feladatot. Hogyan tegyünk szert programozási gyakorlatra? A válasz igen egyszerű, készítsünk minél több programot, a legkülönfélébb alkalmazási területeken.
A könyvünk bizonyos szempontból a programozási tapasztalat, gyakorlat megszerzéséhez nyújthat hathatós segítséget. A könyv előkészítésénél feltételeztük, hogy az Olvasó már programozott valamilyen nyelven, és tisztában van a programozás alapvető fogalmaival (változó, típus, alprogram stb.) A C# nyelv ismertetése során erre építettünk, és inkább a példákon keresztüli tanítást tartottuk szem előtt. Ennek során azonban külön figyelmet szenteltünk a feladatok objektum-orientált felfogásban történő megoldásának.
A könyv 10 papírra nyomtatott és 4 elektronikus fejezetből épül fel, melyek a CD-mellékleten kaptak helyet. Az első 9 fejezet egyszerű példák segítségével ismerteti meg az Olvasót a C# nyelv alapjaival. Terjedelmi korlátozások miatt messze nem törekedtünk a teljességre, azonban egy erős alapot igyekszünk adni a C# fejlesztésekhez. Mivel itt elsősorban magára a nyelvre koncentráltunk, a példaprogramok kizárólag szöveges felhasználói felülettel rendelkező konzolalkalmazások (Console Application).
A 10. fejezet, miután bemutatta a Visual C# Express Edition eszköz használatát, grafikus felületű programok (Windows Forms Application) készítéséhez nyújt segítséget. Először a C# nyelv alapjainak gyakorlását segíti példaprogramokkal, majd pedig kitér a menüs, grafikát megjelenítő alkalmazások készítésére, valamint a fájlok kezelésére.
Az elektronikus formában rendelkezésre álló 11. fejezet különböző matematikai algoritmusok C# nyelvű megvalósításaival ismerteti meg az Olvasót. Az elektronikus függelék pedig sok hasznos összefoglaló táblázatot, leírást tartalmaz.
Végezetül néhány szó a CD-mellékletről, melynek részletes leírása elolvasható a könyv tartalomjegyzéke után. A CD-lemezen a könyv példaprogramjai és az elektronikus fejezetek mellett helyet kapott a tanultak felmérését és értékelését végző tesztprogram. A könyv példáin kívül további gyakorló feladatok kiírását és megoldását is megtaláljuk itt. Külön kiemeljük a 10. fejezet speciális, óravázlatokra bontott feldolgozását, mely gyakorlati alapját képezheti a C# nyelv tanórákon történő oktatásának.
Paul Martz - OpenGL röviden
Az OpenGL-t, a 3D alkalmazások fejlesztésének egyik legkedveltebb programozási felületeként, széles körben használják számítógéps játékok, modellező és szimulációs programok, CAD-, virtuális valóság- és animációs alkalmazások készítésére.
Az OpenGL röviden könyv mindazokat az alapvető ismereteket tartalmazza, amelyekre szükségünk van ahhoz, hogy térgrafikai programokat kezdjünk fejleszteni, az OpenGL-fejlesztőkörnyezet beállításától a valósághű anyagmintázatok és árnyékok létrehozásáig. A könyv közérthető, gördülékeny stílusban íródott, így könnyen megtalálhatjuk benne a keresett információt, és gyorsan elsajátíthatjuk belőle az OpenGL 2.0 legfontosabb, leggyakrabban igénybe vett szolgáltatásainak használatát. A kötetet az alapvető kódolási irányelvek bemutatása, valamint hibaelhárítási tanácsok teszik teljessé.
A kötet tartalmából:
- Mértani alakzatok, pontok, vonalak, sokszögek rajzolása és leképezése
- A szín és a megvilágítás szabályozása elegáns grafikai hatások létrehozásához
- Nézetek létrehozása és tájolása
- A kép valószerűségének fokozása anyagmintázatokkal és árnyékolással
- A leképezési sebesség növelése
- A grafika rendszerfüggetlenségének megőrzése
Christian Wenz - PHP zsebkönyv
Minden programozási nyelvnél megfigyelhető, hogy vannak olyan, magának a nyelvnek a belső logikájából adódó, és ezért gyakran felbukkanó nyelvi szerkezetek – mondhatni fordulatok –, amelyekkel valamilyen általános feladatot lehet megoldani. Szinte mindenütt vannak például karakterláncokkal, adatbázisokkal, vagy a felhasználói adatok kezelésével kapcsolatos műveletek. Mivel pedig ez alól a szabály alól a PHP sem kivétel, haszonnal forgathatja ezt a könyvet minden gyakorló, vagy a nyelvvel még csak ismerkedő webfejlesztő, ha gyorsan akar megoldani rutinfeladatokat, de épp nem jut eszébe, „hogyan is szokták ezt a nagyok”
Balogh Péter - Berényi Zsolt - Dévai István - Imre Gábor - Soós István - Tóthfalussy Balázs - Szoftverfejlesztés Java EE platformon
A Java nyelv és a hozzá kapcsolódó technológiák folyamatos fejlődést mutatnak. Ez indokolttá tette, hogy a Javát három különböző kiadásra (edition) osszák. A Java Standard Edition (Java SE) hagyományos asztali alkalmazások és kisalkalmazások fejlesztését teszi lehetővé, a Java Micro Edition (Java ME) segítségével mobil eszközökre készíthetünk alkalmazásokat. Könyvünk témája a Java Enterprise Edition (Java EE), amely elosztott, sok felhasználóval rendelkező, vállalati méretű szoftverrendszerek fejlesztéséhez nyújt támogatást. A Java EE technológia a mögötte álló jelentős ipari támogatásnak köszönhetően napjaink egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb szerveroldali megoldásává vált, így megismerése minden szoftverfejlesztő és -tervező hasznára válik.
A könyv két nagyobb részre tagolódik. Először a Java Enterprise Edition legfontosabb technológiáit mutatjuk be. A leírás a Java Enterprise Editionben kezdők számára is érthető, ugyanakkor a 2006-ban megjelenő Java EE 5 jelentős újításai miatt a könyv azok számára is hasznos, akik már járatosak a J2EE korábbi verzióiban. A következő technológiákra térünk ki:
Enterprise JavaBeans 2.1 és 3.0
Servlet 2.5, JavaServer Pages 2.1
JavaServer Faces 1.2
XML webszolgáltatások (JAX-RPC 1.1, JAX-WS 2.0)
Java Message Service 1.1
Java Connector Architecture 1.5
Java Management Extensions 1.2
A fejezetek második fele az alkalmazásfejlesztés különféle kérdéseihez kapcsolódó jótanácsokat tartalmaz. Itt kapnak helyet a biztonsági és naplózási megfontolások, a szoftver életciklusához elengedhetetlenül hozzátartozó tesztelés automatizált megoldása, végül az integráció lehetőségei Java EE alkalmazások és más rendszerek között. A könyvhöz tartozó CD-melléklet számos működő példával illusztrálja a leírtakat.
Laura Thomson - Luke Welling - PHP és MySQL webfejlesztőknek
A PHP és a MySQL népszerű, nyílt forráskódú technológia, amelyek segítségével rövid idő alatt fejleszthetők adatbázis-vezérelt webes alkalmazások. A PHP igen hatékony programozási nyelv, használatával funkciókban gazdag webes megoldásokat hozhatnak létre a fejlesztők. A MySQL pedig kiválóan integrálható a PHP-vel, ideális, gyors és megbízható adatbázis a dinamikus, internetalapú alkalmazásokhoz.
A könyvből kiderül, hogyan lehet ezen eszközök együttes használatával hatékony és interaktív webes alkalmazásokat előállítani. Jól érthetően átveszi a PHP nyelv alapjait, elmagyarázza, hogyan tudunk MySQL adatbázist létrehozni és dolgozni vele, majd bemutatja, miként lehet PHP segítségével kapcsolatba lépni az adatbázissal és a kiszolgálóval.
A gyakorlati megközelítést követő kiadvány számos példával szemlélteti az olyan gyakran előforduló feladatokat, mint a felhasználók hitelesítése, online bevásárlókosár fejlesztése, PDF dokumentumok és képek dinamikus előállítása, e-mailek küldése és kezelése, webes fórum fejlesztése, Web Services felülethez kapcsolódás XML segítségével és Ajax-alapú interaktivitást nyújtó Web 2.0-s alkalmazások fejlesztése.
A PHP és MySQL webfejlesztőknek című kötet a mű előző kiadásának frissített, átdolgozott és kibővített változata: a PHP 5. és 5.3. verziója közötti fejlesztéseket, illetve a MySQL 5.1 verziójában bevezetett új funkciókat is tartalmazza.
Internetről letölthető példafájlok.
„PHP-vel és MySQL-lel dolgozó fejlesztők számára nélkülözhetetlen kiadvány. Nagyon ajánlott mindenkinek” – The Internet Writing Journal.
„Kiváló könyv a PHP gyors elsajátítására, amely a MySQL-t is átfogóan bemutatja” – WebDynamic.
Luke Welling és Laura Thomson több mint egy éve dolgoznak PHP-vel és MySQL-lel, illetve írnak róluk. Rendszeresen előadói a nyílt forráskódú fejlesztéssel foglalkozó konferenciáknak. Luke jelenleg webes alkalmazástervező az OmniTI-nál, Lara vezető szoftvermérnök a Mozilla Corporation webes csapatában.
Stolnicki Gyula - SQL kézikönyv
Stolnicki először 1995-ben megjelent klasszikusa a legátfogóbb magyar nyelvű SQL kézikönyv. Az adatbáziskezelés alapjainak áttekintése, és lekérdezőnyelv alapszabályainak ismertetése mellett a könyv részletesen kitér a különböző SQL dialektusok egyedi részleteire is: az SQL92 szabvány mellet az IBM DB2, SQL/DS, INFORMIX, INGRES, NovellXQL, Oracle, Sybase és a Microsoft SQL Server sajátosságait is tárgyalja. A lekérdezések mellett megtanít a triggerek, tárolt eljárások létrehozására és használatára is. Minden adatbáziskezeléssel foglalkozó programozó számára kötelező alapmű!
Pere László - GNU/Linux rendszerek üzemeltetése II.
Ez a könyv Pere László GNU/Linux rendszerek üzemeltetéséről szóló sorozatának második kötete, s az előzőhöz hasonlóan azoknak a rendszergazdáknak, illetve a számítástechnikával hobbiból foglalkozó olvasóknak kíván segítséget nyújtani, akik munkahelyükön, vagy otthon kisebb-nagyobb hálózatokat üzemeltetnek. Míg az első kötet egy Linux rendszer általános felépítését és belső működését mutatta be, addig a folytatás a számítógép-hálózatok építését és üzemeltetését, a hálózati alkalmazások és szolgáltatások telepítését és azok beállítását tárgyalja. Sorra kerül gyakorlatilag minden olyan feladat és probléma, amely egy helyi hálózat kialakítása közben felmerülhet, így a könyvben tárgyalt ismeretanyag egy kezdő rendszergazdának igen hasznos és főleg gyors segítséget jelenthet, különösen, ha a megrendelő vagy a főnök már (megint) türelmetlen. Ami a szükséges előismereteket illeti, e két kötetet elsősorban azoknak ajánljuk, akik már birtokában vannak a megfelelő linuxos alapismereteknek, és szeretnék megismerni a rendszergazdai feladatkör eszköztárát is. Lényeges hangsúlyozni, hogy a szerző kizárólag a sorozat első két tagjában (Pere László: Linux felhasználói ismeretek I. és II., Kiskapu Kiadó, 2002) tárgyalt témakörök és eszközök ismeretét tételezi fel az olvasóról. Minden mást új anyagként, részletesen tárgyal.
Stolnicki Gyula - SQL programozóknak
A szerzo könyvének célja az SQL-szabványok ismertetése, a szabványos eszközök gyakorlati alkalmazásának elemzése, az SQL szabványon alapuló, de attól esetenként kisebb-nagyobb mértékben eltéro vagy annak hatósugarán túllépo legsikeresebb piaci termékek (Oracle, Microsoft SQL Server, DB2, Sybase) sajátosságainak bemutatása. A kötet egészséges egyensúlyt tart a szükséges elméleti alapok és a gyakorlati ismeretek között. Elsosorban programozók számára készült. A teljesség érdekében a szerzo röviden kitér olyan témákra is, amelyek az SQL-hez tartoznak ugyan, és a programozói munkát is érintik, mégis inkább az adatbázis-tervezés ill. -adminisztráció feladatkörébe tartoznak; ilyen szakterületek például az adatmodellezés és az adatbázis-felügyelet. Rövid történeti bevezeto és a matematikai alapok ismertetése után a szerzo bemutatja az SQL szabványokat és az SQL szabványos összetevoit, közben mindig a gyakorlati programozói ismeretek átadását helyezve elotérbe. A szabványos elemek használatát rövid, praktikus programozási példákkal illusztrálja. Az objektum-orientált (a szerzo terminológiáját használva: tárgyközpontú) programozási paradigma, fejleszto eszközök és nyelvek népszerusége és elterjedtsége miatt a szerzo külön fejezetet szentel az objektum-orientált nyelvi környezetbe illeszkedo SQL-alkalmazások kialakításának, illetve a legújabb SQL-szabványban definiált objektum-orientált eszközök bemutatásának. Tömören - a könyv többi elméleti részénél kissé rövidebben - ismerteti az objektumok programozásával kapcsolatos alapveto tudnivalókat, kitér a tiszta, jól karbantartható programok írásával kapcsolatos követelményekre, egy összetettebb programrészlettel illusztrálva az elmondottakat. A szabvány foként programozói szemléletű ismertetése után tér át a szerzo a piacvezeto SQL-alapú adatbázisok tárgyalására. Négyet mutat be ezek közül. Mindig utal a szabványtól való eltérésekre, amelyek a gyakorlati munkát nehezítik, és többletráfordítások vagy nehezebb hordozhatóság miatt - véleménye szerint - gazdasági károkat is okozhatnak. Ugyanakkor ismerteti egy-egy nem szabványos megoldás okait, esetleges elonyeit (sebesség, adatbiztonság), a piaci versenyre gyakorolt hatásait is. A szerzo olyan szaktudást kíván nyújtani az olvasónak, amely megkönnyíti egy-egy konkrét termék környezetében az elso programozói lépéseket (az elmélyüléshez mindenképpen az adott termék dokumentációjának, programozási példáinak alapos átolvasása, kipróbálása szükséges). Segítséget jelenthetnek az itt leírtak a céljainknak legjobban megfelelo termék kiválasztásához is. A könyv elsosorban a már valamelyes tapasztalattal rendelkezo programozóknak szánt tankönyv, foleg gyakorlati célokkal. A mindennapi munka során leggyakrabban felmerülo SQL-lel kapcsolatos feladatok megoldásához kíván - és tud - segítséget nyújtani. Az elméleti anyag tömör összefoglalása, a számos példa és táblázat a kézikönyv jellegu használatot szintén segíti. Jól használható ezenkívül szoftveres tanulmányokat folytató foiskolások és egyetemisták számára, mint az SQL-lel kapcsolatos alapveto ismereteket tartalmazó munka. A kötet erénye a viszonylag egyenletes tudásszint: se túl leegyszerűsíto, se túl bonyolult részleteket nem tartalmaz. Elonyösnek tartom az illusztratív példák egységes témakörét is: a mindenki számára többé-kevésbé ismeros feladatok (eladás/vétel/rendelés, személyi adatok nyilvántartása, stb.) az ismertetett eszköztárral együtt bovülo, egyre részletesebb programozási példái nem igénylik az adott alkalmazási terület mélyebb ismeretét, s így lehetové teszik azt, hogy az olvasó a programok technikájára, ne pedig tartalmára figyeljen.
Andrew S. Tanenbaum - Albert S. Woodhull - Operációs rendszerek
Az operációs rendszerekröl szóló kézikönyvek többsége az elméletet hangsúlyozza és kevésbé a gyakorlatot. Könyvünk megkísérli a kettő egyensúlyban tartását. Nagy részletességgel tárgyalja az alapvetö fogalmakat, amelyek között megtalálhatók a processzusok, processzusok kommunikációi, szemaforok, monitorok, üzenetváltás, ütemezési algoritmusok, bevitel-kivitel, holtpont, eszközvezérlök, memóriakezelés, lapozási algoritmusok, fájlrendszerek, a biztonság és védelem módszerei. Emellett részletesen ismertetünk egy Unix-kompatibiljs konkrét rendszert is, a MINIX 3-at, amelynek teljes forráskódját is rendelkezésre bocsátjuk tanulmányozás céljából a CD mellékleten. Ez a szerkezet biztosítja, hogy az olvasó ne csak a fogalmakat tanulja meg, hanem azt is, hogy ezek hogyan használhatók valódi operációs rendszerekben. A MINIX 3 különösen a kisebb PC-ket helyezi a középpontba, ahol az eröforrások mindig korlátozottak. Mindenesetre ez a tervezési mód sokkal egyszerűbbé teszi az olvasók számára az operációs rendszer működésének megértését, mintha egy nagy monolitikus rendszert kellene tanulmányozniuk.
Tanenbaum és Woodhull munkája olyan alapmű, amelyet a világ számos egyetemén az operációs rendszerek elméleti tankönyveként használnak, és így nem hiányozhat egyetlen informatikai hallgató, rendszergazda vagy rendszer-adminisztrátor könyvespolcáról sem.
Kevin D. Mitnick - William L. Simon - A legendás hacker - A megtévesztés művészete
Kevin Mitnick, a világ leghíresebb hackere bemutatva a hacker összetett elméjét különböző üzleti vállalkozások kárára elkövetett valós átverések, csalások és social engieering támadások forgatókönyvét tárja elénk. Az információbiztonság emberi tényezőire koncentrálva elmondja, hogy miért nem elég a világ összes tűzfala és titkosító protokollja a céges adatbázisokban kutakodni vágyók, vagy a rendszert tönkretenni szándékozók leszerelésére.
Mitnick egyedi irányelvekkel lát el bennünket azzal kapcsolatban, hogyan hozhatunk létre olyan eljárásokat, képzési programokat és kézikönyveket, amelyek biztosítják, hogy a cég kifinomult biztonságtechnikai eszközeibe fektetett pénzt ne az ablakon dobjuk ki. A biztonsági sebezhetőség megelőzésére vonatkozó tanácsait abban a reményben adja, hogy ezután az emberek éberen védekeznek a biztonságot fenyegető legnagyobb veszély, az emberi természet ellen.