Kapcsolódó könyvek
Escher Károly - Riportfényképezés
A riportfényképezés mind a napilapokban, mind pedig a hetenként megjelenő képes újságokban egyre komolyabb és jelentősebb szerepet kap. A kis helyet elfoglaló kép gyakran többet mond hétköznapjaink kisebb-nagyobb eseményeiről, mint egy hosszú tudósítás. A szerző, aki a magyar fotoriportázs egyik úttörője volt, sok évtizedes munkásságának tapasztalatait írta le ebben a könyvben. Nézete az, hogy a riportfényképezésre recepteket adni nem lehet, de olyan tanácsokkal, amelyek a fotoriportert a művészibb képek készítésére ösztönzik, bőven ellátja olvasóit.
Közel nyolcvan igen szép és művészi kép támasztja alá a szerző mondanivalóját, és segíti az olvasót a témakeresésben.
Karácsonyi Géza - Eiler Emil - Sztereo
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Németh József - Különleges objektívok
Haladó fotósaink fáradhatatlanul keresik megörökítésre az _örök szépet._ Eközben minduntalan felbukkan előttünk a nagy kérdés: "mit? mivel? hogyan?" Erre ad feleletet _Németh József_ fotóművészünk "KÜLÖNLEGES OBJEKTÍVOK" című munkája írásban és képben. Sorra ismerteti a nagylátószögű, a hosszú gyújtótávolságú, a nagy fényerejű a reprodukciós, a lágyrajzú és a "gumiobjektívokat". A fotós szerszámok e nagy tárának bemutatása után 80 fényképen mutatja meg, hogy melyikkel milyen témát, milyen "megfogásban" örökítsük meg, ha szépet, ha művészit, ha emberit akarunk.
Vásárhelyi István - Keskenyfilmezés
Egyre többen foglalkoznak a fotóamatőrök közül mozgófilm-felvételekkel. Könyvünk ezeknek ad eligazítást a gépválasztás, a negatívanyagok, a felvétel technikája, a film kidolgozása, vágása, összeállítása szempontjából. Részletesen tárgyalja a közönséges fényképezés és a mozgófényképezés közötti témabeli, esztétikai és technikai különbségeket, és a mozgófényképezés érdekes ágát, a trükkfilm mindhárom faját: a rajzfilm, az árnyfilm és a bábfilm készítését. A könyv a "Fotókönyvtár" második száma, 80 ábrával, 16 táblázattal, 19 recepttel és 11 számpéldával.
Sárközi Zoltán - Közelfényképezés, reprodukció
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szöllősy Kálmán - Csörgeő Tibor - Képmódosító eljárások
Szerte a világon ismerős és kedvelt módosított fényképfelvételek készítésének, titkainak részleteit ismerteti a könyv. A tónusjavító és szűkítő "Person-eljárás", a rétegvonalas "izohélia", a ostezdo-szolarizáció, a dombormű jellegű fényképek, a tejfehér "high-key" fényképek készítése - részletekkel, receptekkel - mind tárgya a könyvnek. Az eljárások technológiáját művészi félkész és kész képek, képsorozatok világítják meg.
Ismeretlen szerző - A konstruktivizmus
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Caitlin Freeman - Modern Art Desserts
Taking cues from works by Andy Warhol, Frida Kahlo, and Matisse, pastry chef Caitlin Freeman, of Miette bakery and Blue Bottle Coffee fame, creates a collection of uniquely delicious dessert recipes (with step-by-step assembly guides) that give readers all they need to make their own edible masterpieces.
From a fudge pop based on an Ellsworth Kelly sculpture to a pristinely segmented cake fashioned after Mondrian’s well-known composition, this collection of uniquely delicious recipes for cookies, parfait, gelées, ice pops, ice cream, cakes, and inventive drinks has everything you need to astound friends, family, and guests with your own edible masterpieces.
Taking cues from modern art’s most revered artists, these twenty-seven showstopping desserts exhibit the charm and sophistication of works by Andy Warhol, Cindy Sherman, Henri Matisse, Jeff Koons, Roy Lichtenstein, Richard Avedon, Wayne Thiebaud, and more. Featuring an image of the original artwork alongside a museum curator’s perspective on the original piece and detailed, easy-to-follow directions (with step-by-step assembly guides adapted for home bakers), Modern Art Desserts will inspire a kitchen gallery of stunning treats.
Susanne Deicher - Piet Mondrian
Halála előtti utolsó interjújában elmesélte, hogyan tanította őt kiskorában rajzolni édesapja, aki maga is szívesen készített litográfiákat a templom számára. Amikor Piet 1892-ben az amszterdami Művészeti Akadémiára jelentkezett, apja jómódú, befolyásos protestáns barátoknál szerzett szobát számára. Valószínűleg arra is rábeszélte őket, hogy fia tanulmányait is fizessék, mivel ő nem tudott rá pénzt előteremteni. Közvetlenül Amszterdamba érkezése után Mondrián egy, még ma is létező radikális protestáns gyülekezet, a Gereformeerde Kerk tagja lett, amely 1900 előtt szorosan együttműködött a konzervatív, úgynevezett Forradalomellenes Párttal. Mondrian 17. századi elődei nyomán egész sorozatnyi vallásos tárgyú illusztrációt készített. Bár később a modern festészet egyik vezető alakjává vált, akkortájt híven követte a modern művészet ellen küzdő egyháza előírásait. A festészet abban az időben beköszöntő új korszakát ma "absztrakt expresszionizmusnak" nevezzük, melynek művészi álláspontja a formanélküliség ideálját hirdette. Mondrian, aki egész életében kiállt a geometrikus tiszta forma mellett, legutolsó festményein újra kísérletet tett a ragyogóan tarka raszter és a színezett vonalak egyesítésére.
R. Bajkay Éva - Huszár Vilmos
A neves holland De Stijl csoportról és vezéregyéniségéről, Mondrianról már számos monográfia született, de az alapító tagok között szereplő Huszár Vilmos munkásságáról még sem itthon, sem külföldön nem jelent meg feldogozás. Pedig a Magyarországról elszármazott művész nagyon sokoldalú alkotó volt - képeket festett, könyvcímlapokat, reklámplakátokat, bútorokat tervezett.
A holland konstruktivista csoport tagjai mellett azonban nem annyira műveinek kvalitása teszi számunkra jelentőssé, mint inkább az új művészeti eredményeket közvetítő szerepe és hatása a magyar aktivistákra, Kassák Lajos körére.
Az eddig méltánytalanul mellőzött művészről Bajkay Éva, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos munkatársa, a konstruktivizmus jó ismerője írt tanulmányt.
A kötetet 43 fekete-fehér és 6 színes kép illusztrálja, melyek közül számos most került közlésre első ízben.
Jánoska Antal - Horváth Ferenc - Zsugaléria
A képes levelezőlapok divatjának közel száz esztendőn át hódolt az utazó és nyaraló polgár, névnapot, születésnapot és újévet köszöntő, vagy üzenetet és üdvözletet küldő rokon és barát. Külön műfajjá vált a levelezőlapok rajzolása, készítése. Nyomdák, műtermek, stúdiók alakultak a képeslap sajátos művészetére, és a kiadványok nagy száma jelzi, hogy hamar népszerűvé vált. Mára hasonlóan a játékkártyákhoz a műfaj megtalálta helyét a múzeumi életben is. A közelmúlt technikai változásaival és felgyorsult információáramlásával véget ért a képeslapok aranykora. De a kártyás téma aktualitása a XXI. században is vitathatatlan, hiszen ma is milliók ülnek a valóságos vagy virtuális játékasztalhoz. Jánoska Antal (1954) és szerzőtársa, Horváth Ferenc (1943) a régi és modern játékkártyák barátaiként talán még idejében fedezték fel a kártyás témák művészeti és szépirodalmi értékeit, és gyűjtöttek össze négy évtized alatt több ezer képeslapot és számtalan irodalmi emléket. E gyűjtemény leg-jei sorakoznak az album oldalain. E tarka és sokoldalú gyűjteményben a játékos ábrázolás feszültségein és helyzetkomikumain túl felbukkannak fantázia szülte dámák és királyok; társadalmi, politikai, történelmi tudósítás és kritika egyaránt. E könyvvel a szépművészetek barátainak, a képeslapgyűjtőknek és a humor kedvelőinek mulattatására nyújtjuk át ezt a gyűjteményt - üdvözlettel kártyásoktól kártyákkal és kártyázókkal - nem csak kártyásoknak!
Kalmár Ágnes - A Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely Gyűjteménye / The Collection of the Szórakaténusz Toy Museum and Workshop
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Váczi Mária - A Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely táblás társasjátékainak gyűjteménye
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
G. Szkrebickij - V. Csaplina - Ébred az erdő
Országunk nyugati részén, Lengyelország szomszédságában, hatalmas, évszázados erdők húzódnak, a bjelovezsi ősrengeteg erdői. Ezek az erdők sok-sok kilométer területet foglalnak el. Ha a repülőgépről nézzük a Vadont, sűrű, zöld tengert látunk. Amerre csak a szem ellát, erdők vonulnak a távolba és eltűnnek a látóhatár mögött. Fenséges és változatos látvány tárul a szemünk elé. Fenyőerdők váltakoznak tölgyfaligetekkel, erdőhalmok vizenyős égerfa-völgyekkel. Ez a gazdag növényzet egész éven át bő táplálékot nyujt a vadonban élő különféle vadállatoknak. Néhány évszázaddal ezelőtt még vadlovak és az erdő büszkeségei: a tulkok életek itt. Szarvasok, őzek, vaddisznók, jávorszarvasok és más állatok hatalmas nyájai szintén menedéket leltek az embernemjárta erdőkben.
Huszka József - Az Istenfa
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Elena Romero Castello - Uriel Macías Kapón - A zsidók és Európa
Ez a kötet magyar nyelven először tárgyalja a zsidóság kétezer éves európai történetét a földrészre való bevándorlásuktól a holocaustig.
Megismertet azokkal az okokkal, amelyek a Palesztinából való elvándorláshoz vezettek, majd szól arról, milyen történelmi szerepet játszottak a zsidók Európa különböző országaiban. A történeti áttekintést kultúrájuk beható elemzése követi.
A könyv bemutatja a naptárt és az ünnepeit, az emberi élet fordulóinak szertartásait, az öltözködés, a konyha, az építészet történetet, a pompás kegytárgyakat, a kéziratos és nyomtatott könyveket, a festészetet, a zsidóságnak a zenében és a filmművészetben betöltött szerepét.
Az olvasó képet kaphat az Európában beszélt zsidó nyelvváltozatokról, amelyeket át- meg átszőnek az anyaország nyelvéből kölcsönzött elemek, valamint a zsidóság sok nyelven megjelent irodalmi alkotásairól az ókortól a XX. század közepéig. Csupa olyan dologról van szó tehát, amely része mindennapi életünknek, értelmét, jelentését sokszor mégsem tudjuk pontosan.
A szerzők, a téma nemzetközi hírű szaktekintélyei, Európa, Ázsia, Észak-Amerika nagy múzeumaiból válogatták a közel 400 illusztrációt az egyes témakörökhöz. A bő képaláírások további ismereteket adnak az egyes tárgyakról, a gyakrabban használt héber szavak jegyzéke pedig az eligazodást segíti a hatalmas ismeretanyagban.
Sally Bedell Smith - Erzsébet, a királynő
Amióta 1952-ben, alig huszonöt esztendősen elfoglalta a trónt, II. Erzsébet királynő példátlan közfigyelem tárgya, de a csillogás és a szóbeszéd ködén át vajon mennyire alkothatunk pontos képet a világ leghíresebb uralkodójáról? A neves életrajzíró, Sally Bedell Smith számtalan interjúra és korábban sosem idézett dokumentumra támaszkodik, amikor egy ritka pillanatra félrelebbenti a fátylat, hogy megismertessen annak a királynőnek nyilvános és magánéletével, aki páratlan tekintéllyel, tapintattal és eleganciával vezette át hazáját és a Nemzetközösséget az elmúlt hatvan év minden háborúján és zűrzavarán.
Az Erzsébet, a királynő minden részletében hiteles, mégis olvasmányos és szórakoztató közelkép egy olyan asszonyról, akit eddig csak távolról, a tévé képernyőjéről ismerhettünk - egy kivételes személyiségről, aki eleven humorérzékkel és mérhetetlen józansággal végzi kötelességét, bármit rójon is rá a munkája és a családja.
Az Erzsébet, a királynő figyelemre méltó és rokonszenves portré, emellett lenyűgöző beszámoló arról a kivételes modernkori vállalkozásról, amivé az uralkodás vált. A könyvben megismerünk egy fiatal lányt, aki nagybátyja trónfosztása után hirtelen a trónörökös szerepében találja magát. Találkozunk a tizenhárom éves Lilibettel, amint beleszeret egy Fülöp nevű fiatal tengerészkadétba, és eltökéli, hogy feleségül megy hozzá, még ha szülei a vagyonosabb angol arisztokratákat részesítenék is előnyben. Látjuk a tizenéves lányt, ahogy a második világháború idején katonai teherautókat szerel, majd a győzelem napján ott áll Winston Churchill mellett a Buckingham-palota erkélyén. Majd fiatal királynőként lép elénk, aki igyekszik egyensúlyt találni kettős szerepkörében, mint uralkodó és mint kétgyermekes fiatalasszony. Sally Bedell Smith átcsempész minket a palota kapuin, hogy nyomon követhessük a királynő mindennapos rutinjait - a "vörös dobozokat", bennük a kötelezően áttekintendő aktuális dokumentumokkal; a heti audienciákat, amelyeken az idők során tizenkét miniszterelnök vett részt; a fizikailag is megerőltető külföldi körutazásokat; a sajtó szüntelen figyelmét - s persze személyes kapcsolatát Fülöp herceggel, élete szerelmével és hatvannégy esztendeje hű férjével; a gyermekeivel s olykor zűrös házastársaikkal; az unokáival és a barátaival.
Ismeretlen szerző - Erzsébet, a magyarok királynéja
Erzsébet bajor hercegkisasszonyként született, s nagyon fiatalon az osztrák császár, a magyar forradalommal leszámoló Ferenc József felesége lett. Hazánkban azonban mégsem mint osztrák császárné rögzült a köztudatban. A magyarok királynéjaként emlegették már életében is, és emléke nem halványult a halála óta eltelt több mint száz év alatt sem. Mi volt a titka? Ki volt valójában ez az uralkodói ideáltól oly távol álló nő, akit a magyar nemzet a szívébe zárt, s akit a kortársak a világ legszebb asszonyának tartottak?
Bartók Béla - Balázs Béla - A kékszakállú herceg vára
"Közös fiatalság közös hitéből született az én misztériumom. Nem librettónak készült. Hiszen játszották is zene nélkül valamelyik Nyugat-matinén. Az a költemény csak úgy szólt Bartókak, mint ahogy fáradt, tikkadt vándorok közül az egyik nótára gyújt, hogy énekelni késztesse a másikat is, a fáradtabbat. Mivel a nóta visz még egy darabig, mikor a lábunk már nem bír tovább. És sikerült beugratnom. Bartók is rázendített, de olyan énekléssel, amihez fogható Beethoven óta nem szólott Európában..."
(Balázs Béla: A kékszakállú herceg váráról, 1922)
Ismeretlen szerző - Kass János grafikái
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.