Kapcsolódó könyvek
Szűcs Sándor - 500 prédikáció vázlata
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Miskolci Csulyak István - Prédikáció Nagyságos Rákóczi Zsigmond temetésén
Miskolci Csulyak István Tolcsván született 1575-ben, meghalt Olaszliszkán 1645 decemberében, 1646. január 4-én temették el. Lelkész családból származott.
Tanult Bodrogkeresztúron, Sárospatakon, Sátoraljaújhelyen, majd Thököly Miklós nevelőjeként ismét Patakon 1600-tól, a következő évben Görlitzben, majd1603-tól Heidelbergben. Hazatérte után 1607-ben tarcali rektor, ahol pataki minta alapján megszerkesztette az iskola törvényeit. Lelkipásztor Szerencsen
1608-tól, Miskolcon 1612-től és Olaszliszkán 1616-tól. Zempléni esperes 1629-től.
A Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem temetésére írt prédikációja mellett készített gyászbeszédet Bocskai István fejedelem halálára, amelyet Tarcalon 1607-ben; Rákóczi Lajos halálára, amelyet Szerencsen 1612-ben; Rákóczi Zsigmond (előbbi Zsigmondnak fia) halálára, amelyet 1621-ben Szerencsen mondott el.
E könyv Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem halálának 400. évfordulójára jelent meg.
Dr. Tóth Tihamér - Hiszek az egyházban!
A Pázmány Egyetem templomában az 1933-34. tanévben elmondott szentbeszédek
Dr. Gyökössy Endre - Négyszemközt Jézussal
Milyen fenségesen egyszerű az evangélium! Semmi felesleges bonyolítás! Nem az a baj, amit te bajnak gondolsz. Nem az élet apró-cseprő nehézségei a mi igazi bajunk, hanem az, hogy nem ismerjük eléggé Jézust. Ez a mi nagy bajunk! Mert ha ismernénk, akkor kérnénk Tőle élő vizet, újra és újra kérnénk, és nem lennénk kitikkadtak, kiszáradtak, elnyűttek, az életre egyre jobban szomjazók! ...
Lehet, hogy öt okot is fel tudsz sorolni, miért nem vagy méltó arra, hogy négyszemközt találkozz Jézussal, hogy Ő téged megszólítson. De lehet, hogy tizenkettőt mondasz, amiért el se tudod képzelni, te vagy az, akit Jézus különösképpen meg akar szólítani, beszélni a szíveddel, fejeddel, eszeddel, lényeddel. Mindegy, mit sorolsz fel. Ha szükséged van rá, akkor Jézus megszólít...
Sohlmann Károly - Az elmélkedés percei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
György Attila - Vasárnapi örömhír - "C" év
A nemrég elhunyt lelkipásztor-író a vasárnapi szentírási olvasmányokról, az egyházi ünnepekről szóló gondolatait, beszédeit elsősorban világi lelkipásztori munkatársak segédanyagának szánta, a paphiány miatt egyre gyakrabban előforduló pap nélküli Istentiszteletekhez. De a kötet alkalmas lehet arra is, hogy az ágyhoz kötött, Szentmisére eljutni nem tudó időseknek, betegeknek segítséget nyújtson a vasárnapok és ünnepnapok megünnepléséhez.
Balás Béla - Ünnepek
Balás Béla, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia ifjúsági ügyekkel megbízott püspök-referense, évtizedek óta szóban és írásban egyaránt hirdeti Krisztus Örömhírét.
Ebben a kötetben az egyházi év ünnepeihez és időszakaihoz kapcsolódó cikkek, interjúk és szentbeszédek gyűjteményét adja az olvasók kezébe. Ezek, bár műfaji szempontból különbözőek, mégis összeköti őket a nyájat vezető pásztor féltő szeretete.
_Világíts a sötétben, Az én nagyböjtöm, A szeretet nem számolgat, A nyárról magunk közt_ -- íme, néhány fejezetcím, mely önmagában is "beszédes". Frázisoktól mentes, elmélkedésre serkentő gondolatok a harmadik évezred nyelvén: fiataloknak és szívükben fiataloknak. Fejezetek, melyek bárhol felüthetők; gondolatok, melyek bármikor tettekre válthatók; útmutató, iránytű és kapaszkodó mindazoknak, akiknek szívében ma is visszhangzik Krisztus sürgető szava: "Legyetek tökéletesek..."
Dr. Tóth Tihamér - A Tízparancsolat
A Pázmány Egyetem templomában az 1928-29. tanévben elmondott szentbeszédek
Ismeretlen szerző - "Ti vagytok a föld sója"
A 80-as évek legelején megengedte Isten, hogy az Ő két hű szolgájának, dr. Kiss Ferencnek és Ungár Aladárnak a nehéz, életeket, hitvallásokat próbáló időkben elhangzottt igemagyarázatait az utánuk következő nemzedék is olvashassa.
Francine Rivers - Megváltó szeretet
Az 1850-es évek Kaliforniája az amerikai aranyvidék, ahol a férfiak eladják a lelküket egy zsák aranyért, a nők pedig testüket bocsátják áruba, hogy legyen egy hely, ahol álomra hajthatják a fejüket.
Michael Hosea, az egyszerű farmer megpillantja az utcán sétáló, angyali szépségű Angelt, aki a Hercegnő vezette nyilvánosházban dolgozik. A férfit megigézi a látvány: úgy érzi, az ő feladata megmenteni a kiszolgáltatott lány életét és lelkét. Szép lassan meglágyítja a nő keserű ellenállását, és Angel szíve akarata ellenére Michael felé fordul. Az ismeretlen érzések tengerében azonban felcsapnak a múlt kísértő hullámai, így a lány a menekülést választja.
A népszerű amerikai írónő legújabb regénye Hóseás próféta könyvének modern kori parafrázisa: történet a szeretetről, amely a legnagyobb viharok közepette sem enged el.
Cseri Kálmán - Fölkelvén hazament
A tékozló fiú története. A Biblia egyik legszebb fejezete, az elveszett fiú példázata által, Isten irántunk való végtelen nagy szeretetéről tesz bizonyságot.
Dr. Tóth Tihamér - A vallásos ifjú
Egy szép szeptemberi reggelen - mint Jörgensen írja egyik mélyértelmű példabeszédében - a levegő telve volt lengén úszó, finom pókhálószálakkal. Az egyik fonál fennakadt egy magas fa tetején s az apró légi utas, egy kis pók, átlépett fehér hajócskájából a lomb szilárdabb talajára. Azonnal új fonalat bocsájtott ki magából, végét hozzáerősítette a fa csúcsához s azután a hosszú szálon leereszkedett egészen a fa tövéig. Ott terebélyes bokorra akadt s rögtön munkába is fogott: hálót kezdett szőni. A hosszú szálhoz, amelyen lejött, hozzákötötte a háló felső csücskét, a többi sarkát pedig a bokor ágaihoz erősítette.
Nagyszerű háló lett a munka eredménye, kitűnően ment vele a légyfogás. Han pár nap mulva már nem tartotta elég nagynak a hálót s kezdte minden irányban nagyobbítani. Hála a fölfelé vezető erős szálnak, ez is jól sikerült. Mikor az őszi hajnalok csillogó harmatgyöngyei elborították a nagy hálót, olyan volt az, mintha gyönggyel átszőtt fátyol csillogna a bágyadt napsugárban.
Szent Faustyna Kowalska - Napló
Szent Fausztina, polgári nevén Helena Kowalska 1905-ben született a lengyelországi Łódź melletti Glogowiec faluban egy tízgyermekes család harmadik gyermekeként.
Gyermekkorától kezdve az ima szeretete, a szeretet, az engedelmesség, és az emberi nyomor iránt való érzékenység jellemezte. Iskolába csak 3 évig járt, majd elhagyta otthonát és gazdag családokhoz ment szolgálóleánynak.
Húsz éves volt, mikor belépett az Irgalmasság Anyja Nővéreinek Kongregációjába, amelyben Maria Faustina nővérként 13 évet élt le szakács, kertész és portás munkakörben. Élete az Istennel való rendkívül bensőséges egységet takarta, habár igen egyhangúnak és szürkének tűnhetett. Gyermekkorától kezdve szeretett volna nagy szent lenni és következetesen törekedett is erre, együttműködve Jézussal az elveszett lelkek megmentésében. Egész életét fölajánlotta áldozatként a bűnösök megmentésére. Ennek a jegyében is hunyt el, hosszadalmas, fájdalmas betegeskedés után.
Misztikus, istenközeli élményeiről naplót vezetett, ami majdnem teljes egészében kiadásra is került. Nyelvezete, stílusa alapján nehezen hihető, hogy egy 3 osztályt végzett nő írta. Tartalma, és a hatására bekövetkezett csodák mellett ez is alátámasztja hitelességét, isteni sugalmazottságát.
Cseri Kálmán - Miatyánk
Lehet-e egy imádságot magyarázni? Szabad-e a Miatyánk mondatait elemezni és felvetni a kérdést: mit érthetett rajtuk Jézus? Helyes-e kétezer évvel ezelőtt elhangzott szempontokat érvényeseknek tartani ma is, illetve megkísérelni azokat egészen más körülményekre alkalmazni? Amikor Jézust arra kérték a tanítványai, hogy tanítsa őket imádkozni, nem azt mondta a Miatyánk szövegéről, hogy ezt imádkozzátok, hanem hogy így imádkozzatok - mutat rá a szerző az Úr imádságát részletesen elemző igehirdetéséit csokorba gyűjtő kötetében, s igyekszik mély meggyőződéssel válaszolni a fenti kérésekre.
Eric W. Hayden - A prédikátorok fejedelme
C. H. Spurgeon 1861-ben nyitotta meg a képünkön látható, londoni Metropolitan Tabernákulumot. Ebben az ötezer ülőhelyes "templomban" harmincegy évig prédikált és a helyiség zsúfolásig megtelt hétköznap éppen úgy, mint vasárnap. A Tabernákulumot a második világháború bombái romba döntötték és e könyv szerzője, E. W. Hayden lelkipásztor idején építették újjá.
Spurgeon Tabernákulumának centenáris történetét Hayden írta meg, fölvázolva ennek a "mammut vállalkozásnak", Spurgeon óriási gyülekezetének a vallási, nevelési és társadalmi hatását a 19. századi metropolisra. Nagyapja Spurgeon korában a tabernákulumi gyülekezethez tartozott.
E. W. Haydennek _A prédikátorok fejedelme_ című könyvében több száz idézetet találunk Spurgeon prédikációiból, amiket a szerző a Metropolitan Tabernákulum Szószéke 56 kötetéből, az első teljes sorozatból válogatott.
Cseri Kálmán - Gyógyitó beszélgetés
A legtöbbünknek vannak a szívünk mélyén olyan sebek, sérelmek, bűnök, titkok, kérdések, amikről nem szívesen beszélünk, de amik annál inkább nyomasztanak. Ha azonban valaki úgy kérdez rá, hogy az bizalmat ébreszt bennünk, megnyílik a szív, és kicsit megkönnyebbülünk utána.
Jézus tudott így kérdezni, és Ő nem csak egy kis megkönnyebbülést adott, hanem igazi megoldást, a sebekre gyógyulást, a bűnökre bocsánatot, a kérdésekre érdemi választ. Így beszélt annak idején a samáriai asszonnyal, és így szólít meg ma is sokunkat: új életet, önmagát kínálva.
Aki neki önti ki a szívét (sérelmeit, bűneit, titkait, kételyeit), az kap helyette tőle békességet, reménységet, feladatot, mondanivalót, mások iránti szeretetet. Erről szól ez a könyv.
On Sai - Scar
Scar körül sok a titok.
Titok a vallása, mert kereszténynek született egy olyan világban, ahol a kalózok megnyúzzák, a császáriak pedig agyonlövik a hívőket. Titok, hogy szerelmes Artúrba. Titok az álma, amit követve navigátornak áll.
Artúr körül sok a halál.
Előbb azt hiszi, Scar meghalt, kétségbeesésében csatlakozik egy keresztény csempészhajóhoz, és az űrben bolyongva egyre mélyebben megismeri a sötétséget. Mikor úgy érzi, minden kegyetlenséget megtapasztalt, megtudja, hogy Scar nem halt meg. Hanem áruló lett.
Don körül nagy a csend.
A renegát mentál önkéntes száműzetéséből figyeli a világ eseményeit, ám az ijesztő dolgokról nem beszélhet senkinek. Hallgatása mögött más is lapul: egy titok, és egy régi, fájó szerelem emléke.
Lucy körül nagy a rend.
Don egykori társa majdnem hibátlan. A világegyetem egynyolcadának ura, aki a végső tökéletességet keresi, gyűlöli az érzelmeket és a vércseppek gömbjében lapuló π számot. Könyörtelenül kiiktatja mindazt, ami nem illik a társadalom rendjébe.
Ők négyen furcsa események sodrában találják magukat. Fogalmuk sincs, ki vagy mi mozgatja a szálakat.
Lehet, hogy pusztán játékszerek Isten és a Gonosz kezében?
Létezik egyáltalán szabad akarat?
A szerelem, melyet elpusztítottál magadban, pislákolhat-e még a másikban?
Egyvalaki sejti csupán, hogy ők négyen alkotják a tengelyt, melyen megfordul az emberiség sorsa.
A regény a Szivárgó sötétség sorozat első kötete.
Bartha István - Kánaáni nyelven
Sok helyen megy a siránkozás arról, hogy a „keresztény alapértékek” nem kapnak elég fajsúlyos szerepet a társadalom egészének berendezkedésében; de hogy pontosan mit is értenek ezek alatt, annak magyarázatával, pláne megélésével mindenki adós marad.
És ismét azt kell mondanom, hogy nem is ez a legnagyobb baj. Hanem az, hogy az a személy nem kap szót, cselekvési teret, aki egyedül orvosolhatja minden ember és minden emberi közösség bajait: Jézus Krisztus.
Róla beszélni nem ugyanaz, mint őt szóhoz jutni engedni. Tudvalévő, hogy a kereszténység eredetileg egy számára ellenséges világban kezdett el hódítani.
Nem azáltal, hogy erőszakot gyakorolt mások felett, hanem azáltal, hogy követői halálosan komolyan vették hitüket – halálig menő szeretettel és Isten iránti alázattal. Üldöztetést szenvedtek a zsinagógai közösség részéről, majd üldöztetést szenvedtek a Római Birodalom hatalmasságai részéről.
A mártírok vére magvetéssé lett, és minél inkább irtották őket, annál jobban erősödött a közösség létszámban és hitben egyaránt. Így terjedt el az evangélium az akkor ismert világon mindenfelé. „Ismételgesd azokat fiaid előtt…” (5 Móz 6,7)
És most tegyük fel így a kérdést: komolyan vehető vallás ma a kereszténység? A fenti idézetek talán elárulják, miért is kapta a könyv az önironikus „Kánaáni nyelven” címet, és miért szerepel a hátsó borítón a figyelmeztetés: „Csak erős idegzetű beavatottaknak!”
Barsi Balázs - John Henry Newman
Földi életünk igazi története nem más, mint mélyen érintő találkozások és rátalálások sorozata. A legmélyebb emberi találkozások pedig belenyúlnak a transzcendens világba, vagyis Istenhez kapcsolnak bennünket. Ilyen mélységesen megjelölő, Istenhez vivő találkozásra ad alkalmat John Henry Newman bíborossal ez a jubileumi esztendő, születésének 200. évfordulója.
Az az út, melyet ez a XIX. századot szinte teljes egészében végig élő, bámulatos intellektusú s ugyanakkor szíve mélyéből hívő, ,,modern egyházatya'' bejárt, míg a katolikus egyházban rátalált Krisztus igazi Egyházára, igencsak időszerű programot vázol a XXI. század kereszténye elé, ezért is éppen az ő életpéldájával és tanításával folytatódik _Az életszentség mesterei_ című, évekkel ezelőtt útnak indított sorozat.
John Henry Newman megtérése mélyén titokzatosan, ám hatalmasan jelen van a Szent Szűz misztériuma. Ezeken a lapokon ezért három Máriával kapcsolatos evangéliumi mondatot elmélkedünk végig, melyek tartalma mélyen megjelölte Newman életútját, és nekünk is nagy segítségünkre lehet katolikus hitünk megerősödésében.
A könyv anyaga triduum keretében hangzott el Pécsett, a kármelita nővérek templomában 2001. július 14--16.
Farkas József - Jézus Istene
Öt evangélizáció, mely a Gyulai Pál utcai imateremben 1977 őszén hangzott el.