Abraham Moritz Warburg(1866 – 1929): német művészet-, vallás- és kultúrtörténész, könyvgyűjtő, az ikonológia és a kultúrtörténeti módszer megteremtője. A gazdag zsidó bankárcsaládból származó Warburg művészettörténetet, régészetet, történelmet és klasszika-filológiát tanult Bonn, München és Strassburg egyetemén, művészettörténeti stúdiumait pedig a firenzei német kultúrintézetben fejezte be. Családja vagyonának és személyes ambícióinak köszönhetően nem lépett egyetemi pályára; a századforduló éveiben itáliai és amerikai utazásokat tett és ekkor kezdett hozzá később legendássá vált kultúrtörténeti könyvtára anyagának gyűjtéséhez is. 1904-től Hamburgban könyvtára felépítésével foglalkozott, részese volt a város tudományos és közéletének és számos művészet- és kultúrtörténeti tanulmányt jelentetett meg, közben pedig folyamatosan dolgozott ikonográfiai és ikonológiai elméletén. 1920-tól súlyos elmebetegként egy magánklinikán ápolták, 1924-es felépülésétől azonban haláláig folytatta tudományos és tudománymecénási tevékenységét. A kultúr- és művészettörténész Warburg elsősorban a kultúra vizuális világából, annak ikonológiai elemzéséből, mintegy a civilizációk képrejtvényeinek megfejtéséből kívánt a kultúrát alkotó ember gondolatvilágába behatolni. Ebben a folyamatban természetesen jutott el a vallástudomány és a művészettörténet szükségszerű összekapcsolásának a kultúrhistória egész rendszerét megvilágító gondolatához és ez vezette a démonikus és asztrális hitvilág szimbolikájának elemzéséhez, amely híres Luther-könyvének vagy a bibliai képvilágot elemző tanulmányainak is témája, mitológiai elemzései pedig Jung magyarázataival mutatnak némi rokonságot. Az általa megalapozott ikonológiai módszer, mint a művészet- és a vallástudomány közös eszköze, sajátos hermeneutikája elsősorban az azt továbbfejlesztő Erwin Panofsky jóvoltából vált a vizuális valláshermeneutika egyik fő eszközévé.
Kapcsolódó könyvek
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Mircea Eliade - A samanizmus
Sámánok - különféle neveken, de hasonló jellemzőkkel és szerepben - a világ szinte minden archaikus kultúrájában léteztek, és léteznek sokfelé ma is. Mircea Eliade az első, aki ezt az igen összetett jelenséget egységes egészként kezelte és illesztette az általános vallástörténet keretei közé. Eliade bemutatja a sámánná válás lépcsőfokait, a különféle beavatási technikákat, a szibériai, az indoeurópai, az észak- és dél-amerikai, az indonéz, az óceániai samanizmust, a sámánszimbolikát, valamint a kapcsolódó mítoszokat és rítusokat. A magyar olvasó gyakran találkozhat ismerős motívumokkal, hiszen a mi sámánunk, a táltos alakja és szimbolikája sokáig elevenen élt a néphagyományban. A kötetet Hoppál Mihály utószava zárja, összefoglalva az 1968-as, bővített francia kiadás megjelenése óta eltelt időszak kutatási eredményeit.
Ismeretlen szerző - A második magyarországi ősnyomda egyik nyomtatványa
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bernd Krewer - A csülkös vad utánkeresése
A kötet az elejtett állat felkutatásának módszerével ismerteti meg az vadászni vágyó olvasót.
Mircea Eliade - Az eredet bűvöletében
"A kötetben szereplő tanulmányokat nem a 'specialistának', hanem az 'érdeklődő embernek' és az intelligens olvasónak írtam. Ezért is nem haboztam olyan példákat idézni, amelyeket a vallástörténész, az antropológus vagy az orientalista jól ismert (vagy legalábbis módja van ismerni), de amelyek a nem szakember olvasó számára feltehetően nem ismeretesek. Mindazonáltal remélem, hogy a modern Nyugat és az ismeretlen vagy kevésbé ismert jelentésvilágok találkozásából megszületik az, amit 'új humanizmus'-nak nevezhetünk. E tanulmányokkal - a korábbi publikációimhoz hasonlóan - azt szándékozom hangsúlyozni, milyen kulturális szerepet játszhatna a vallástörténész egy deszakralizált társadalomban..."
Andrej Tarkovszkij - Napló
Tarkovszkij 1970 áprilisától 1986-ig, haláláig vezetett naplót, melyben feljegyezte filmjeivel kapcsolatos alkotói feladatait, valamint viaskodását a szovjet hivatalos szervekkel. Még ha visszafogott módon fogalmaz is a Napló írója, a műből képet alkothatunk egy mélyen gondolkodó személyiség titkairól, a filmről, irodalomról, filozófiáról szóló nézeteiről. Megtudhatjuk, hogy milyen intellektuális-érzelmi kapcsolat fűzte Tolsztojhoz, Dosztojevszkijhez, Hesséhez; kortársaihoz, Fellinihez, Paradzsanovhoz, Zanussihoz stb. A modern filmművészet egyik csúcspontját jelentő Tarkovszkij-életmű megértéséhez, a filmművészet avatott szakértőit is próbára tevő, talányos alkotások elemzéséhez igen nagy segítséget nyújthat a Napló, melyből az alkotói folyamatot illetően is fontos következtetések vonhatók le.
Baktay Ervin - A világ tetején I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Josef Klíma - Mezopotámia - Ősi civilizáció és kultúra a Tigris és az Eufratész mentén
Josef Klíma könyve az ókori Mezopotámia művelődéstörténetének nagyszabású összefoglalása. Az időszámításunk előtti 4. évezredtől kezdve végigvezeti az olvasót a Tigris és az Eufratész vidékének történelmén, egészen az i.e. 6. századig, az újbabilóni birodalom letűnéséig. Ahogy olvassuk a könyv fejezeteit, nyomon követhetjük az ókor legrégibb civilizációjának kibontakozását és fényes kiterjedését.
Klíma könyvéből megismerjük a Folyamköz történetét, népeit, e népek: a sumerek, akkádok, asszírok társadalmának felépítését, gazdálkodásuk különböző ágazatait, különösképpen a földművelést és az egyes mesterségeket, a kereskedelmet, a pénzforgalmat és a bankrendszert, a diplomáciát, a hadművészetet, a hitvilágot, a szellemi életet, az írást, az oktatási rendszert, a jogalkotást, a tudomány különböző területein, a matematikában, a csillagászatban, az orvoslásban stb. elért eredményeket, az irodalmat, a művészetet, az építészetet. Mindennek alapján képet alkothatunk az emberiség fejlődésének egyik nagyszerű korszakáról.
Kepes György - A látás nyelve
"Kepes Györgynek a kiváló magyar származású muvészetteoretikusnak és festőmuvésznek e könyve 1944-ben jelent meg először Chichagoban. Műve ma is a modern vizuális nyelv problémáinak legizgalmasabb és leghasználhatóbb összefoglalását tartalmazó kézikönyv."
Bőséges képanyaggal.
Dr. Berend Róbert - Önfejlesztő meditációk
Ez a mű egyedülálló kötet a meditáció szerteágazó témakörében. Célja elsődlegesen a stressz- és depresszióoldás, ugyanakkor nagyon hatékony stresszmegelőző módszer is. Alkalmazásával kiegyensúlyozott és dinamikus lesz, kevesebb súrlódás éri a hétköznapokban, otthon és munkahelyén. Ettől válik ez a könnyen elsajátítható gyakorlatsor önfejlesztő meditációvá.
Clifford Bishop - Szex, szerelem, szentség
A könyv lenyűgöző témagazdagsággal tárja elénk a hagyományok és kultúrák kimeríthetetlen tárházából a szexualitás és az emberi szellem közötti szoros kapcsolatot, szól a különböző korok és kultúrák szerelmi varázslatairól és esküvői szertartásairól. A történelem során a szexuális aktus ugyanis sokszor összekapcsolódott az emberiség örök törekvésével, hogy a dolgok mögött értelmet keressen és bennük beteljesülést találjon.
A könyv első része az ősi hiedelemvilágokat mutatja be, majd áttekinti a szexus szerepét és megítélését a világ nagy vallásaiban. A szex és a spiritualitás nyugati, keresztény szellemiséget tükröző összefüggéseinek elemzését a szexuális jelképek és tabuk felvonultatása követi. Az utolsó fejezet a spirituális transzcendencia elérése érdekében kidolgozott szexuális technikákat tárgyalja.
A gazdag képanyaggal - többek között tantrikus ihletésű művekkel és hálószobakönyvekből vett részletekkel - díszített Szex, szerelem, szentség tudományos alapossággal sorakoztatja fel a témához tartozó, eltérő kulturális fogantatású ismereteket.
A könyvet alapos, terjedelmes szójegyzék egészíti ki.
Simon Baron-Cohen - Patrick Bolton - Autizmus
Az autizmus különös állapot vagy betegség, lényege, hogy a személy nehezen tudja beleélni magát mások gondolkodásvilágába. Ebből sok emberi félreértés, szenvedés származik. A tudós szerzőpáros közérthetően magyarázza el, amit a tudomány az autizmusról feltárt. A könyv az autista gyermekek családjainak íródott, de hasznosnak fogják találni azok is, akik - akár az egészségügyben dolgozva, akár más okból - olyan olvasmányt keresnek, amely őszinte nyíltsággal vezeti be őket ebbe a kérdéskörbe. A kötetet tájékoztató irodalomjegyzék, az autizmussal foglalkozó európai szervezetek címjegyzéke és kislexikon zárja.
Anna Maria Sigmund - A szexuális élet nem magánügy
"A szexuális élet nem magánügy", hirdette Hitler. A németek intimszférájában is diktálni akart a "homo germanicus" szaporítása céljából. Ezeréves birodalom vágyálma lebegett előtte, szép, ép, dolgos, a nemzetiszocialista erkölcs díszére váló árja németek hazája. A hatalomátvétel után a rezsim megannyi intézkedést hozott a kívánt cél érdekében: szorgalmazták a korai házasságot, betiltották az óvszer használatát, halálbüntetéssel fenyegették meg a magzatelhajtó árja nőket. Az új rend nem győzte ostorozni a "degenerált" Weimari Köztársaságot. A nyárspolgári prüdéria ugyanúgy szálka volt a szemükben, mint a kommunista "feslettség". A zsidókat, cigányokat, a fogyatékkal élőket, a homoszexuálisokat és a rendszert bírálókat "népellenes"-nek, megsemmisítendőnek deklarálták. S úgy tervezték, hogy a "végső győzelem" után bevezetik a többnejűség intézményét.
A rettentő ideált a háború valósága szertefoszlatta: a harsogó propaganda a német nők szülési kedvét nem növelte, csupán eltussolta a rezsim család- és nőpolitikájának kudarcát.
Anna Maria Sigmund a nácizmus női arcának kiváló ismerője: ez a kötete is elfogulatlanul és hitelesen feltárt sötét titkok tárháza.
A fordítást szakmailag ellenőrizte Kalakán László.
Dr. Józsa László - Szex a középkori Magyarországon
Dr Józsa László legújabb könyve "Szex a középkori Magyarországon" olyan keveset kutatott témákat tárgyal, mint a szüzesség kérdése, az erotikus irodalom kezdetei, a szexuális erkölcsök és aberrációk a középkori Magyar Királyságban, hogy csak pár fejezetcímet említsünk. Részlet a könyvből: "E szentséges szűz a diszciplínának gyönyörűségét megtanulá még kisded gyermek korában". (Írta Ráskay Lea Szent Margitról) Lehet, hogy sem Margitban, sem a többi apácában nem tudatosult, hogy miközben a testiséget kívánják magukban elnyomni a diszciplínával, ennek éppen az ellenkezőjét érik el. A korbácsolással szexuális kéjérzetet váltottak ki magukban és egymásban, megtanulták a "diszciplína gyönyörűségét". Azt sem tartom véletlennek, hogy Margit csak három nővértől fogadta el a diszciplínát. Erzsébettől, akivel együtt aludt, Benediktától, "de kiváltképp való titkosa" Sabina nővér, akivel együtt mentek be egy házba, ahol Margit a ruháját is levetette, hogy "keménységesebben" verhessék. Margit legendáját később, eltérő személyiségű, más apáca (t. i. Ráskay Lea) jegyezte le. A 16. században élt, spanyol Szent Teréz viszont önvallomásában számol be eksztatikus állapotáról: "Ebben az állapotban a lélek nem tudhatja mit csinál, beszél-e, hallgat-e, nevet-e, sír-e, ez egy kéjes téboly, egy mennyei őrület". Világért sem állítom, hogy mindezt tudatosan tették, érezték Margit, Teréz és még sok ezernyi ifjú apáca, azt viszont igen, hogy a diszciplína, az extázis, mégis csak juttatott szexuális kéjérzést a nemiségüket, vágyaikat elfojtani akaróknak. A szadizmus és mazochizmus nemcsak durva, brutális kegyetlenkedésekben, sőt többnyire nem ilyenekben jelentkezik. Az is tény, hogy a két magatartási forma gyakran társul egymással. Önkéntelenül is szado-mazochizmust hoztak létre, tanítottak meg lakóikkal a középkori kolostorok.”
Lukács Dénes - Párkapcsolat, szexualitás, pszichoanalízis
A szerző 2004-ben adta közre a női szexualitással foglalkozó, eredeti szemléletű - s ma már mondhatjuk, nagysikerű - kötetét, Nőiség, szexualitás, freudizmus címmel. A szakemberek tudják, nem könnyű téma. A kötet azonban nem csak nekik, hanem a művelt laikus közönségnek is kiváló tájékozódási pontokat kínál. Lukács Dénes jelenlegi könyve, a Párkapcsolat, szexualitás, pszichoanalízis mintegy folytatja a korábbi megközelítésmódot. A nemiség, a szexuális fejlődés, a nemi identitás kérdéseit itt párkapcsolati összefüggésben tárgyalja a szerző, akinek imponálóan biztos elméleti felkészültségét több évtizedes gyógyító tapasztalat igazolja. És nem utolsó sorban oktatói gyakorlat is, így aztán a konkrét esetrészletek mindig a megértéshez legjobb pontokon illeszkednek a szövegbe. Ennélfogva tehát a laikus olvasó is követni tudja, hogyan érvényesülnek az egyén korai kapcsolatai a később kibontakozó felnőtt szexualitásban, a nemi szokásokban, a párválasztásban és a rákövetkező eseményekben. Előszavában Buda Béla írja: "Olvasóként tanusíthatom, nagyon nagy jelentőségű kötetről van szó, amelynek megértési nehézségeivel érdemes megküzdeni, mert újszerű és gyakorlatilag is fontos összefüggések felé nyitja meg az utat..."
Anselm Grün - Gerhard Riedl - Misztika és érosz
„A vallásosság és a nemiség az élet két legerősebb hatalma. Aki eredendően ellenségeknek tekinti őket, az a lélek örök megosztottságát hirdeti. Aki kibékíthetetlen ellenségekké teszi őket, széttépi az ember szívét.” – idézik a szerzők Walter Schubart Vallás és érosz című könyvét. Írásukban választ keresnek arra a kérdésre, hogyan lehet a cölibátust úgy élni, hogy a szexualitás lelki erővé váljon. Ám a házasságban sem könnyű a szexualitást úgy élni, hogy az a kölcsönös szeretet és megbecsülés kifejezése és egyben lelki tapasztalat is legyen. Ezért ez a könyv arra törekszik, hogy újból összhangba hozza a lelkiség és a szexualitás, a misztika és az érosz két pólusát. A misztika nem csupán néhány kiválasztottnak szól. Isten ma is közel akar jönni hozzánk és nekünk akarja adni önmagát. És az érosz ma is az az út, amelyen megsejthetjük és kitapinthatjuk Istent.
Michel Foucault - A szexualitás története I.
"Aki a szexualitásról beszél, bizonyos mértékig kivonja magát a hatalom fennhatósága alól; megkérdőjelezi a törvényt; s ha csak egy csipetnyit is, megelőlegezi az eljövendő szabadságot. Aki szexuális elnyomásról beszél, az a prófécia jónéhány hagyományos funkcióját is feleleveníti... Csak így kapcsolhatjuk tapintatosan össze azt, amit - mert félünk a nevetségességtől és keserűséggel tölt el bennünket a történelem - másként dehogyis mernénk egymás mellé helyezni: a forradalmat meg a boldogságot; vagyis a forradalmat és egy másik, szebb, fiatalabb testet; a forradalmat és a gyönyört."
Michel Foucault - A szexualitás története II.
Minden gyönyörök leghevesebbike többet követel tőlünk, mint más testi tevékenység - élet és halál játékát tárja elénk: ezért kiváltságos területe annak, hogy az ember erkölcsi szubjektummá formálja önmagát. Olyan lénnyé, aki képes megfékezni a benne dúló erőket, szabadon rendelkezni energiái fölött és életéből olyan művet alkotni, amely mulandó létén túl is fönnmarad.
A könyv Foucault utolsó nagy művének, a Szexualitás történetének második kötete.
Angus McLaren - Szexualitás a 20. században
McLaren könyve lebilincselő formában tárja elénk, milyen fordulatokat vett a szexualitás története a 20. századi Európában és Észak-Amerikában. Az író jogi, orvosi és irodalmi források segítségével mutatja be, hogyan befolyásolták a faji, a társadalmi, a nemi és a generációs törekvések a modern szexualitás alakulását. A könyv arra is válaszolni igyekszik, miért keltett a 20. században szexuális pánikot az abortusz, a fogamzásgátlás, a homoszexualitás és az AIDS kérdése, valamint a frigiditásig fajuló házastársi meg nem értés.
Lukács Dénes - Nőiség, szexualitás, freudizmus
Már a megjelenést követő első hetek reflexiói alapján mondhatjuk, hogy kiváló, hézagpótló és érdekfeszítő könyv született Lukács Dénes tollából, aki nem csak összefoglalja a nő és a szexualitás freudi szemléletét, de saját véleményt is alkot, bőséges terápiás tapasztalatai alapján. A témát frappánsan egészítik ki a neves nő-analitikusokról felvázolt elemzései. Figyelemreméltó, érdekes, tanulságos és továbbgondolásra ösztönző szöveg született. Nem csak a pszichoanalitikusoknak ajánljuk, hanem minden pszichoterapeutának, segítő foglalkozásúnak, művelt érdeklődőnek. Jó lenne, ha reflektálnának erre a könyvre, felhasználnák és akár vitatkozhatnának is vele, hogy a szerzőt ösztönözzék s további kötődésre a problémakörhöz. Egyfajta fehér folt tűnik el ezzel e kötettel a magyar lélektani – szakirodalomból.