Amennyiben a bajok gyökeréig akarunk lemenni, akkor észre kell venni, hogy valójában a válság oka a szabadpiac önszabályozásában való hit, ami szerint az államnak nem szabad beavatkozni a gazdaságba. 2008 őszén Alan Greenspan megjelent a kongresszusi vizsgálóbizottság előtt, ahol Henry Waxman szenátor Greenspan homályos válaszát tisztázni akarta. „Vagyis, Ön rájött arra, hogy a világról alkotott képe, ideológiája nem fedte a valóságot, más szavakkal, rossz volt?" Amire a FED volt elnöke azt válaszolta: „Ez a megfogalmazás abszolút precíz." Greenspan tehát kijelentette, hogy a szabadpiac elmélete hamis. Veszem magamnak a bátorságot, és ezek után leszögezem: egy hibás gazdaságfilozófia ráerőszakolása a világ nagy részére elkerülhetetlenné tette, hogy a végén megérkezzünk ahhoz a világválsághoz, ami napjainkban bontakozik ki előttünk. Ez viszont egyértelművé teszi, hogy a jelenleg folyó válságkezelések mindaddig eredménytelenek lesznek, amíg a politikusok ezt nem veszik észre, és felhagyva a szabadpiac mindenhatóságának téveszméjével, nem formálják át a kapitalizmust, és nem hoznak létre egy szociálisan érzékenyebb rendszert.
Kapcsolódó könyvek
Marx György - Atommagközelben
Egyszáz esztendeje, 1896 tavaszán fedezte föl Antoine Henry Becquerel a radioaktivitást. Félszáz esztendeje, 1945 nyarán napnál tüzesebb atombomba robbant Hirosima egén, meglepve és megdöbbentve az emberiséget. Ma pedig hazánkban a Paksi Atomerőmű adja legolcsóbban és legtisztábban a villamos energiát. A 20. században fölfedezték, megismerték és emberközelbe hozták az atommagot. Ennek a könyvnek az a célja, hogy azt megértés által hozza emberi tudat-közelbe. Sürgető szükség is van erre, hiszen a 21. században polgári állásfoglalások, demokratikus döntések aligha képzelhetők el az emberek nukleáris kultúrája nélkül. Nukleális ismeretek ma már az iskolai tanterv részévé válnak mindenki számára. Szól ez a könyv a kíváncsi gimnazitsákhoz és tájékozódó tanárokhoz, de megértést kínál a tájékoztatni kívánó újságírók, nukleáris technikát alkalmazni kívánó mérnökök, orvosok, biológusok számára, de nem érdektelen a 21. századba átlépő polgárok számára sem.
Notheisz Ferenc - Szerves kémiai anyagismeret
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nagymáté Emese - Időjárási jelenségek
A Kísérletezzünk! című könyvsorozatnak ebben a kötetében izgalmas kísérleteket gyűjtöttünk össze, amelyekhez elegendőek egy átlagos háztartásban megtalálható alapanyagok. Ebéd után változtassuk a konyhát laboratóriummá!
A kutatók legfőbb erénye a türelem és a kitartás. Minden egyes kísérlettel egyre többet értünk meg a világ csodáiból.
Oláh György - Életem és a mágikus kémia
Dr. Oláh György akadémikust a szénhidrogén-kémiával kapcsolatos munkásságáért 1994-ben Nobel-díjjal tüntették ki. Oláh professzor a Los Angelesben levő Dél-Kaliforniai Egyetem Loker Szénhidrogén Kutató Intézetének igazgatója.
Hogyan kerül a két világháború között Magyarországon felnőtt fiatalember a második világháború végén a budapesti Operaházban a törmeléktakarítástól és a zongoraszállítástól a kémiai Nobel-díj elnyeréséig? Oláh György rendkívüli utat tett meg Budapesttől Clevelandig, Los Angelesig - útját közben rövid időre Stockholmban megszakítva. Oláh György, az innovatív tudós valóban olyan egyéniség, akinek a rendkívül erős savakkal és ezek új kémiájával kapcsolatos bámulatos kutatásai azt eredményezték, amit manapság általában szupersavas "mágikus kémiaként" ismerünk.
Az Életem és a mágikus kémia bensőséges bepillantást enged meg az Oláh György által megtett hosszú útra - a magyarországi korai kutatási és oktatási tevékenységétől Észak-Amerikába költözéséig, ahol az iparban eltöltött évei alatt folytatta a szén nehezen elemezhető kationjainak tanulmányozását, visszatérését a clevelandi egyetemre, és végül Los Angelesbe költözéséig, ahol felépítette a Loker Szénhidrogén Kutató Intézetet, hogy új megoldásokat találjon a Föld csökkenő kőolaj- és földgázkészleteinek súlyos problémájára, valamint a szén-dioxid szénhidrogén-tüzelőanyagokká és -termékekké történő újrafeldolgozásával enyhítse a globális felmelegedést.
Oláh professzor meghívja az olvasót, hogy végigkövesse - kemény munkával, fantáziával és a felfedezés soha véget nem érő keresésével jellemzett - rendkívüli pályáját, amely végül a Nobel-díjhoz vezetett. Kutatási és oktatási tevékenysége egyedülálló egyéni írási stílusával összefonódva az Életem és a mágikus kémia című könyvet valóban megnyerő olvasmánnyá teszi. Önéletrajza nemcsak érdekfeszítő életútjával és az új kémia keresésével foglalkozik, hanem a tudomány megértésre és megismerésre való állandó törekvésének mélyebb jelentőségét is tükrözi.
Oláh György professzornak 2001-ben, a Nobel-centenárium évében a világhírű Wiley-Interscience kiadónál megjelent önéletrajzi regénye magyar kiadását a Szerző születésének 75. évfordulója tiszteletére jelentettük meg.
Széchenyi Zsigmond - Elefántország
Előszó
Első vadásznaplóm, a »Csui!» megjelenése óta kétízben jártam Afrikában. 1932-33 telén öt hónapot, 1933-34 telén pedig ötödfél hónapot töltöttem Kenya Tanganyika és Uganda vadonságaiban. Ezen útjaimon is vezettem a »Csui!»-hoz hasonló részletes naplót, azonban nem bocsátom a nyilvánosság elé azért, mert sok benne a már elmondottak ismétlése, ezt pedig rossznéven venné az olvasó...
Széchenyi Zsigmond - Vadászat négy földrészen
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Fekete István - Tűnődések
A harmincas évek közepétől Kittenberger Kálmán és barátai elismeréssel fogadták Fekete István írásait, és ez megerősítette önbizalmát. Ennek félreérthetetlen jele, hogy nemcsak elbeszéléseket kezdett publikálni a vadászújságban, hanem arról is egyre-másra kifejtette véleményét, ami a vadászat kapcsán valamennyiüket - így a Nimród olvasóit is - érdekelte. Élete utolsó évtizedében aztán megint kedvet érzett ahhoz, hogy erről az őt minden bizonnyal leginkább foglalkoztató témáról nyilvánosan is megszólaljon.
Az íróként pályakezdő Fekete István egy jelentős ajkai uradalom vezető gazdatisztje volt. Kenyérkereső tevékenységének nehézségei és eredményei szintén arra késztették, hogy a munkakörének időszerű kérdéseiről is rendszeresen értekezzen a foglalkozásának szakfolyóirataiban. S ugyancsak ezt tette, amikor az ötvenes években átmenetileg halászmesterséget oktatott Kunszentmártonban.
Vadászattal kapcsolatos fejtegetéseinek egy része és csaknem valamennyi gazdatiszti írása kifejezetten ingerült vagy türelmetlen. A harmincas évek második felében nyilvánvalóan hatalmas indulatok fortyogtak benne, és a vállaltan személyes érintettségű megszólalásaival a tehetetlenségén próbált enyhíteni.
A negyvenes évek elejétől már Budapesten élt, és bár minisztériumi tisztviselő volt, íróként vált közismertté. Ettől kezdve időről időre felkérték, hogy egy-egy frissen megjelent könyvről, illetve neves szerzőkről nyilatkozzon. Fekete István igyekezett megfelelni a szerkesztők elvárásainak, miközben természetesen nem akart sem kritikusnak, sem irodalomtörténésznek látszani.
Hozzászólásainak, tanulmányainak és bírálatainak ciklusokba rendezett gyűjteménye Fekete István érdeklődésének, gondolkodásmódjának és műveltségének egyaránt fontos dokumentuma. Jelentős hányaduk most kerül először kötetbe, köztük számos olyan szöveg, amelynek eddig csupán a kézirata volt ismert. Ezek a tűnődések nemcsak érdekes olvasmányok, de tanulságos kiegészítői-magyarázói is a huszadik századi magyar irodalom egyik sajátos életművének.
Fekete István - Barangolások
Sok-sok év vadászcserkészéseinek és halászkalandjainak gazdag élményvilágából merítette elbeszéléskötetét Fekete István. "Barangolások közel negyven év alatt - vallja ő maga előszavában -, éjjel és nappal, esőben-fagyban, napsütésben és borulásban, hajnalok hajnalán, éjjelek éjjelén, nehéz zsákmánnyal és üres tarisznyával, vidám gondolatok és elment, drága Emberek emlékárnyai között... Barangolások erdei fényben, puha gyalogúton, kopott legelők tarlóján, bodzavirágok súlyos illatában és sötét fenyvesek elsóhajtott tegnapjaiban... Barangolások az Idő és az Emberek erdejében, amely lassan emlékké válik, mint az elszállt füst és az ódon kalendáriumok, amelyekben már megfakult a betű..." - A természet és a múlt áhítatos szeretetével írt, finom lírájú könyv hangulatát ízlésesen elevenítik meg Csergezán Pál mélyen átélt illusztrációi.
Sterbetz István - Élő múzeumok
Élő múzeumokról, az ember oktalan vagy elkerülhetetlen környezetrombolása elől megmentett természeti értékekről szól ez a könyv.
A görög museion kifejezésből származó múzeum fogalmánk egy meghatározott gyűjtőkör anyagát befogadó létesítményt értünk, amely egyrészt kiállításokon mutatja be, másrészt tudományos célokra tárolva őrzi az értékeket. A múzeum nemcsak a közművelődést szolgálja, hanem szakszerűen kezelt, tárolt vizsgálati anyagot ad a kutatómunkához is. Janus-arcának egyik oldalát százezrek csodálhatják meg, a másikat alig néhány beavatott ismeri.
Múzeumi tárgyként egykor csupán a holt anyagot őrizték. A természeti környezet jelentőségének felismerése óta a természetvédelmi területekre és a védett élő szervezetekre is gyakran használják - hasonlatként - az "élő" múzeum kifejezést.
Az élő múzeumok ugyanúgy bemutatják vagy raktározzák az értékekekt, mint az élettelen tárgyak klasszikus gyűjteményei. Vannak a közönség számára megnyitott, szabadtéri kiállításként megtekinthető, védett területek, de szerte a világon számos olyan terület is létezik, amelyet különböző okokból csak korlátozottan vagy sehogyan sem lehet meglátogatni. A lezárt sorompók mögött olyan látnivalók rejtőznek, amelyeknek a bemutatása még nincs kellően előkészítve, vagy éppen az eredményes védelem érdekében kell mellőzni a látogatással együtt járó környezeti megterhelést.
Mi sem természetesebb, mint hogy az elzárt, a hozzáférhetetlen "kincsek" még kíváncsibbá tesznek bennünket. Megrövidítettnek érezzük magunkat, ha egyik-másik természetvédelmi területünkre vagy annak egyes övezeteibe nem kapunk látogatási engedélyt. Néha még azt is hajlamosak vagyunk feltételezni, hogy a korlátozó intézkedések részrehajlóak és öncélúak.
A természetvédelem nemzetközi vonatkozásban is rohamosan gazdagodik. Szebbnél szebb kiadványok mutatják be a nagy nemzeti parkokat, amelyekben alig-alig megismerhető ritkaságokról bravúros felvételeket láthatunk. Könyvemben ezt a sokoldalú, ám a nem beavatottak elől elzárt szép világot szeretném bemutatni. Felelősséget, izgalmat, tépelődést, szürke hétköznapi gondokat, de ugyanakkor sok-sok élményt is jelent ez a tevékenység.
Ha mindezekből sikerül most ízelítőt adnom, talán érthetőbbé válik, hogy hazánkban miért látogatható viszonylag kis rész a több mint 300 000 hektár védett területből.
Budapest, 1979 februárjában
A szerző
Makra Zsigmond - Sugárözönben élünk
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Csaba György Gábor - Ifjú csillagászok kézikönyve
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Móricz Éva - Téglássy Tamás - Kreatív tervezés a reklámban
ELSŐ RÉSZ
Az első rész áttekinti a kreatív gondolkodás témakörét mint a tudományos és az esztétikai elemzések tárgyát, és azzal összefüggésben, hogy mint ilyen, mi a szerepe a reklámalkotás folyamatában. Mi a kreativitás tehát mint fogalom és hogyan kapcsolódik a marketingkommunikáció fogalomrendszeréhez.
MÁSODIK RÉSZ
Amásodik rész ismerteti, hogy melyek a "vizuális nyelv" elemei, azaz hogyan beszélünk - képekben, melyek ennek a kommunikációs formának a sajátosságai, milyen törvényszerűségek alapján és hogyan módosulnak ezek az egyes reklámeszközök esetében.
HARMADIK RÉSZ
A harmadik rész arra világít rá, hogy a szónak, a beszédnek és az írás művészetének milyen jelentősége van a gazdasági meggyőzés terén. A mondatfűzés, a kifejező szavak ereje hogyan hat a médiában. Hogyan sajátíthatók el tehát azok a technikák, amivel megtaláljuk a pontos választ a kommunikáció alapkérdéseire "Kinek, mikor, mit, mivel és hogyan mondjunk?
NEGYEDIK RÉSZ
A negyedik rész arra ad útmutatást, hogyan adjuk el ötleteinket, hogyan mutassuk be a "kreatív terméket" a megrendelőnek, milyen ismeretek és technikák szükségesek ahhoz, hogy sikeres és eredményes legyen egy prezentáció.
Guy Welch - 1000 újabb grafikai ötlet
A rendkívül népszerű 1000 grafikai ötlet folytatásaként megjelenő könyv 1000 új fotóból álló gyűjteménye a különleges grafikai megoldásokat és érdekes részleteket a legkülönfélébb kiadványok, például könyvek, brosúrák, meghívók és étlapok segítségével mutatja be. A könyv nem csupán az előző kötet témájának újrafeldolgozása, hanem a grafikai tervezésben rejlő újszerű lehetőségeket felvillantó körkép is. Napjainkban egy kifinomultabb – habár még inkább a stratégián alapuló – tervezői megközelítés egyre erősebbé válásának lehetünk tanúi – a nyomtatási technológiák gondos megválasztásától a színvilág kialakításáig számos területen. Az egyszerű kötészeti megoldások, a különleges papírok vagy a szinte észrevétlen dombornyomások hatását a végletekig fokozzák az erőteljes grafikák vagy éppen a szellős, visszafogott kompozíciók. A kézműves elemek megjelenése szintén magától értetődőnek tekinthető a különleges nyomdai és tervezői megoldások eme izgalmas gyűjteményében. A könyv inspiráló tartalma hat területet ölel fel: nyomtatási technológiák, felületnemesítés, formátumok és kötészet, kiegészítők, egyedi anyagok és grafikai megoldások.
Wilson Harvey - 1000 grafikai ötlet
Fókuszban a részletek
Az apró, de gondosan kidolgozott részletek nagymértékben befolyásolják egy nyomdai termék összhatását. Ez az igényes kivitelű könyv 1000 színvonalas fotón 1000 különleges grafikai részletet, újszerű nyomdai vagy kötészeti megoldást ismertet már megvalósult kiadványok – könyvek, katalógusok, meghívók, csomagolások és egyéb nyomdatermékek – bemutatásával.
Ötletek a kivitelezés számos területéről
A könyv a bemutatott munkákat hat fő téma köré csoportosítja a nyomdai kivitelezés során alkalmazott, szokványostól eltérő technikák alapján.
A kiemelt témák közé tartoznak például:
a nyomtatási technológiák,
a felület-megmunkálási technikák,
a formátumválasztás és a kötészeti megoldások,
a nyomatot kiegészítő szalagok, címkék, matricák,
az érdekes alapanyagok,
és az egyedi grafikai megoldások.
Az egyes kiadványokban felhasznált anyagokat és technológiákat minden kép alatt piktogrammok jelzik, így egyetlen érdekes részlet sem kerülheti el figyelmünket.
Kinek ajánljuk?
A könyv képanyaga felhívja a figyelmet a nyomdatechnikában és a kötészetben rejlő kreatív lehetőségekre, így haszonnal forgathatja mindenki, aki kiadványait különlegessé, emlékezetessé szeretné tenni.
Az ötletelésben és a kreatív elképzelések végső formába öntésében a kötet segítségére lehet
tervezőgrafikusoknak,
nyomdáknak,
marketing-szakembereknek egyaránt.
Imprint kiadás angol oldalakkal
E kiadvány rendkívül gazdag és változatos képi anyagával elsősorban a vizualitásra épít, így csak minimális szöveges információt tartalmaz. Ennek köszönhetően lehetséges a könyv – az eredeti angol nyelvű változatnál kedvezőbb árú – ún. imprint kiadása, amelyben csak a téma megértéséhez feltétlenül szükséges szöveges oldalak magyar nyelvűek.
A kötet kétnyelvű tartalomjegyzéke könnyű eligazodást tesz lehetővé az angol nyelvű fejezetkezdő oldalak között.
A kevésbé fontos szöveges részek – pl. a többnyire nemzetközi alkotók és megrendelők megnevezése – angol nyelvűek maradtak.
Walter Salmen - A klezmer zene és eredete
A klezmer zene kialakulását és öt évszázados fejlődését mutatja be a szerző. Ez a zene a kelet - és közép-európai zsidó közösségekben alakult ki, ott hozta létre jellegzetes formáit, stílusát.
A szerzőről: Walter Salmen német zenetudós; a heidelbergi és a münsteri egyetemen tanult. 1959-ben a saarbrückeni egyetem tanára lett. 1974 óta az innsbrucki egyetem zenetudományi intézetének vezetője. Több mint harminc zenetörténeti kiadvány szerzője. Kutatásai elsősorban a zenészek tevékenységére, a zene és tánc ikonográfiájára koncentrálódnak.A klezmer zene kialakulását és öt évszázados fejlődését mutatja be a szerző. Ez a zene a kelet- és közép-európai zsidó közösségekben alakult ki, ott hozta létre jellegzetes formáit, stílusát. A szerző tisztázza, majd elemzi a zsidó zenészek helyzetének alakulását az elmúlt évezred alatt, részletesen ír a különféle hangszerjátékosok, az együttesek tevékenységéről, majd az énekesek és táncosok működéséről. A kötet nagyobb részében a klezmer zene különböző funkcióit is leírja: fellépés a zsinagóga előtt és a zsinagógában, lakodalmakon, purim és hanuka alkalmából, bálokon, kocsmákban és népszínművekben. Mindezeket korabeli metszetekkel, dokumentumokkal és képekkel is illusztrálja.A könyv CD-melléklettel is kapható, amelyen a Veszprémer Klezmer Band játszik; a hanganyagot itthon és a környező országokban gyűjtötték.
Szergej Kulik - Afrikai szafárik
Szergej Kulik, a TASZSZ tudósítója, geográfus újságíró évekig dolgozott Kenya fővárosában, Nairobiban. Ez a könyve azonban nem hivatalos állomáshelyén szerzett tapasztalatait tartalmazza. A szerző azokról a kelet-afrikai országokról (Ruanda, Burundi, Uganda, Tanzánia, Zambia, Malawi, Botswana) ír, amelyeket a hat év alatt bebarangolt. Nem turistautakon vett részt, hanem egyedül utazott, hogy a helybéliek vezetésével, hogy egy misszió repülőgépen, nemzeti parkok munkatársaival, vagy tengerjáró dauval igyekezett olyan érdekes helyekre eljutni, amelyek kevésbé híresek és látogatottak. Pl. az Okavango és a Bangweulu mocsárvidékeire, a Makarikai sós sztyeppre, a Ngorongorokráterhez, a busmanokhoz és a maszájokhoz. A könyv lapjain olyan "kis" országokról is szól, amelyekről eddig keveset olvashattunk.
Szergej Kulik könyvében érdekes képet rajzol Kelet-Afrika országairól, ahol ahány törzs él együtt, annyi különböző szokás és életforma található.
Izgalmas epizódok, rendkívül gazdag ismeretanyag, az őserdők, sivatagok, szavannák, tűzhányók leírásai teszik színessé sorozatunk újabb kötetét.
Hans Hass - Érintetlen mélységekben
Hass először az első víz alatti vadászatok, az első kalandok és sikerek történetét meséli el. Az újdonság varázsa, az ifjonti lelkesedés később sem hagy alább, és két évvel később az író két barátja már a Karib-tenger kis szigetére, Curacaóra utazik, hogy a trópusi tengerek csodálatos, színes állat- és növényvilágát tanulmányozza. Itt ismerkedik meg a korallok és cápák világával. A háború félbeszakította a kutatóutat, s csak hosszú kerülőúton tudtak visszajutni Európába. Bécsben és Berlinben végezte el az egyetem biológiai fakultását, majd a háború utáni első expedíciót a Vörös-tengerre vezette. Kalandokban, izgalmakban itt sem volt hiány. A következő úticél ismét a Vörös-tenger, az időpont 1950. Ezúttal már nemcsak fényképezi a víz alatti világot, hanem színes filmet is készít. A főszerepet ezen az úton is a cápák játszák, melyekről a szerző és munkatársai szenzációs felvételeket készítettek. A kötet második része az író-biológus beteljesült álmainak színhelyén, az Ausztrália keleti partvidékén húzódó Nagy Korallzátonynál játszódik. Az írót erre az útjára felesége is elkíséri, aki hasznos munkatársnak bizonyul. Kettejük munkája csodálatos felvételekkel gazdagítja a tekintélyes mennyiségű és minőségű tudományos anyagot. A könyv utolsó fejezetében Hass 1970-beli második ausztráliai útjáról számol be, amikor részt vett a tragikus körülmények között elhunyt Harold Flolt ausztrál miniszterelnök - amatőr búvár - balesete körülményeinek felderítésében.
Jacques Piccard - 11000 méter mélységben
Helyi idő szerint 13 óra 06 perckor a Trieste elérte a Mariana-árok legmélyebb pontját, 10916 métert. A nyomásmérő 1156 atmoszférát mutatott Mindjárt a megérkezésünket követően a fényszóró által megvilágított körbe beúszott egy 30 cm hosszú csontos hal. Nos hát: egyetlen pillanat alatt választ kaptunk arra a kérdésre, amely évtizedek óta foglalkoztatja az oceanográfusokat, hogy lehetséges-e az élet extrém körülmények között. Beigazolódott: az élet a tengerekben és az óceánokban mindenütt, minden mélységben, fejlett szervezeti formában is lehetséges.
Féjja Sándor - Tizenöt filmlecke
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Vadászévkönyv 2006
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.