A magyar labdarúgó-válogatott 1996. szeptember 1-jén játszotta 700. hivatalos mérkőzését.
A szám — több mint tiszteletet parancsoló! Gondoljunk csak bele: a négyszeres világbajnok brazilok és a háromszoros világelső németek nemrég lépték át a hatszázat, az olaszok alig járnak túl a félezren…
Ez a — főként a magyar futball rég- és közelmúltja — iránt érzett tisztelet indított bennünket arra, hogy összegyűjtsük, pontosítva, kiegészítve közreadjuk ennek a 700 találkozónak a legfontosabb tényeit, adatait.
Vállalkozásunk persze nem úttörő jellegű, az előd kiadványok közt vannak remek és kevésbé remek munkák egyaránt. Valamennyi azonban kisebb időtartamot ölel fel, sok tekintetben kevesebbet is nyújt, mint amennyit mi szerkesztettünk össze, legjobb tudásunk alapján.
Őszintén reméljük, hogy könyvünket nemcsak a számok, listák, statisztikák szerelmesei, hanem minden futballszurkoló, szakmabeli és egyszerű sportrajongó is haszonnal forgatja, ha leemeli könyvespolcáról.
A magyar válogatott játékosai és vezetői pedig — szintén az elődök példáján felbuzdulva — mindent megtesznek majd azért, hogy a hétszáz utáni mérkőzések egészükben méltóak legyenek a majd’ kilenc és fél évtizedes történelmi előzményekhez…
A szerzők
Kapcsolódó könyvek
Sebes Gusztáv - Örömök és csalódások
A labdarúgás híveinek, ha szép emlékeket keresnek, nem kell a messzi múltba menniük. Elég, ha az ötvenes évek sikereit idézik maguk elé. Azokat az éveket, amikor nem ok nélkül tartották a magyar labdarúgó válogatottat a világ legjobb csapatának, amikor megnyerték az Európa Kupát, legyőzték az angol válogatottat, amikor a világbajnokság ezüstérme kudarcnak minősült.
Sebes Gusztáv, és ez ma már sporttörténeti tény, volt e sikerek legfőbb kovácsa. Ha csak erről az időszakról írna, már ez is indokolttá tenné könyve megjelentetését, de írása ennél sokkal többet nyújt. Önéletrajzában egy munkásgyerek életét eleveníti fel, aki dédelgetett nagy szerelmével, a labdarúgással a szívében, nyitott szemmel járja útját, vállalva a harcot osztályáért, nemzetéért, ott igyekszik használni, ahol a legtöbbet tudja nyújtani.
A labdarúgás világszerte elismert szakembere így ír bevezetőjében: "Hogy az én szerepem a sikerekben és a néhány kudarcban mennyi volt, mit tettem és mit kellett volna tennem, vagy éppen mit tehettem, azt igyekszem őszintén megírni. A kérdések eldöntését azokra az olvasókra bízom, akik a labdarúgást úgy szeretik, mint én."
Ismeretlen szerző - Magyar Sport-almanach 1925
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A Magyar Athletikai Club krónikája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Magyarország futballtörténete 2.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Magyarország futballtörténete 3.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nagy Béla - Fradi futballévszázad
Fradi és foci elválaszthatatlanok. Az immár 95 éves Ferencvárosi Torna Club legnépszerűbb szakosztályának fényképes történetét tartja a kezében az érdeklődő olvasó. És kit ne érdekelne az FTC futballkrónikája? Sokan életük részének tartották, és nevét imaként mondották. A sok régi történet személyes találkozások, egykori újságok, jegyzőkönyvek elsárgult lapjairól kel életre a Fradi avatott krónikásának tolmácsolásában.
Fűrész Attila - Privacsek András - Lipcsei
A könyvben a Ferencváros csúcstartó ikonja kendőzetlenül beszél pályafutásának és magánéletének legfontosabb eseményeiről, legyen az pozitív, vagy negatív történés.A kötetben a családtagok mellett megszólalnak olyan játékosok, edzők, szaktekintélyek, akik befolyással voltak Lipcsei életére, karrierjére, így többek között Nyilasi Tibor és Albert Flórián. A könyvből kiderül az is, minek vagy inkább kinek köszönheti ezt a csodálatos pályafutást, miért tört majdnem ketté 19 évesen egy ragyogóan induló karrier, megtudhatjuk, milyen volt a viszonya az edzőivel, kit szeretett és kinek a mentalitása állt tőle messze, és persze rengeteg történet, vicces sztori teszi teljessé a kötetet.
Mező László - Futball-adattár I-II.
Ez a könyv elsősorban újságíróknak, tévé- és rádióriportereknek, valamint labdarúgó szakosztályokban tevékenykedő vezetőknek, edzőknek nyújthat segítséget, tájékoztatást. Remélem azonban, hogy a legnépszerűbb, a legnagyobb szurkolótábort mozgósító labdajáték szerelmesei közül is sokan fogadják majd szívesen.
A kéziratot 1985. június 30-án zártam.
Varga Lajos - A Miskolci Vasutas Sport Club története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Hoppe László - Labdarúgó-bajnokságaink, 1901-1969
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bilkó István - Komárom labdarúgásának krónikája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dénes Tamás - Brazil futballszamba
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Hámori Tibor - A bunda ára
Ennek a könyvnek Bunda-ízelítő is lehetett volna a címe. Az elmúlt évek legnagyobb magyar futballbotrányát ugyanis nem ismerteti részletesen, nem alapos elemzés és nem von le tanulságokat. Mert csak nemrégen leplezték le a vesztegetéseket, a kihallgatások és vallomások anyagait nem közli, a szerteágazó bűnügy e sorok írásakor még nincs lezárva.
Mező László - Borsod Volán futballkrónika
A történelemben ötven év nem nagy idő. Egy sportegyesület életében azonban jelentős jubileum. Öt évtized után már érdemes megállni egy pillanatra és visszatekinteni a múltra.
Ez a kiadvány amelyet az olvasó a kezében tart a Borsod Volán SE labdarúgó szakosztályáról szól. Felelevenednek a fél évszázad alatt történt mérkőzések. A szép győzelmek ugyanúgy, mint a fájó vereségek.
Nem volt könnyű dolgom, amikor a Borsod Volán labdarúgó történetének megírására vállalkoztam. Főleg a kezdeti évek első lépéseiről lehetett nehezen információkat szerezni. Később, amikor egyre magasabb osztályokban kergették a kék-fehér mezes focisták a labdát már könnyebben ment az adatgyűjtés.
A krónikában igyekeztem a felkutatható legrészletesebb adatokat közölni. Az elmúlt harminc évről ez maximálisan sikerült. Közel ezer bajnoki mérkőzést böngészhetnek a Volán színek barátai összeállításokkal, gólszerzőkkel. Az egyes bajnokságok után kicsit részletesebben elidőzünk majd a csapat értékelésével kapcsolatban. (Tabella, az adott bajnokságban szerepelt játékosok - mérkőzés és elért góljaik számának feltüntetésével - és edzők nevei.)
Külön fejezetben kerülnek górcső alá a statisztika fegyverével a 30 év bajnoki szereplései. Köszönetet mondok a Megyei Könyvtár és a Herman Ottó Múzeum könyvtára dolgozóinak segítségükért. Külön köszönetemet fejezem ki egy nagyszerű és önzetlen sportembernek
Tóth Józsefnek, aki sokat segített az 1954-63 közötti időszak eseményeinek pontosításában.
A. könyvben megszólal néhány régi és mai játékos, edző, sportvezető is. A képmelléklet pedig igyekszik megkönnyíteni a régi eseményekre, csapatokra való visszaemlékezést.
Az ötven év alatt sok sikert ért el a Borsod Volán és jogelődei. Remélem semmi fontos esemény nem maradt ki az anyagból. Fél évszázad alatt több száz labdarúgó kapott helyet a csapatban. Sokan tevékenykedtek edzőként és sportvezetőként is a gárda mellett. Igyekeztem mindenkinek a nevét feltüntetni. Erőfeszítéseim ellenére is előfordulhat azonban, hogy néhány sportember neve kimaradt jóllehet sporttevékenységükkel rászolgáltak volna a könyvbeli szereplésre. Tőlük elnézést kérek.
Miskolc, 1997. november 30.
A Szerző
Nagy Béla - Fradi meccskönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dénes Tamás - Real Madrid
A Real Madrid-könyve, amely valójában egy új kötet, támaszkodik az egyébként már régen az utolsó példányáig elfogyott elsőre. A történeti fejezet nagy része ugyan - a dolog természetéből adódóan - változatlan maradt, de kiegészítettük a Florentino Pérez elnökké választásával kezdődött új korszak eddigi históriájával, amelybe huszonhét hónap alatt három nagy siker, a hazai bajnokság, a Bajnokok Ligája és az európai Szuperkupa megnyerése, valamint három világklasszis, Luís Figo, Zinedine Zidane és Ronaldo leigazolása is beletartozik. Jelentősen átalakult a játékoskeret, felerészt kicserélődött az akkori állomány, s ez természetesen e könyveben is nagy hangsúlyt kap.
Takács Tibor - Szoros emberfogás
Milyen állambiztonsági kockázatokat rejtett magában egy futball-világbajnokság? Vajon miért volt olyan fontos a titkosszolgálat számára Puskás, hogy még a hatvanas évek végén is érkeztek róla jelentések? Valóban kiváltságos klubként kezelte a rendszer Kádár kedvenc csapatát, a Vasast? A politikai rendőrség szempontjából miért voltak kiemelten veszélyesek a Ferencváros mérkőzései? És vajon mi igaz abból, hogy a magyar válogatott nem nyerhetett a Szovjetunió ellen? És egyáltalán: miért érdekelte mindez az állambiztonságot?
Takács Tibor könyvéből kiderül, hogy a sport, így a futball egyre fokozódó állambiztonsági ellenőrzését mindenekelőtt a kiszélesedő nemzetközi kapcsolatok indokolták, de egyes sportvezetőket, játékosokat és szurkolókat is folyamatosan megfigyelés alatt tartottak. Ezzel együtt a kádári politikai rendőrség olykor maga sem tudta pontosan, mi dolga a labdarúgás körül – ilyenkor aztán működésbe lépett az állambiztonsági paranoia, amely egy egyszerű szurkolói megnyilvánulásban is „ellenséges tevékenységet” szimatolt.
A történész arra vállalkozik, hogy bemutassa: milyen tevékenységet végzett a Kádár-korszak állambiztonsága a legnagyobb tömegeket vonzó tömegsport, a labdarúgás körül. Futball és állambiztonság kapcsolatáról különböző, néha párhuzamosan futó, olykor egymást metsző történeteken keresztül ad átfogó képet, miközben felvázolja az 1956 utáni állami sportirányítási rendszer és a politikai rendőrség működésének főbb vonásait és jellemzőit is.
Ismeretlen szerző - Magyarország futballtörténete 1.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Győr Béla - A honvéd sportegyesületek története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dénes Tamás - Hegyi Iván - Lakat T. Károly - Az otthon zöld füvén
Dénes Tamás, Hegyi Iván, Lakat T. Károly szerzőtrió harmadik közös könyve ezúttal a magyar labdarúgás legérdekesebb, legemlékezetesebb bajnoki és hazai kupamérkőzéseit dolgozza fel. Illetve annál lényegesen mélyebbet merít: a pályán történt események taglalása mellett bepillantást enged a kulisszák mögé, s már-már történelmi alapossággal összegzi különböző korok és korszakok sajátosságait.
Nincs olyan nagy sztár a magyar labdarúgás 112 éves történetében, aki ne szerepelne ebben a könyvben, nincs olyan nagyon emlékezetes, sorsfordító 90 perc, amely kimaradt volna. Ezzel szemben kiderül például, hogy melyik volt az első bundameccs vagy a legnagyobb gólkülönbségű élvonalbeli bajnoki összecsapás. Elmesélik a szerzők a Hungária (MTK) önfeloszlatásának és az erdélyi klubok visszatérésének igaz történetét, mint ahogy az ötvenes évek különös históriáit is.
Kiderül, hányszor nem volt elég egy szezonban száz gól sem a bajnoki cím elnyeréshez; melyik csapat lett úgy bajnok, hogy fél éven át nem játszott otthon; hogy hogyan bukta el kétszer is Verebes József MTK-ja az utolsó fordulóban a bajnoki címet; s hogy miért verték meg a Fradi szurkolói még a saját játékosaikat is. Megtudhatjuk, mit jelentett a szocialista kapitalizmus.# Negyven egyesület került fel a "szereplők" listájára. Ahogyan a szerzőhármastól megszokhattuk már, a trió ezúttal is egy különlegességet ajánlanak a "félidőre": ezúttal a magyar filmek és a futball kapcsolatát eleveníti fel. A repertoárban olyan klasszikusok szerepelnek, mint a Civil pályál, a Két félidő a pokolban és A Csodacsatár.