Az 1958-ban megjelent kötet változatlan kiadása Magyarország madarainak leírását tartalmazza. Bevezető részében a madarak általános tulajdonságaival foglalkozik. A leíró rész a legújabb rendszertani felosztás sorrendjében tárgyalja az egyes fajokat. Minden egyes rendszertani csoportot általános jellemzés vezet be. A határozókulcsok alapján az alacsonyabb rendszertani kategóriák legjellemzőbb adatait ismertetik a szerzők, majd az egyes fajok leírása és életmódjuk ismertetése következik. Különös hangsúlyt kapnak a költésviszonyok, a vonulás és a gazdasági vonatkozások. A hazánkban előforduló 326 vadon élő madárfaj, illetve ezek közül 199 nálunk fészkelő faj ismertetése után a legfontosabb háziasított madarakat tárgyalja a munka.
Kapcsolódó könyvek
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
A szerzõ sokéves kutyakiképzõ tapasztalatait osztja meg olvasóival, a tanítás módszerének pontos leírását fekete-fehér fotók teszik egyértelmûvé
Franz Lampeitl - Méhészek könyve
A szerző 65 éven át folytatott méhészkedése tanulságait foglalja össze könyvében. A hosszú évek alatt megismerte a különböző kaptártípusok előnyeit és hátrányait, közben sok tapasztalatot gyűjtött a méhcsaládokkal való bánásmódról. Saját kárán tanult azokból a próbálkozásaiból, amelyek másképp végződtek, mint ahogyan tervezte. Azonban soha nem felejtette el, hogy a természet évszakonként változó feltételeivel döntő szerepet játszik a méhek életében, mivel a mézelő méh is a természet része. Ha valaki a méhészetben sikert szeretne elérni, annak eleinte csak kevés méhcsalád gondozását szabad vállalnia. A szerző szándéka, hogy könyvével biztos segítséget adjon a méhészeknek.
Wilhelm Eisenreich - Alfred Handel - Ute E. Zimmer - Állat- és növényhatározó természetjáróknak
Végre egyszerűen eligazodhatunk a természet világában! Könyvünk közel 800 állat- és növényfaj meghatározását tartalmazza, 900 színes, természethű fotóval együtt. Megtalálhatjuk benne az Európában honos gomba-, moha-, páfrányfajokat, virágos növényeket, fákat és bokrokat, az állatvilágból pedig a kagylókat, csigákat, rákokat, pókokat, rovarokat, halakat, puhatestűeket, a madarakat és emlősöket. Az Állat- és növényhatározó leírja sajátosságaikat, ismertetőjegyeiket, előfordulásukat és életmódjukat, fejlődésük, szaporodásuk módját. Megtudhatjuk, melyek a veszélyeztetett fajok, melyik védett, melyik nem. A könyv jelrendszere egyszerű, segítségével villámgyorsan meghatározhatók, és így megismerhetők az utunk során látott élőlények.
Eugene Bruins - Terráriumok enciklopédiája
A terráriumtulajdonosok számára nélkülözhetetlen kötet fontos információkkal szolgál: - a hüllők (gyíkok, kígyók, teknősök és krokodilok); - a kétéltűek (békák, gőték és szalamandrák); - a rovarok (imádkozósáskák, rózsabogarak, sáskák, rablópoloskák, csótányok, botsáskák); - a százlábúak és ezerlábúak; - a pókok, skorpiók és rokonaik tartásáról; - elhelyezésükről (terráriumtípusok és építésük); - etetésükről (takarmányállatok tenyésztése, vitamin- és ásványianyag-ellátás) és kézbevételükről; - a gyakori betegségekről és problémákról. Valamennyi állatcsoportnál részletes tenyésztési útmutató olvasható!
David Attenborough - Élet hidegvérrel
Ez a pompásan illusztrált kötet David Attenborough bolygónk főbb állatcsoportjait bemutató könyvsorozatának utolsó darabja, amelyben a neves szerző a tőle megszokott, lenyűgöző részletességgel tárja elénk a kétéltűek és hüllők életét. Igazi kincsesbánya mindenki számára - a lesikló repülőgyíkról vagy emberevő krokodilról először olvasó gyermekektől a képzettebb zoológusokig, s mindenkinek rá kell döbbennie, hogy bőven van még mit tanulnia! Nemigen lesz, akit hidegen hagynak majd az olvasottak.
Paul Sterry - Andrew Mackay - Lepkék
A könyv az Európában honos lepkék 320 leggyakoribb faját mutatja be. A rövid bevezetés főleg a fajok meghatározásának folyamatát ismerteti. A könyv két nagy fejezete a nappali és az éjjeli lepkéket mutatja be. A nappali lepkék színük és rendszertani családjaik szerinti csoportosításban a hasonló fajok összevetésével szerepelnek a könyvben. Az éjjeli lepkék ismertetése családonként történik.Ez a könyv értékes szakmai ismereteket nyújt kezdő természetjárók számára is érthető módon.
Szalay László - Bioméhészet
A mű fő értéke a magyar bioméhészet szabályozásának és igényrendszerének ismertetése, hiszen ez a feltétele a vegyszermaradékoktól mentes méz előállításának. A szerző ír a méhekkel való egész évi foglalatosságról, amivel elérhető a vegyszermentesség. A szerző részletesen ír a méhekkel való évi foglalatosságról, amivel elérhető a vegyszermentesség. Ennek feltételei még nem közismertek, ezért külföldi példákat is ismertet Ausztriából, az USA-ból, Franciaországból.A sok fénykép segíti a részletes szakmai ismeretek elsajátítását.
John Henry van der Meer - Hangszerek
Milyen hangszeren, mióta, mikor, hol, miért, kiknek, ki, hogyan, mit zenéltek és zenélnek Európában, közel kétezer esztendeje? Mindennek megválaszolására vállalkozott könyvében John Henry van der Meer, a nemzetközi hangszerkutatás kiemelkedő egyénisége, 20 éven át Európa egyik leggazdagabb hangszergyűjteményének, a nürnbergi Germanisches Nationalmuseum kincseinek őrzője és gyarapítója.
Öt nagy korszakra tagolt története során nem csak az egyes hangszerek szerkezetével, hangzásával, játéklehetőségeivel ismertet meg. Bemutatja azt is, koronként milyen családokba, együttesekbe, milyen társadalmi, földrajzi, zenei környezetbe illeszkednek, abban milyen szerepet játszanak, és milyen zene szólal meg rajtuk; milyen új hangszerek születnek, és az öröklöttek hogyan fejlődnek tovább; ez a fejlődés hogyan formálja magát a zenét, és a kölcsönös ösztönzés végtelen láncában az új zene hogyan hív életre megint új hangszereket vagy további fejlődést.
A zene legkézzelfoghatóbb elemeinek, a megszólaltatás eszközeinek ez a magyar nyelven első nagyszabású összefoglalása a hangszerkészítőktől előadóművészeken át a zene legkülönbözőbb mértékben érdeklődő és tájékozott kedvelőiig mindenkinek a korszerű információk tárháza, de rajtuk túl - kivált mintegy 500 illusztrációja, köztük közel 70 pompás színes képe révén - azokhoz is szól, akik a hangszereknek még csak felismerésével próbálkoznak, vagy éppenséggel csak a szép könyvet kedvelik.
Armin Spürgin - A méhek világa
A méz mindig fontos szerepet töltött be az emberek életében, hiszen az egészséges életmód fontos része. A méhészet barátai között szinte minden szakma képviselői megtalálhatók. Az embert lenyűgözik a méhállamban található bámulatos szervezeti struktúrák és racionális folyamatok. Akik méhekkel foglalkoznak, a mindennapos taposómalomból való kikapcsolódást, valamint értelmes szabadidős tevékenységet találnak. A méhtartásra ösztönzést adhat az, hogy így saját termelésű természetes termékhez juthatunk.
Szendi Gábor - Boldogtalanság és evolúció
Ha vissza akarjuk hódítani boldogságunkat, az élet élvezni tudását, ha fel akarjuk szabadítani a bennünk rejlő tetterőt és kreativitást, ha újra élvezni akarjuk az élet apró örömeit, akkor vissza kell térnünk ahhoz az életstílushoz, amihez évmilliókig hozzácsiszolódtunk. Sok összetevője van a lehangoltságnak, a bánatnak, az életuntságnak, de a végső közös út mindig a gyulladás, mely a legkisebb stresszt is depresszióba fordíthatja át. Ezért oly ingerült, frusztrált és csalódott a modern ember, pedig soha jobb dolga nem volt. Eszik, mert boldogtalan és boldogtalan, mert boldogtalanra eszi magát. A boldogtalanság tehát nem végzet, csupán elhibázott életmód.
Ismeretlen szerző - Élővilág enciklopédia II. - A Kárpát-medence gombái és növényei
Hazai zoológusok, botanikusok, mikológusok és más szakemberek (összesen mintegy 150 fő részvételével) mutatják be az olvasóknak hazánk és tágabb környezetének biológiai értékeit. Az egyes fejezetek szerzői a téma elismert szakemberei, akik személye garancia arra, hogy a kérdéses témákról naprakész, tudományosan hiteles információk kerültek a kötetekbe.
Brian Hargreaves - Michael Chinery - Lepkék
Erdőn, mezőn, de még a város közelében is találkozhatunk a rovarvilág pillekönnyű balerináival. 240 látványos lepkefajta közül, beleértve a magyar populációt is, a leírások és képek alapján képesek leszünk azonosítani őket, megismerhetjük legfőbb jellemzőiket, különlegességüket, behatárolhatjuk elterjedésüket.
Albert László - Locsmándi Csaba - Vasas Gizella - Ismerjük fel a gombákat!
Könyvünk hozzásegíti az olvasót Magyarország gombáinak megismeréséhez: - Közel 200 fontos, ehető és mérgező hazai gombafaj bemutatása természetes környezetükben, élőhelyükön, színes felvételeken. - Az alaktan ábrák és a termőtesttípusok rajzai a fajok könnyű besorolását és gyors felismerését teszik lehetővé. - A leírásoknál szemléletes ábrák utalnak a gombák előfordulási idejére, termőhelyére, méretére, étkezési értékére, árusíthatóságára. - Tömör, lényegre törő fajleírás, a fontos tulajdonságok kiemelése. - Az ehető és mérgező gombapárra mindig oldalszám utal. A könyv nélkülözhetetlen segédeszköze a természetet járó embereknek, gombagyűjtőknek és piaci gombavizsgálóknak.
Jakucs Erzsébet - A mikológia alapjai
Ez a könyv az első magyar nyelven megjelenő általános mikológiai tankönyv, amely abból a célból íródott, hogy a mikológia egyetemi oktatását szolgálja és egyben lehetőséget teremtsen a magyarul olvasó érdeklődőknek e tudományág alapjaival való megismerkedésre. Mikológiát önálló, kötelező tárgyként a hazai felsőoktatási intézmények közül ma egyedül az Eötvös Loránd Tudományegyetemen oktatnak. Ennek bevezetésére a biológusok és biológiatanár-szakosok oktatásába azért volt szükség, mert a tudomány mai állása szerint tarthatatlan, hogy az élővilág egyik legnagyobb és legjelentősebb, különálló csoportját alkotó gombákat továbbra is a növényvilág részének tekintsük. Az eddig hagyományosan a növénytani tárgyakon és a mikrobiológián belül, széttagoltan tanított mikológiai ismeretek nem tükrözik e tudomány jelenlegi fejlődési szintjét és nem alkalmasak a hallgatók egységes mikológiai szemléletének kialakítására. A mikológiát mint alaptárgyat a felsőfokú biológiaoktatásban az állattani és növénytani alapozó tárgyak (szervezettan és rendszertan) mellett, azokkal párhuzamosan az első két évben célszerű a tanrendbe illeszteni. Ennek megfelelően elsősorban a szervezettani és a rendszertani alapismeretek, valamint a gombák természetben játszott szerepének és egyre növekvő jelentőségű gyakorlati alkalmazásának összefoglalása volt a célom. Célomnak tartottam továbbá a mikológiai szaknyelv elsajátításához szükséges legfontosabb kifejezések és a legfőbb taxonómiai elnevezések megismertetését is.
Szabó István Mihály - A bioszféra mikrobiológiája I-III.
Szabó István Mihály A bioszféra mikrobiológiája c. háromkötetes nagyszabású összefoglaló munkája forrásmunkaként tárja elénk a mikroorganizmusoknak, elsősorban a baktériumoknak szerteágazó, és az egész földi élővilág, így az ember létét is biztosító nélkülözhetetlen részvételét a természet anyag- és energiaforgalmában. A mikroorganizmusok tevékenysége és ennek következményei rendkívül összetettek és szerteágazóak: a levegőből nagy intenzitással vonják el az ipari mérgező gázokat, ugyanekkor a légkörbe illó, toxikus vegyületeket maguk is kibocsátanak; betegségeket terjesztenek, de baktériumok termelik a kórokozók ellen leghatásosabb gyógyszereket, az antibiotikumokat; tönkreteszik a tárolt élelmiszereket, jóllehet segítségükkel konzerválni is lehet; a növényi gyökerek tápelemfelvételét elősegítve jelentősen fokozzák a terméseredményeket, bár a gyökereket támadva elpusztíthatják a növényállományt; megtisztítják a talajt és a vizeket a mérgező anyagoktól, más esetben azonban az élet számára elviselhetetlenné változtatják azokat; hosszú űrutazásokat csak baktériumok közreműködésével valósíthatunk majd meg, de az űrállomásokon máris hatékony rendszabályokkal védekeznek ellenük...A bioszféra mikrobiológiájának első kötete a baktériumsejt mikroszkópos, illetve molekuláris szintű organizációját, anyagcsere-sajátosságait és földtörténeti evolúcióját tárja elénk. A második kötet, jelen kiadvány az általános ökológia és a mikroorganizmusok ökológiájának alapjaival ismertet meg, majd részleteiben is bemutatja a nagy földi szénkörforgalom útvonalait és ezekben a mikrobák közreműködését. A harmadik kötet az elemek körfogalmát és ezek mikrobiológiáját részletezi. Tárgyalja továbbá az édesvizek, a tengerek, a levegő és a világűr mikrobiológiáját.A bioszféra mikrobiológiája c. mű kézikönyve lehet mindazoknak akik e szakterületre közép-, illetve felsőfokon specializálódnak vagy akik a környezetvédelem, a mezőgazdaság, az ipar, a közegészség ügy, a bányászat, az anyagszállítás, a korrózióvédelem, a műtárgykonzerválás stb. területein a mikrobák tevékenységét megérteni szándékoznak, illetve arra kényszerülnek. Hasznos forrásmunkát jelenthet azonban bárkinek, aki egyfajta mikrobiológiai lexikon vagy oktatási segédkönyv minőségében használja.
Dudich Endre - Dr. Loksa Imre - Állatrendszertan
Az állatrendszertani tankönyv szerzőinek az volt a törekvése, hogy rövid áttekintést adjanak az állatvilág óriási dimenziójú rendszeréről. Az állatfajok száma egyre növekedik, mert az új kutatási eszközök és módszerek lehetővé teszik olyan élőhelyek átkutatását is, ahová azelőtt az ember nem tudott behatolni. Ezért a rendszer részeiben szinte állandóan változik. Ma még igen messze vagyunk attól, hogy végleges rendszerről beszélhetnénk. Éppen ezért a tankönyv rendszere is csak vázlatos keresztmetszetnek tekinthető.
Az állatfajok megismerése és ismerete egyre újabb és újabb területeken válik szükségessé. Az állatok által okozott haszon és kár pénzben kifejezve ma már elképesztő nagyságrendet érhet el. Az emberi, állati és növényi szervezetre káros, veszedelmes állatfajok ismerete alapja mindenféle védekezésnek és orvoslásnak. Az ökoszisztémák belső összefüggéseit az állatfajok pontos ismerete nélkül nem lehet értelmezni. Bizonyos mértékű állatrendszertani tudásra és állatismeretre mindenkinek szüksége van, aki a maga világképét meg akarja alkotni.
Sem az oktatók, sem a különleges területeken dolgozó kutatók nem lehetnek képesek arra, hogy lépést tartsanak a rendszer fejlődésével és annak változásait beillesszék tudásuk rendszerébe. Tankönyvünk rendszerének megállapításakor és az említendő fajok felsorolásában arra törekedtünk, hogy egy korszerű rendszerbe helyezzük be azokat az állatfajokat,amelyeknek ismerete általánosságban szükséges.
Rácz János - Állatnevek enciklopédiája
Az Állatnevek enciklopédiája az állatok gazdag világába és sokszínű elnevezéseik történetébe vezet be. A magyar állatnévkészlet alapszókincsünk egyik számottevő rétege. Az elnevezések történetének, elterjedésének és eredetének kutatása fontos adalékokkal szolgál egész kultúránk megismeréséhez.
A kötet 578 szócikket tartalmaz, melyek többsége két fő részre tagolódik: nyelvészeti és zoológiai, gazdaságtörténeti, néprajzi, mitológiai részre.
Az első rész tartalmazza a címszóról föllelhető adatokat: a jelentését és az első megjelenését a magyar írásbeliségben, majd a név további szótörténetét, valamint nyelvjárási adatait. Ezt követi a szó eredete, a névadás indítéka, az állatnév idegen nyelvi megfelelői és társnevei. A kékróka szócikkéből például megtudhatjuk, hogy ezt a nevet a sarkiróka bundája alapján kapta, téli fehér színe után jegesrókának is nevezik.
A második rész megadja az állat rendszertani helyét és felépítését. Szó esik a hiedelemvilágban betöltött szerepéről és állattenyésztési, halászati, vadászati jelentőségéről. Olyan érdekességekről olvashatunk itt, mint hogy a spániel eredetileg a nemesek kutyája volt, vagy hogy a balatoni sütödékben árult hekk igazából a tengerből származik. Az állatok gyakori szereplői az irodalomnak, így számos idézet is színesíti a szöveget.
A kötetben való tájékozódást és az állatnevek közötti keresést segítik a szócikkek végén található utalások, valamint a törzsanyagot záró mutatók. A három szómutató révén közel 3000 magyar, latin szaknyelvi és német állatnevet kereshetünk vissza.
Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik szeretik az állatokat, akik kíváncsiak állatneveink eredetének sokszínű világára, akik szeretnének többet megtudni Földünk madarainak, halainak, emlőseinek és egyéb gerinceseinek magyar elnevezéseiről. A kötet mind zoológusok, mind nyelvészek számára is hasznos ismeretanyagot tartalmaz.
Rácz János nyelvész több évtizede foglalkozik névtannal. Számos tanulmánya jelent meg nyelvészeti folyóiratokban. A TINTA Könyvkiadónál megjelentetett nagy sikerű Növénynevek enciklopédiája című műve után most az állatnevek világát is feltérképezte.
Ismeretlen szerző - Növényélettan - Növekedés- és fejlődésélettan
A növényélettan talán leggyorsabban fejlődő területe a növekedés- és fejlődésélettan, amely a molekuláris biológia eszközeivel a növénybiológia legjelentősebb eredményeit hozta létre az utóbbi évtizedben. Ismereteink a növény növekedésének és fejlődésének hátterében működő molekuláris mechanizmusok részleteire is kiterjedve új, átfogó képet nyújtanak a környezeti tényezők és a belső növekedésszabályozók szerepéről, a növény fejlődéséről az embriótól a virágzásig.
Bár molekuláris biológiai és biotechnológiai szempontú könyvek megjelentek magyar nyelven az utóbbi években, az egyetemi oktatásban használt általános jellegű jegyzet már több szempontból is elévült, nem tartalmazhatta a legújabb eredményeket. Úgy véljük, hogy az egyetem növényélettani oktatás számára egy új tankönyv megjelentetése elkerülhetetlenné vált. Ezzel kiteljesül a növényélettan oktatásához szükséges anyag, a már korábban, Láng Ferenc szerkesztésében megjelent "Növényélettan. A növényi anyagcsere" c. tankönyvvel együtt.
Podani János - A szárazföldi növények evolúciója és rendszertana
A könyv célja a szárazföldi növények (mohák, harasztok, nyitva- és zárvatermők) rendszerének ismertetése a legújabb kutatások tükrében. Az utóbbi évtized molekuláris alapon álló vizsgálatai nagy mennyiségű információt eredményeztek, amelyek az osztályozásban is alkalmazhatók. Az eredmények azt sugallják, hogy sok ponton meg kell változtatnunk a zöld növények evolúciójával kapcsolatos elképzeléseinket, ennek következtében pedig osztályozásukat is. Ily módon klasszikus törzsek (mohák, harasztok, nyitvatermők) és osztályok (kétszikűek) tűnnek el a rendszerből, utat engedve a leszármazást jobban tükröző finomabb csoportosításoknak. A könyv a molekuláris ismereteket paleobotanikai és morfológiai ismeretekkel egészíti ki. A kötet ábrái elsősorban a gyakorlati tananyagban ritkábban szereplő taxonokat, illetve törzsfákat mutatják be. A függelék hasznos információi a témakörben való komolyabb elmélyülést segítik elő mind a kutatók, mind pedig az egyetemi és főiskolai hallgatók számára. A kötetet egy CD-melléklet egészíti ki, amelyen több ezer digitális növényképet talál az érdeklődő Olvasó.
Simon Tibor - A magyarországi edényes flóra határozója
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.