A múzeumok hosszú és lebilincselően érdekes történetében kiemelkedően fontos időszak volt a 18. század eleje, amikor a múzeumok megnyitották kapuikat a nagyközönség előtt. Az ókorban csak a kiváltságosok léphettek be a múzsák szentélyeibe, és a reneszánszban is csupán egy szűk réteg csodálhatta meg a királyok és hercegek kincstárait. A múzeumok fokozatosan mind nyitottabbakká váltak, így lettek az emberi civilizáció és társadalom jelentős és összetett jelképeivé. A múzeumok fő feladata már a bennük rejlő értékek elismerése, megőrzése és hozzáférhetővé tétele mindenki számára.
Amikor a világ legnagyobb múzeumainak történetét tanulmányozzuk, egyben az emberiség történetét is átélhetjük – a muzeológiában a gyűjtési folyamat szorosan összefügg a tudomány és a technika vívmányainak megismerésével, az építészet átalakulásával és a múlt civilizációinak feltárásával. Nem kis feladat a szakemberek számára a gyűjtemények pontos elhelyezése a régmúlt, a közelmúlt és a jelen összefüggéseiben, valamint a korszakban, amelyben a műalkotások születtek.
A kötetben bemutatott válogatásban a világ legjelentősebb múzeumai kaptak helyet – a legkülönfélébb épületek és gyűjtemények. Megismerhetjük a múzeumot mint szentélyt, és azt a 18. század végi felfogást, amely szerint a múzeumot a különcségek gyűjteménye jelentette. Belekerültek a kötetbe az ősi civilizációkat bemutató régészeti múzeumok éppúgy, mint a műkincsgyűjtemények, valamint az építészeti, néprajzi és antropológiai múzeumok, a veszélyeztetett civilizációk és kultúrák tárházai.
A kötetben szerepelnek a természettudományi múzeumok is, az olvasó megismerheti az ember és az állati, valamint növényi fajok eredetét és fejlődését, a tematikus múzeumok pedig a tudomány szakterületeinek történetéről adnak számot.
A világ múzeumai ilyenformán az ember tudásszomjának állandó jelképei is, amelyekben a kultúra és a tudás hatalommal rendelkező és demokratikus eszköze lett a közösség és az egyén szellemi gazdagodásának.
Kapcsolódó könyvek
Judith Miller - Szecesszió
A szecesszió művészi alkotásainak legátfogóbb bemutatása a mozgalom történetével, a műtárgyak jelenlegi áraival és műgyűjtőknek szóló ötletekkel együtt.
Több mint 1000 műtárgy pontos leírása gyártási eljárásának ismertetésével, méretével, specifikumaival, ikonográfiai jellemzőivel.
A szecesszió, art nouveau, Arts and Crafts, Jugendstil stb. legfontosabb tervező művészeinek, műhelyeinek és iskoláinak megismertetése - a bécsi iskolától a Tiffanyig - vagy Alphonse Muchától Zsolnay Vilmosig.
Simon Houpt - Eltűnt műkincsek múzeuma
Az elmúlt évek nem voltak szerencsések Edvard Munch művei szempontjából. A norvég expresszionista művész Sikoly című képét lopták el elsőként, 1994-ben. Noha a kép hamarosan megkerült, 2004-ben egy másik változatát rabolták el. Úgy tűnik, Munch a kívánatosnál jóval nagyobb figyelmet érdemelt ki a tolvajok részéről: ezzel azonban nincs egyedül. Manapság egyetlen műkincs sincs biztonságban. A nemzetközi rendőri szervezet, az Interpol ma több mint 25 000 lopott műtárgyat tart nyilván: ezek között vannak szobrok, bútorok, órák és régiségek csakúgy, mint festmények. Az eltűnt kincsek száma megdöbbentő. Rembrandt, Renoir, van Gogh, Picasso és mások remekművei kerültek idegen kezekbe. Egy egész múzeumot meg lehetne tölteni az eltűnt műkincsekkel. Az Eltűnt műkincsek múzeumában Simon Houpt újságíró a modern műkincstolvajlás izgalmas témakörét járja körbe. Ami kezdetben még csak a megszálló hadseregek által véghezvitt fosztogatás volt (gondoljunk csak a nácik ilyen jellegű tevékenységére a II. világháború folyamán), mára "kifinomult" nemzetközi műveletek sorozatává vált. A nagy műkincslopások azonban e lenyűgöző könyvnek csupán egy részét alkotják. Az olvasó ugyanis Houpt segítségével bepillantást nyerhet a Scotland Yard, az FBI és az Interpol munkájába is. Megfigyelheti, hogy e szervezetek műkincsekre szakosodott egységei milyen lépéseket tesznek a kincsek biztonságáért, illetve hogyan dolgozzák ki akcióikat. Az író azonban megismertet minket az érem másik oldalával is: a homályos pénzmosási ügyletekkel, az illegális drog- és fegyverkereskedelemmel és a terrorizmussal, ahol nem babra megy a játék. A műkincsek eltűnésének lehetősége a művészet szerelmesei számára különösen riasztóan hat. Nem valószínű ugyanis, hogy az ellopott műkincseket egyhamar sikerülne kézre keríteni, sőt néhányukat talán sosem látjuk viszont. Az Eltűnt műkincsek múzeuma egyedülálló módon mutatja be ezeket az elveszett kincseket. Simon Houpt New Yorkban élő újságíró: Kanada nemzeti újságja, a The Globe and Mail közli kultúráról és művészetről szóló cikkeit. Kutatásokat végzett a művészet és az árverések világában, valamint nyomon követte a műkincs-kereskedelemben áramló pénz útját. Munkásságával a New York Times, a GQ magazin és sok más nemzetközi lap is foglalkozott.
Ismeretlen szerző - Titkok a világ legkülönlegesebb helyeiről
Mitikus városok, lenyűgöző tájak, az építészet mesterművei... Járja be az öt kontinens legszebb helyeit!
Pompeitől a Kremlig, az Aja Szofiától Angkorig, a Grand Canyontól a Machu Picchuig, a Húsvét-szigettől a Nagy-korallzátonyig, a djennéi nagymecsettől a Viktória-vízesésig a világ ötven csodája tárja fel titkát.
Látogasson el a kultikus helyekre, lépjen be a palotákba, erődökbe, templomokba, hogy megpillanthassa rejtett arcukat. Találkozzon a fantasztikus építmények megálmodóival, egykori lakóikkal, ismerje meg történetüket, legendájukat. Gyönyörködjön a természet alkotta különös tájakban, és szembesüljön az őket létrehozó erőkkel. A káprázatos felvételeket nézve átélheti a felfedezés örömét. Induljon hát útnak!
Kaesz Gyula - Ismerjük meg a bútorstílusokat
Kaesz Gyula neves tervezőművész és főiskolai tanár összefoglaló stílustörténeti tanulmánya méltán ismert és népszerű. Miközben rendkívüli alapossággal rendszerezi a bútorok fejlődését a "primitív népek bútoraitól" kezdődően, megtanít minket arra, hogy értékeljük és szeressük a régi bútorokat, tudjunk gyönyörködni bennük
Az egyes fejezetekben a tömöt tárgyalási mód ellenére gazdag utalásokat találunk az egyes korszakok építőművészetére, képzőművészetére. A tanulságos illusztrációs táblák és a fényképanyag szemléletesen egészíti ki a szöveget. A kötet végén található mutató, kislexikon és az időrendi táblázat nagymértékben megkönnyíti a tájékozódást a kötetben s a bútorok érdekes világában.
Úgy gondoljuk, hogy ma, mikor az "antik" bútorok iránt ismét óriási az érdeklődésk, e nagyszerű kötet nemcsak a szakembereknek, hanem a nagyközönségnek is örömet okoz majd.
Neil Stevenson - Építészet közelről
A világ 50 legnagyobb építészeti alkotásának bemutatása látványos illusztrációk segítségével. Részletes műismertetők mutatnak be minden fontosabb építészeti stílust az ősi egyiptomi építészettől a posztmodernig. A keleti és nyugati kultúrák változásait és fejlődését látványosan illusztrálják a nagy építészek legjelentősebb alkotásai. Információgazdag kísérőszövegek ismertetnek meg a technológiában, a felhasznált anyagokban és stílusban végbement változásokkal, s betekintést nyújtanak az egyes építészek életrajzi adataiba is.
Thomas Veser - Az emberiség kincsei - Világörökségünk
Mi az, ami összefűzi a kínai császárok agyagkatonáit és az egyiptomi piramisokat, az USA nyugati felén húzódó Grand-kanyont a dél-amerikai Iguazú-vízeséssel, az aacheni dómot a norvég fatemplomokkal, Hollókővel vagy a budai Halászbástyával?
Az, hogy ezek az emlékhelyek és tájegységek mind - összesen 400 - részei a világ örökségének, és így 1972 óta az UNESCO védelme alatt állnak. A mi nemzedékünk az első, amelyik tudatosan törekszik arra, hogy a természet még érintetlen "utolsó paradicsomait", a messzi-messzi múltból itt maradt "tanúhelyeket" védve-őrizve átörökítse a következő nemzedékeknek.
Ez a gyönyörű album lenyűgöző fotók és valódi élményt adó szöveg segítségével mutatja be az összes, UNESCO védte objektumot.
Térképvázlat segít kijelölni a pontos földrajzi helyet, számos turisztikai jó tanács segíti az utazni vágyókat, akik meg akarják nézni, mit is örökítünk át a fiainknak.
Francisco Asensio Cerver - Kortárs építészet
A világ legnevesebb kortárs építészeinek munkái illusztrációkkal 1000 oldalon. A világ építészetének 1988 és 2000 között lezajlott fejlődését, legutolsó eredményeit mutatja be. Több, mint 2000 fénykép és rajz tárja az olvasó elé a legjelentősebb építészeti megoldások sorát, irányzatokat, különleges térértelmezéseket és képzőművészeti megnyilvánulásokat. Kézikönyvként használhatják a szakemberek és az építészet iránt érdeklődők egyaránt.
Ismeretlen szerző - Gótikus stílus
A gótikus stílus 1140 körül az Ile-de-France-ban alakult ki, onnan terjedt el Európa egész területén. Bár első alkotásai a székesegyházak és a nagy apátságok voltak, a stílus fokozatosan uralkodóvá vált a várak és paloták világi építészetében is. A kötet a gótika egészét fogja át - földrajzi, kronológiai és műfaji tekintetben egyaránt. Az áttekintést többek között a város fejlődéséről vagy a kor tudományosságáról szóló fejezetek teszik teljessé.
Henri Stierlin - Iszlám művészet és építészet
Makulátlan fehér márványból emelt és türkiz fajansszal burkolt kupolák; arabeszkekkel és virágmintákkal díszített boltívek; karcsú minareteket visszatükröző mozdulatlan vízfelszínek és sztalaktitdíszekkel gazdagon ékesített ívánok; a miniatúrák árnyas kertekbe félrehúzódó szerelmesei és lóhátról vadászó ifjai; zománcképeken megjelenő sokszínű virágkompozíciók - talán ezek a legmarkánsabb jellemzői a pazar és fényűző, kifinomult és aprólékos díszítőművészetnek, amelyet a "perzsa stílussal" azonosítunk. Képzeletünkben varázslatos helyek jelennek meg: a mecseteiről és palotáiról híres Iszfahán, az égbolton tornyosuló jellegzetes bordázott kupolák Buharában és Szamarkandban, Lahore és a Shalimar kert, Delhi "földi mennyországnak" is nevezett Vörös Erődje, és persze a csodálatos agrai Tadzs Mahal, ahogyan kiemelkedik a hajnali ködből. Irántól egészen India szívéig építészek, tájszobrászok, kalligráfusok és szőnyegszövők örökítették tovább a perzsa tradíciót, amely halhatatlanná tette ezt az ősi civilizációt. Ebben a színes albumban igyekszünk nyomon követni az iráni művészet kihatásait, miközben elidőzünk az iszlám páratlan szépségű városaiban és olyan helyeket fedezünk fel, mint Tábriz, Jazd, Kermán, Lahore, Fáthpur Szikri és Szikandra. A szerző feltárja e művészi formavilág eredetét, tanulmányozza a misztikus tematikát és a jelképértékű díszítményeket, s eközben lehetőséget kínál az olvasónak arra, hogy megismerje ezt a roppant kulturális örökséget, amelynek a perzsa művészek és kézművesek ma is avatott művelői. A kötetet gazdag képanyag teszi teljessé; számtalan illusztráción, alaprajzon, korabeli metszeten és rekonstrukción keresztül ismerhetjük meg azokat a művészeti alkotásokat, amelyek maradandó befolyást gyakoroltak a Nyugat és Kína közötti hatalmas terület egészére.
Jan Morris - Európa a magasból
Könyvünk az Atlanti-óceántól a Jeges-tengerig, a Földközi-tengertől a Balti-tengerig madártávlatból mutatja be kontinensünk mesés városait, a megművelt földek és az erdők mozaikszerű rajzolatát, lenyűgöző síkságait és magányos hegyvonulatait. A kísérőszöveget Jan Morris, korunk egyik legolvasottabb útikönyvírója írta. Az ő segítségével nyerünk bepillantást Európa népeinek küzdelmeibe és a történelem folyamán fölhalmozott, illetve a történelem viharai által elsöpört értékeibe. A képek és a szöveg így együtt ünneplik Európát s nyújtanak madártávlatból megörökített képet erről a gyönyörű kontinensről, amely a világ legizgalmasabb építészeti emlékeivel és lenyűgözően fenséges tájakkal dicsekedhet.
Jonathan Glancey - Az építészet története
Az építész-író szövegszerkesztőjén bevallottan szubjektív hangú történeti áttekintés született a világ építőművészetéről és legnagyszerűbb emlékeiről. Egyetlen könyvben 5000 év gigantikus vállalkozásait követhetjük nyomon, az ókori sumér építményektől egészen a jövőt megelőlegező merész üveg és acél csodákig. Sajátos látásmódot felfedezve ismerkedünk meg egy-egy épülettel, épületegyüttessel, vagy akár egy egész városrésszel, és a nagyszerű fotók mellett legalább olyan élvezetesnek találjuk az építészeti csodák alaprajzának, elkészülésüknek és stílusjegyeinek leírását is, amelyben a szerző nem rejti véka alá gyakran pimasz, provokatív véleményét, vonzódásait és ellenérzését sem.
Bede Béla - Magyar szecessziós építészet
A Corvina tematikus útikönyv-sorozata a szecesszió építészeti emlékeinek bemutatásával indul. Közvetlenül az I. világháború előtt, alig húsz év leforgása alatt olyan világviszonylatban is kiemelkedő alkotások születtek hazánkban, és maradtak fenn viszonylagos épségben, amelyeket feltétlenül érdemes célzatos országjárás keretében végignézni.
A több mint ezer szecessziós épület közül 225-öt ismertet a könyv, ezek közöl 73-at részletesen is, valamint az ezek közelében található további közel 500 szerepel cím szerint, önálló felfedezésekre sarkallva az olvasót.
Ismeretlen szerző - Román stílus
A romanika az első korszak a keresztény művészetben, amely Európa egész területére kiterjedt. Legfontosabb emlékeit a keresztény építészetben hagyta ránk. Kötetünk megragadó szépségű fényképfelvételei meggyőzően tolmácsolják a középkori templomok és kolostorok különleges hangulatát. A formai sajátosságok részletes ismertetését az egyes országok művészetét bemutató tanulmányok követik. Ezek hűen szemléltetik a román kor művészetének változatos gazdagságát.
Gerle János - Lugosi Lugo László - A szecesszió Budapesten
Könyvünk nem törekedhet a teljességre, csupán válogatás egy gazdag kincstár legszebb darabjaiból, a legjellemzőbb példákból, hogy bemutassuk a magyar szecesszió építészetét. A hallatlanul színes, sokoldalú, minden részletében európai színvonalú alkotások az első világháborút követő ötven éven át az építészettörténet mostohagyermekei voltak. Szakirodalmi felfedezésük huszonöt éven át tartott, hogy végre méltó tálalásban kerüljenek a nagyközönség elé. Olyan fényképekkel, amelyek a házak művészi rangjának megfelelnek, amelyek nem csak tájékoztatnak, hanem ugyanúgy gyönyörködtetnek, ahogy az az egykori építtetők, tervezők, iparosok szándéka volt. A felvételeket Lugosi Lugo László fotóművész, sok fotóalbum és fotótörténeti mű szerzője készítette. Az épületleírások a kiemelt példák kapcsán is árnyalt képet rajzolnak a korszak törekvéseinek lényegéről, összefüggéseiről, elsősorban a nemzeti stílus megteremtésének kísérletéről. Írója Gerle János, a századfordulóval foglalkozó több könyv szerzője.
Ana Bremón - 15 perc spanyol
Mindössze napi tizenöt perc nyelvtanulással eljuthatsz a spanyol beszédig és szövegértésig.
A könyv egyedi vizuális megjelenítése megkönnyíti és élvezetessé teszi a tanulást.
Nem kell írni vagy házi feladatokat csinálni - csak használd a borítófület a válaszok letakarásra és folyamosan teszteld magad tanulás közben.
A hétköznapi életből vett példák között megtalálsz minden olyan szituációt, melyre utazásnál vagy az üzleti életben szükséged lehet.
Akár teljesen kezdő vagy, akár csak felfrissíteni szeretnéd tudásod, nincs könnyebb útja a gyors nyelvtanulásnak.
Mark O'Connell - Raje Airey - Jelek és szimbólumok enciklopédiája
A gazdag képanyaggal illusztrált enciklopédia a szimbólumok feletti egyetemes tartalmak megismeréséhez nyújt segítséget. A tematikus felépítésű kötet első része az élet jelképeivel ismertet meg, végigkalauzolva az olvasót az ősi kultúrákon és civilizációkon, hogy bevezetést nyújtson a következő fejezetekhez: a különféle vallások spirituális szimbólumainak, a freudi és jungi lélektan által felismert szimbólumoknak, majd pedig a társadalom életét szervező, meghatározó jeleknek, jelképeknek a világába. A második rész szintén tematikus rendben vezet végig a jelképek erdején - a mindennapi élettől a mintákon és grafikákon át a mitológiai, kozmikus jelképekig, az élet körforgására utaló szimbólumoktól a természeti erőket megjelenítőkig. Az olvasó így nyer beavatást a legkülönbözőbb ezoterikus és exoterikus hagyományokba a sámáni rítusoktól az alkimista transzmutációig, az iszlám misztikától egészen a modern reklámpszichológiáig. A jelképek annotált jegyzékével, képmutatóval, név- és tárgymutatóval kiegészített mű elsősorban a legáltalánosabb információkat közli, de a rendkívül széles spektrumra tekintő mű sok érdekes újdonságot is nyújt.
Tim Forrest - Antik porcelán és ezüst
Légy bár tapasztalt régiségvadász vagy újonc, e téren lehengerelhetnek az aukciós házak szakkifejezései, vagy egy tapasztalt kereskedő reklámszövegei. Mi az a crespina? Az épergne? Hogy ismerhetjük fel, hogy egy tányért kézzel festettek-e, vagy matricával díszítették? Könnyű-e pontosan meghatározni egy darab korát? Az Antik porcelán és ezüst támaszul szolgál. A legmodernebb vizuális lexikon, amelyben több mint 275, gondosan kiválasztott darabot mutatunk be, pompás színes fényképeken. Mindegyik képhez kimerítő jegyzet járul, s együttesen az asztali edények széles köréről szolgáltatnak bőséges információkat, - a porcelántól és ezüsttől kezdve a gyertyatartóig, kávéskannáig és asztaldíszekig. Közeli felvételeken bemutatott, jellegzetes részletek kiragadásával - amilyenek a minták, mázak, szegélyek és fedelek - kívánjuk a figyelmet a lényeges elemekre irányítani. Ismertetjük továbbá a stílusváltozatokat, amelyek a darabok keletkezési helyének és felhasznált anyagoknak megfelelően alakultak ki. Az 1600-as évektől a háború végéig terjedő időszakot olyan értelmező táblázatokba foglaltuk, amelyek érzékeltetik a nagyobb stílusváltozásokat és egyes tervezők és mesterek azokban betöltött szerepét. Az Antik porcelán és ezüst nemcsak a kezdő számára szolgál bevezetésül, de a tapasztaltabb régiségkedvelőnek is felfrissíti tudását. Az Antik porcelán és ezüst egyedülálló ismerettárul szolgál ebben a lenyűgöző témakörben.
Rolf Schneider - Winfried Maass - Anne Benthues - Anna Sorge - A 100 legszebb nő a festészetben
A nő már a művészettörténet hajnalán a portréfestészet legfőbb témája és inspirációs forrása volt az erotikával átitatott antikvitástól kezdve, az erényes középkoron, a reneszánsz klasszikus művein át, az érzéki barokk stíluson és az impresszionizmus fordulópontján keresztül egészen a 20. századi vizuális művészetekig.
A 100 legszebb nő a festészetben száz portrét mutat be, melyeknek női modelljei megfelelnek a mai szépségideálnak is. A festmények között találunk népszerű, jól ismert alkotásokat, de olyanokat is, melyek képzőművészeti csemegének számítanak.
Minden reprodukció mellett megtaláljuk a múzeum vagy galéria címét, ahol a kép eredetije megtekinthető. Leonardo da Vinci, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Salvador Dalí, Andy Warhol - híres művészek, akik döntően befolyásolták a művészet történetét, mindegyikük a maga idejében, a maga sajátos stílusával és eljárásaival. Ők és a többi 95 festő a női szépség csodálójaként jelenik meg a könyvben. A nevezetes festők különböző korokban keletkezett képei nem csak a képzőművészet fejlődésébe engednek betekintést, de arra is rávilágítanak, hogyan változott a nők társadalmi szerepe az évszázadok során.
Ismeretlen szerző - Barokk stílus
A Nagy stílusok sorozatnak ez a nagy sikerű megjelenő kötete a legterjedelmesebb összefoglalás, ami eddig magyar nyelven a barokkról megjelent. Az egyetemes művészettörténet utolsó nagy, egységes stíluskorszakát bemutató, közel 600 képpel illusztrált könyv a társadalmi-történelmi körülmények felvázolása után földrajzi régiókra osztva tájékoztat a stílus kialakulásának, virágkorának és hanyatlásának szakaszairól.
Ismeretlen szerző - A tenger
A tenger teremt és pusztít, bekebelez és átalakít, évmilliók óta végtelen türelemmel, kénye-kedve szerint formálja a szárazföldeket. Döngöl és mélyít, morzsol és mállaszt, a sziklából homokot darál, a kőbe fjordokat hasít, szirteket emel a magasba, hegyfokokat és félszigeteket farigcsál, és mindeközben...