Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán az Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket – Udvarhelyszék, Csíkszék, Háromszék, Marosszék és Aranyosszék – foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között.
A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű.
Szerzőpárosunk, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila Hargita című albumuk után most részletesen mutatja be a Székelyföldet és környékét az épített örökségen, a tájakon és az emberek mindennapi életén keresztül. Erdélyi sorozatuk utolsó, hatodik kötete az egyedi hangulatú Szászföldet mutatja be.
Kapcsolódó könyvek
Charlie Waite - Adam Nicolson - Landscape in Britain
'There is a slightly rotten shed in the middle distance. The sky unfurls in motorway diagrams of receding cumulus, wisping at the edges. The country has been entirely cleared of human beings, and almost nothing has happened in it since about 1760. Nothing blurs, and an electric neon-lit clarity hovers over the entire scene. There is a sense of perfection on the verge of decay... It is impossible to call Charlie Waite either a romantic or a classical photographer, since he finds in the most romantic of subjects the classic elements of balance, measured near symmetry and the comfort of patterned order.'
Thus, in his eloquent introduction, Adam Nicolson defines the sense of beauty and purity of the photographs in this book. In almost 150 images, the majority in colour, Charlie Waite illuminates a new way of looking at the landscape - one that avoids the twin pitfalls of hazy pastorialism and cheap quirkiness. Instead he has found a form of perfection that is as readily found in the uncelebrated and hidden corners of the countryside as in scenes already more familiar to us. The classic image of the Seven Sisters is seen completely anew, where dramatic folds of rock form a sculpted fringe to the sea. Yet just as compelling is his ability to reveal the significance of a solitary rock outcrop against the horizon, or the velvet veil of dew on fields in the early morning.
These harmonious yet intens images are admirably complemented by Adam Nicolson's perceptive essay on the different ways in which we respond and attempt to understand the landscape. But above all, this book will satisfy the need for a tangible record of the richly patterned landscape of Britain, whose subtlety of shape and form, whose drama and tranquility, is shown here with such indelible force.
'... a splendid compilation, invigorating to read and staggering to look at.'
Johh Hillaby
'What an enjoyable book this is ... a delightful miscellany of landscapes ... the text by Adam Nicolson if fascinating and thought provoking essay on our relationship to the landscape.'
Camera
-
Charlie Waite (left) was an actor for ten years before taking up photography professionally. He first worked for the Salisbury Playhouse as an assistans stage manager, later acting in various roles on the repertory theatre circuit. His initial interest in the camera grew through photographing stage productions and fellow actors. But he became increasingly absorbed in the landscape, which has become his speciality and his passion. He is married to the actress Jessica Benton. They live in London with their daughter Ella.
Adam Nicolson (right) read English at Magdalene College, Cambridge. He contributes regularly to The Spectator, The New York Times and other national journals. He has written two very popular books about walking, both illustrated by Charlie Waite: The National Trust Book of Long Walks and Long Walks in France. He lives in Leicestershire (when not away on his travels), and is married with a son.
Kincses Károly - Nádas Péter - Mai Manó fotográfiái / Photographs by Manó Mai
Kincses Károly tanulmányával, Nádas Péter esszéjével, magyar-angol nyelven. Pár évvel ezelőtt, amikor először mondta, írta le Kincses Károly ezt a nevet: Mai Manó, azt hitték, jópofáskodik. Azóta sokan megtanulták, hogy a "Maimanó" az egy gyönyörű és párját ritkító műteremház a Nagymező utca 20. alatt. S akkor végre itt az ideje, hogy azt is megtudják, és főleg meglássák, Mai Manó a 19-20. század fordulójának különleges képességű fényképésze, a kor legjobb fényképészeti lapjának a főszerkesztője és jelentős közszereplő volt. Az Ab Ovo Kiadó és a Magyar Fotográfiai Múzeum közös albuma Mai Manó legjobb fényképeiből mintegy százat, Nádas Péter manózását és Kincses Károly életrajzi esszéjét tartalmazza. A kötet megjelenésével egyidőben Mai Manó képeinek kiállítása nyílik egykori műteremházában.
Simon Katalin - Szépületes Budapest
Érzékelni tanulni kell.
Meg kell tanulnunk folyamatosan jelen lenni, tudatosnak lenni, különben eltompulunk. És akkor nem érzékeljük többé a világot, és már föl sem tűnik, hogy nem látjuk, amit nézünk.
Ez a könyv megváltoztat.
Nem hiszed?
Beth Duthie - Peter Duthie - Kanada
Végtelen erdőség halakkal teli óriási tavakkal; északabbra a nagy hideg, az örök hó és a fagyos sarki szelek; Kanada a világ egyik legnagyobb országa, ugyanakkor határvidék is, ahol különféle kultúrák és emberfajták élnek együtt.
Váradi Péter Pál - Lőwey Lilla - Felső-Nyárád vidéke
"A történelmi Marosszék egy kistája, a Felső-Nyárád mente képeskönyvét tartja kezében a Tisztelt Olvasó! A szerzők nemes célja bemutatni a térség rejtett kincseit, természeti tájainak sokszínűségét, lakóinak évszázados küzdelmét a megmaradásért. (...) Ez a képes album magáért beszél: művészi képeivel érzelmeket kelt, kíváncsivá tesz, egyben figyelemfelkeltő és gyönyörködtető. Váradi Péter Pál tíz év terméséből válogatott számunkra egy gyönyörű, sokszínű csokrot, amely a táj és az ember életének egy-egy pillanatfelvételét örökíti meg. (...)" (Balás Árpád)
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói 2004
Ez a kötet a 2004-es Év Természetfotósa pályázat 90 díjnyertes felvételét tartalmazza. A képek a világ legismertebb természetfotósainak objektívjein keresztül tárják fel az olvasók előtt az élővilág csodáit, és reményeink szerint inspirációt nyújtanak mindenkinek, aki érdeklődik a természetfotózás iránt.
A válogatás különböző témájú és stílusú képeket tartalmaz - portrékat, életképeket ugyanúgy, mint absztraktabb felvételeket. A pályamunkákból szelektáló zsűri a szakmai és esztétikai szempontok mellett nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a felvételek természetes környezetben készüljenek.
Ismeretlen szerző - Budapest Anno és Most
Különleges, időutazásra csábító fotóalbum, amelyben a XIX.-XX. század fordulójának budapesti életképeit és az adott helyszíneken, a korabelivel azonos nézőpontból napjainkban készített városképeket egyszerre láthatjuk. Így a saját szemünkkel győződhetünk meg róla, mi változott, mi nem, fényes fővárosunkban az elmúlt több mint egy évszázad leforgása alatt. A legismertebb belvárosi helyszínek mellett a Budai vár kacskaringós kis utcáiba és a főváros világhírű fürdőinek belső életébe is bepillanthatunk a kötet lapjain. A Kiscelli Múzeum gyűjteményéből válogatott bámulatosan jó minőségű régi fényképeket többek közt Erdélyi Mór és Klösz György készítette, az ezek nyomán 2009 és 2012 között „újrafotózott” városképek pedig Vancsó Zoltán és Almási Zétény alkotásai.
Akiko Fukai - A divat története a 18-20. században
Ruha teszi az embert. Szári, kimonó vagy üzleti öltöny: az öltözék mindig viselője kultúrájáról, társadalmi rangjáról, személyiségéről vagy vallásáról árulkodik. A Kyoto Costume Institute a viselet történeti, szociológiai és művészi jelentőségével foglalkozik. Az 1978-ban alapított KCI a világ egyik leggazdagabb ruhagyűjteményével rendelkezik, melyet világszerte számos kiállításon mutat be. Elsősorban a nyugati divatú női öltözékeket gyűjti a 18. századtól napjainkig, történeti kosztümöket, alsóneműt, cipőket és divatkellékeket. A könyv, melyet az olvasó a kezében tart, lenyűgöző időutazás háromszáz év divattörténetén keresztül: köszönhető ez a múzeum archívumában őrzött kitűnő fotóknak, melyek speciális bábukon mutatják be a nagy szakértelemmel összeválogatott ruhákat. A gyűjtemény a női divat változásait mutatja be olyan ritka kincsekkel, mint a 17. századi vasfűző és a 17. századi hímzett ruhaderék, egészen napjaink divatkreációiig, Yves Saint Laurent-ig és Calvin Kleinig. A kötet lehetővé teszi, hogy gyönyörködjünk elődeink ruhatárában, rácsodálkozzunk napjaink divatjának hihetetlen sokszínűségére, s talán azt is, hogy elképzeljük, hogyan öltözködnek majd utódaink a távoli jövőben, mert a divat feltartóztathatatlanul halad előre.
Lenyűgöző időutazás háromszáz év divattörténetén keresztül. A nagy szakértelemmel összeállított kötet és a kitűnő fotók lehetővé teszik, hogy gyönyörködjünk elődeink ruhatárában és rácsodálkozzunk napjaink divatjának sokszínűségére.
Kaiser Ottó - Lipp Tamás - Kastélyok, várak, paloták
Kastélyok, várak, paloták... Vajon kik építették ezeket a gyönyörű épületeket? Nyilván azok, akiknek pénzük volt. De nemcsak pénz kellett a nagyszabású építkezésekhez, hanem magas rang, hivatal, tájékozottság, s főként - jó kapcsolatok. Érdemes ebből a szempontból is megvizsgálni a bőkezűen építkező nemesi famíliákat: a családi birodalmak alapjait megvető főurak legtöbbje a 'kamaránál' tevékenykedett. 1848-ig a Magyar Kamara volt ugyanis a kincstár jövedelmeinek legfőbb felelőse, kezelője, gondozója - a korabeli Kincstári Vagyonkezelő Rt. De lehetett az építkező főúr vármegyei ember: főispán, táblabíró. Akkor is közel volt a tűzhöz.
2003.
Karl Heinz Clasen - A Louvre képtára
Louvre, a világ legnagyobb múzeumának képtárát részletesen bemutató könyv.
Vadas József - A magyar festészet remekei
A kötet, melyet kezében tart az olvasó, a magyar festészetnek azokat a klasszikus alkotásait tartalmazza, amelyeket hagyományosan a legszebbeknek vagy legjellemzőbbeknek tartunk. Az első mű az Anjou Legendárium egy jelenete az 1330-as évekből, az utolsó Kondor Béla egy képe 1962-ből, de szerepel a válogatásban az 1427-es garamszentbenedeki oltár éppúgy, mint Munkácsy Mihály, Csontváry Kosztka Tivadar vagy Rippl-Rónai József néhány festménye. A képanyag válogatója és a szövegek írója ezekre a képekre koncentrált; mindegyiknek egy oldalpárt szentelt, hogy a festményen és annak ismertetésén kívül analógiákat, részleteket is közöljön, így szolgálva egy-egy mű jobb megértését. Ezzel a módszerrel az alkotások kapcsán az olvasó megismerkedhet a mű készülésének korával, a festővel, a részletek segítségével pedig olyan apró festői finomságokra is fény derülhet, amelyek közelebb vihetnek az egész magyar művészet alaposabb ismeretéhez.
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2004
Ez az album Magyarország legjobb természetfotóinak gyűjteménye. A felvételeket a neves szakértőkből álló zsűri a "Találkozás a Természettel - az Év Természetfotósa 2004" fotópályázatra beérkezett mintegy 4000 természetfotóból választotta ki. A bírálók az esztétikai minőséget tekintették elsődlegesnek, de elengedhetetlen követelményként fogalmazták meg, hogy a fotók a szabadban, természetes körülmények között készüljenek, és elkészítésük ne járjon természetkárosítással. Ez a lenyűgöző kötet újabb bizonyítéka annak, hogy a természetfotózás igen magas színvonalon áll hazánkban.
Giampiero Gianazza - Várak, várkastélyok a magasból
A Várak, várkastélyok a magasból légi felvételei az európai várépítészet legszebb alkotásait mutatják be a X. századtól a XIX. századig.
A várépítészet a századok, évezredek során művészetté fejlődött, s bár gyakran már csak romokban, de ma is látható formában maradtak fenn kétezer esztendő nevezetes erődítményei, várai, várkastélyai, fényűző palotái.
Az időutazás Írországtól, Anglián, Franciaországon, Spanyolországon, Olaszországon át Németországig tart, de nem kerüli el a Földközi-tenger, a Skandináv- és a Balkán-félsziget világát sem.
Megcsodálhatjuk a középkor ír Inishmore impozáns romjait, a londoni Towert, Kufstein várát, az avignoni pápai palotákat, a marseille-i If várát, a Belvedere-erődöt Firenzében, a Sforzák kastélyát Milánóban, hogy csak néhány példát ragadjunk ki a kétszázötvenből.
A légi felvételek azon túl, hogy szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak, a valóságban ritkán látható szemszögből mutatják be az építészeti remekműveket.
Colin Monteath - Új-Zéland
Új-Zéland, a maorik és a bevándorló európaiak kultúrájának találkozási pontja, a szélsőségek országa: végtelen zöld síkságokat, sűrű trópusi őserdőket, széles legelőket, rendezett kiviültetvényeket, hallal teli tavakat, fenséges, hófödte csúcsokat, sőt élénk, zajos nagyvárosokat egyaránt találhat itt a látogató.
Terence Conran - A lakberendezés kézikönyve I-II.
A világhírű angol lakberendező átfogó kézikönyvében először általános belsőépítészeti és esztétikai elvekkel ismertet meg bennünket. Beavat a tervezés, a szerkezeti átalakítások, a fűtés és a tárolás kérdésének legapróbb részleteibe. Okos tanácsokkal segít abban, hogy otthonunk minden elemét egyéniségünknek megfelelően, harmonikus stílusban alakítsuk ki. Sorra veszi a különböző helyiségeket, és bemutatja, miként lehet ügyesen ötvözni a praktikus és az esztétikai szempontokat. A színes képekkel gazdagon illusztrált enciklopédiában mindenki megtalálhatja az ízlésének, életmódjának és anyagi helyzetének leginkább megfelelő megoldásokat. A lakberendezés kézikönyve 1. és 2. most egy kötetben!
Ismeretlen szerző - A 20. század fotóművészete
Ez a kiadvány kitűnő, tömör szócikkeivel a modern fotóművészet jól forgatható kislexikona, a kölni Ludwig Múzeum Fotógyűjteményének legfőbb kincseit tartalmazza. Lapjain 1900-tól napjainkig követhetjük nyomon az európai (ide értve az orosz, illetve szovjet) és az amerikai fotóművészet nagyjainak alkotásait. Bemutatja a festészet és a fotóművészet állandóan változó, versengő viszonyát, megismertet a különböző új irányzatokkal és kísérletekkel, így például a szocio-dokumentarista fényképezéssel, a "tiszta fényképezéssel" és a "szerzői fotográfiával".
Giandomenico De Tommaso - Római művészet
A római művészet kialakulásának előfeltételeit az etruszkok és az Itália területén élő, már erőteljesen hellenizált görögök alapozták meg. Mielőtt saját művészeti alkotásokat hoztak volna létre, a rómaiak a közeli Hellászból szereztek be szobrokat és kézműves-termékeket, sőt tőlük kölcsönözték az alkalmazott oszloprendeket mint építészeti jellegzetességeket is.
Rövid időn belül azonban egészen sajátos felfogásban kezdték el értelmezni az átvett mintákat, jócskán eltértek tőlük, s egyedi igényeik szerint - elsősorban a praktikuság jegyében - átformálták őket. A képzőművészetben az egyértelműség és a valósághűség kapott hangsúlyt: a Pompeiiben fennmaradt falfestmények, az egyiptomi Fajjúm-oázisban előkerült arcképek, a rengeteg ránk maradt szobor, dombormű, történeti eseményt elbeszélő oszlop (például Traianus oszlopa) kivétel nélkül arról adnak tanúbizonyságot, miként jelenthette az ókori rómaiak számára az ember és a természet a megörökíteni kívánt örök szépség ihletforrását.
Gonda István - Illés Csilla - A szépség szimfóniája
"Szimfónia - a zene ékköve. Zenei témák egyre mélyülő felépítése négy tételben kibontakozva. Motívumok egyre gazdagabb összhangja szigorúan kötött formán belül. Az élet szimfóniája az Örök Rendre épül. A csodás, angyali összhangot az Igazság megtalálása adja... Az Igazság Jóságot szül. S a Jóságból kibomlik Isten végső bizonyítéka, a Szépség. Három könyvet tart most kezében az olvasó. Az elsőt a mű tartalmi üzenetei képezik: egy kultúrtörténeti áttekintés tárul föl a férfi és a nő archetípusának XX. századi megvalósulásáról az Örök Mérték fényében. A férfi és a nő harmonikus létének és összekapcsolódásának megkomponálása - a mindannyiunkat legérzékenyebben érintő emberi feladat."
Charlie Waite - The Making of Landscape Photographs
From the very earliest days of photography people have striven to capture the beauty of landscape on film; few have succeeded. In The Making of Landscape Photographs Charlie Waite, one of the most gifted landscape photographers of his generation, reveals the secrets of his craft through 150 of his own favourite photographs.
From the choice of camera and lens to the use of filters to tone down an over-bright sky or enhance colour; from the choice of aperture and shutter speed to the subtleties of lighting and composition, Charlie Waite brings his years of practical experience to bear on the subject and provides a wealth of invaluable tips for any budding landscape photographer.
But technical mastery is only a small part of the story and Charlie Waite aims, above all, to communicate his own love of the landscape to the reader. By examining the slow process that led to his own successfull landscape photographs - getting a 'feel' for the place, looking for a sense of balance and harmony, assessing the quality of the light, the painstaking search for the best viewpoint - Charlie Waite provides a fascinating insight into the working's of a master photographer's mind. A unique blend of the practical and the inspirational, The Making of Landscape Photographs is an exceptionally beautiful and illuminating book.
-
Charlie Waite is at the forefront of British landscape photography. His prize-winning books have included Landscape in Britain, Landscape in France and, most recently, Landscape in Italy. He has produces books on the Scottish islands, on many parts of Europe and, with Jan Morris, on Venice. He is currently at work on a major project to photograph the landscapes of the Soviet Union.
Csorba Csaba - Erdélyi várak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.