Kapcsolódó könyvek
Dr. Nagy Emil - A fácán és vadászata
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Vadbiológiai olvasókönyv
Ebben a kötetben a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete (Gödöllő) munkatársainak az elmúlt években főként a vadászati sajtóban közölt írásait találja az érdeklődő. Megtudhatja, hogy mi a vadbiológia, miért érdekes az itt dolgozók munkája és mi az, amivel a legszívesebben foglalkoznak. Bepillanthatnak az új évezred technológiáinak alkalmazásába, legyen szó térinformatikai rendszerekről, rádiótelemetriáról és számítógépes modellekről. Megtudhatják, mit esznek leggyakoribb vadfajaink, hogyan használja az őz vagy a gímszarvas az erdőt és a mezőt. Közelebb kerülhetnek a rejtélyes és sokszor inkább nem szeretett ragadozókhoz. Megérthetik, hogyan kerül annyi vadfaj a lakóhelyük közelébe, a városokba. A kötet végigolvasása után talán kicsit más szemmel tekintenek erdőink, mezőink közönségesnek hitt és oly kevéssé ismert fajaira.
Szidnai László - Trófeák kikészítése és bírálata
A mű két nagy fejezetben foglalja össze a trófeákkal kapcsolatos legfontosabb ismereteket. Az első rész a trófeák kikészítéséről, ezen belül az egyes állatfajok fő- és melléktrófeáiról, azok legjobb és legkorszerűbb kikészítési módjáról, esztétikus elhelyezésükről szól. A második rész a trófeák bírálati rendszereit ismerteti, részletesen kitérve a különböző állatfajok trófeabírálati különbségeire, jellemzőire. Közli az egyes vadfajok világranglistáit és magyar ranglistáit, valamint a jelenlegi világrekorder trófeák bírálati adatait, fényképeit.
Bencze Lajos - A vadállomány fenntartásának lehetőségei
Az apróvad és a nagyvad némely élőhelyi, illetve termelési ágazati kapcsolatait elemzi a mű. Feltárja azokat az ökológiai összefüggéseket, amelyek korunk vadgazdái és a környezetvédelem illetékesei, valamint a mezőgazdaság és erdőgazdaság szakemberei számára feladataik megoldásához, illetve a vadon élő állatvilág fenntartásához útmutatást és segítséget nyújthatnak. A felhasznált, rendszerezett adatok hasznos információként szolgálhatnak a vadászati tudományos kutatás számára is.
Bernd Krewer - A csülkös vad utánkeresése
A kötet az elejtett állat felkutatásának módszerével ismerteti meg az vadászni vágyó olvasót.
Faragó Sándor - Náhlik András - A vadállomány szabályozása
A műben választ kapunk arra, hogyan lehet az apró- és nagyvadállományt oly módon kezelni, hogy az a természetvédelmi szemléletnek megfeleljen, és a társágazatok, a mező- és erdőgazdálkodás érdekeivel se kerüljön szöges ellentétbe.
Mindennek megvalósításához ma már kevés – bár korántsem nélkülözhető – az évszázadok alatt felhalmozott tapasztalat, ismerni kell a szakembereknek a biológiai-ökológiai összefüggéseket is. A megfigyelésen és a tudományos alapokon nyugvó értékelés mindig a természetet állítja a központba, amelynek megőrzésében igen nagy szerepet vállaltak a szerzők magas színvonalú, úttörő jellegű munkájukkal.
Steinmann Henrik - Zombori Lajos - A rovartest alaktani kifejezései II. – A tor
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Adolf Hitler - Mein Kampf
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Huszka József - A magyar turáni ornamentika története
A magyar ornamentika története nem mondák, hagyományok, ősi följegyzések és nyelvészeti összevetések labirintusából keletkezett és igazság látszatával ható megállapítások összessége, hanem ma is látható, megfogható, mérlegelhető, kisebb-nagyobb műbecsű, régi és mai iparművészeti tárgyak formáinak beszéde. A formák nyelvét kísérlem megszólaltatni, hogy mondják el, hol, mikor, mily célból és alkalomból, vagy mily rendeltetéssel születtek.
Huszka József utolsó művét tartja kezében a Becses olvasó, mely 1929-ben készült el és a szerző életművének összefoglalása.
Ornamentikai témájú könyvei közül az alábbiak jelentek meg kiadónk gondozásában:
- A magyar ornamentika
- Magyar díszítő styl
- Régi magyar ornamentika
- Az istenfa
- Magyar díszítési motívumok a székelyföldön
- Honfoglaló őseink ornamentikája
- Tárgyi ethnográfiánk őstörténeti vonatkozásai
Szabó György - Lopes-Szabó Zsuzsa - A bükki füvesember gyógynövényei
Gyuri bácsit, a szerzőt sokan ismerik. Gyógyteáit issza a fél parlament, miniszterek és sztárok. Állandó vendége a televízió több csatornájának. Hírnevét annak köszönheti, hogy olyan ősi tudással rendelkezik, mely egyedülálló napjainkban: ismeri és használja a környezetünkben termő gyógynövényeket. Családjában népi gyógyítók voltak több nemzedéken keresztül, tudomása szerint félezer évre visszamenőleg. Újabb könyvének társszerzője lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa, szellemi örököse, a családi hagyományok továbbvivője. A könyv 65 gyógynövényről ad részletes leírást színes rajzokkal illusztrálva. Megtalálható benne, milyen betegségre milyen növényt lehet használni, hogyan lehet megelőzni a komoly bajokat. Semmi nem marad titok: a több száz éves tudást szívesen osztják meg a szerzők az olvasókkal. A könyvben olvashatjuk a gyógynövényes gyógyítás történetét, általános gyűjtési és teakészítési tanácsokat, valamint betegségcsoportokra bontva, a különféle gyógynövények alkalmazásához ad felhasználási javaslatokat. Gyuri bácsi és lánya, Zsuzsa minden titkukat megosztják az olvasóval. Olyan egyszerű nyelven megírt, közérthető és gyakorlatias könyvet adnak az érdeklődő kezébe, melyet még „kezdő” gyógynövényesek is haszonnal forgathatnak.
Deák István - A nagyvad és vadászata Erdélyben
Miután befejeztem az apróvadról szóló könyvem megírását, úgy éreztem, élettapasztalataim csak nem térhetnek még "nyugovóra". Szakmai elhivatottságom ismét kötelez. Ezért vadásztársaim, barátaim, valamint a szerkesztésben segítőkész munkatársaim bíztatására hozzáfogtam a nagyvad ismertetésének megírásához. Így tehát "megszületett" a második könyv is, mely az előbbit kiegészítve, tartalmilag céltudatos egységet alkot. Így válhatott teljessé az Erdélyben vadászható vadfélékről alkotott összkép, melyet az előzőhöz hasonló stílusban, elképzeléssel, de sajátosan változó tartalommal írtam meg. E második könyvemet - akárcsak az előbbit - kézikönyvnek szántam a természet- és vadkedvelő barátoknak, a kezdő és haladó vadászoknak, turistáknak és azoknak a témában érdekelt olvasóknak, akik közelebbről óhajtják megismerni a természetben élő vad életvitelét, a vadászat "fortélyait", kívánnak "betekinteni" a vadászok lelkivilágába.
Nadler Herbert - Vadásznapok, vadászévek
A vadász-szaktekintély Nadler Herbert méltatói szerint a vadászat művészetének volt megszemélyesítője. A kötetben az 1920-as, 30-as évekbeli vadászélményei kaptak helyet elbeszélések és naplójegyzetek formájában, melyeket a szerző eredeti fényképfelvételei egészítenek ki. Ezekben az években Nadler bejárta Magyarország legszebb tájait, hogy szenvedélyének, a vadászatnak hódolhasson, amit az életöröm soha ki nem apadó forrásának tartott. Idejének legnagyobb részét ember által alig járt vad vidékeken töltötte a szabad ég alatt, vagy kalyibákban. "Vadászembernek alig lehet olyan cserkészete, amelyben nem telik öröme, mert függetlenül a vadászsikertől, mindig sok a néznivalója, mindig van, ami érdekli" - írja Nadler, aki nemcsak sok trófeát, hanem hatalmas ismeretanyagot is felhalmozott az évek során. Kiválóan ismerte a havasok, a lombos erdők, a rétségek, a mocsarak élővilágát, az ott élő vadak életét, szokásait és vadászati módjukat. Írásaiból kiviláglik kimagasló szakértelme, mérhetetlen türelmű kitartása, akaratereje, ügyessége és gyakorlottsága. Életében számos vadászati témájú könyvet írt, melyek fordulatokban gazdag, olvasmányos stílusukkal és hatalmas tudásanyagukkal egyaránt magukkal ragadják olvasóikat. Jelen kötetében a vadász és a zoológus mellett megmutatkozik a természet rajongó szerelmese is. Az őszi lombhullás, a hólepel alá dermedt erdő és a tavaszi feltámadás szemléletes megjelenítésére éppúgy megvannak a színei és szavai, mint amikor a Pilisi- és Börzsönyi-hegység vagy a vadlibáktól hemzsegő Hortobágy hangulatáról fest képet. Remek fényképfelvételei szintén nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy e hangulatokat még közelebb vigyék az olvasó szívéhez.
Klátyik József - Nemzeti kincsünk a vad...
A vadászatra jogosultak hazai szervezetei és a mező és erdőgazdasági ingatlanok használói, az elmúlt években egyre többször fogalmazták elégedetlenségüket, elkeseredettségüket a vadászattal elérhető jövedelmek zuhanásszerű csökkenése, illetve a mező és erdőgazdasági vadkárok hihetetlen növekedése miatt.
Könyvünkkel szeretnénk segítséget nyújtani mindkét oldalnak a gazdálkodási eredmények növeléséhez, ezért úgy döntöttünk, hogy a hazai szakirodalom legfrissebb publikációit, és a szakmai alapfogalmakat egy összefoglaló műben tárjuk a tisztelt Olvasó elé.
Könyvünket tisztelettel ajánljuk a vadgazdáknak, mező és erdőgazdálkodóknak, a jogalkotóknak és a jogalkalmazóknak, az igazságügyi és az FVM szakértői listájában szereplő szakértőknek és mindazoknak, akik a témával bármilyen szinten kapcsolatba kerülnek. (A szerző)
Zoltán János - Gödöllő és a főúri vadászatok
A magyar vadászat fejlődésében nagy szerepet játszott a császári időkben megalapított Császári és Királyi Udvari Vadászati Hivatal. Ennek a történetébe nyújt betekintést a könyv, valamint ismerteti a Horthyak vadászatban játszott szerepét, a vadászati hagyományokra és kultúrára gyakorolt személyes hatását is.
Makay Béla - Hegyen-völgyön
A Millennium alkalmából 2000-ben indítottuk el sorozatunkat. Eredeti tervünk az volt, hogy egy-egy művük kapcsán bemutassuk kiemelkedő vadászíróinkat, reprezentálva az elmúlt száz évet. Időközben kiderült, hogy mind a névsor, mind pedig a művek száma még ízelítőnek is kevés. A nagy sikerre és érdeklódésre való tekintettel folytattuk elkezdett munkánkat, és összeállítottuk immár harmadszor is a következő nyolc kötetet.
Célunk továbbra is az, hogy megismertessük eleink vadászatait, azt a szellemiséget, amely a ma vadászának talán elavultnak tűnik, de mindenképpen tanulságos. Egész vadászati kultúránk ezekre a hagyományokra épült.
Ismeretlen szerző - Botanika I. Sejttan - Szövettan - Alaktan
A három kötetre bontott tananyag felöleli a botanika tárgykörébe tartozó, főiskolákon és egyetemeken oktatott ismeretek jó részét.
Az első kötet tartalmazza a legfontosabb sejttani, valamint a magasabb rendű növényekkel kapcsolatos szövettani és morfológiai ismereteket.
A második kötet a rendszertani rész, amely a szokásoknak megfelelően a hajtásos növények mellett az algák, mohák, zuzmók és gombák igen heterogén csoportjait is magában foglalja. A szerzők a törzsek, rendek tárgyalásánál azokat a legmodernebb molekuláris biológiai eredményeket használták fel, amelyek alapján a korábbi törzsfáktól esetenként nagymértékben eltérő rokonsági kapcsolatok állapíthatók meg.
A harmadik kötet az egyed feletti szerveződési szintek rendszerezésével és azok működésének bemutatásával foglalkozik, nevezetesen a növényföldrajzzal, a társulástannal, illetve a funkcionális növényökológiával.
Kézdivásárhelyi Benkő Pál - A vadászat
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kovács György - Heltay István - A mezeinyúl
Ön, Kedves Olvasó egy olyan könyvet tart a kezében, amelynek sorait a szerzők 1984-ben jegyezték le, s a Kiadó 1985-ben jelentette meg. Még abban az évben nívódíjban részesült. Azóta eltelt néhány év és az első kiadás - a szerzők nem kis örömére -, elfogyott. A második kiadás előkészítésekor - eredendő szándékunk ellenére - be kellett látnunk, hogy csak változatlan kiadást engednek meg a körülmények. Nem tudtunk azonban elmenni néhány, mindenképpen változtatást igénylő kérdés mellett Így aztán apróbb korrekciókra mégis sor került, amelynek eredményeként mégis aktuálisnak és időszerűnek mondható ez a kiadás is. Reméljük, hogy az újbóli megjelentetésével valóságos hiányt pótolunk, és könyvünk a megcélzott olvasótábor számára hasznos olvasmánnyá válik. Hazánk tájain a mezeinyúl az egyik legközönségesebb vadászható emlős. Mint növényeket fogyasztó szervezet, fontos szerepet tölt be a különböző ökológiai rendszerekben, s mint vadászható faj, nagy érdeklődésre tarthat számot a magyar vadászok körében. Az 1960-as évek végén, az 1970-es évek elején vészharangot kongattak megmentésére. Ekkor sokan azt hitték, hogy a mezeinyúl is a fürj és a fogoly sorsára kerül, s csak elvétve találkozhatunk majd egy-egy példánnyal a természetben. Szerencsére a helyzet mégsem vált ennyire veszélyessé. A mezeinyúlról az utóbbi időben számtalan újdonságot tudtunk meg. Ez talán arra vezethető vissza, hogy a kutatók figyelme - éppen a más országokban is tapasztalt létszámcsökkenések miatt - előszeretettel terelődött erre a vadra.
Ambrózy Árpád - Egy vadászíjász kalandozásai a Kárpátoktól Kanadáig
A hazai és idegen tájakon esett vadásztörténetek mindegyikéből kiérződik az öröm: a természethez és önnön gyökereihez visszataláló /vadász/ ember boldogsága. E történeteket olvasva megértjük és elhisszük dr.Saxton Pope-nak, a vadászíjászat klasszikusának régen papírra vetett, lelkendező szavait:" A nyíl röpte magát az életet jelképezi".
Fülöp Gyula - A vadász és a nők
Az emberi természet számára különleges ajándék egy egészséges vonzalom a különböző "istenáldotta" szenvedélyek iránt. Többek között megemlíthetném a vadászatot vadra és "nemesvadra" Miért szép? Egy öreg barátom mindig azt mondta: "Ecsém jól jegyezd meg! Amit nem használsz rendszeresen az elcsökevényesedik." Ő ezt leginkább a férfiasságra értette, éppen ezért már süvölvény ifjú korom óta tartom magam az intelemhez. Mit ne mondjak: igaza van! - Miért szép? Azok az emberek, akik a természetben sohasem látták a hajnalt, akik nem lopakodtak az erdő vadászösvényein az év különböző évszakaiban; akik nem szagolták a föld illatát és nem hallották az ujjongó madárkoncertet a tavasz szalonkavárós pitymallásakor; akik a nádasban kötésig vízben állva - a szúnyogok legnagyobb örömére - még csalisíppal nem hívtak vadrécét; akik ködös szeptemberi hajnalon a földi lét lassú derengésében álló ősbükkösben nem látták és hallották- a bőgő szarvasbika száján kitoluló gőzzel együtt felszabaduló -, a szerelmi vágy, harag, égető tűz belső kényszerordítását; akik nem látták a hasig érő porhóban rohanó vaddisznó hóeke módjára történő csörtetését, azok a földi lét egy fontos évezredes elemét zárták ki életükből.