Az egyetemek anatómiaoktatásában a neuroanatómia előkelő helyet foglal el. Ez kivétel nélkül érvényes az összes magyar orvosegyetemre és nem utolsó sorban a Semmelweis Egyetemre , ahol évtizedeken keresztül Szentágothai János professzor tevékenysége és személyisége határozta meg a neuroanatómia oktatását, valamint kutatását. Hajdu Ferenc sokéves oktatói tapasztalata alapján olyan vezérfonalat kíván a hallgatók kezébe adni, amely a tárgy gyakorlati követelményein alapul, és az anatómiavizsgára való felkészülést segíti a neuroanatómiai követelmények rövid összefoglalásával. Az átdolgozott kiadást a szerző kiegészítette a perifériás idegrendszerrel, mivel mind a szigorlatra való felkészülésben, mind a gyakorló orvosi tevékenységben a perifériás idegrendszer ismerete legalább olyan fontos, mint a központi idegrendszeré. A Vezérfonal 1990 óta német, 1991 óta magyar nyelven is a hallgatóság rendelkezésére áll. Ezen időszak bizonyítja, hogy hasznos segítséget nyújt a könyv az anatómiai szigorlati felkészüléséhez, sőt a neurológiához is.
Kapcsolódó könyvek
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Kiss Ferenc - Szentágothai János - Az ember anatómiájának atlasza I-II.
Több mint egy évtizednyi tetszhalott állapotból kelt életre az atlasz az évszázad végére. Sajnos ezen évek során, a mű alkotói közül Szentágothai János is eltávozott közülünk (1994). Váratlan halála előtti utolsó találkozásunk alkalmával is az atlasz felélesztéséről beszélgettünk, így örömmel teszek most eleget kívánságának és bocsátom útjára az eredeti ábrákat mindenben megtartó, szerkezetében kissé átdolgozott Kiss-Szentágothai atlaszt.
Az atlasz 4. kiadásának előszavában olvasható a következő mondat:,,A valóban didaktikus és szemléltető előadások mellett azzal segíthetjük elő legjobban az anatómiai oktatást, ha hallgatóságunknak jól méretezett tankönyvet, rövid, de valóban szintetikus tájanatómiát és természethű atlaszt adunk a kezébe." Az atlasz hazai és nemzetközi sikere jól átgondolt szerkezetében és természethűségében rejlik. A változás lényege a három kötetnek két kötetté való sűrítése.Az első kötetben található a csonttan, az ízülettan, a fej, a nyak, a törzsfal és a végtagok ereit és idegeit bemutató képek, valamint a szívről szóló fejezet. A második kötetben szerepel a zsigertan, az idegrendszer és az érzékszervek ábrái. Ez a kötet kiegészült a modern képalkotó eljárások segítségével készült, a koponyát és a testüregeket bemutató felvételekkel.
Horváth László - Funkcionális anatómia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Tájanatómia
Az emberi test szerkezetének sokoldalú és közvetlen tapasztalatai élmény alapján való megismerése az orvosi tájékozódás és kórismézés legfontosabb alapja. Ezt szolgálja magas fokon a Tájanatómia, amely az emberi test részeinek, üregeinek és tájékainak felépítését az azokat alkotó szerkezeti elemek térbeli viszonya alapján, az orvosi gyakorlat igényeinek megfelelően tárgyalja. A művészien illusztrált könyv egyrészt boncolási gyakorlati vezérfonal: az anatómia leíró ismertetése mellett, azzal szinte párhuzamosan a hangsúlyt a topográfiai tájékozódásra helyezi. Másrészt az orvostanhallgatót előkészíti az orvosi diagnosztikára és beavatkozásra, harmadrészt a gyakorló orvos számára nyújt topográfiai segítséget. A Funkcionális anatómiából megszerzett rendszeres morfológiai ismeretanyagot tájanként, kellő részletességgel foglalja össze, segítve ezáltal a szigorlati felkészülét. A végtagok tájanatómiai leírásával kezdődik, ezt követi a törzs, majd a fej-nyaki tájék. A könyvben használt nómenklatúra az 1980-ban elfogadott PNA módosítás (XI. Nemzetközi Anatómiai Kongresszus, Mexico City). Az új nómenklatúra mellett megjelenik a PNA New York-i módosítása, valamint a klinikai gyakorlatban még mindig használatos baseli (BNA) nómenklatúra. Kiemelt szerepe van a tájanatómiai viszonyok ismeretének a sebészi, műtéti beavatkozások segítségében, de nélkülözhetetlen egyéb orvosi tevékenységekben is, feltétlen segítséget nyújt minden orvos számára a morfológiai ismeretek rövid áttekintéséhez, hiszen "az emberi test szerkezetének komplex, szintetikus szemlélete az orvosi tájékozódás és mindennemű cselekvés alapja."
Mándi Barnabás - Anatómia - élettan
Az anatómia - élettan hatalmas ismeretanyagot takar, amelyből nem könnyű azokat kiválasztani, melyek a középfokú oktatásban igazán szükségesek és hasznosak. Bonyolítja a helyzetet az, hogy különböző igényeknek kell vagy kellene eleget tenni, hiszen nyilvánvalóan különböznek az egészségügyi szakiskolai tanulók, szakközépiskolások, valamint azok igényei, akik érettségi után szakirányú egyetemen vagy főiskolán szeretnének tovább tanulni. A tankönyv megírásakor szem előtt kellett tartanom azt is, hogy azok a tanulók, akik e tankönyvből tanulnak, munkájuk nagyobb részét már a XXI. században végzik, így a legújabb ismeretekkel is rendelkezniük kell ahhoz, hogy az egészségügyi ellátás rohamosan fejlődő igényeinek meg tudjanak felelni. A tanulást és megértést elősegíti az Anatómiai Atlasz, valamint azon Anatómiai Munkafüzetek használata, melyek jelenleg is a tanulók rendelkezésére állnak. A könyv sűrűn szedett sorai nem képezik a tananyag részét, egyetlen céljuk a tantárgy megkedveltetése, valamint annak bizonyítása, hogy önmagában az anatómia - élettan anyagának ismerete alapján milyen sok jelenség, betegség lényege válhat érthetővé.
Werner Platzer - Anatómia I.
Jelen könyv a háromkötetes Anatómia 1. tagja. E kötet tömörített áttekintést ad a mozgásszervrendszerről és a perifériás idegrendszer mozgásszervrendszert érintő topográfiájáról. E kötetben találhatók a mozgásszervrendszer ér - és idegképleteinek perifériás topográfiai viszonyai is.
Az első nagy rész, az Általános anatómia taglalja a test részeit, a sejtet, a szöveteket. A második nagy rész, a Részletes anatómia sorra veszi a törzs, a felső végtag, az alsó végtag, a koponya, a fej és nyak képleteit. Az anatómiai leírásokon túl megemlíti a lehetséges variációkat, s ahol szükséges, klinikai megjegyzéseket is fűz hozzá.
A képek és a szöveg egybevetése az anatómiai összefüggések bemutatását hivatott szolgálni. A könyvet nemcsak orvostanhallgatók, hanem az érdeklődő nagyközönség is haszonnal forgathatja.
Werner Kahle - Anatómia III.
A harmadik kötetben a kezdő nemcsak bevezetést kap az idegrendszer és az érzékszervek elemi szerkezetébe, hanem egyszerű és tömör formában bepillantást nyerhet a tudomány jelenlegi állásába is: az elektronmikroszkópia, a hisztokémia és az elektrofiziológia eredményeibe, valamint az immunhisztokémia és az autoradiográfia alkalmazásával nyert új kutatási eredményekbe.
Továbbá bemutatja az embrionális fejlődést és az agy működését is.
Donáth Tibor - Anatómia - Élettan
Egy élő szervezet – könyvünk esetében az emberi szervezet - megismerése egyet jelent a szerkezet és működése, megismerésével. Az emberi test szerkezetét, felépítését az anatómia, működését, életjelenségeit az élettan tárgyalja. Jóllehet a modern kutatásban e két tudományág elvált egymástól, az oktatásban szerencsésebb, ha az anatómia és az élettan egységes szemlélete érvényesül, hiszen a működés /a funkció/ mindenkor a szerkezet /a struktúra/ szoros függvénye; ugyanakkor a működés visszahat a szerkezetre, és azt alakíthatja. Dr. Donáth Tibor professzor – elsősorban középiskolások számára készült – tankönyve e szemlélet jegyében foglalja össze az anatómia és az élettan ismeretanyagát.
Helmut Leonhardt - Anatómia II.
A második kötetben az Olvasó betekintést kap a belső szervek világába. Részletesen megismeri a keringési szervek, a vér és védekező rendszer, a légzőrendszer, a különböző mirigyek, az emésztőszervek, a vizeleti és nemi szervek, továbbá a bőr alapos felépítését, s utalást találhat ezek klinikai szerepére is.
Dr. Tarsoly Emil - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi fôiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendô rövid sejttani, szövettani, egyedfejlôdési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más fôiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevôk számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklôdésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Ismeretlen szerző - Megtartó fogászat és endodoncia
A Fogorvosi Kar alapításától fogva a restauratív fogászatot, valamint az endodonciát ugyanazon tanszék oktatja. Ezért – praktikus okokból, s a tradíciót is megőrizve – a két, más országokban akár önálló diszciplína anyaga egy tankönyvbe került. Ez a tankönyvek terjedelmének korlátai miatt természetesen bizonyos témakörök szűkszavúbb tárgyalását, esetleg teljes mellőzését eredményezte. Mindazonáltal a könyvben a klasszikus Black-elvek mellett döntően hangsúlyt kapott a tény, hogy a fluorprevenció bevezetésével, a remineralizáció lehetőségével és az adhezív technika kifejlesztésével napjainkban a konzerváló fogászat terápiás filozófiája megváltozott. A carieses laesio megelőzhető, s korai stádiumban ma már akár „fúrás” nélkül is meggyógyítható.
E gondolatmenetnek megfelelően a könyv 1-14 fejezetei a restauratív fogászat legfontosabb kérdéseit tárgyalják. Fejezet foglalkozik egyebek mellett a kariológiával, a tömőanyagokkal, a használatos műszerekkel, a beteg és az orvos helyzetével a kezelés során. Részletezi az egyes tömésféleségeket, s az orális esztétikát szolgáló speciális eljárásokat is. Bár a caries előfordulása a világ fejlett országaiban csökkenő tendenciát mutat, ugyanezekben az országokban az endodoncia tudománya töretlenül fejlődik. A mind magasabb kort megérő populáció ugyanis egyre fontosabbnak tartja fogai megőrzését, ami sok esetben csak endodonciai kezeléssel biztosítható. A magyar lakosság – a nem kellő fogászati tájékozottság következtében – nem használja ki a prevenció lehetőségeit, emiatt kezelése során gyökértömésre gyakran kerül sor.
Figyelembe véve a korszerű endodoncia helyét a fogbeteg ellátásban, a 15-29 fejezetek témái az endodoncia kurrens kérdései. Így a fogbél és a csatornaűr anatómiájának tárgyalása mellett fejezetek foglalkoznak részletesen a gyökércsatorna tágításával, tömésével, s fontos rész a gyökértömött fogak végleges rekonstrukciója. Tárgyalja a kezelés szövődményeit, azok lehetséges korrekcióját. Útmutatást nyújt a fogak fehérítéséhez, valamint a kezelés során alkalmazandó gyógyszerek kiválasztásához is.
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
Ismeretlen szerző - Orvosi biokémia
A tankönyv tartalmazza a legalapvetőbb biokémiai ismereteket, a szervezetet felépítő molekulák egyszerű leírásától a folyamatok szabályozásáig. A szerzők összefoglalták a gyakorlati orvostudományban is egyre nagyobb jelentőségű molekuláris biológiai ismereteket. Az orvostanhallgatókon kívül jó szívvel ajánljuk a könyvet azoknak az érdeklődő orvosoknak is, akik szakmájuk egy-egy problémájának megértéséhez szeretnék megismerni a molekuláris történéseket, vagy egyszerűen csak képet kívánnak kapni arról, hogy meddig jutott a biokémia az életfolyamatok megértésében azóta, hogy elhagyták az egyetemet.
Ismeretlen szerző - Összehasonlító anatómiai praktikum I-II.
Az összehasonlító (comparativ) anatómia a biológus- és biológiatanár-képzésben fontos alapozó tárgy, melyet egyetemeinken az első két év során oktatunk. Könyvünk megírásával az a célunk, hogy a hallgatóinknak segítséget nyújtsunk az anatómiai gyakorlatok elvégzéséhez, hogy ezeken a foglalkozásokon saját tapasztalataik alapján legyenek képesek megismerni az állatvilág főbb képviselőinek külső és belső testfelépítését, hogy lássák, az egyes állatok életmódja milyen bonctani (anatómiai) sajátoságokkal jár együtt, azaz a különböző fajok és csoportok hogyan alkalmazkodtak környezetünkhöz. Az állatvilágban tapasztalható óriási változatosság azonban egy hosszú, ma is tartó fejlődési folyamat, a kibontakozó leszármazási sorok, rokonsági kapcsolatok révén, és azokat egyben igazolva is, jelentős nyomokat hagyott az állatok felépítésében. Az összehasonlító anatómia eredményei ezért a molekuláris biológia technikák mellett ma is fontos bizonyítékai a filogenezisnek, ill. a törzsfejlődés egyes mozzanatainak.
Dudich Endre - Dr. Loksa Imre - Állatrendszertan
Az állatrendszertani tankönyv szerzőinek az volt a törekvése, hogy rövid áttekintést adjanak az állatvilág óriási dimenziójú rendszeréről. Az állatfajok száma egyre növekedik, mert az új kutatási eszközök és módszerek lehetővé teszik olyan élőhelyek átkutatását is, ahová azelőtt az ember nem tudott behatolni. Ezért a rendszer részeiben szinte állandóan változik. Ma még igen messze vagyunk attól, hogy végleges rendszerről beszélhetnénk. Éppen ezért a tankönyv rendszere is csak vázlatos keresztmetszetnek tekinthető.
Az állatfajok megismerése és ismerete egyre újabb és újabb területeken válik szükségessé. Az állatok által okozott haszon és kár pénzben kifejezve ma már elképesztő nagyságrendet érhet el. Az emberi, állati és növényi szervezetre káros, veszedelmes állatfajok ismerete alapja mindenféle védekezésnek és orvoslásnak. Az ökoszisztémák belső összefüggéseit az állatfajok pontos ismerete nélkül nem lehet értelmezni. Bizonyos mértékű állatrendszertani tudásra és állatismeretre mindenkinek szüksége van, aki a maga világképét meg akarja alkotni.
Sem az oktatók, sem a különleges területeken dolgozó kutatók nem lehetnek képesek arra, hogy lépést tartsanak a rendszer fejlődésével és annak változásait beillesszék tudásuk rendszerébe. Tankönyvünk rendszerének megállapításakor és az említendő fajok felsorolásában arra törekedtünk, hogy egy korszerű rendszerbe helyezzük be azokat az állatfajokat,amelyeknek ismerete általánosságban szükséges.
Ismeretlen szerző - Növénytan II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Komoly Sámuel - Palkovits Miklós - Gyakorlati neurológia és neuroanatómia
A neuroanatómia az elmúlt évtizedekben óriási fejlődésen ment át, magyar nyelven ennek ellenére évtizedek óta ezt a fejlődést tükröző, az új, dogmákat sorra döntő ismereteket összefoglaló neuroanatómiai könyv nem jelent meg. Ennek a munkának egyik célkitűzése, hogy a neurológia oktatása során azokat az alapjelenségeket, reflexeket, vizsgálati fogásokat kell megtanítani, melyek nagy valószínűséggel kijelölik a határt az ép és a kóros működés között, és igazolt lokalizációs és/vagy differenciáldiagnosztikai jelentőségük van. Az egyes neurológiai betegségeket illetően ez a könyv a mindennapi gyakorlatot szemelőtt tartva törekszik a neurológiai kórképek ismertetésére. A neuroanatómiai rész hasonló elvet követ. A neurológiai betegségek lokalizációs, de nagyobb terjedelemben azok funkcionális neuroanatómiai hátterének megértéséhez szükséges adatokat ismerteti.
Monos Emil - A vénás rendszer élettana
A „Vénás rendszer élettana" c. munkájában Monos Emil - több évtizedes tudományos kutatói és oktatói tapasztalataira, valamint az előző három kiadás tanulságaira támaszkodva - modern rendszerszemlélettel, gazdagon illusztrált áttekintést ad a vénás rendszer élettani funkcióiról, működésének fizikai és strukturális alapjairól.
Fráter Loránd - Radiológia
Az ultrahang, a komputertomográfia, a digitális szubsztrakciós angiográfia, a digitális radiográfia, a mágnesrezonanciás képalkotás, illetve a digitális formában keletkező képeket archiváló és szükség esetén akár nagy távolságba is közvetíteni képes számítógépes rendszerek elterjedése, egyre szélesebb körű hozzáférhetősége jelentős mértékben megváltoztatta a képalkotó diagnosztika szerepét, helyét a diagnosztikus folyamatban. A nagyteljesítményű modalitások a korábbinál fontosabb szerepet játszanak a legtöbb betegség kivizsgálásában. Lerövidítik, ugyanakkor sokszor költségesebbé teszik a diagnózishoz vezető utat, ezért indikációs körük, diagnosztikus teljesítőképességük ismerete a gyakorló orvos számára nélkülözhetetlen. A szerzők törekvése annak felvázolására irányul, hogy az egyes szervek, szervrendszerek betegségeinek kivizsgálásában mely módszerek, milyen sorrendben, milyen megbízhatósággal és mekkora kockázat árán alkalmazhatók a betegek gyors, ugyanakkor a lehetséges mértékig kockázatmentes és költséghatékony gyógyítása érdekében. Mindazonáltal a bőséges képanyag hozzásegíti a terület iránt különösen érdeklődő olvasót is ahhoz, hogy tudásvágyát is kielégítse. Az orvostanhallgatók és a szakvizsgára készülő orvosok számára ez a könyv vezérfonalként szolgálhat, melyre felfűzhetik a számos más hazai és külföldi szakkönyvből megszerzendő tudásukat.
Ismeretlen szerző - Baromfi a kisgazdaságban 2.
Az árutermelő (főként az integrált árutermelésbe vont) kisgazdaságoknak szóló három kötetre tervezett könyv e második kötete a pulyka-, gyöngytyúk- és galambhústermelés ismereteit foglalja össze. Rövid, e termékek kistermelői árutermelésének fejlődését, jelenlegi helyzetét ismertető bevezető után az adóztatás tudnivalóiról és a hitelfelvétel módozatairól tájékoztatják a szerzők az olvasót, majd az egyes ágazatokban kialakult integrációs formákat, a pulyka, a gyöngytyúk és a galamb beszerzésének, elhelyezésének, takarmányozásának, tartásának árutermelő kisüzemekben megvalósítható módszereit ismertetik. Szerződési minták alapján mutatják be a kistermelő és az integráló gazdaság kapcsolatait, jogait és kötelességeit.
A gördülékeny stílusú, a szakma kiváló ismerőiből alakult szerzőgárda által írt könyv remélhetőleg hasznos segítője lesz az árutermeléssel foglalkozó kistermelőknek és az integráló gazdaságok szakembereinek egyaránt. A mondanivaló megértését jól szerkesztett táblázatok, szemléletes ábrák segítik.