1998. június 16-án hatályba lép az 1997:CXLV tv. a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról. Az új és egységes szerkezetű törvény létrejöttét a mélyreható szemléleti és jogintézményi változások indokolták.
A törvény igyekszik definiálni mindazokat a fogalmakat melyek megértése nélkül cégeljárási cselekmények nem végezhetők.
A könyv ehhez kíván fontos segítséget nyújtani a jogalkalmazónak.
A kiadvány a bejegyzési és változás bejegyzési, valamint a jogorvoslati eljárás szabályainak pontos ismertetésén túl tanáccsal szolgál ezen kérelmek összekészítéséhez is. Kidolgozza a legteljesebb körben, hogy az egyes bejegyzési és változás bejegyzési kérelmekhez típusonként milyen mellékletek csatolására van szükség.
Gyakorlati útmutatást ad a cégjogi alapfogalmak meghatározásához, foglalkozik a cégjegyzéket nem érintő bejelentési kötelezettségekkel, a törvényességi felügyeleti eljárással és a hivatalbóli törlési eljárással. Ismerteti a cégbírósághoz intézhető egyéb kérelmek (cégkivonat, cégmásolat, cégbizonyítvány kérésének) szabályait, valamint a társasági törvény alapján előterjeszthető (például ügyvezetés felülvizsgálata, legfőbb szerv összehívása iránti) kérelmek benyújtásának rendjét.
Kidolgozza azokat a kötelezően végrehajtandó társasági szerződési (alapszabályi, alapító okirati) módosításokat, melyeket a társaságoknak a Gt. új szabályai folytán a közeljövőben el kell végezniük. Aktuális iratmintákat mutat be, melyek a bejegyzési, változás bejegyzési kérelmek előterjesztéséhez segítséget nyújthatnak.
Kapcsolódó könyvek
Gál Judit - A gazdasági társaságok átalakulásának új szabályai
A társasági törvény és a cégtörvény újraszabályozta a gazdasági társaságok egymás közti átalakulását.
A könyv az átalakulás, egyesülés, szétválás és ezek változatainak átfogó ismertetését adja, gyakorlati tanácsokkal látja el a jogalkalmazót és segítséget kíván nyújtani a jogértelmezési problémák megoldásához. Foglalkozik többek között az átalakulási jogutódlás perjogi vonatkozásaival,
- az átalakulás fordulónapjával az ex nunc hatályú bejegyzés összefüggésében;
- a felszámolás, végelszámolás és átalakulás kapcsolatával;
- az átalakulási fogalmak új értelmezésével;
- a készítendő vagyonmérleg-tervezetekkel és fordulónapjukkal;
- az átalakulás egyéb általános és különös szabályaival és a speciális esetekkel;
- a gyakorlati tennivalókkal és a bejegyzési eljárásban beadandó iratokkal;
- a közhasznú társaság átalakulásával és elemzi az átalakulás és konszernjog kapcsolatát. A könyv iratmintákkal és konkrét példákkal szolgál az átalakulási ügyek dokumentálásához, részletezi az átalakulási folyamat egyes lépéseit és utal a számviteli teendőkre.
Lomnici Zoltán - Az alapítványok és közalapítványok kézikönyve
Magyarországon az alapítványok szerepe a XVIII. századot követően értékelődött fel. Megkülönböztettek köz-, magán- és családi alapítványokat, az alapító okirat szándékától függően. Az alapítványok jogi személynek minősültek és bármely világi vagy egyházi célra létesülhettek.
Az alapítványi jog fejlődése a második világháborút követően megtört, hiszen a mindenről gondoskodó állam illúzióját rombolta volna az alapítványok széles körű szerepvállalása. Csak közvetlenül a rendszerváltást megelőzően kerülhetett sor az alapítvány jogintézményének feltámasztására, hiszen 1987-ig közérdekű célra való kötelezettségvállalásnak minősült az alapítvány-rendelés.
Az ide vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket az 1987. évi 11. törvényerejű rendelet a Ptk.-nak a VI. fejezetébe iktatta be, de a bírói gyakorlatban kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy a több alpontból álló egyetlen paragrafus számos lényeges kérdésre nem ad választ. Erre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság eseti döntésekben és kollégiumi állásfoglalásokkal mutatott utat. A bírói gyakorlat rendkívüli jelenetőségét bizonyítja, hogy a kimunkált megoldásokat szinte szó szerint átvette a törvényalkotó a Polgári Törvénykönyv módosításakor, és így megállapítható, hogy erőteljesen érvényesült a bíróságok jogfejlestő szerepe.
A könyv Első része az alapítvány nyilvántartásba vételének kérdéseit tekinti át, a Második részben az alapítványok működésének feltételeit részletezi, a Harmadik rész a közalapítványokat érintő legfontosabb jogszabályi rendelkezések szerepelnek, részben kivonatos közléssel.
Adorján Csaba - Gál Judit - A gazdasági társaságok átalakulása
Az átalakulással foglalkozó önálló kiadvány utoljára 1999-ben jelent meg.
Az azóta eltelt tíz évben a gazdasági társaságok átalakulásának szabályai - a Gt. és a Ctv. folytonos módosításai ellenére - koncepcionálisan keveset változtak, csekélyebb anyagi jogi módosulások mellett azonban az eljárásjogban lényeges újdonságok is vannak.
A kézikönyvként megjelenő, a gyakorlati szakemberek használatára szánt kiadvány foglalkozik az átalakulás általános tudnivalóival, az egyes társasági formák átalakulásával, az országhatárokon átnyúló átalakulások teendőivel. Kitér a társasági formaváltással, egyesüléssel, szétválással összefüggő és az átalakulásnak nem minősülő, illetve "kedvezményezett" átalakulással kapcsolatos előírásokra. Részletes útmutatásokat tartalmaz az átalakulás számviteli és adójogi tudnivalóiról, és néhány iratmintával segíti a jogalkalmazást.
Ismeretlen szerző - Munkavédelmi jogszabályok gyűjteménye
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gál Judit - dr. Kiss Gábor - Zara László - A végelszámolási eljárás
A kézikönyv elsőként mutatja be átfogóan és áttekinthetően a végelszámolási eljárás szabályait, az eljárásban résztvevő felek jogait és kötelezettségeit, különös tekintettel a hitelezők érdekeinek érvényesítésére. A könyv első részében a tételes jogi szabályozás bemutatásán túl kifejti a végelszámolás alatt lefolytatandó perekre vonatkozó ismereteket, a végelszámolás és a felszámolás összefüggéseit, valamint az erre vonatkozó bírói gyakorlatot. A második rész a témában felmerülő számviteli tudnivalókat tartalmazza. A harmadik és negyedik részben a mindennapi gyakorlathoz kapcsolódó iratminták, valamint a végelszámolást szabályozó jogszabályok kivonatai találhatók.
Len Rogers - Marketing a kisvállalkozásban
A közhiedelemmel ellentétben a marketing nem egyszerűen értékesítési tevékenység. Van benne piackutatás, de ugyanakkor piacbefolyásolás, sőt piacteremtés is. Beletartozik a termék-, ár- és a helyismeret, a reklám, a járulékos szolgáltatás, vagyis a vevőcsábítás sok-sok trükkje. A vállalkozónak mindenképpen törnie kell a fejét, de hogy merre induljon el, abban megbízható kalauza lesz sorozatunk új kötete. Akinek pedig ez az idegen szó, hogy marketing még mindig gyanús, gondolja meg: nem sokkal gyanúsabb, hogy kisvállalkozások és világcégek egyaránt vagyonokat költenek rá?
Len Rogers nemzetközi vállalkozási és vezetési tanácsadó; számos marketing és értékesítési szakkönyv szerzője; vendéglátóipari, hirdetési és vezetőképző tanfolyamok előadója.
Hans-Jürgen Quadbeck-Seeger - Csak a változás állandó
Az újítás, az innováció közkeletű kifejezés. Megtalálható a vállalatvezetők szótárában, a gazdasági elemzésekben, sőt, igen előkelő szerepet játszik az egyes politikai pártok programjában is. Lassan száz éve már, hogy Joseph Schumpeter elsőként utalt arra, hogy a gazdasági események alakulását nem annyira a tőke és a munka határozza meg, sokkal inkább egy harmadik tényező: az innováció. Az újításokat sosem szervezetek, csoportok hozzák létre, hanem elszánt és áldozatkész egyének. Mindenki tudja, aki újításokon dolgozik vagy dolgozott valaha, hogy vannak olyan időszakok, amikor az ember már-már feladja a próbálkozást. Milyen fontos volna ilyenkor egy buzdító szó, egy bátorító beszélgetés vagy egy idézet, mely megmutatja, hogy mások is ugyanúgy megküszködtek az eredményért. Hans-Jürgen Quadbeck-Seeger nevéhez több mint 50 szabadalom fűződik (a BASF AG kutatásokért felelős elnöki tagja volt, 1994-95 között a Német Kémikustársaság elnöke, majd a Heidelbergi Egyetem tiszteletbeli professzora, a Max-Planck Társaság szenátusának tagja), így saját maga is tapasztalta, milyen nehéz dolga van az újítónak, és milyen sokat segíthet egy-egy, a motivációt serkentő, új lendületet adó vicc, frappáns idézet, bölcs gondolat. Mialatt az idézeteket A-tól Z-ig - a legkülönbözőbb témákban, mint elismerés vagy kétségek; nagy alkotóktól, mint Asimov, Drucker, Churchill vagy Picasso - összegyűjtötte és rendszerezte, elképzelte leendő olvasóit is: "fogékony olvasóra vágyom, aki felfedezőútra indul a könyvben, majd leteszi azt a kezéből, amikor megtalálta benne a maga számára a választ és újult erővel gyürkőzik neki problémái megoldásának".
Ken Blanchard - Don Hutson - Ethan Willis - Az egyperces vállalkozó
Egy inspiráló történet vállalkozói erősségeid felfedezéséről. A számos üzleti bestsellert jegyző Ken Blanchard és az ismert vezető vállalkozók, Don Hutson és Ethan Willis, egy inspiráló történetet mesélnek el, amelyben felfedik a sikeres vállalkozóvá válás titkait.
Gál István László - Gazdasági büntetőjog közgazdászoknak
"Úttörő vállalkozás ez a könyv, amelynek jogász-közgazdász szerzője következetesen ötvözi a jogi ismereteket a közgazdasági szemlélettel, s így a hallgatókon kívül egyaránt sokat tanulhatnak belőle a gazdasági bűnözéssel is naponta találkozó közgazdászok és a gazdasági bűnüldözés eredményességét szívükön viselő jogászok." (Prof. dr. Tóth Mihály büntetőjogász)
"A kézikönyv - amelyet nemcsak közgazdászoknak, illetve a gazdasági élet szereplőinek ajánlok, hanem a bűncselekmények felderítésére, nyomozására hivatottaknak is - ötvözi a tankönyvek alaposságát a regények olvasmányosságával, és számomra különösen élvezetes példákkal vezet be a közgazdaságtan és a büntetőjog közös területeibe." (Dr. Molnár Csaba büntetőjogász, az ORFK Pénzmosás Elleni Osztályának volt vezetője)
"Gál István László könyvében tanulmányozható a magyar gazdaság orvosi lova: az összes betegség, ami gátolja az eredményes felzárkózás végigvitelét. Mert ne feledjük el, hogy a gazdaság és a bűnözés túl szoros kapcsolata egy országban magát a gazdasági-társadalmi modernizációt hiúsíthatja meg, akár évtizedeken keresztül! Ajánlom e könyvet gazdasági szakembereknek és vezetőknek, valamint a bűnüldöző szervek tagjainak egyaránt." (Dr. Gazdag László közgazdász)
Ismeretlen szerző - Egyéni vállalkozók kézikönyve '90
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Roger L. Martin - Designgondolkodás
Az innováció azt jelenti, hogy nem olyannak látjuk a világot, amilyen, hanem olyannak, amilyen lehetne. A legtöbb cég azonban kényszeresen ragaszkodik a hatékonysághoz és a bejósolhatósághoz. Nem csoda, hogy a forradalmi újítások olyan ritkák. Pedig a hatékony működés és az újító szellem nem oltja ki egymást.
A Desgngondolkodásban Roger Martin kiegyensúlyozza az innovációt és a meglévő ismeretek hasznosítását. Annál a cégnél, ahol elfogadják ezt a megközelítést, rendszeresek lesznek az áttörő újítások, így jelentősen nő a hozzáadott érték és a termelékenység, míg a költség csökken. A szerző a Procter & Gamble, a Hermann Miller, a Research in Motion, a Cirque de Soleil és mások példáján keresztül mutatja be a designgondolkodást az üzleti, a tudományos és a művészeti világban - proaktív gondolatokkal és színes történetekkel.
Lengyel László - Vállalkozási ismeretek
A társadalmi-gazdasági fejlődés, a piacon uralkodó verseny, az ökológiai környezetért érzett felelősség és a vállalkozások egyre növekvő szerepe a gazdaságban korszerű vállalkozási ismereteket követel a gazdaság szereplőitől. Könyvünk vállalkozási szemléletben foglalja össze azokat a legfontosabb gazdasági, vezetési, pénzügyi, jogi stb. ismereteket, amelyek - elősegítik a vállalkozások gazdasági szerepének és működésének reális megítélését, - lehetővé teszik az üzleti ötlet saját vállalkozásban történő megalapozott felhasználását, - alapjául szolgálnak a folyamatos működtetést szolgáló stratégiai és operatív vezetési teendők ellátásának, - segítik a vállalkozás működési zavarainak elkerülését és elősegítik azok megoldását. Az egységes fogalmi rendszer összefoglalásával az volt a célunk, hogy gondolkodást, magatartást és szemléletet formáljunk, valamint megismertessük és egyben elfogadtassuk, hogy a vállalkozó hosszú távú célja a vállalkozások sikeres - piacorientált - működése és nem a rövid távon történő meggazdagodás.
Dr. Tomori Erika - Értékpapírjog és a tőkepiac szabályozása
Taglalja és ismerteti azokat a normákat, amelyek az értékpapírok létére, gazdasági funkciójára, kibocsátására és forgalmára vonatkoznak, továbbá foglalkozik a tőkepiac alapvető intézményeivel. Tárgyalja a kapcsolódó, polgári jog által szabályozott intézményeket, és azokat a jogszabályokat is, amelyek a piac működését, felügyeletét és biztonságát szabályozzák.
Tóth Mihály - Gazdasági bűnözés és bűncselekmények
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Eric Ries - Lean startup
Eric Ries szerint a startup olyan vállalkozás, amelynek célja új termék vagy szolgáltatás létrehozása szélsőségesen bizonytalan feltételek között. Ez ugyanúgy igaz a garázsában szerencsét próbáló egyéni vállalkozóra, mint a Fortune 500-as egyik vállalatának tárgyalótermében összegyűlő rutinos szakemberekre. Hiszen ugyanaz a küldetésük: át kell hatolniuk a bizonytalanság ködén, hogy megtalálják a fenntartható vállalkozáshoz vezető sikeres utat.
A lean gyártás tapasztalataira építve a Lean Startup forradalmian új menedzsmentmódszert kínál. Arra biztatja az innovatív vállalkozókat – cégmérettől függetlenül –, hogy ne dőljenek be a hiúsági mutatóknak, inkább a tényleges előrehaladást mérjék, és mielőbb derítsék ki, mit is akarnak valójában az ügyfelek. Üzleti elképzeléseiket pedig folyamatosan teszteljék, és igazítsák a körülményekhez, mielőtt még túl késő lenne.
Dr. Lemák Ella - Gazdasági és jogi ismeretek II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Seth Godin - Mi a bőgés?
Az vagy, amit megteszel” – állítja az a 33 kreatív szerző, aki arra szövetkezett, hogy meggyőzze az olvasót, hogy munkánkban vagy vállalkozásunkban bátor, kiugró és félelmetes tetteket végrehajtani fontos és csodálatos dolog. A kötet frappáns és inspiráló egypercesek sorozata. Játékosságra buzdít, ötlettel és számos példával támasztja alá, hogy a merészség zseniális, hatalma van – és csodákra képes…
Kisfaludi András - Társasági jog
A modern piacgazdaságokban a gazdasági jellegű - termelő és szolgáltató - tevékenységek túlnyomó része társasági szervezeti keretek között zajlik. Az 1980-as évek végétől meginduló gazdasági és társadalmi rendszerváltozás keretében lezajlott átalakulási folyamatok eredményeképpen ma már Magyarországra is jellemző. A társaságok túlsúlya nemcsak a gazdálkodó egységek számszerű adatait illetően igaz, hanem még inkább a társaságok gazdasági potenciáljára vonatkoztatva. Ma már a nemzetgazdaságok és a globalizálódó világgazdaság elképzelhetetlen különböző formájú társaságok nélkül. Ráadásul ezek a társaságok többnyire nem is önmagukban fejtik ki tevékenységüket, hanem egymással összefüggő tevékenységi és szervezeti láncolatokon keresztül, tehát a társaságok bonyolult rendszert alkotva adják meg a gazdaság szerkezeti vázát. Részlet a könyvből
Lomnici Zoltán - Az alapítványok és a közalapítványok
A közérdekű célt szolgáló alapítványok egyre jelentősebb szerepet töltenek be társadalmunk életében. A civil szervezetek nyilvántartásában már több mint 100 ezer név szerepel, és gazdasági erejüket bizonyítja, hogy évente több százmilliárd forint vagyonnal gazdálkodnak. Az ókorban a kereszténység elterjedésétől vált gyakorlattá az adományok kegyes célra való fordítása. Az alapítványok szerepe a XVIII. századot követően Magyarországon is felértékelődött. Az alapítványi jog fejlődését számos törvénycikk és kúriai döntés segítette. A rendszerváltást követően az alapítványok egyre jelentősebb szerepet töltöttek be a civil társadalom életében. Az alapítvány jogintézményének 1987-es feltámasztását követően bírósági eseti döntések és kollégiumi állásfoglalások adtak választ a joggyakorlat által felvetett kérdésekre. A bírói gyakorlat rendkívüli jelentőségét bizonyítja, hogy a kimunkált megoldásokat a Ptk. módosításai és az új Ptk. megalkotása során is figyelembe vették. A könyv a gyakorlatban felmerülő kérdésekre kíván választ adni. Ismerteti az alapítvány nyilvántartásba vételének bírói gyakorlatát, az alapítványok működésének feltételeit (így például a vagyon rendelkezésére bocsátása, felhasználása, szervezete, kezelő szerv kijelölése, stb.) és iratmintákat is tartalmaz. Áttekintést ad az alapítványokat érintő legfontosabb jogszabályi rendelkezésekről, az adózás kérdéseiről, illetve a szponzorálás problémaköréről. A jelenlegi 5. átdolgozott kiadás feldolgozza az ítélőtáblák eseti döntéseit, valamint a Legfelsőbb Bíróság új jogegységi döntéseit.
Ismeretlen szerző - Menedzsment és vállalkozás-gazdaságtan
McCafri szállóigévé vált mondása szerint: "Egy vállalat menedzselésének mechanizmusa valójában nem túl bonyolult, ha képesek vagyunk megérteni a lényeget: termékeket, szolgáltatásokat kell előállítani és eladni valakinek, drágábban, mint amibe került. Ennyi az egész, kivéve még néhány millió részletkérdést." Ez az a néhány millió részletkérdés, amivel a menedzseri posztra kerülő szakembereknek boldogulniuk kell(ene). Ezek teljesen más természetűek, mint a szakmai (legyenek azok akár műszaki, gazdasági, oktatási, egészségügyi, kereskedelmi, szállítási stb.) problémák, és teljesen másfajta tudás birtokában oldhatók csak meg. Könyvünk e tudás megszerzéséhez kíván segítséget nyújtani.