Kapcsolódó könyvek
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Szendi Gábor - Párbajok nélkül
Szendi Gábor új kötetében az egyéni és a párkapcsolati problémákat elemzi. Részletesen szól az akarat szerepének túlértékeléséről, gondolkodásunk paradoxonairól, a szokások kialakulásáról és elhagyásának módjairól, valamint mindennek fényében a kapcsolati konfliktusokról és lehetséges, "másodfokú" megoldásaikról. Szendi az evolúciós gondolkodás mellett ezúttal a modern viselkedésterápiás szemléletet hívja segítségül, és állítja: cselekedeteinket folyamatosan általunk nem ismert és nem is megismerhető tényezők - rejtett tanulás, genetikailag örökölt vonások, nem érzékelhető ingerek, hamis emlékek, önigazoló értelmezések, téves észlelések stb. - irányítják. Vagyis a problémákat maga az ember teremti, az emberi gondolkodás hozza létre azáltal, hogy értelmezi önmagát, sorsát, környezetét.
A szerző szerint az emberi problémák lényege, hogy korlátozott információk alapján akarunk sokkal szélesebb alapokon nyugvó jelenségeket értelmezni. Ilyenkor általában túl nagy jelentőséget tulajdonítunk az okoknak, és a magyarázatokhoz az emberi tudatból és emlékezésből nyert információk rendszerint kevésnek bizonyulnak.
Szendi Gábor gyakorlati tanácsokban bővelkedő könyvében ugyanakkor rámutat: ha nem az okokat akarjuk tisztázni, hanem a megoldást keressük, sokkal hatékonyabban kezelhetjük egyéni és társas problémáinkat is.
Rita L. Atkinson - Richard C. Atkinson - Edward E. Smith - Daryl J. Bem - Pszichológia
Az "Atkinson" új kiadása nemcsak formailag, hanem tartalmilag is jelentős átdolgozáson ment keresztül. Szerzői között a régiek közül csak Smith és Nolen-Hoecksema szerepel, (maga Atkinson is visszavonult), Frederickson és Loftus személyében pedig két kiváló, az elméleti kutatást s a gyakorlati szempontokat egyesítő szerző csatlakozott a csapathoz. A könyv a fejezetek sorrendjét és az anyag felosztását többé-kevésbé megtartotta (kivéve a személyiség-lélektannal és a szociálpszichológiával foglalkozó két-két fejezetet), de egészében véve valamivel terjedelmesebb lett. Az új, mindenütt előtérbe helyezett szempontok az evolúciós magyarázat keresését, a modern idegtudományi módszerek és eredmények részletes bemutatását s az alkalmazások részletes illusztrálását hangsúlyozzák. Új színfolt a kötetben az ellentétes vélemények ütköztetése, amely az "Érem két oldala" betétekben többnyire a szakma nagyjainak - sokszor gyökeresen ellentétes - véleményét ismerteti, érzékeltetve egyben azt is, hogy a pszichológiában nincsenek örök érvényű, megfellebbezhetetlen igazságok. Az új kiadáshoz kapcsolódódik a Pléh Csaba és Boross Ottilia szerkesztette Bevezetés a pszichológiába című olvasókönyv.
Bellák Gábor - Jernyei Kiss János - Keserü Katalin - Mikó Árpád - Szakács Béla Zsolt - Magyar művészet
A IX. század vége óta, amikor a magyarok letelepedtek a Kárpát-medencében, nem egyszer megváltozott az ország államformája, fővárosa, lakóinak összetétele, sőt maga az elhelyezkedése és a mérete is. A mindenkori Magyarország művészetét azonban jobbára ugyanazokkal a stílustörténeti fogalmakkal írhatjuk le, mint amelyeket a nyugat-európai művészet történetéből jól ismerünk. Az újdonságok többnyire uralkodói, egyházi kezdeményezésre jelentek meg az országban, minden korszakban találunk azonban valamilyen egyedi jelenséget, mint például a középkori falképek Szent László-legenda-ábrázolásai, az egész reneszánszon végigvonuló Mátyás-szimbolika, vagy a barokk vidéki rezidenciák egyik változata, a Grassalkovich Antal gödöllői kastélyáról elnevezett Grassalkovich-típus. A XIX. században itthon is megerősödött a nemzeti kultúra iránti igény, s hamarosan soha nem látott művészeti fellendülés következett, a XX. század első felében pedig már a világ élvonalába tartozó alkotások születtek, főként a fotó- a plakát-, illetve az iparművészet területén. 1948-tól speciális helyzetet eredményezett, hogy a művészek nagy része a tiltott vagy a tűrt kategóriába szorult, és munkáit csupán félhivatalos kiállítóhelyeken mutathatta be, egészen a rendszerváltás bekövetkeztéig.
A kötet öt neves művészettörténész szerzője - Bellák Gábor és Mikó Árpád (Magyar Nemzeti Galéria), Jernyei Kiss János (Pázmány Péter Katolikus Egyetem), Keserü Katalin (ELTE), valamint Szakács Béla Zsolt (PPKE és CEU) - nehéz feladatra vállalkozott. Több mint tizenegy évszázad művészetének történetét adják közre egyetlen kötetben, a festészet és a szobrászat mellett az építészet, a fotográfia, az iparművészet, illetve a XX. században a helyébe lépő design meghatározó áramlatait is figyelemmel kísérve.
Ismeretlen szerző - Mindentudás Egyeteme 1.
A tudás legyen közkincs": ezen elv jegyében kezdődött 2002 szeptemberében - a Matáv, az Axelero Internet támogatásával és a Magyar Tudományos Akadémia közreműködésével - az a tudományos ismeretátadó program, melynek keretében a legkülönbözőbb tudományterületek jeles személyiségei tartanak előadásokat az elméleti kutatások és a gyakorlati felhasználások összefüggéseiről. A televízió,a rádió, az internet és a sajtó egymásra hivatkozó csatornái után most klasszikus, gutenbergi formában nyújtjuk át az olvasónak a Mindentudás Egyetem első szemeszterén elhangzott előadásokat.Ez a reprezentatív kiadvány segít abban, hogy bármikor felidézhessük az előadásokon hallottakat, bővítsük ismereteinket, felismerjük az összefüggéseket és még jobban megbecsüljük a magyar tudósok eredményeit.
Ismeretlen szerző - Mindentudás Egyeteme 2.
A tudás legyen közkincs: ezen elv jegyében kezdődött 2002 szeptemberében az a tudományos ismeretáradó program, melynek keretében a legkülönbözőbb tudományterületek jeles személyiségei tartanak előadásokat az elméleti kutatások és a gyakorlati felhasználások összefüggéseiről. A televízió, a rádió, az internet és a sajtó egymásra hivatkozó csatornái után most klasszikus, gutenbergi formában nyújtjuk át az olvasónak a Mindentudás Egyeteme első szemeszterén elhangzott előadásokat. Ez a reprezentatív kiadvány segít abban, hogy bármikor felidézhessük az előadásokon hallottakat, bővítsük ismereteinket, felismerjük az összefüggéseket és még jobban megbecsüljük a magyar tudósok eredményeit.
Ismeretlen szerző - Mindentudás Egyeteme 3.
A tudás legyen közkincs: ezen elv jegyében kezdődött 2002 szeptemberében az a tudományos ismeretáradó program, melynek keretében a legkülönbözőbb tudományterületek jeles személyiségei tartanak előadásokat az elméleti kutatások és a gyakorlati felhasználások összefüggéseiről. A televízió, a rádió, az internet és a sajtó egymásra hivatkozó csatornái után most klasszikus, gutenbergi formában nyújtjuk át az olvasónak a Mindentudás Egyeteme első szemeszterén elhangzott előadásokat. Ez a reprezentatív kiadvány segít abban, hogy bármikor felidézhessük az előadásokon hallottakat, bővítsük ismereteinket, felismerjük az összefüggéseket és még jobban megbecsüljük a magyar tudósok eredményeit.
Gáncs Nikolasz - Shodo - Az ecset útja
* Néhány szó a nem távol-keleti kalligráfiáról: Az írás rövid története, Nyugati kalligráfia, Tibeti kalligráfia, Arab kalligráfia
* Japán története röviden, központban a művészettel
* A japán buddhizmus története, különös tekintettel a zenre
* Japán "utak" bemutatása: Az íj és nyíl ösvénye, a zen íjászat (kyūdō), A teaszertartás, vagyis a „tea útja” (chadō), A virágkötészet, az ikebana, vagyis a „virág útja” (kadō), A „kard útja” (kendō)
* Kína, Korea és Japán kalligráfia története
* Húsz mester életének, tanításainak és néhány kalligráfiájának bemutatása, leírása, mint Kūkai, Ikkyū Sōjun, Sen no Rikyū, Miyamoto Musashi, Hakuin Ekaku, Tōrei Enji, Sengai Gibon, Yamaoka Tesshū, Shōdō Harada rōshi és sokan mások.
* Kedvelt zen kalligráfia témák bemutatása
* A kalligráfia eszközeinek és a gyakorlás módjának leírása
* A kalligráfia helye a 21. században
* Képmelléklet
Hunyadi Zsolt - A keresztes háborúk világa
Szeretne többet megtudni a keresztes háborúkról? Ez a könyv nagyszerű lehetőséget nyújt arra, hogy megismerje jobban az akkori világot, a pápa által szentesített hadjáratokat, azok következményeit, hatásait.
Nemeskürty István - Szántó Tibor - A magyar filmművészet képeskönyve
A könyv a magyar filmművészet kezdeteitől napjainkig kalauzolja az olvasóját: több mint háromszáz filmből villant fel emlékezetes jeleneteket. "Ezek ugyan "csak" állóképek - írja Nemeskürthy István -, mégsem azonosak a fényképművészet albumokban közzétett kompozícióival. Emlékezetünk filmjével kiegészítve megmozdulhatnak és életre kelthetik a most egyetlen fotóba sűrített cselekményt. De nem csupán az egyes filmek cselekményét óhajtanánk így a néző-olvasó közreműködésével megmozdítani, hanem az immár nyolvanegynéhány éves magyar film kalandos történetének mozgóképét is szeretnénk felidézni. Mit látunk ezeken a képeken? Tájékoztató közlést, divatos idegen szóval: információt? Tényszerű eligazítást: ez és ez, ekkor és ekkor, ebben meg ebben a filmben? Képes krónikát? Fényképművészeti műalkotást? S ha azt, kinek a művét? ... Vagy talán emlékeztető jelzés csupán, ami könyvünket lapozgatva a nézegető olvasó szeme elé kerül? Mindegyik és egyik sem."
A magyar filmművészet képeskönyve nemcsak visszatekintés, hanem tabló is: egyaránt bemutatja az idősebb korosztály kedvenceit és a nyolcvanas évek fiatal rendezőinek legígéretesebb teljesítményeit.
Yoshimura Kenichi - A japánok és a kard
Különleges mű. Ellentétben sok más, Ázsiáról szóló kulturális témájú könyvvel, ez az írás eredetileg nem japánul és nem is angolul, hanem francia nyelven született.
A szerző, Yoshimura Kenichi, aki hosszú évekig volt a francia kendó válogatott technikai igazgatója, a japán kultúra számos aspektusát tartja megközelíthetőbbnek a kard és annak történetén keresztül.
Kifejezetten európai olvasóknak, franciául írta meg könyvét, rengeteg olyan képi illusztrációval gazdagítva az anyagot, amelyek korábban nem voltak elérhetők.
A könyv kimagasló erénye, hogy egyszerre fest történelmi és kultúrtörténeti tablót, miközben rendkívül összetetten mutatja be a japán kard fejlődését, annak technológiai hátterével együtt. Mindeközben sosem válik unalmasan részletezővé, vagy feleslegesen szakmaivá.
Finom utalásai és szórakoztató történetei révén pedig azoknak is intellektuális csemege, akiktől maga a kard témája esetleg távol áll.
Aktuális olvasmány, hisz a könyv tulajdonképpen az alkalmazkodás történetét tárja elénk. Azt bontja ki színes történelmi tablók során, hogy miként tudta egy nemzet befogadni az újat és megőrizni a régit, mindig újraépítve saját hiteles nemzeti önazonosságát. A globalizációról beszélve, vagy azzal fenyegetve, egy Európai Unióban, ahol minden nemzet keresi vagy védi a helyét, ezek a kérdések és meglátások igen gondolatébresztőek lehetnek.
Darrel Max Craig - Mugai ryu - A kardrántás klasszikus szamuráj művészete
Gondolati időutazás a középkori Japánba, melyben megismerhetjük a szamurájok képzésének titkait. Könyvében a szerző körbevezet bennünket a szamurájok Bushido-kódexén. Beszámol találkozásairól a régmúlt híres szamurájainak leszármazottaival. Találkozhatunk az ősi Japán legbefolyásosabb harcosaival - mégpedig saját utódaik emlékezete, illetve a családi krónikák, szájhagyományok révén. Megismerkedhetünk a szamurájkardhoz kapcsolódó számos rituáléval, a kard készítésének, ápolásának és tesztelésének módszereivel. Szerzői útmutatót kapunk több mint húsz tradicionális kardrántási technika valamint küzdelmi rutin begyakorlásához. Felfedezhetjük, mi tette a szamurájokat olyan félelmetes harcosokká. Megtanulhatjuk a japán kardvívók "egyetlen vágás" technikáját. Minden stílus gyakorlójának ajánlható, kezdőtől a mesteri szintig.
Darrell Max Craig Okinawa szigetén tanulmányozta a karatét Z. Shimabuku Sensei irányítása alatt, de sok más híres amerikai és japán mestertől is tanult. Hat danos karate- és jujitsu-, öt danos kobudo- és kendo- valamint négy danos iaido-, judo- és aikido-mester. Több nagysikerű mozifilm harcművészeti szakértője, és számos könyv - köztük a The Heart of Kendo (A kendo szíve) - szerzője. A Texas állambeli Houstonban él.
Baktay Ervin - India bölcsessége
"A legletisztultabb hindu felfogás is azt vallja, hogy leghelyesebb, ha mindenki a maga mivoltának megfelelő úton jár és törekszik, s a hinduk legértékesebbjei ma is, mint régen, minden vallást, minden hitet nagyrabecsülnek. A jó keresztényt sokkal többre tartják, mint az olyan hindut, aki a maga vallását nem követi, vagy képmutatással szennyezi be. A Szanátana Dharma megértői nem lehetnek türelmetlenek más vallások iránt és nem táplálhatnak előítéleteket. Bármelyik vallást követi is tehát az olvasó, igyekezzék legalább ebben az egy pontban magáévá tenni a hindu elvet: legyen türelmes és méltányos, ne ítéljen, amig bele nem mélyedt magába a tárgyba, amíg át nem tekintette az ind szemlélet Örökérvényű Törvényének egész rendszerét. Ez csak addig tetszik bonyolultnak míg részleteit külön-külön kiszakítva nézzük, de egyetemes és egységes értelmet kap, mihelyt az egészet felfogtuk." Baktay Ervin
Csapodi Csaba - Tóth András - Vértesi Miklós - Magyar könyvtártörténet
Könyvgyűjteményeink, könyvtáraink története a magyar művelődés történetének alapvetően fontos láncszeme. Eddig azonban senki sem vállalkozott rá, hogy összefoglaló képet adjon róla - sem ismeretterjesztő, sem tudományos szinten.
ezt a hiányt hivatott pótolni ez a kötet, mely hitelességét illetően tudományos szintű, de olvasmányos stílusa révén az ismeretterjesztés funkcióját is betölti. Hézagpótló tehát, mind a széles nagyközönség, mind a szakemberek számára.
A könyv három kiváló, nagy tekintélyű tudós munkája, Csapodi Csaba, a kódexek és ősnyomtatványok hírneves specialistája a kezdetektől 1711-ig terjedő korszakról írt: a szerzetesi, a humanista gyűjtemények, egyházi és főúri könyvtárak történetét foglalja össze. Tóth András a Rákóczi-szabadságharc leverésétől a kiegyezésig ívelő fejezet (1711-1867), könyvtárainak történetét ismerteti.
Vértesy Miklós két fejezet alkotója: a kiegyezéstől a felszabadulásig (1867-1945) és a felszabadulástól napjainkig terjedő időszakról ad igen szemléletes képet.
Munkájukban természetesen ábrázolják a tárgyalt korszakok művelődéstörténeti-történelmi hátterét is. Könyvük tehát egyszersmind a magyar olvasás, a magyar olvasó története: érdekes, tanulságos, viharos, mint maga a magyar kultúra sorsa.
Antonia Fraser - VIII. Henrik hat felesége
Számos művészeti ág kedvelt témáját dolgozza fel nagyívű (és bestseller érdekességű) történelmi esszéjében a kitünő angol történész-író, akinek Mária, a skótok királynője című könyve már szintén megjelent magyarul.
Az angol reneszánsz idején, VIII. Henrik, a Tudor-házbeli uralkodó és az angol reformáció korában játszódó történet hőse valójában hat asszony, hat királyné, akiket a köztudatban nem elsősorban életük különböztetett meg egymástól, hanem inkább az, ahogyan ezek az életek - jobbára tragikusan - véget értek.
Hat egymástól nagyon különbőző asszony életének története ez a könyv, ám alapjában mégis összefüggő elbeszélés.
-Igyekeztem - mondja a szerző- valamennyi asszonyt azzal a rokonszenvvel szemlélni, amelyet már csak azért is megérdemelnek, mert VIII. Henrik feleségeinek korántsem irígylésre méltó sors jutott osztályrészül. És mégis : tárgyilagos távolságtartásra törekedtem... Remélem sikerült ugyanilyen távolságtartást tanúsítanom a királlyal kapcsolatban is.
Ő a hatalmas májusfa, mindennek a középpontjában, körülötte járták körtáncukat ezek az asszonyok.
Ám ez itt, nem az ő története, hanem az asszonyoké.
Linda Sonntag - Fényképes Káma-szútra
A Fényképes Káma-szútra a szeretkezés könnyen követhető, fényképes kalauza.
Az érzelmileg telített és odaadó szex az egyik módja annak, hogy megtapasztalhassuk a transzcendens világot. A másik eszköz erre a jóga. A szex és a jóga együttesen képezi a tantrikus vagy spirituális szex alapját. A könyvben található fotókon és a csodaszép indiai miniatűrökön ábrázolt 23 erotikus póz mindegyike bemutatja, hogyan ötvözhető a szertartásos koreográfia az intim pózokban rejlő szenvedéllyel. Az idő és tér korlátait átlépő gyakorlatok által mélyről jövő boldogság és beteljesülés érhető el.
Markus Hattstein - Peter Delius - Iszlám
Az iszlámban sokféle kulturális és művészi forma létezik, a sokszínűséget a közös vallás fogja össze.A Nagy stílusok sorozat legújabb kötete az iszlám dinasztiák és országok történelmi fejlődését kíséri nyomon, a kezdetektől korunkig mutatja be a művészi kifejezésmód változásait. Az iszlám kultúra lenyűgöző teremtőereje a szíriai Omajjádoktól a mogul Indiáig, az Oszmán Birodalomtól napjainkig áthatja a térség művészetét és építészetét.
Muhi Klára - Film- és médiafogalmak kisszótára
Hiánypótló kiadvánnyal jelentkezik a Korona Kiadó, amikor a film- és médiafogalmak illusztrált kisszótárát átnyújtja az olvasónak. Két nagy terület, a film és a média találkozik ebben a kötetben -önálló fejezetekbe szerkesztve, egymás után -, melyek külön-külön is bőségesen megtölthetnének egy-egy lexikont.
Az első fejezet szócikkei -A-ls-ig -a mozi, Illetve a film története. A film sajátos meseszövése, a filmgyártás technikája, illetve a filmről szóló jelentős elméletek köréből válogatnak.
A média szóclkkek elsősorban az audiovizuális médiumok történetét, a legjelentősebb médiaelméleteket, valamint számos televíziós műsortípus jellegzetességeit járják körül.
A meghatározások rendkívül alaposak. A lexikont páratlan, többségükben még nem publikált, találó fotók egészítik ki.
A kötetet minden film és média iránt érdeklődő olvasónknak örömmel ajánljuk!
Hacumi Maszaaki - Japán kardvívás
A könyv szerzője dr. Hacumi Maszaaki, a világ legismertebb nindzsa nagymestere - jelenleg a Togakure-rjú nindzsucu 34. nagymestere -, a japán kardvívás rejtelmes világába vezeti az olvasót, és megosztja gondolatait e harcművészet rejtett lényegéről. Hacumi szenszei többek között bepillantást nyújt a páncélos harc, a kard elvételi technikák és a több támadós küzdelem világába is.
Donáth Tibor - Anatómiai atlasz
Jelen munkával nemzetközileg is elsők között jelenik meg olyan anatómiai atlasz, mely az emberi test valamennyi régióját originális, szakszerű ábrák keretében, de a részletek mellőzésével mutatja be. Ez teszi lehetővé, hogy az atlasz 162 színes ábra keretében egyetlen kötetben olyan ábragyűjteményt nyújtson, melyben az érdeklődő a munkája során felmerülő minden anatómiai kérdésnek utánanézhet. Az atlasz ábrái naturálisak, ugyanakkor a lényeget kiemelők, színhatásukban esztétikai és egyben didaktikus értékűségre törekvők. Az atlasz kétnyelvű. Az ábrák jelölései a nemzetközi igénynek megfelelően latin nevezékűek.