Kapcsolódó könyvek
Kovács Zsolt - Zebrák, majmok, oroszlánok
ÁLLATKERTEK MAGYARORSZÁGON
- Egy kis történelem
- Állatkertek ma
- Hármas szerep
- Iskola az állatkertben
- Kérdések - látogatóktól
- Barangolás az állatkertekben
David Attenborough - Élet hidegvérrel
Ez a pompásan illusztrált kötet David Attenborough bolygónk főbb állatcsoportjait bemutató könyvsorozatának utolsó darabja, amelyben a neves szerző a tőle megszokott, lenyűgöző részletességgel tárja elénk a kétéltűek és hüllők életét. Igazi kincsesbánya mindenki számára - a lesikló repülőgyíkról vagy emberevő krokodilról először olvasó gyermekektől a képzettebb zoológusokig, s mindenkinek rá kell döbbennie, hogy bőven van még mit tanulnia! Nemigen lesz, akit hidegen hagynak majd az olvasottak.
Jane Goodall - Nálatok vannak még állatok?
A világhírű csimpánzkutató új könyvéből megtudhatjuk, hogyan próbál a természet alkalmazkodni napjaink megváltozott körülményeihez, és megismerhetünk néhány olyan férfit és nőt, akik elszántan és a nehézségekkel nem törődve, akár hosszú évtizedeken keresztül dolgoznak azért, hogy egyes állatfajokat megmentsenek a kihalástól. Jane Goodall magával ragadó stílusú könyve mindannyiunkat ráébreszt arra, milyen sokat számít akár egyetlen ember szenvedélye és kitartása, és mennyi mindent tehetünk akár mi magunk is a természet sokszínűségének megőrzéséért.
Igazán lelkesítő olvasmány, aktív és passzív természetvédők számára egyaránt!
- Kirkus Reviews
Jane Goodallnak nincsenek illúziói. Tisztában van vele, hogy az állatok megmentéséért vívott csatában eddig több a veszteség, mint a nyereség, de az elért sikereket mindenképpen lelkesítő megismerni.
- Publishers Weekly
Gianfranco Bologna - Paolo Casale - Gianluca Catullo - Francesca Conti - Claudia De Rosa - Lavinia Fochesato - Ilaria Guj - Edoardo Isnenghi - Massimiliano Rocco - Állatok végveszélyben
Brazília erdői adnak otthont a Földön élő állat- és növényfajok nagyjából egynegyedének. Ausztráliában különösen magas az endemikus fajok aránya: madarainak 45, emlőseinek 84, halainak pedig 89 százaléka csak azon a földrészen honos. Ám de ezekben a természetes édenkertekben és a világ sok más élőhelyén, például a szavannákon, a hegyvidékeken, a folyókban, a tavakban és a tengerekben egyre csökken a hajdani csodálatos biológiai sokféleség. Európában mostanára az emlősök, lepkék, kétéltűek, hüllők és édesvízi halak csaknem fele került súlyos veszélybe. Legfőképpen az emberi népesség növekedése, a természetes élőhelyek beépülése, átalakulása és pusztulása, az erdőirtás, a mezőgazdaság terjeszkedése, a környezetszennyezés, a mérték nélküli vadászat és orvvadászat, a közúti balesetek gyakoriságának növekedése, valamint az utóbbi évtizedek aggasztó klímaváltozása fenyegeti őket. Tetézi mindezt az elfogott állatokkal való kereskedelem, az egzotikus állatok részei iránti kereslet növekedése. Ez a pazar kiállítású könyv a WWF (Természetvédelmi Világalap) kalauzolásával viszi el az Olvasót a veszélyeztetett állatok közé, látványos bizonyítékát adja, hogy tennünk kell - és van is módunk tenni - a biológiai sokféleség (biodiverzitás) csökkenése ellen. A WWF állhatatosan óvja bolygónk vadvilágát, támogatja a felvilágosító és védelmi projekteket, az ökoturizmust, a fenntartható gazdálkodást.
David Taylor - A türelmes elefánt
In The Patient Elephant Taylor tells the extraordinary, hilarious, heart warming and tragic tales that have cropped up during his 'beastly' life. He tells of the connection between rare seals and Colonel Gadaffi's missiles, of criminals hiding drugs in cat litter, of root treatments on elephants with toothache, of dolphins with dyspepsia and much, much more.
Werner Gitt - Karl-Heinz Vanhaiden - Ha az állatok beszélni tudnának
Az állatoknak egymás megértéséhez rendkívül hatékony kommunikációs rendszerük van. Nem képesek viszont velünk emberi nyelven beszélgetni. Így most a könyv szerzői töltik be az állatok szerepét és helyettük ők fognak beszélni. A felvetődő kérdéseket mintegy maga az állat válaszolja meg egy kitalált beszélgetés során. Ily módon közreadva az anyagot, élővé és olvasmányossá válik, de a nehezebb szakmai kérdésekben is tudományosan megalapozott marad.
A könyv mindenkihez szól, fiatalokhoz, felnőttekhez, laikusokhoz és szakemberekhez.
Ion Micu - A hargitai barnamedve
" A barnamedve az európai kontinens egyik legigényesebb és legérdekesebb vadászati faja. Európa e legnagyobb ragadozója a XVIII. és a XIX. században majdnem teljesen eltűnt a kontinens nyugati és középső részéről, és csupán néhány keleti- és északi országban maradt fenn. Pontosan Románia egyike azon európai országoknak, ahol a területhez viszonyítva nagyon nagy a barnamedve-állomány. "
A szerző évtizedes tapasztalatait, kutatási eredményeit foglalja össze a műben, bemutatva a hargitai barnamedve biológiáját, ökológiáját és vadászatát, kiemelt figyelmet szentelve az állatfaj viselkedésének, legfontosabb magatartásformáinak, mint a felderítő és támadó, a táplálkozási, a szaporodási, az önvédelmi, a téli álommal kapcsolatos, valamint a közösségi magatartásnak. Végezetül felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi európai és különösen a hargitai barnamedve-populációk jelentős genetikai forrásként szolgálhatnának azon területek újranépesítésében, ahonnan ez a faj eltűnt. Az európai barnamedve hosszú távú gondozása és jövőjének biztosítása nemcsak a létező közösségek védelmét kell, hogy jelentse, hanem azoknak a természeti övezeteknek az újranépesítését is, ahonnan az idők folyamán eltűnt.
Csányi Vilmos - Agresszió az élővilágban
Legyenek bárányok vagy farkasok, legyünk héják vagy galambok, egyformán érezzük és féljük az agressziót. Az állatvilág egyik legfontosabb adaptív mechanizmusa (kivéve amikor inadaptív), az emberek számára pedig külső és belső környezetük alapvető jellemző. És természetesen mindenkit foglalkoztat lényege, hatásmechanizmusa, állattenyésztőt, zoológust, békeharcost és rendőrt. Ne várjunk rövid definícióit, egyszerű magyarázatot ettől a könyvtől! Kapunk viszont sok példát, értelmes (néha kissé eltérő) magyarázatokat, és ami a legjellemzőbb és az etológia lényege, objektivitásra törekvést. A könyv egészében interdiszciplináris jellegű: az etológusok mellett az idegélettan és a pszichológia képviselői is megtalálhatók a szerzők között.
Robert J. Young - Environmental Enrichment for Captive Animals (UFAW Animal Welfare)
Environmental enrichment is a simple and effective means of improving animal welfare in any species - companion, farm, laboratory and zoo. For many years, it has been a popular area of research, and has attracted the attention and concerns of animal keepers and carers, animal industry professionals, academics, students and pet owners all over the world. This book is the first to integrate scientific knowledge and principles to show how environmental enrichment can be used on different types of animal. Filling a major gap, it considers the history of animal keeping, legal issues and ethics, right through to a detailed exploration of whether environmental enrichment actually works, the methods involved, and how to design and manage programmes. The first book in a major new animal welfare series, it draws together a large amount of research on different animals. It provides detailed examples and case studies and is an invaluable reference tool for all those who work with or study animals in captivity.
Ismeretlen szerző - Second Nature
Growing recognition of the complexity of animals' physical, social, and psychological lives in the wild has led both zookeepers and the zoo-going public to call for higher environmental standards for animals in captivity. Bringing together the work of animal behaviorists, zoo biologists, and psychologists, "Second Nature" explores a range of innovative strategies for environmental enrichment in laboratories and marine parks, as well as in zoos. From artificial fleeing-prey devices for leopards to irregular feeding schedules for whales, the practices discussed have resulted in healthier, more relaxed animals that can breed more easily and can exert some control over their environments. Moving beyond the usual studies of primates to consider the requirements of animals as diverse as reptiles, amphibians, marine mammals, small cats, hooved grazers, and bears, contributors argue that whether an animal forages in the wild or plays computer games in captivity, the satisfaction its activity provides--rather than the activity itself--determines the animal's level of physical and psychological well-being. "Second Nature" also discusses the ways in which environmental enrichment can help zoo-bred animals develop the stamina and adaptability for survival in the wild, and how it can produce healthier lab animals that yield more valid test results. Providing a theoretical framework for the science of environmental enrichment in a variety of settings, the book renews and extends a humane approach to the keeping and conservation of animals.
L. David Mech - A sarki farkas
„A világ legnevesebb farkasszakértője tesz vallomást élete álmának megvalósulásáról ebben az izgalmas, gazdagon illusztrált könyvben... Aki szereti a farkasokat, annak számára nélkülözhetetlen, de minden természetbarátnak javára válik." - Kirkus Reviews
Távol a civilizációtól, a sarkvidéki viharok és hóförgetegek hazájában, szúnyograjok támadásainak kereszttüzében, Dr. L. David Mech többet megtudott a farkasok mindennapi életéről, mint bárki más a világon. Hónapokon át egyhuzamban figyelte, hogyan játszanak, alszanak, ismerkednek, hogyan nevelik utódaikat. Valahányszor pézsmatulok-vadászatra indultak, a nyomukba eredt. Expedíciója alkalmával gyűjtött, újszerű megfigyeléseit és szenzációs fényképanyagát ezúton adja közre. Valóságos kincs a farkaskedvelők és általában a természet szerelmesei számára Dr. Mech klasszikusnak tekintett, A sarki farkas - egy falka tagja voltam című könyvének jubileumi kiadása. Elmerülvén a lenyűgöző történetek és képek varázsában, megjelennek előttük a régi ismerősök, köztük Főnök (a domináns hím), Anyuci, Szőrmók, Csíkos, Remete; Balváll és Slampi, valamint rajtuk kívül még jó néhányan, az új nemzedékhez tartozók. Dr. Mech az 1980-as évek közepe óta tanulmányozza ugyanazt a sarkvidéki farkasfalkát. Kezdeti felfedezéseit és kalandjait A sarki farkas - egy falka tagja voltam című bestseller művében adta közre. Most, egy évtized múltán, arra invitálja olvasóit: ünnepeljék vele együtt falkatagságának tízéves jubileumát, melynek során az eredeti kép és szöveganyagon túl, megismerteti őket a farkasok életének későbbi eseményeivel, és bemutatja újonnan készült felvételeit.
David Burnie - Állatok
Az Állatok olyan kézikönyv, amely fantasztikus fotók és szakszerű szöveg segítségével mutatja be a legnagyobb emlősöktől a legkisebb gerinctelenekig az állatvilág szépségét és változatosságát.A kötet bevezetője megvizsgálja az állati formák látszólag végtelen változatosságának okát és a fő evolúciós fejleményeket. Leírja az állatok anatómiáját, életciklusát és osztályozásuk alapelveit is. Ezt a világ élőhelyeinek pompásan illusztrált áttekintése követi, ahol a szerzők bemutatják, hogyan alkalmazkodtak az állatok környezetükhöz, valamint azokhoz a fenyegetésekhez, amelyekkel a növény- és állatvilágnak napjainkban szembe kell néznie. A könyv fő része egy naprakész és átfogó állatkatalógus, amely részletekbe menően ismertet minden nagyobb csoportot, és alapos leírást ad több mint 2000 önálló fajról.
Adolf Remane - Az állatok társas viselkedése
Hogyan viselkednek az állatok természetes környezetben és saját fajtársaik között? Hogyan alakulnak ki állati közösségek, és általában kik ezeknek a tagjai? Van-e az azonos fajú állatok között valamilyen rangsor, és ha van mi a jellemzője, hogyan alakul ki, és hogyan marad fenn, illetve változik meg? Előnyös-e az állatok számára a társas együttlét, és mennyiben? Miben különbözik és miben hasonlít egymáshoz a különböző állatok (pl. rovarok, halak, madarak, emlősök, ragadozók vagy fűevők) társas együttélése? Ilyen és hasonló kérdésekre kapunk választ A. Remane könyvéből, aki hosszú évek kutatómunkájának eredményeit foglalja össze és tárja az olvasó elé érdekes és mindig a lényeget kiemelő formában.
Ismeretlen szerző - Magyarország emlőseinek atlasza
A Magyarország emlőseinek atlasza hiánypótló kötet, amely hazánk valamennyi emlősfaját bemutatja.
A legújabb természettudományos, biológiai ismeretek felhasználásával készült.
Hazánk természetföldrajzi és botanikai jellemzésén túl megismerteti az olvasót a hazai emlősfauna kialakulásával, az emlősfajok rendszertanával, természetvédelmi szerepével.
A szakszerű és olvasmányos fajleírások mellett szereplő elterjedési térképek összeállítását 424 kutató és természetvédelmi szakember adatai tették lehetővé.
A könyv külön értéke a teljességre törekvő szakirodalom-jegyzék, amely az elmúlt évtizedek magyar emlőstani publikációit összegzi.
A kötetet kiváló hazai természetfotósok színes felvételei teszik látványossá.
Jane Goodall - Marc Bekoff - Az utolsó pillanat
A két világhírű viselkedéskutató, Jane Goodall és Marc Bekoff összeállította azt a tíz parancsolatot, amelyet a bolygó gondnokaiként tiszteletben kell tartanunk. Szenvedélyesen és meggyőzően érvelnek amellett, hogy ha működtetjük e parancsolatokat az életünkben, akkor a Föld és valamennyi lakosa képes lesz harmonikusan együtt élni.Az utolsó pillanat kiterjeszti az állatokkal együtt élő ember kötelezettségeit - hiszen természetesen mi, emberek is az állatvilág részei vagyunk -, mert arra szólít fel, hogy tiszteljük az élőlények közötti kapcsolatrendszert, amikor az élőlényekkel való törődést tanuljuk, és becsüljünk meg minden fajt.
Gilles Martin - A világ madarai
A méltán világhírű természetfotós képei és Myriam Baran-Marescot írásai elmesélik nekünk a madarak fejlődéstörténetét, miközben beszámolnak az ornitológia, az evolúcióbiológia és az etológia legújabb kutatási eredményeiről. A könyvet a szerző néhány hihetetlen, személyes tapasztalata teszi még érdekesebbé. Emellett az olvasók betekintést nyerhetnek az emberek és a madarak ősi kapcsolatába és jelenlegi viszonyába, valamint képet kapnak arról, hogy miként nyilvánul meg az evolúció ereje a Föld szárnyas teremtményeinek mindennapi életében és a túlélésért folytatott küzdelmében.
David Attenborough - Az élet erőpróbái
Az etológia fiatal tudományág létére gyorsan népszerű lett - többek között kitűnő ismeretterjesztő szakírói miatt is. Közéjük tartozik a természetfilmes David Attenborough is, aki trilógiájának - amelynek első két darabja: Élet a Földön és Az élő bolygó - zárókötetét az állatok viselkedésének szentelte. Az élet erőpróbái Attenborough szerint az egyed- és fajfenntartásért folytatott küzdelem eseményei, amelyek éppoly változatosak, mint maga az állatvilág. Már a születés is nagy erőpróba: az életképesség első megmutatkozása, de nemcsak a Karácsony-szigeti vörösrákoknál, hanem a madaraknál, hüllőknél, emlősöknél is. Ahogy később az utódok nevelése, gondozása, az otthonteremtés, amely bizonyos madárfajoknál az udvarlás része is. Számos erőpróbát kell kiállniuk az állatoknak, hogy a genetikai versenyben győztesek legyenek, s ehhez az évszázadok során bizonyos fajok passzív, mások aktív stratégiákat dolgoztak ki. De a genetikai átörökítés mellett minden egyed célja saját fennmaradásának biztosítása is, s e küzdelemben az győz, aki maximálisan képes kihasználni lehetőségeit, a legjobban tud alkalmazkodni környezetéhez. A legtöbb táplálékot tudja megszerezni magának gyorsasága révén, mint a kolibri, leleményességgel, mint a hüllők és rovarok, türelemmel, mint a pókok. A legjobban tud tájékozódni, mint a nap irányát követő sivatagi hangyák, az ultrahangrezgéseket érzékelő denevérek, az érzékeny szaglószervű hiénák, a csillagok állását és belső térképüket követő költöző madarak, a Föld mágneses terére érzékenyen reagáló angolnák. Vagy a legjobban tudja magát álcázni, a legtrükkösebben tudja ellenségeit megtéveszteni, mint a rejtőzés nagymesterei, a rovarok. Az állatok azonban nemcsak egymás ellenfelei, hanem egymás kiegészítői is, mint a bohóchalak és a bíborrózsák, az emlősöket tisztogató seregélyek, a csorda védelmében élő növényevő emlősök, a társaikat önzetlenül tápláló rágcsáló és denevérfajták, a társadalommá szerveződve élő hangyák, méhek, darazsak. Mások kihasználják szomszédaikat, mint az alkonylepke a szövőhangyákat, a kakukkfélék a fészkelőmadarakat, vagy egyszerű paraziták, mint a halakon, emlősökön élősködő atkák, bolhák. A közel 150 színes fénykép illusztráció mellett a könyv nagy érdeme, hogy élvezetes stílusban, közérthetően vezeti be olvasóit a természet rejtelmeibe: minden olvasónak ajánlható.
David Attenborough - A madarak élete
David Attenbourough egész életében figyelt és tanult. Új könyve, melyet a BBC-nek készített filmsorozat egészít ki, kitűnő bevezetés a világ különböző részein élő madarak viselkedésébe. A szerző a madarak életének minden egyes szakaszát bemutatja, és megismerteti az olvasót azokkal a problémákkal, amelyeket a madaraknak meg kell oldaniuk: a repülni tanulás; az élelem megszerzése; a kommunikáció; a párosodás és a fészekrakás, a tojások, majd a fiókák gondozása; a vándorlás; a veszélyek leküldése és a túlélés szélsőséges körülmények között.
Desmond Morris - Miért csinálja...? A kutya
Nélkülözhetetlen útmutató a kutyák viselkedéséhez
Gerald Durrell - A susogó táj
"– Elég! - förmedt rá Helmuth. - Épp eleget hallottunk. Beállít magához egy idegen, hogy a segítségére legyen, hogy pénzt adjon a vacak papagájáért. S erre megint mit csinál? Megpróbálja becsapni, azt állítva, hogy a papagáj beszél. - De hisz beszél - nyögte ki a nő. - Igen, de miket? - sziszegte Helmuth. Teljes hosszában kiegyenesedve ordította. - Azt vágja ennek a jószívű, kedves senornak az arcába, hogy kurafi! Most, hogy a senor hallotta, micsoda ocsmányságokra tanította maga ezt a madarat, szerintem meg sem akarja venni - folytatta Helmuth. Szerintem most már ötven pesót sem ígér egy olyan madárért, amely nemcsak őt, de az édesanyját is vérig sértette."