Az élet vízben keletkezett, a legősibb élőlények vízben éltek, és sok mai élőlény is vízben kezdi életét, és csak később jön esetleg ki a levegőre. (Te magad is életed első kilenc hónapját magzatvízben töltötted – de hát ez egy másik történet!) Víz nélkül nem lehetséges élet. Élőlények nélkül viszont nemigen tudnánk elképzelni egy természetes vizet, patakot, folyót, tavat. Persze, hiszen olyan sok szép és szórakoztató növényt, állatot láttál nyaralásaid, kirándulásaid, búvárkodásaid során a vízben, vízparton avagy a víz tetején. Ezek külalakja, szervezete, szokásai alkalmazkodtak a vízi életmódhoz, életük csak a szárazföldön általában elképzelhetetlen.
Kapcsolódó könyvek
Molnár Sándor - Börcsök Zoltán - Mesélnek a fák
A mesék a fák színei között megsimogatják
álmainkat. A lombjukat vesztő és őrző ágak
sokszínű ruhája rejti a titkokat, amiket
meglesni a tündérek társaságában
érdemes. Az ember, aki szereti a fát
és a mesét, a tündérek szárnyán
repülve megszólítja a nagytermészetű
óriásokat, a csendben
virágba boruló cseresznyéket,
és hallja bölcs hangjukat.
Megérti őket, és segít nekünk
abban, hogy közel kerülhessünk
titkaikhoz.
Sopron, 2012. augusztus 13.
Szeretettel
Cseh Gabriella
tűzzománc művész
Schmidt Egon - Veres László - Nádasok élővilága
Nagy nádasok vannak a Balaton partján, a Velencei-tó mentén vagy a halastavaknál. A nádas rejtelmes, titokzatos világ. Ha érdekel benneteket a nádvilág állatainak élete, - könyvünk segítségével - induljatok felfedező útra. Lessétek meg a nádi rigót, hogyan szövi a fészkét vagy az apró függőcinkét, amelyik zacskó alakú otthonát a parton álló öreg fűz lehajló ágára építi. Nagyon sokféle állattal találkozhattok a nádas sűrűjében, de ne felejtsétek el, hogy óvni kell ennek a különleges élőhelynek minden lakóját. A könyv kihajtható színes oldalain rejtettük el azokat az állatokat, amelyeket külön-külön is bemutatunk. Az állatok neve mellett lévő szám mutatja, hogy az egyes fajokból hány állatot kell a képen megtalálni.
Alexandra Parsons - Csudálatos pókok
Láttál-e már valaha akkora pókot, mint a kezed? * Néztél-e már tarantella szemébe - egyszerre mind a nyolcba? * Elgondolkoztál-e már azon, hogy a pók miért nem ragad bele a saját hálójába, vagy hogy miért halálos a fekete özvegy? * Tudod-e, hogy volt egyszer egy kislány, Mónika, aki darált pókot evett?
Ezeken kívül még sok érdekeset megtudhatsz a könyvből. Gyönyörű közelképeken és színes rajzokon tárulnak eléd a Csudavilág valódi csodái!
Bakonyi Gábor - Veres László - Kiss István - A talaj élővilága
Könyvünkben olyan állatokkal ismerkedhetsz meg, amelyek eddig talán elrejtőztek szemed elől. Pedig a talaj gazdag élővilágot rejt. Számtalan apró állat itt éli le egész életét, mások lakóhelyül, búvóhelyül választják a talaj felszíni vagy mélyebb rétegeit. Ahhoz, hogy a kisebb testűeket megfigyelhesd, vigyél magaddal egy kis kézinagyítót is a kiránduláskora. Az erdei talaj felszínét borító moha- és avarrétegben keresgélve sok érdekes állatra bukkanhatsz. Bepillanthatsz a hangyaboly életébe, de megismerkedhetsz a házikert és a szántóföld talajának lakóival is. Számos faj közülük védett, így ha találkozol velük, ne fogd meg, csak észrevétlenül figyeld őket.
A könyv kihajtható színes oldalain megtalálod mindazokat a fajokat, amelyeket külön-külön is jellemeztünk. Az állatok neve mellett lévő szám mutatja, hogy az egyes fajokból hány állatot rejtettünk el a képen.
Csorba Gábor - Veres László - Barlangok élővilága
A barlangok sötét, rejtelmes világa nagyon sok embert vonz. A képzelet gyakran népesíti be szörnyekkel, veszedelmes élőlényekkel a titokzatos járatokat. Pedig az itt élő állatok nagy része igen apró termetű, és a nagyobbak is csak különleges életmódjuk, csodálatos alkalmazkodásuk okán izgalmasak számunkra - nem pedig veszélyességük miatt. A barlangi élőhelyeken csak kevés állat tud megélni, de ha figyelmesen szemlélődsz, a kövek alatt, a repedésekben, vagy a barlangi vizekben az élet számos jelével találkozhatsz.
A könyv kihajtható színes oldalain találhatók azok az állatok, melyeket külön-külön is bemutatunk. Az állatok neve mellett lévő szám mutatja, hogy az egyes fajokból hány állatot kell a képen megtalálnod.
Könyvünk nyolc kötetből álló sorozat része. A hátoldalon megtalálhatod, milyen területekre barangolunk legközelebb.
Ismeretlen szerző - A Föld
Folytatódik Micimackó Első Enciklopédiám sorozata. A nagy sikerű Állatok és Természet című kötetek után most a Föld szépségeit mutatják be a pajkos pagonylakók! A száraz sivatagoktól a tengerek mélyéig, a fenséges erdőségektől a hömpölygő, füves pusztákig - a könyv gyönyörű fényképei segítségével a gyerekek Micimackóval és barátaival együtt fedezhetik fel a Földet és lakóit. Utána sikerrel válaszolhatnak majd olyan kérdésekre, mint például "Mi az a tundra?", "Hol találhatók sivatagok?" és "Milyen a tenger alatti világ?" Mindez csak ízelítő a könyv lenyűgöző kínálatából!
Gálfi Éva - Bogarak
A gyerekek nagyon szeretik az állatokat, ezért nekünk szülőknek kell egy képzeletbeli utazást biztosítanunk az állatok csodás világába, ahol számos értékes ismeretre tehetnek szert. Ez a könyv a legelső információkat tárja fel gyermekük számára a bogarakról. A kisenciklopédiát 5 éven felüli gyermekeknek ajánljuk.
Telegdi Ágnes - Ébredező természet
A sorozat legújabb része, e csodálatos természetmegfigyelő könyv a tavasz és a nyár legszebb pillanatait mutatja meg érdeklődő kis olvasóinak. Az éppen felcseperedő vadmalackák, az orgonalevélen álmodozó levelibéka, a legkorábban hazaérkező pacsirta, a szebbnél szebb színekben pompázó lepkék az ébredező természet pompázatos tavaszi világába kalauzolnak bennünket. A felcseperedő fecskefiókák, a sütkérező fali gyík, a mókás vidra és a többi állat pedig már nyári élményeket idéz. Egyéni hangvételű, igaz történetek a szerző varázslatos fotóival és festményeivel illusztrálva.
Gerald Durrell - Lee Durrell - Az amatőr természetbúvár
Gerald és Lee Durrell Az amatőr természetbúvár című könyve bizonyára elnyeri minden természetbarát tetszését: a bogarakat gyufásskatulyába gyűjtő kisdiákét éppúgy, mint a szenvedélyes madármegfigyelőét, a ki-kiránduló családét éppúgy, mint a komolyabb tanulmányokra készülő természetbúvárokét. Gerald Durrell azt szeretné, ha egy kicsit mindannyian természetbúvárok lennénk, és megtanulnánk megőrizni a ma még oly gazdag élővilágot az utánunk jövő nemzedékek számára. Könyvének fő mondanivalóját éppen ezért a gyakorlati tudnivalók alkotják: mi a teendő a terepen és otthon. A szerző végigvezeti az olvasót a Föld legkülönbözőbb tájainak természetes élőhelyein, és megmutatja, mit kell keresnünk, hol kell keresnünk, mire következtethetünk a látottakból és mit érdemes hazavinni további tanulmányozás vagy preparálás céljából. Az amatőr természetbúvár hatalmas ismeretanyagával, gyönyörű képeivel és a Gerald Durrelltől megszokott remek történetekkel a család minden tagjához szól. Kagylószedéshez és lábnyomok azonosításához, rovar- vagy növénygyűjtemény létesítéséhez és egy-egy fa életközösségének föltérképezéséhez, a vadak védelméhez és hogy egyszerűen csak észrevegyük kiránduláskor, amit érdemes - mindehhez útmutatást és ösztönzést ad ez a könyv.
Fekete István - Őszi vásár
Az Őszi vásár, az író, Fekete István által összeállított novelláskötet. A könyv Gölle című nagyobbik fele a gyermekkort idézi, egy apró konfliktusaival együtt is boldog gyermekvilágot, a történetek első személyben mesélő gyermekhőse tökéletes zavartalanságban él együtt a természettel. Az Erdő-mező című második rész novelláiban a természet elevenedik meg, a fák, füvek és állatok világa.
Bajor Zoltán - Budapest természeti kalauza
Budapest területén olyan különleges természeti kincsek is rejtőznek, amelyekkel könyvek ritkán foglalkoznak. Szerzőink ezeket a védett és védendő értékeket mutatják be, amelyek közül nem egy nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. Könyvünk látványos fényképek és hasznos ismeretek sokaságával kalauzolja az olvasókat Budapest védett területeire, szikláihoz, barlangjaihoz, és sorra veszi az itt honos állat- és növényritkaságokat is.
Finy Petra - A darvak tánca
Finy Petra mesegyűjteménye különleges a hazai gyerekirodalomban:
Magyarország hat földrajzi tájegységének és fontosabb vizeinek meséit gyűjti egybe miközben mindegyik szöveg a szerző saját meséje. A klasszikus, hagyományosan ismert állatmesék, legendamesék és tündérmesék motívumai valószínűleg ismerősek minden olvasni tudó gyereknek, ám a szerző ezeket olyan sajátosan lírai és meghökkentően újszerű motívumkészlettel gazdagítja, amelyek eredményeképpen, egy izgalmas, titkokkal teli, s mint ilyen, felfedezésre csábító mesevilág teremtődik a könyv lapjain.
Szegedi Katalin légies, a klasszikus varázsmesék hangulatát idéző, részletgazdag festményeivel, kollázsaival a kiadvány megjelenésében is különleges esztétikai élményt jelent.
Fésűs Éva - Széllelbélelt mesekönyv
Fésűs Éva egy csodálatos világba röpít minket, oda ahol nemcsak a vihar erős, hanem az is, aki muzsikál, simogat, ringat. Tizenegy történet a szelek szárnyán, ahol főhősünk, a lótifuti Szélfiúcska, aki hulló bükkfalevelek sóhajából született, és aki nem való másra, mint védett kertek alján ingecskeszárogatásra, megtanít minket mi a különbség cimbora és barát között, és arra is, hogy a boldogság olyan rejtélyes valami, amit sem kölcsönadni, sem osztogatni nem lehet. A történetekből megtudhatjuk még, hogyan készül a kenyér, hogy a bagoly nem éjszaka hanem nappal alszik, hogy mit eszik a béka, és hogy mi terem a kertben. Egri Mónika szemet gyönyörködtető rajzai, a Szélfiúcska szélzsákba bújtatott alakja, nagyszerűen tárja elénk ezt a csodaszép világot.
Rimóczi Imre - 88 színes oldal a leggyakoribb gombákról
Hazánkban több mint két és fél ezer nagy gombafaj él. Ezek között nagyon sok az ehető, értékes faj. A gombákból változatos, fehérjékben, ásványi sókban, vitaminokban gazdag, ugyanakkor energiaszegény ételek készíthetők, tehát a modern táplálkozásnak kiválóan megfelelnek. Egy átlagos gombatermő évben sok százezer kilogramm ehető gomba terem vadon, amelynek nagyobb részét senki sem gyűjti be, nem hasznosul. Ennek legfőbb oka, hogy az emberek alig vagy egyáltalán nem ismerik a gombákat és tartanak a gombamérgezés veszélyétől.
Ez a könyv azzal a céllal készült, hogy a gyakoribb gombákat, közülük több ehetőt és mérgezőt mutasson be az olvasónak.
Annabel Craig - Cliff Rosney - Természettudományi kisenciklopédia
E könyv teljességre törekvő bevezetés a természettudományok világába. A tematikus felépítésű enciklopédia kapcsolatot teremt a tudományos alapelvek és a mindennapi élet között. Élethű rajzok és karikatúrák százai mellett meglepő tények, fejtörők és kísérletek bizonyítják, hogy a tudomány nem csak hasznos, hanem szórakoztató is. Életrajzi és más adatok, táblázatok, kislexikon és tárgymutató egészítik ki a könyvet.
Devecsery László - Állat-tárlat 2
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Cser Magdolna - Aranyvándor
"A szerző a természet részeseként szemléli, cselekedteti a versek hőseit, főszereplőit, a virágokat, az állatokat, de akár az évszakokat is! Ezzel szinte észrevétlenül segíti a gyermekek természetszeretetének elmélyülését, az évszakok vagy a napszakok változásának megértését.
Elindul az Aranyvándor
minden hajnaltájon,
átutazik mindegyik nap
az egész világon.
Aranyvándor puttonyában
csöppnyi manók vannak,
aranyakat szórnak széjjel,
ahol elhaladnak.
Bognár Balázs grafikusművész versekkel együtt élő, hangulatos, természethű rajzai figyelemfelkeltőek, megragadják a képzeletet. Segítenek a történetek mondanivalójának megértésében.
A kötet 89 verset tartalmaz.
Elsősorban bölcsődés- és óvodáskorú gyermekek számára ajánljuk!
Ismeretlen szerző - Kincskeresők 1974
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
J. Toman - J. Felix - K. Hísek - Növényhatározó
Ezt a könyvet természetkedvelőknek szánjuk, azoknak, akiket érdekelnek a sétájuk során vagy a saját kertjükben látott növények. Kiválogattuk azokat a legfontosabb növényeket, amelyekkel az olvasó valószínűleg találkozik, amelyek feltűnő külsejükkel fölkeltik a figyelmét. A különféle növényfajok órási száma és ennek a könyvnek a korlátozott terjedelme miatt azinban a különböző rendszertani egységeknek csak egyes tipikus képviselőit tudjuk bemutatni.
Elsődleges célunk mégis az, hogy az olvasó átfogó képet kapjon a körülötte található növényvilágról, a könyvben leírt fajok alapján képes legyen az itt nem szereplő fajokat is felismerni és a megfelelő rendszertani egységbe besorolni, jellemző morfológiai tulajdonságaik alapján.
Az egyes fajok rajzaival illusztrált szövegben megadjuk a legfontosabb morfológiai bélyegeket, a szaporodási módokat, az előfordulási helyeket és időket.
Haraszthy László - Magyarország madarai
A több mint 10 évvel ezelőtt megjelent Magyarország fészkelő madarai és az azt követő, madárvendégeket bemutató mű bővített, átdolgozott, felfrissített változata. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület sokkal több adat birtokába jutott, tudományos megfigyeléseik révén tovább bővültek ismereteik madárvilágunkról. A csaknem 450 színes kép látványosan helyettesíti a morfológiai leírást. Az egyes fajok elterjedéséről, fészkelési és költési szokásairól, táplálkozásáról, előfordulásáról, illetve vonulásáról, védelméről rendelkezésre álló ismereteket hazánk legkiválóbb ornitológusai foglalták össze.