A környezettervezés korábbi szűk körű, többnyire a környezet rendezésére kiterjedő értelmezése kiszélesedik és nem lesz olyan területi vagy ágazati tervezési feladat, amely ne igényelné a környezettervezővel való együttműködést. A tervezés folyamattá válik, a tervező a terv megvalósulásának nyomon követését és a terv aktualizálását is elvégzi. Már évekkel ezelőtt is szükségünk lett volna olyan ismeretekre és ismerethordozókra, amelyek az új szemléletű stratégiai tervezés és a fenntarthatóság követelményeit ismerő környezettervezők képzéséhez járultak volna hozzá. A könyv pótolja e hiányok jelentős részét, átfogó képet ad a környezettervezés részterületeiről, kapcsolódásairól, és metodikai segítséget nyújt az egyes tervtípusoknál jelentkező feladatok megoldásához. A környezet-, természet- és tájvédelmi, környezetrendezési, környezetgazdálkodási, környezettudományi, valamint térség-, terület-, illetve vidékfejlesztési szakok hallgatói és a gyakorló szakemberek számára készült, akik munkakörük révén készíttetői, illetve készítői a környezetterveknek.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Védett és érzékeny természeti területek mezőgazdálkodásának alapjai
Az agrár-, vidék- és környezetpolitika nagy léptékű, történelmi jelentőségű stratégiaváltásának szükségességét felismerve született meg a Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program, amelynek véghezviteléhez új ismeretekre, gondolkodásmódra van szükség. A mű megalkotóinak nagy száma szinte szimbolizálja azt a sokszínű, bonyolult, de mégis összekovácsolódott, egymást kiegészítő, erősítő tudásanyagot, ami a tájhoz illeszkedő gazdálkodási rendszerek újrafogalmazásához szükséges. A könyvben részletesen elemzik:
– a természetvédelem és a mezőgazdálkodás kapcsolatát, fejlődésük irányát,
– a mezőgazdálkodás, a természetvédelem és a vidék újraegyesítését célzó európai agrármodellt,
– Magyarország területének környezeti érzékenységét, a védett és érzékeny területeken folytatott mezőgazdálkodás legfontosabb alapmodelljét egy nemzeti park gazdálkodásának példáján keresztül. Ajánljuk a könyvet a védett és érzékeny természeti területek földtulajdonosainak, használóinak, a természetvédelemben dolgozó szakembereknek, környezet- és tájgazdálkodással, mezőgazdálkodással foglalkozóknak és azoknak, akik a jövőben ebben a szellemben kívánnak tevékenykedni a mezőgazdaság, a vidékfejlesztés és a természetvédelem területén.
Láng István - Agrártermelés és globális környezetvédelem
A szerző a környezetvédelem globális kérdéseiből kiindulva tárgyalja a hazai agrár-környezetvédelem időszerű problémáit. A légkör, a vízkészlet, a talaj, az élővilág, majd az urbanizáció globális hatásait követi nyomon. A vizsgált gazdasági adatok felölelik az energetika, az ipar, az agrárgazdaság, a közlekedés és a turizmus hatásait. Ezekkel kapcsolatoban már nemcsak a globális viszonyokat elemzi a könyv, hanem a hazai agrártermelés következményeit is. Legfontosabb fejezete az európai együttműködés érdekében szükséges teendőket sorolja fel, mintegy programot adva a hazai környezetvédelem és környezetgazdálkodás közeli teendőihez.
Karl-Heinz Böse - Az esővíz hasznosítása
A Cser Kiadó zöldkönyvek című sorozata a megújuló energiaforrások, az ökologikus építészet és a környezetvédelem témakörét dolgozza fel.
Ismeretlen szerző - Növényvédelem
Kézikönyvünk a gazdasági szempontból jelentős szántóföldi és kertészeti növények – mint tápnövények – sorrendjében tárgyalja a termesztés sikerét veszélyeztető károsítókat: a kórokozókat, kártevőket, gyomfajokat, valamint az ellenük való védekezési lehetőségeket és a legújabb technológiákat. A növényvédő szerek gyors elévülésére való tekintettel a könyv végén összefoglaló táblázat tartalmazza – a hatóanyaghoz kapcsolva – a jelenleg hazai forgalmazásra engedélyezett készítményeket.
Rakonczay Zoltán - A természetvédelem története Magyarországon
Bár 93 törvény, 194 kormányrendelet, 176 miniszteri rendelet, 248 rendelet megalkotásának tényét tartalmazza a könyv, mégsem rendeletgyűjteményt tart kezében az olvasó, hanem egy fiatal, folyamatosan alakuló szakma megteremtésének a szervezet kiépítésének, a nemzetközi kapcsolatok létrehozásának, az anyagi háttér és a társadalmi támogatás megszerzésének és a megfelelő szakembergárda kiképzésének mozgalmas időszakát, nehézségeinek és sikereinek összefoglalását.
Kertész Ádám - Tájökológia
E tankönyvben bemutatjuk a tájökológia kialakulását, értékeljük legjelesebb művelőinek tevékenységét, foglalkozunk a táj és a környezet fogalmával, a tájalkotó tényezőkkel, a tájökológia területi egységeinek hierarchiájával, áttekintjük a tudományág legfontosabb módszereit. Külön fejezetben beszélünk a tájtipológiáról. Megismertetjük az olvasót a tájbeosztás rendszerével - hazánk tájbeosztásának példáján. Bemutatunk néhány tájökológiai modellt is. Végezetül a gyakorlati alkalmazásokból adunk kóstolót-csak kóstolót, mivel az alkalmazási (ehetőségek igen sokrétűek. A gyakorlati - tereporientált - szemlélet az egész művet végigkíséri, mivel azt szeretnénk elsősorban hangsúlyozni, hogy a tájökológia nem csak és nem elsősorban elméleti tudomány, hanem olyan természetföldrajzi tudományág, amely részletes terepmunkán alapul és nagyon konkrét, kézzelfogható eredményekhez vezet.
Ismeretlen szerző - Vízgazdálkodás
A víz és a vízzel való gazdálkodás jelentőssége ma már mindenki előtt nyilvánvaló, ezért nem szorul különösebb magyarázatra és indoklásra az sem, hogy a vízzel kapcsolatos ismeretek mennyire fontosak. Kiemelkedően szükséges ez azokon a szakterületeken, amelyeknek folyamatai és tevékenységének nagy része a természeti környezetben zajlik.
A mezőgazdaságilag művelt, valamint a természetes növénytakaróval fedett területeken a víz jelenléte és mozgása sokszor döntő módon meghatározza az ott szükséges és lehetséges emberi beavatkozásokat, azok mértékét. Minden cselekedetünknek hatása van a vizekre és a vízforgalomra, tehát a természeti környezetet igénybe vevő, azzal harmóniában működni kívánó szakembereknek tisztában kell lenniük mindazokkal a hatásokkal és következényeikkel, amelyek befolyásolják a vizek járását, mennyiségét és minőségét.
Ismeretlen szerző - Környezettechnika
A környezetkárosítás egyik jelentős forrása maga az emberi tevékenység. Ennek mértéke a technikai eszközök használatával megsokszorozódott, ilyenformán az ipar, ill. az iparszerű tevékenység a környezetszennyezés fő okozójává lépett elő. Környezetünk védelmének leghatékonyabb módja, ha a tevékenység végzésekor a technika minden lehetőségét felhasználva megakadályozzuk a környezet károsításait. A környezet megóvása érdekében alkalmazott technika az ún. környezettechnika tehát az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem, a szolgáltatás, stb. területén a tevékenységgel szervesen összefüggő kérdés. E könyv a környezettechnika területén tevékenykedő, vagy azzal kapcsolatba kerülő egyetemi oktatók, hallgatók, kutatók és ezen a szakterületen dolgozó szakemberek számára készül, hogy részükre a környezetkárosítás csökkentésének lehetőségeit, technikai és technológiai eszközeit, valamint ezek alkalmazásával összefüggő műszaki-ökonómiai számításokat foglalja össze.A könyv szakmai színvonalában, nyelvezetében, felépítésében a célhoz igazodóan alapfogalmakat, összefüggéseket, adatokat, rendezéseket, jogszabályokat, számítási példákat tartalmaz rendszerezett a mindennapos munkavégzéshez is könnyen felhasználható formában. A könyv az egyes kapcsolódó szakterületek részleteire a vonatkozó szakirodalmakat, hazai és külföldi szabványokat fejezetenként adja meg. A könyv tehát egyfelől ismereti alapját jelenti a környezetvédelemmel kapcsolatos tennivalóknak, másfelől elősegíti a szakterület specialistáival, ill. a hatósági tevékenységgel való szakszerű együttműködést.
Ismeretlen szerző - Növényházi dísznövények termesztése
Könyvünk a jelenlegi és a közeljövőben várható állapotnak megfelelő termékstruktúrában ismerteti a legfontosabb, növényházban termesztett dísznövényeket, azok szaporítását, termesztését, áruforgalmazási tudnivalóit és felhasználását. Bízunk benne, hogy munkánk méltóképp szolgálja azt a kertészgenerációt, amelyiknek immár az egységessé váló európai piacon kell helyt állnia.
Glits Márton - Folk Győző - Kertészeti növénykórtan
A szerzők az általános növénykórtani tudnivalók bemutatását követően külön-külön fejezetet szentelnek az egyes kertészeti ágazatokban (gyümölcs-, szőlő-, zöldség-, dísznövénytermesztésben), azon belül az egyes fajokat (almát, körtét, paradicsomot, hagymát, az egyes díszfákat és cserjéket, a legfontosabb virágos dísznövényeket stb.) fenyegető betegségek, kórokozók ismertetésére. A mű elsősorban az oktatás számára nyújt korszerű ismereteket, de hasznos kézikönyve a termesztő és növényvédő szakembereknek is.
Ismeretlen szerző - Napenergia a mezőgazdaságban
Ma csaknem minden ország energiapolitikájában növekvő szerepet kap a tiszta, környezetbarát energia, köztük a megújuló energiaforrások hasznosítása. A népesség élelmiszer-ellátását az új évezredben a mezőgazdaságnak az új alternatív energiaformák bevonása és a környezet fokozott védelme jegyében kell megoldania. A megújuló energiaforrások - a víz-, a szél, a geotermikus energia, a biomassza - felhasználásán túl a közvetlen napenergia hasznosításának vannak figyelemre méltó perspektívái. A könyv ezeknek a lehetőségeknek a megismertetéséhez és elterjesztéséhez kíván hozzájárulni a különböző mezőgazdasági alkalmazások bemutatásával.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi, környezetvédelmi és tájökológiai terepi gyakorlatok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Integrált növényvédelem a kártevők ellen
A könyv az integrált védekezés lehetőségeinek megfontolt alkalmazását és továbbfejlesztését kívánja szolgálni,annak áttekintésével ,hogy jelenleg
- mennyiben szükséges és lehetséges agrotechnikai eljárásokkal csökkenteni egyes kártevők egyedszámának növekedését,
- természetes ellenségek védelmével,egyes természetes ellenségek betelepítésével mely kártevők egyedszámát lehetséges a kártételi szint alatt tartani,
- mely kártevők ellen lehetsége és szükséges rovarnövekedés-szabályozó készítményekkel védekezni,
- mikor van elkerülhetetlen szükség széles hatásspektrumú atka- és rovarölő szerek alkalmazására, a termés mennyiségének és minőségének, az ültetvény állagának védelme érdekében.
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Ismeretlen szerző - Erdészeti ökológia
Az erdő erőforrásainak hasznosítása, az erdő állapota, az erdőgazdálkodással összefüggő ökológiai kérdések a társadalmi érdeklődés homlokterébe kerültek. E könyv az első hazai kísérlet ennek a szerteágazó, ellentmondásokkal terhelt témakörnek a tárgyalására. Széles betekintést nyújt az ökológiához kapcsolódó határterületekre is, hogy az ökológiai kapcsolatok mellett az erdei életközösség meghatározó szervezetcsoportjait (a növénytársulásokat, fogyasztó és lebontó szervezeteket) a teljességre törekvő szemlélet erősítése végett együttesen mutassa be.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi, környezetvédelmi és tájökológiai praktikum
Neves egyetemi oktatók és kutatók tollából született a Természetvédelmi, környezetvédelmi és tájökológiai praktikum című munkafüzet. Komplex módon segíti az elméleti tudásanyag elmélyítését. Használatával terepi gyakorlatok keretében alkalmazhatók a különböző típusú élőhelyek vizsgálati módszerei. A munkafüzet szorosan kapcsolódik a vizsgálati módszereket is bemutató, a természet- és környezetvédelmi terepi gyakorlatainak elméleti tananyagát komplex módon átfogó könyvhöz.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi élőhelykezelés
A népesség növekedésével egyre nagyobb teret foglalunk el a Földön, egyre inkább kihasználva a természeti erőforrásokat a pillanatnyi és növekvő igények kielégítése érdekében.
Szinte egyik napról a másikra megváltozik a táj, utak szelik át az eddig szinte érintetlen területeket, a városok terjeszkednek, bővül az épített környezet a természeti táj rovására. Még a védett természeti területeken is fennáll a veszély, hogy az élőhelyek és az azokat benépesítő élővilág megsínyli az ember közelségét.
Egy élőhely közössége addig tud megmaradni, ameddig a létfeltételei rendelkezésére állnak. Ha az ember közbelépésével, beavatkozásával drasztikusan megváltoznak ezen természeti körülmények, a növények kipusztulhatnak, az állatok elvándorolnak, a fajok száma csökken, az élőhelyek átalakulnak, a táj képe megváltozik.
A természetvédő szakemberek sokrétű tudást, komplex szemléletet és előrelátó gondolkodásmódot igénylő feladata a még meglévő élőhelyek megmaradásának elősegítése, az élőhely-visszaállítás lehetőségeinek feltárása, a diverzitás megőrzése.
Ehhez előbb fel kell mérni az élőhely adatait, az ott élő közösségek tulajdonságait, meg kell ismerni a működésüket, hogy ezek ismeretében lehessen az élőhelykezelés munkafolyamatait megtervezni. A végső cél, hogy az életközösségek önműködőek maradjanak, illetve azzá váljanak. Ezt akkor lehet megvalósítani, ha a biológus, a természetvédő, a műszaki mérnök, a halászati, az erdő- és vadgazdálkodási szakember együttműködve alakítja ki a megvalósítás lépéseit. Ennek a munkának elméleti alapjaival ismertet meg a népes szerzői közösség, akik a különböző szakterületek képviselői, de közös bennük az, hogy a természeti környezet megőrzését mindegyikük a szívén viseli.
Az esettanulmányok ennek a nagyon átgondolt és érzékeny munkának az eredményeit mutatják be azoknak a természetvédőknek a tollából, akik ezt a különleges munkát szinte elsőként vezették be hazánkban.
A veszélyeztetett vizes élőhelyek, gyepek, erdei élőhelyek, a különböző élőhelytípusok ismérveinek feltárása mellett az élőhelyek természetvédelmi kezelésének lehetőségei is megismerhetők ebből a könyvből, amely a természetvédelmi mérnökképzésén kívül a gyakorlati munkák elsajátításában is segítséget nyújt.
Bartha Dénes - Fa- és cserjehatározó
A könyv útmutatása alapján valamennyi, hazánkban őshonos fa- és cserjefaj, valamint a gyakran termesztett és kivaduló fajok, továbbá jó néhány díszfa és díszcserje is meghatározható. Különös érdeme a műnek, hogy-az eddigi hasonló témájú munkáktól eltérően- nem csupán egy-egy, hanem hat morfológiai bélyeg - rügy, levél, termés és mag, csíranövény, kéreg- alapján külön-külön is meghatározza a fajokat. Az eligazodást közel 800 részletrajz és 100 kéregfotó segíti. A kitűnő grafikák közül külön említésre méltóak Csapody Vera ritkán publikált csíranövényrajzai. Az erdőt járó hivatásos és amatőr dendrológusok egyaránt haszonnal forgathatják.
Rakonczay Zoltán - Természetvédelem
A könyv a természetvédelem legfontosabb alapelveit egyetemesen ismerteti, természetesen - elsősorban példákon keresztül - különös figyelmet fordít a hazai körülményekre.
A szerző az öt alapvető fejezetből háromban olyan ismereteket foglal össze, amelyek lényegét minden felsőfokú végzettségű szakembernek illene elsajátítani, de azokat elsősorban a mezőgazdászoknak, az erdészeknek és a pedagógusoknak szánta.
Az utolsó két fejezet elsősorban azoknak a szakembereknek szól, akik a természetvédelemmel hivatásszerűen kívánnak foglalkozni. A tankönyv legtöbb ismeretanyaga - az állandóan változó statisztikai adatokon kívül - a harmadik évezred első évtizedeiben biztosan nem fog átdolgozásra szorulni.
Ángyán József - Menyhért Zoltán - Alkalmazkodó növénytermesztés, környezet- és tájgazdálkodás
Milyen az a mezőgazdálkodás, amely úgy állít elő értékes, egészséges és piacképes élelmiszereket, hogy közben megőrzi a vidéket, az élővilágot? Hogyan tud a termelési, fogyasztási, védelmi feladatoknak megfelelni? Ezeket - az EU csatlakozásunk küszöbén különösen fontos - kérdéseket vizsgálja és megválaszolásukhoz ad az elmélet és a növéyntermesztés gyakorlata számára hasznos eligazítást a könyv.