'Szigetvár' címkével ellátott könyvek a rukkolán
Zrínyi Miklós - Benedek Elek - Szigeti veszedelem
Ez a könyv Szigetvár 1566-ban lefolyt török ostromáról szól. A híres küzdelem után majd száz esztendővel az önfeláldozó várkapitánynak (ugyancsak Miklós nevű) dédunokája örökítette meg zengzetes sorokban a várvívó és várvédő hősök tetteit, így született meg 1644-ben a Szigeti veszedelem Gróf Zrínyi Miklós tolla nyomán, akiről jó, ha tudjátok, hogy nemcsak kiváló költő, hanem nagy hadvezér és politikai író is volt. – A régies elbeszélő költeményt a magyar gyerekek bölcs mesemondója, Benedek Elek ültette át mai nyelvre. Érdekes, izgalmas, nem lehet letenni.
Sugár István - Szigetvár és viadala
A magyar várak hadtörténetét tudományos gondossággal, nagy szeretettel kutató szerző e munkájában a szigeti vár XIII. századtól napjainkig ívelő történetét dolgozza fel. A könyv érdekességét fokozza, hogy nemcsak a vár építésének szakaszait, az ostromokat, a korabeli harceljárásokat, katonákat, fegyvereket mutatja be, hanem színes képet rajzol a vár védőinek veszélyekkel, gondokkal, munkával teli életéről is.
Vas István - Szigetvár visszafoglalása a töröktől
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vas István - Szigetvár ostroma 1566-ban
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Zrínyi Miklós - Szigeti veszedelem / Az török áfium ellen való orvosság
A Szigeti veszedelem-nek ez a mostani kiadása az Európa Kiadó jóvoltából Zrínyi legnagyobb hatású prózaírói remekművével, az Áfium-mal együtt jelenik meg. A reformkor Zrínyi-kultuszát megalapozó 1817. évi Kazinczy-kiadás, a Zrínyinek minden munkáji óta sokáig hagyomány volt az eposz és az Áfium közös közlése. Aztán a fényes példa úgyannyira elfelejtődött, hogy 1988-ban és 1991-ben már maga a hősköltemény is csak több mint 500 strófányi rövidítéssel jelenhetett meg. Ezt a két kiadást Kovács Sándor Iván rendezte sajtó alá - most mindenekelőtt ezek hibáit javította, s támaszkodott Négyesy László, aztán Bán Imre, Klaniczay Tibor és Király Erzsébet szövegkiadói eredményeire és magyarázataira.
Komlósi Aladárné - Szigetvár-vidéki fehérhímzések
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Granasztóiné Györffy Katalin - Szigetvár - Plébániatemplom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Molnár Imre - Szigetvár - Vár
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sarlós Endre - Szigetvár ostroma - 1566
A szerző az 1566-os szigetvári ostrom történetét mondja el - történelmi képregény formájában.
Budina Sámuel - Budina Sámuel históriája Szigetvár ostromáról
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szelaniki Musztafa - Szelaniki Musztafa leírása Szigetvár ostromáról
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből
A szigetvári történész konferencia előadásai a város és a vár felszabadításának 300. évfordulóján (1989)
Benda Kálmán - Zrínyi Miklós, a szigetvári hős
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Molnár Imre - Szigetvár és környéke
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Várnai Zoltán - A szigetvári kórusmozgalom (1877-1972)
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Zrínyi Miklós - Szigeti veszedelem
Az Obsidio Szigetiana, amelynek magyar címét - Szigeti veszedelem - Kazinczy Ferenc adta az eposz Az olvasónak címzett előszava alapján, Zrínyi egyetlen, életében nyomtatásban megjelent kötetében látott napvilágot Bécsben 1651 szeptemberében a költő lírai verseinek társaságában. A kötet az Adriai tengernek Syrenaia címet viseli. Az Adria, amely Magyar- és Horvátországot Itáliával köti össze, Zrínyi európai magyarságának jelképe. Előképei, mintái között nemcsak az előszavában említett Homérosz és Vergilius, hanem a modern keresztény hősi eposz mintája és legmagasabb rendű alkotása, Torquato Tasso (1544-95) A megszabadított Jeruzsálem című hőskölteménye is szerepel, és hatottak rá az olasz barokk reprezentatív költőjének, Giovan Battista Marinónak (1569-1625) lírai és kisepikai művei is, számos egyéb kisebb szerzővel együtt, akiknek művét Zrínyi forrásként használta. Merített a magyar és külföldi történetírók műveiből, a törökellenes harcokat megéneklő délszláv hősi énekekből, a magyar históriás énekek hagyományából, Balassi Bálint és Rimay költészetéből, a reformáció gazdag bibliai és hitvitázó kultúrájából, Pázmány Péter nyelvi vívmányaiból. Vallási érzülete, amely határozottan elvetette, sőt kimondottan károsnak tartotta a vallási türelmetlenséget, mély istenhiten és bibliai kultúrán alapult; mindez egyéni és megrázó módon fonódott össze a költő és politikus hazája iránti elkötelezettségével, korára, „az magyar romlásnak seculumjára" vonatkozó és egyre mélyülő hősi pesszimizmusával, magas rendű erkölcsiségével és személyes végzettudatával. Jelmondata is erre utal: Sors bona, nihil aliud - Jó szerencse, semmi más. Az ember minden dolgán lehet úr: erény, okosság, vagyon, rang, vitézség, hírnév legalább részben tőle függ, de a sors kiszámíthatatlan, szeszélyes, katasztrófával fenyegeti a legkiválóbbakat is.
Farkas Ferenc - Szigetvár dicsérete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gőzsy Zoltán - Szigetvár története a 18. században
A kötet Szigetvár mezőváros 18. századi történetét mutatja be. Ez a korszak bár kevésbé ismert a város történetével foglalkozók számára, mégsem elhanyagolható, hiszen igen fontos folyamatok játszódtak le ekkor. Ebben az időszakban alakult ki és rögzült többek között a város társadalmi (etnikai, vallási) struktúrája, illetve a település szerkezete.
Egy olyan város körvonalazódik a könyv oldalain, amely a század folyamán tudatosan kívánta megvalósítani célkitűzéseit, kitartóan védelmezte pozícióit, és következetesen kívánt érvényt szerezni mindazoknak a vélt vagy valós jogosítványoknak, amelyeket magáénak érzett.
A forrásokban öntudatos helyi polgárok jelennek meg, akik szemben álltak mindazokkal, akik nem az érdekeiknek, elképzeléseiknek megfelelően jártak el.
A 18. századi események és tendenciák összefoglalásával egy fontos építőkövet kapunk Szigetvár megismeréséhez. Az igényesen feltárt török kor utáni állapotok felvázolásával egyre komplexebben és folyamatában láthatjuk magunk előtt a város történetét.
Ismeretlen szerző - Szigetvári levelek a török hódoltság korából
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sebestyén Károly - A szigetvári harangok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Frankovics György - A megénekelt Zrínyi
A jelen válogatásban a szigetvári Zrínyi Miklósról szóló horvát, szerb, bosnyák, szlovák és magyar népi énekek ismertetése mellett korabeli szemtanúk feljegyzéseit, a sorsdöntő szigetvári 1566-os csata eseményeiről szóló legkorábbi tudósításokat, valamint horvát költők műveit, de egyúttal Zrínyiről szóló tanulmányokat is tárunk olvasóink elé. Közlésünk nem titkolt célja, hogy a közös magyar–horvát történelem hőse, Zrínyi Miklós alakját az iskolai oktatásban több oldalról megvilágítva lehessen bemutatni, illetve a téma iránt érdeklődők az olvasói élmény mellett új ismeretekhez is jussanak.
Válaszkeresésünk más irányát jelzi többek között az is, hogy bemutatásra kerül Zrínyi Miklós és kora, vallása, a Szigeti veszedelem mitológiai háttere, valamint rendhagyó módon Zrínyi várkapitány és vitézei étkezése, illetve a királyi Sziget konyhája is.
Zrínyi Miklós tettei az egymást követő nemzedékek egész sorának példaképül szolgáltak, és szolgálni fognak az elkövetkező évszázadokban is, nemcsak a magyaroknak és a horvátoknak, hanem más népek fiainak is, akik megénekelték a várkapitánynak és vitézeinek hősiességét.
A szerkesztési előmunkálatok közben távozott váratlanul az élők sorából a dolgozatok szerzője, Frankovics György, aki olyannyira várta a Zrínyi-évre tervezett könyve megjelenését. A kiadó tartozik vele, hogy teljesítse vállalását.
Kováts Valéria - A szigetvári Zrínyi Miklós Múzeum kiállításai
A "szigeti veszedelem" négyszáz éves évfordulóján a Zrínyi Miklós Múzeum kiállítása hazánk történetének egyik legküzdelmesebb fejezetét idézi fel eseményeink színhelyén. Bemutatja a vár történetét, a török elleni küzdelemben betöltött szerepét, emlékeztet a hősi harcok viselőire, Zrínyi Miklós és társainak hősi helytállására, a hódoltság nehéz időszakára.
Ismeretlen szerző - Szigetvár
Kiadványunkkal kettős célt kívántunk szolgálni: Szigetvár elestének 400. évfordulója alkalmából a nagy történelmi esemény irodalmának ajánló bibliográfiáját adni olvasóink kezébe, mely egyszersmind a helyismereti kutatást végzők számára is hasznos segédeszköz lehet. Ez a kettősség mutatkozik meg a bibliográfia által feltárt anyagban is. Népszerű, könnyen hozzáférhető kiadványok mellett felvettünk olyan könyveket és folyóiratcikkeket is, amelyek csak tudományos könyvtárakban találhatók meg, a helyismereti kutatáshoz azonban nélkülözhetetlenek. Teljességre nem törekedtünk, az ostrommal és Zrínyi életével foglalkozó külföldi kiadványok közül csak néhányat ismertettünk. Nem teljes a bibliográfia a szigetvári vonatkozású folyóirat-, különösen pedig a hírlapcikkek tekintetében sem. Felvettünk viszont kiadványunkba több olyan fontos, Szigetvár történetével foglalkozó közleményt, folyóiratcikket, amelyek csak az év későbbi részében jelennek meg, s ennek következtében pontos címleírásukat legtöbbször nem tudtuk megadni. A több kiadásban megjelent művek esetében rendszerint a legutóbbi kiadást vettük fel.
A bibliográfia az évfordulóra készült, s minthogy Szigetvár egész történelmének legjelentősebb eseménye az 1566. évi ostrom, az erre vonatkozó irodalmat önálló fejezetben közöljük. Összeállítottuk Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér munkásságát ismertető művek válogatott jegyzékét is. Ő ugyan sohasem járt Szigetváron, neve azonban a Szigeti veszedelem megírása révén örökre összefonódott a várossal.
Bízunk benne, hogy kiadványunkkal méltóképp járulunk hozzá a neves történelmi évforduló megünnepléséhez. Az anyaggyűjtést 1966. március 31-én zártuk le.
Molnár József - Szigetvár török műemlékei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Varga Szabolcs - Pap Norbert - Hancz Erika - Kitanics Máté - Szigetvár, 1566
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Hauptmann Pál - Hal Pál - Szigetvári kalauz
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - 40 év
Ajánljuk e könyvet mindenkinek, akik valaha is kapcsolatban álltak takarékszövetkezetünkkel, illetve jogelődeinkkel, és mindenkinek, akinek kedves Szigetvár és Vidéke múltjának egy szerelte. A takarékszövetkezet szorosan akar kötődni a gyökerekhez, a dél-zselici régióhoz. Erről szól múlt, jelen s jövő! Ez a könyv nekünk is, akiké a 40 éves stafétabot és figyelmeztető az utánunk jövőknek: időben fogjanak hozzá az emlékek gyűjtéséhez!
Molnár Imre - Szigetvári kis helytörténet
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szabó Attila - Mindennapok a szigetvári magyar királyi állami "Rezső" polgári fiúiskolában az 1920-as években
„Egy iskola mindennapi életébe belenézni, megismerkedni vele mindig érdekes, izgalmas és tanulságos. Szabó Attila munkáján keresztül feltárul előttünk a szigetvári polgári fiúiskola belső világa az 1920-as években.
A szerző nagyon ügyesen és alaposan egyszerre mutatja meg a korszak magyar oktatáspolitikáját, nevelési célkitűzéseit, ennek érvényesülését az iskolában, valamint azt a kulturális tevékenységet, amely jelentős többletet tett hozzá a tanórákon folytatott munkákhoz. A köteten keresztül jól érzékelhető, hogy mit jelentett Trianon Magyarország számára, milyen fontos feladat volt az iskolai nevelésben a nemzeti érzés ébrentartása, hogyan hatott ez a mindennapok iskolai tevékenységére.
A kötet nagyon jó szerkezeti egységbe foglalja az iskola három meghatározó összetevőjét, a tanárokat, a szülőket és a diákokat. Feltárja az iskola vonzáskörzetének viszonyait, s átfogó képet nyújt az egyes tanárok Szigetvárra, sőt azon túlmutató munkásságáról.
A kötet átfogja az intézményben folyó munka egészét. Megtudhatjuk, hogy miként folyt le egy tanév, milyen kiegészítő tevékenységek kapcsolódtak a tanórákhoz. Kitűnően mutatja be az iskola szociológiai hátterét, illetve ebből fakadóan az iskolára háruló feladatokat.
Összefoglalva: egy hézagpótló munkát tarthatunk a kezünkben. Szabó Attila kötetét olvasva új ismeretekkel gazdagodunk, megismerünk egy korszakot a magyar oktatás és nevelés, valamint Szigetvár történetéből.”
_Vas István_
Szibenliszt Béla - Séta Szigetvár körül
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lemle Géza - A szigetvári Tinódi Lantos Sebestyén Járási Művelődési Ház területi munkája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Heinz-Volker Strobl - Hilda Konrad - Konrád Ignác
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120704
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13166
- Ezotéria 13453
- Fantasy 32581
- Felnőtt 18+ 12594
- Gyermek 23531
- Humor 13472
- Ifjúsági 37226
- Kortárs 47369
- Krimi 15740
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16364
- Képregény 21589
- Novellák 13168
- Romantikus 50621
- Sci-fi 14720
- Szórakoztató irodalom 45149
- Tudomány és Természet 28405
- Történelem 16250
- Vallás, mitológia 19681
- Életrajzok, visszaemlékezések 16725