Ajax-loader

'antikapitalizmus' címkével ellátott könyvek a rukkolán

 


Karl Marx - Friedrich Engels - Kommunista ​kiáltvány
...a ​Kommunista Kiáltvány minden sarkalatos pontját tartalmazza annak az eszmerendszernek, amelyet marxizmusnak neveznek, és mint ilyen, A fajok eredete mellett, a 19. század legjelentősebb szellemi dokumentumának számít. Marx-Engels művének köszönhetően ma már mindenki másképp gondolkodik politikáról és társadalomról... Még ennél is lényegesebb, hogy a marxizmus milliók számára vált meggyőződéssé vagy vallássá, a Kommunista Kiáltványt pedig kötelességünk egyfajta szent könyvnek tekinteni... Szinte minden mondata megszentelt írás, amelyre a vakbuzgók nemcsak hogy hivatkoznak, de cselekedeteiket is ehhez mérik, habár némelyiküknek... fogalma sincs arról, mi ennek a meggyőződésnek a forrása.

Susan George - Lugánói ​tanulmány
Nem ​titok: a Lugánói tanulmányt az elejétől a végéig én írtam. Az 1970-es évek közepétől, amikor az első könyvem anyagához végeztem kutatást, folyton azt próbáltam megérteni és leírni, hogyan osztódik szét a hatalom. Ebből kiindulva olyan témákkal foglalkoztam, mint az éhség a világban és a harmadik világ nyomora, a déli félteke adósságainak hatása, az észak-déli viszonyok, a transznacionális vállalatok és intézmények, és a Világbank. A Lugánói tanulmány olyan pontos, józan és távolságtartó elemzés, amilyet csak elvégezni képes a komoly kutatás. Nem tudományos fantasztikus írás, vagy bármilyen más kitalálás. A legkevésbé sem volnék meglepve, ha megtudnám, hogy egy hasonló dokumentumot már elkészített egy valóságos munkacsoport. (Részlet a szerző előszavából)

P. A. Kropotkin - A ​kölcsönös segítség mint természettörvény
Kölcsönös ​segítség mint természettörvény Az állatok életéből két jelenet hatott rám erősen utazásaim közben, amelyeket fiatal éveimben tettem nyugati Szibérián és északi Mandzsurián át. Az egyik, hogy a legtöbb állatfaj nagyon kemény harcot folytat a zordon természettel, az élőlények óriási mértékben pusztulnak, ezt időszakonként természetes okok idézik elő és ami ebből következik, az élőlények száma nagyon csekély azon a nagy területen, amelyen megfigyelésemet végeztem. A másik pedig az, hogy sehol nem tudtam fölfedezni elkeseredett küzdelmet a létföltételekért ugyanazon fajhoz tartozó állatok között, még azokon a kivételes helyeken sem, ahol az állatvilág nagy számban él, holott ezt nagyon gondosan kutattam. Pedig ez az a küzdelem, amelyet a legtöbb darwinista - maga Darwin azonban egyáltalán nem mindig - a létért való küzdelem tipikus ismertetőjelének és a fejlődés főtényezőjének tart.

Karl Marx - A ​gothai program kritikája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Karl Marx - Gazdasági-filozófiai ​kéziratok 1844-ből
A ​"Gazdasági-filozófiai kéziratok" abban az időszakban keletkeztek, amikor Marx már áttért az idealizmusról a dialektikus materializmusra és a forradalmi demokratizmusról a kommunizmusra, és hozzáfogott az új világnézet elméleti, tudományos megalapozásának kidolgozásához. Marx 1844-ben már kapcsolatot tartott Párizsban az Igazak Szövetsége és a legtöbb francia titkos munkástársaság vezetőivel és magukkal a kommunista munkásokkal. Ekkor még nem volt tagja és szervezője a mozgalomnak, de sorsát már egy életre összekapcsolta a forradalmi mozgalom sorsával. Ennek szolgálatába állította egész elméleti tevékenységét.

Karl Marx - Friedrich Engels - Martin Rowson - The ​Communist Manifesto
Published ​in 1848, at a time of political upheaval in Europe, Karl Marx and Friedrich Engels's Manifesto for the Communist Party was at once a powerful critique of capitalism and a radical call to arms. It remains the most incisive introduction to the ideas of Communism and the most lucid explanation of its aims. Much of what it proposed continues to be at the heart of political debate into the 21st century. It is no surprise, perhaps, that The Communist Manifesto (as it was later renamed) is the second bestselling book of all time, surpassed only by the Bible. The Guardian's editorial cartoonist Martin Rowson employs his trademark draftsmanship and wit to this lively graphic novel adaptation. Published to coincide with the 200th anniversary of Marx's birth, The Communist Manifesto is both a timely reminder of the politics of hope and a thought-provoking guide to the most influential work of political theory ever published.

Guy Debord - La ​société du spectacle
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Leon Trotsky - Fascism
Writing ​in the heat of struggle against the rise of fascism in Germany, France, and Spain in the 1930s, communist leader Leon Trotsky examines the class origins and character of fascist movements. Building on foundations laid by the Communist International in Lenin's time, Trotsky advances a working-class strategy to combat and defeat this malignant danger.

Guy Debord - A ​spektákulum társadalma
A ​forradalmár, író, filozófus Guy Debord, az 1968-as párizsi diáklázadás egyik legfontosabb figurája csak 1994-ben bekövetkezett halála után emelkedett a francia kulturális élet hírességei közé. Könyve nagy feltűnést keltett már megjelenése időpontjában, 1967-ben is, jelentősége az elmúlt évtizedek alatt csak nőtt. A szerző feltételezése szerint a modern társadalom a "látvány", azaz a "látványosság" társadalma, amely látványt az autokrata gazdasági élettel összefonódó új igazgatási és technológiai eljárások generálják. A spektákulum társadalma lenyűgöző társadalomelméleti munka, mely rávilágít az 1968-as események hátterére. Előrevetíti a mai posztindusztriális, globalizációs problémáinkat, így aktuális gondolatokkal szolgál egy sereg mai kutatási területen: a történettudománytól a kommunikációelméletig és a művészetekig. A művet szinte minden európai nyelvre lefordították. A hazai kulturális életben is egyre többen hivatkoznak Debord munkájára, anélkül azonban, hogy a hivatkozások alapja magyarul eddig hozzáférhető lett volna.

Susan George - Lugánói ​tanulmány 2.
Susan ​George „Lugánói tanulmány” című könyve először 1999-ben jelent meg angolul. Azóta több mint 15 nyelvre fordították le, és a legtöbb országban egymás után több kiadást is megért. A magyar kiadást 2009-ben jelentette meg a Kairosz Kiadó. A könyv folytatása „Lugánói tanulmány II.” címmel először franciául és spanyolul látott napvilágot 2013-ban. Miről is szól a „Lugánói tanulmány II”? Ahogyan azt a szerző előszavában is olvashatjuk, a könyv megértéséhez nem szükséges az első rész ismerete. Ennek az az oka, hogy a második kötet elején a szerző visszatér a „Lugánói tanulmány” főbb megállapításaira, és értékeli, hogy azok mennyire bizonyultak igaznak. Elsősorban három területen, a természeti környezet változása, a társadalmi egyenlőtlenségek alakulása és a pénzügyi bizonytalanság területén váltak be tökéletesen az első könyv, vagyis a szerző jóslatai.

Covers_435202
Antikapitalista ​baloldal Ismeretlen szerző
0

Ismeretlen szerző - Antikapitalista ​baloldal
Az ​Eszmélet folyóirat 1989-es alapítása óta a hazai (és a nemzetközi) rendszerellenes, antikapitalista baloldal elméleti fóruma. Ebben a könyvben összegyűjtöttük a folyóiratnak azokat az írásait, amelyek az antikapitalista-szocialista baloldal tartalmi meghatározását nyújtják a rendszerváltás óta eltelt több mint negyedszázad kontextusában. Egy ilyen kötet fontos lehet napjaink történelmi időszakában, amikor "a kapitalizmus strukturális válsága" (Mészáros István) nyilvánvaló. Végletes egyenlőtlenségek, tömeges szegénység és munkanélküliség, diktatúrák és tekintélyelvű rezsimek, véres háborúk szakadatlan sorozata és az előlük menekülő szerencsétlenek milliói, környezeti katasztrófák: ezek mind-mind a tőkés világrendszer működésének gyógyíthatatlan betegségét tükrözik. Kötetünkben olyan szövegeket közlünk, amelyek mozgalmi és gyakorlati-politikai tanácsokkal is szolgálnak mindazoknak, akik egy jobb világ megteremtésében érdekeltek itthon vagy a világ bármely pontján.

Karl Marx - Bérmunka ​és tőke - Munkabér
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Marjorie Kelly - Ted Howard - A ​demokratikus gazdaság születése
Olyan ​világban élünk, ahol kéttucatnyi milliárdosnak akkora a va­­gyona, mint az emberiség felének. Gazdaságunkat a felső 1 százalék tervezi – saját érdekeihez igazítva. Olyan világban élünk, ahol az extraktív gazdaság lehetővé teszi a pénz­­­­­­­ügyi elit számára, hogy a lehető legnagyobb hasznot sajtolja ki magának, nem törődve az emberek és a bolygó ká­­­­rosodásával. Mára világossá vált, hogy a 24. órában vagyunk, bolygónk és az emberiség jövője a tét. Létezhet olyan világ, ahol az emberiség boldogulása nem jár a bolygó kizsákmányolásával? Ha igen, akkor miért nem ment végbe a gazdaság demokratizálódása? Miért nem ülünk ott mind­­­annyian a bőség asztalánál? Szerzőink szerint éppen ez a folyamat zajlik most, alulról szer­­­veződve, egzisztenciális és ökológiai kényszerből születik meg az új gazdasági világrend, amelynek első csíráiból mu­­­tatnak be nekünk néhányat e kötet lapjain. Az új gazdasági rend­­­szer túlmutat a vállalati kapitalizmus és az államszocia­liz­­­mus zsák­­­utcáin: mindenki boldogulását segíti, miközben tisz­­­­teletben tartja a bolygó képességeinek határait.

Reinhard Marx - A ​tőke
Egyház ​és politika - feszültségekkel teli kérdéskör! Jó egyáltalán, ha egy püspök gazdasági és politikai kérdésekben is megnyilatkozik? Illetékes lehet-e ezen a területen? Reinhard Marx, a kötet szerzője könyvében mindezen kérdésekre határozott igennel felel. A Katolikus Egyház társadalmi tanítása éles ellentétben áll Karl Marx tanaival, és olyan társadalometikai üzenetet hordoz, mely végső soron magából az evangéliumból fakad. Az érsek tudatosan és kifejezetten épít a Karl Marx és saját személye között húzódó párhuzamokra és elismeri, hogy névrokonát a szovjet kommunizmus összeomlása után túl hamar temette a nyugati közvélemény, ráadásul a napjainkban tapasztalható gazdasági és pénzpiaci krízis mintha az ő nézeteit igazolná. Mindez azonban csak látszólagos. A főpásztor könyvében hangsúlyozza, hogy igazságosság, szolidaritás és emberiesség nélkül a kapitalizmusnak sem erkölcse, sem pedig jövője nem lehet. A Katolikus Egyház társadalmi tanítása szilárd alapot szolgáltathat egy emberséges gazdasági rend felépítéséhez, bár a kötet nem tartalmaz kész megoldásokat, mégis iránytűként szolgálhat a kapitalizmus jövőjéről szóló vitában, amelyet társadalmi szinten minél hamarabb kell kezdeni.

Kollekciók