'1980-as évek' címkével ellátott könyvek a rukkolán
Hofi Géza - Hofi megmondja
A tavalyi, jelentős figyelmet keltő _Ady megmondja_ után itt a "megmondja"-sorozat folytatása: ezúttal Hofi Géza halhatatlan mondataiban ismerhetünk rá az örök emberi hülyeségre (és persze bölcsességre is). A "legvidámabb barakk" legnépszerűbb humoristájának soha nem jelentek meg szövegei írásban, pláne nem tematikánként összerendezve, ezt a mulasztást pótolja most ez a kötet. Bár Hofi szövegei élőszóban a legjobbak, hiszen csodálatos előadóművész volt, de írásban is éppolyan ütősek.
Tongori Mária - Tanuljunk kötni
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lévai Katalin - Párnakönyv és más mesék
Lévai Katalin, akit eddig elsősorban politikusként, illetve szociológusként tartottunk számon, új oldaláról mutatkozik be: különleges női érzékenységgel megírt kisregényében egy kapcsolat legboldogabb, legfájdalmasabb, legintimebb pillanataiba nyújt betekintést. A zavarba ejtően személyes hangvételű szerelmi történet Budapesten és Erdélyben játszódik, a nyolcvanas évek ellenzéki világában, a rendszerváltást közvetlenül megelőző években és részben az után.
A könyv, melybe legtitkosabb vágyainkat és félelmeinket írjuk össze; a könyv, melyben a legmeghittebb pillanatokat őrizzük; a könyv, melyben tudatunk legmélyére pillanthatunk; a könyv, melyet este lefekvés előtt a párnánk alá rejtünk, hogy megóvjuk és elrejtsük –ez a Párnakönyv.
Végh Antal - Gyógyít6atlan?
A szerző könyve közvetlenül az 1986-os, számunkra kudarccal végződött mexikói labdarúgó- világbajnokság után jelent meg. Mik voltak a kudarc előzményei, hogy is volt az a bizonyos 6-0-ra végződő szovjet-magyar mérkőzés...
Ismeretlen szerző - Rock évkönyv 1981
Hogyan lett az első magyar diszkózenekarból ezerszer kiátkozott punk-banda? Miért volt törvényszerű a Piramis tündöklése és bukása, Hogyan látja dr. Erdős Péter: született-e világsztárunk? Hogyan működik az Omega rock-vállalat? Miért írt dicsérőleg a New Musical Express az itthon primitívnek tartott új hullámos zenekarokról? Hová tart a limbo-hintó? Összeáll-e még valaha az Illés? Mit csinált Yoko Ono a Duna Intercontinentálban? Mi újság az angol és nyugatnémet pop-piacon? Hogyan zajlott le egy punk-koncert Debrecenben? Mi történt Radics Bélával, az egykori gitárkirállyal? Mi húzódik meg a nosztalgia-jelenség hátterében? Csak néhány kérdés, amely valószínűleg minden pop-rajongót - laikust és hozzáértőt - egyaránt érdekel, s amelyre a Rock évkönyv cikkei, interjúi megadják a választ. Fiatal kritikusok és újságírók vállalkoztak arra, hogy a pop-műfaj történetében először, egy összefoglaló igényű kiadványban mutassák be a magyar rock legjelesebb képviselőit, elemezzék legfontosabb jelenségeit. Az évkönyv írásai a sztártörténetek, a látványos sikerek és bukások, az egyes irányzatok részletes ismertetése mellett bepillantást engednek a műfaj hétköznapjaiba, kulisszatitkaiba is, nemegyszer meghökkentő és elgondolkoztató részleteket tárva fel. Külön érdekessége a könyvnek, hogy a személyes vallomásokon és véleményeken kívül az elmúlt év sajtójának, kritikáinak, üzleti és közönségsikereinek tükrében is bemutatja az 1981-es rock-évadot, gazdag képanyaggal illusztrálva.
Lola Lafon - A kis kommunista, aki sosem mosolygott
Az 1980-as években Ceausescu elszántan igyekezett meggyőzni a Nyugatot arról, hogy Románia nem a Szovjetunió csatlósa, hanem önálló, szabad akarattal rendelkező ország. Ehhez a politikai törekvéshez keresve sem találhatott volna ideálisabb szimbólumot, mint Nadia Comanecit, a „legfiatalabb kommunista hősnőt”, a sportikont, a gyereklány tornászt, a montreali olimpia bajnokát. Nadiát látva, a hidegháború óta először, a nyugati tinik arról ábrándoztak, hogy olyan sikeressé és tökéletessé válnak, mint kelet-európai kortársuk; a szülők imádták a fegyelmezett és céltudatos gyereklányt; a szakma és a média egy emberként ünnepelte a tehetséges sportolót. A sikernek azonban ára volt: Nadia egy őrült rendszer termékeként folyamatosan attól rettegett, hogy nővé érve elveszíti a rezsim támogatását és a Nyugat érdeklődését.
Lola Lafon több elbeszélő nézőpontjából elmesélt álomszerű története jóval több életrajzi regénynél. Nadia karrierje és sorsa messze túlmutat önmagán: feltárja a sport, egy valamikori rezsim, a média és a Nyugat képmutató működését, ezáltal pedig megvilágítja, hogy a kis kommunistának nagyon is megvolt az oka rá, hogy sosem mosolygott.
Patrick Modiano - Augusztusi vasárnapok
Miért szöktünk el Sylviával a Marne partjáról, hogy azután Nizzában rejtőzködjünk? Sylvia valóban Villecourt felesége volt? És vajon honnan való a Dél Keresztje gyémánt, amit Sylvia viselt? Mi volt a valódi oka a népszerű színész, Aimos halálának, akit állítólag egy eltévedt golyó ölt meg Párizs felszabadításakor? Miért érdeklődött annyira a lepusztult villá¬ban lakó, diplomáciai autón járó furcsa amerikai pár irántunk meg a Dél Keresztje iránt? A tönkrement Villecourt miért vetődött el Nizzába?
Az egymásba bonyolódó talányok sora varázslatos szerelmes regénnyé kerekedik, és sokáig bűvöletében tartja az olvasót. Patrick Modiano 1945-ben született. 1972-ben elnyerte a Francia Akadémia Regény Nagydíját, 1978-ban Goncourt-díjat kapott.
Susan Meredith - Felnőtté válás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Robin Cook - Agymosás
Adam Schonberg, harmadéves orvostanhallgató nehéz anyagi körülmények között él feleségével, Jenniferrel, a táncosnővel. Jennifer teherbe esik, és azért hogy a gyereket megtarthassák, Adam félbehagyja tanulmányait, és egy gyógyszergyárnál, az Arolennél helyezkedik el. A virágzó, ultramodern intézmény örömmel fogadja ajánlkozását, s Adam szépen is halad előre. Ámde furcsa dolgokat tapasztal a cégnél. A gyár egy luxushajón rendez továbbképző tanfolyamokat meghívott orvosok számára, akik a hajóútról visszatérve különös személyiségváltozás jeleit mutatják. A fiatalok házasságában is egyre több feszültség gyülemlik fel: egy házastársi veszekedést követően Jennifer hazaköltözik szüleihez, de hamarosan súlyos döntésre kényszerül: orvosa szerint a vizsgálatok arra utalnak, hogy jövendő gyermeke súlyos fejlődési rendellenességgel jönne világra, ezért abortuszra volna szükség. Adam gyanúját az Arolen különös üzelmeivel kapcsolatban tovább erősíti egyik munkatársának eltűnése és egy orvos öngyilkossága. Elhatározza, hogy végére jár a dolognak... A bestseller orvosíró láthatólag túl akarta szárnyalni főművét, a Láz-t - s ez sikerült is neki. Könyve a maga speciális műfajában, a sci-fibe hajló techno-horrorban ismét azokat a rémlátomásokat idézi fel, amelyhez - szerinte - a teljesen gépesített, elembertelenedett és elüzletiesedett modern gyógyászat vezethet. Cook szabadon engedi fantáziáját, mely egy abszurd és hátborzongató "szép új világ"-ba sodorja. Története - az ifjú medikus és felesége, a táncosnő története - hátborzongató kalandfilmhez hasonlít - s pompásan kielégíti az olvasó mese- és borzongásigényét.
Robin Cook - Járvány
John Nordyke, a Yale egyetem huszonegy éves biológia szakos hallgatója hajnalban ébred egy zaire-i falu szélén, Bumbától északra. Megfordult izzadságtól nyirkos hálózsákjában... Nyugtalanul aludt; ahogy föltápászkodott, gyöngének érezte magát, szédült. Határozottan
rosszabbul volt, mint előző este... Maláriám van, gondolta, bár megelőzésül gondosan szedte a klorokinolin-foszfátot... Bizonytalan léptekkel bement a faluba, és érdeklődött, hol találja a legközelebbi klinikát. Egy vándorlelkésztől megtudta, hogy a néhány kilométerre keletre fekvő városkában, Yambukuban működik egy belga missziós kórház..." Az amerikai fiatalembernek azonban nem maláriája volt: a titokzatos Ebola-kór végzett vele. Hasonló sorsra jut több más beteg is, de nem az elmaradott trópusi tájakon, hanem az Egyesült Államok legmodernebb nagyvárosaiban, sőt: legkorszerűbb klinikáin. Az egyre dühödtebben tomboló, rejtélyes járvány megfékezésére a legkiválóbb szaktekintélyek fognak össze: orvosprofesszorok, biológusok,
járványkutatók. És magánnyomozásba kezd a becsvágyó, fiatal orvosnő, Marissa is. Vajon milyen eredménnyel?
Janet Skeslien Charles - A párizsi könyvtár
1939-et írunk, és Odile Souchet, a fiatal párizsi lány nem is lehetne boldogabb: felveszik könyvtárosnak az impozáns Amerikai Könyvtárba, és a jóképű Paul személyében a szerelem is rátalál. A náci csapatok bevonulása azonban egy csapásra véget vet az idillnek, és Odile világa összeomlani látszik. Hogy megmentse mindazt, ami fontos a számára, munkatársaival csatlakozik az ellenálláshoz, és úgy harcol, ahogy lehetőségei engedik: a könyvek segítségével. Heroikus küzdelmük ellenére Odile-nek hamarosan szembe kell néznie a szörnyű igazsággal: valaki elárulta.
1983: Lily, a Montanában élő magányos kamasz lány felfigyel idős szomszédjukra, Mrs. Gustafsonra, akit a helyiek csak úgy hívnak, "a háborús menyasszony". Ki ez a rejtélyes nő, és miért költözött a kisvárosba, ahová látszólag semmi sem köti? Lily kutatni kezd az öreg hölgy múltja után, és egyre több közös vonást vél felfedezni kettejük között. Egy nap sötét titokra bukkan, amely az egész addigi életüket megváltoztathatja...
Janet Skeslien Charles lebilincselő regénye varázslatos óda a könyvekhez, a barátsághoz, Párizshoz, és nem utolsósorban azokhoz a hétköznapi hősökhöz, akik sokszor ott munkálkodnak, ahol a legkevésbé sejtenénk.
JANET SKESLIEN Charles Montanában nőtt fel, majd két évig Ukrajnában tanult. Tizenöt éven át tanított kreatív írást, angolt és franciát először Ukrajnában, majd Montanában, végül pedig Franciaországban. Moonlight in Odessa című művét a Publishers Weekly az egyik legjobb debütáló regénynek, a National Geography Traveler pedig a hónap könyvének választotta. A párizsi könyvtár, a szerző második regénye a Library Journal és a Goodreads listája alapján is az év egyik legjobban várt újdonsága.
Joanne Harris - A St. Oswald fiúiskola
Sötét, felkavaró pszichothriller a lenyűgözően sokoldalú Joanne Harristől.
Roy Stratley latint tanít az észak-angliai St. Oswald fiúiskolában, ebben a hagyományaihoz ragaszkodó, rejtett feszültségektől terhes, zárt világban. Az itt töltött harminc év alatt Stratley sokféle diákkal találkozott, hiszen minden osztálynak megvannak a maga bohócai és hangadói, vannak visszahúzódók és nyitott gondolkodású lázadók. S mindig van legalább egy olyan fiú is, aki kilóg a sorból, aki nem tud beilleszkedni. Valaki, akit baljós árnyak vesznek körül. Egy fiú, aki szörnyű dolgokra képes...
A kérdés csak az, meg tudjuk-e ítélni, kivel van dolgunk, s el tudjuk-e dönteni, melyik fiú küzd átlagos tinédzserkori nehézségekkel, és ki az, akinek komoly segítségre lenne szüksége. Stratley helyzetét megnehezíti, hogy új igazgató érkezik az iskola élére: egy hajdani tanítvány, aki húsz éve kísérti Stratley-t az álmaiban...
A Kékszemű fiú és az Urak és játékosok után ezúttal is a nagy hagyományokkal rendelkező észak-angliai fiúiskola a helyszíne Harris hihetetlenül szellemesen megírt, feszültségteli regényének, amellyel a szerző megerősíti helyét a thriller műfajának legjobbjai között.
Kapuvári Gábor - Sebők János - Queen
"Abban mindenki egyetértett, hogy ez volt a nap koncertje egy hivalkodóan lépegető, fantasztikus pózokat felvevő, a csúcson is túlérő előadás az elbűvölő Freddie Mercurytól, aki ujja köré csavarta a hatalmas tömeget. Már akkor őrjöngés tört ki, amikor bejelentették a Quenn színpadra lépését. Amikor pedig belekezdtek a Radio Ga Ga-ba, a hangulat szinte elektromossá vált. A színpadon cikázva őrült fenségként forgatva a mikrofont, Freddie viharként vette be a Wembleyt. 72 ezer ember, 144 ezer ököl teljes extázisban hasította a levegőt. A Queen az amúgy is tikkasztó hőséget még tovább fokozta a stadionban. Még az otthon, a televízió előtt ülők is kimerültek, mire véget ért a rövid bemutató..." A Live Aid koncert különkiadványa méltatta így az elmúlt évben a Queen fellépését, azét a zenekarét, amely a kritika és a közönség egyöntetű véleménye szerint "ellopta a show-t" a világsztárok elől. S tulajdonképpen már ennyi is elég volna annak indoklásául, hogy miért a Queenről jelenik meg először könyv a Zeneműkiadó Csillagkönyvek szerkesztőségének popsztárokat és zenekarokat bemutató sorozatában. De külön aktualitást is ad e kötetnek, hogy a rock legendás formációi között emlegetett és nálunk is nagyon népszerű Queen ez évben ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját, és a hírek szerint jubileumi turnéjuk alkalmával ellátogatnak Magyarországra is. Kiadványunk reméljük hasznos és érdekes olvasmány lesz nemcsak a zenekar rajongóinak, de azoknak is, akik az egyik "klasszikus" rocksztorival szeretnének megismerkedni.
Riskó Géza - R-GO - Szikora és bandája
1982 őszén egy gyerekképű dobos kivált a magyar szórakoztató zenészek egyik - hamarosan fel is oszló - együtteséből. Pedig a zenekar éppen sikereinek csúcspontján volt: rajongók tömege vette körül, a slágerlisták élmezőnyéből soha ki nem maradt, televíziós vetélkedőt nyert, s a népszerűség legmegbízhatóbb, forintfokos mércéjén, a hanglemezpiacon is a legtöbb bért és bevételt aratta. A régi slágerek és a rock hangzásait vegyítő, a rock and roll és a beat iránti nosztalgiát érzelmes-ironikus felhangkeverékkel élesztő Hungária külföldi szerződések és ajánlatok közt válogathatott, amikor a fiatal és sokoldalú dobos, az énekelni, gitározni, zongorázni is hatásosan tudó Szikora Róbert hátat fordított, és új együttest alapított.
Ismeretlen szerző - Szép versek 1985
Ágh István:
Könyörgés anyjáért 9
Mért is lennék 10
Búcsúzás Kemenesaljától 11
Szabó István megíratlan novellája 12
Mennyek elsőosztályosa 12
Nyár van, nyár volt, nyár lesz talán 13
Napló 14
Balázsovics Mihály:
Negyvennégy sor a megmaradásról 21
Talán ez is 22
Monológ és ellenpontok 23
A legáltalánosabb eset 23
Az ősi mongol módszer 26
Baranyi Ferenc:
Chénier búcsúja 27
Két részlet a Chénier stáció című versciklusból 28
Népszerűtlen ballada 29
Angyalföld 30
Bari Károly:
Téli napló 32
Elégia az éjszakáról 33
Azonosítás 36
Bella István:
Magánbeszéd a sötétből 38
Borotválkozás közben 38
"Ég a házad" 39
Jajj, ősz 39
Költők, mi 40
Példamondatok 40
Zárt kapud előtt 40
Ég és föld 41
Benkő Attila:
Eltűnt személy 42
Park 42
Budai versenyek 43
Bukás 44
Zsámbék 44
Vén tavasz 45
Vacsora 45
Emlék-csapda 46
Bertók László:
Magyar epigrammák 47
A kettészakadt villamos 52
Platón benéz az ablakon 52
Négyzet a körön 53
Bihari Sándor:
Hagyaték 55
A hely 56
Kényszerek 57
Kicsontozódik 57
Naplócska 58
Egy elvesztett álom újraálmodása 58
Agyműtét után 59
Márton jegyzőkönyve 59
Csajka Gábor Cyprian:
Hármasképek (I-III) 61
térhang 62
arany-fehér-kék intarzia 63
Wahlheim felé 63
Csanády János:
Alkaioszi szerelem 67
Tiszta tollal 68
Tárgy és mítosz 69
Hal-álom 69
Az emlékek metamorfózisa 70
Egy félórácska elborongás 71
A száraz lekvár 72
Csoóri Sándor:
Tapsok és lámpák fényporában 74
Vermeld el magad 75
Verődöm, vonszolódom 76
A világ emlékművei 77
Énekek éneke 77
Vallomás a városhoz 78
Emlékeim, gyönyörű, sárga lángok 80
A fácán 81
Rózsa és kakasfej 82
Csorba Győző:
Előre-hátra 83
Inkább biztató 84
Elképzelhető 85
Tapasztalat 86
Szabó Ede 86
A költészetről 88
1945. május 9. 89
A fontos dolgok 89
Lélegzet- eszperantó 90
Kár 91
Azonosulás 91
Csukás István:
Januári hó hull 93
Már egy hónapja nem írtam verset 94
Magamról képzelgek 94
Kalász Márton ötven kévéje 96
Hová tűnt húsz kiló 97
Lehetett volna szép is Szamarkandban 98
Ablakok hunyorognak a homályban 99
Villanyfény süt be az ablakon 100
Deák László:
Tanítványok 101
Monológ II. 102
Szelénéhez 103
Mindszent hava 104
Belvíz 105
Dobai Péter:
Karácsony a tengerparton 106
"Mint a szép híves patakra" 106
Katalin 1984 nyarán 108
Szál és szövés 108
Az ajtónak dőlő lány 110
Döbrentei Kornél:
Nagyanyánk utolsó vászna előtt 112
Leíró költemény 114
Testünkké e földet 116
Erdő, álomi tájban 117
Fodor András:
Váróterem, 1945 április 120
Belátás 122
Bach-fúga 123
Quadalquivir, Sevilla 124
Kertmozi, 1940 125
Fodor Ákos:
Egyetlen kő 127
Most már 127
A kegyelem állapota és egy másik 128
Egy optikai helyzet 128
Hódolat az öregek előtt 128
Rondó 128
Blow up 129
Egy Pilinszky-dallam 129
Ámulat 130
Nyolc haiku 130
Garai Gábor:
Rondó 132
Őszi vasárnap este 132
Táncrend 133
Egy régi dal 134
Idő előtt 135
A búcsúzó 135
Hét év múltán 136
Dolce far niente? 137
Gergely Ágnes:
Rekviem egy mézmadárért 138
Joachim elhagyja a várost 138
Géczi János:
(Fekete szegélyű fehér) 141
Györe Balázs:
Gyűrűzés 148
Sudden Death 149
Körülhatárolja magát 149
Keret és húrozás 150
Egy-két biztos dolog 151
Győrffy Attila:
A vak festő 152
Kansas City 152
Caracas 153
Nairobi 153
Athén 154
Lhasza 154
Gyurkovics Tibor:
Fénymásolat 156
Legenda 157
Egy család halála 157
Nature morte 161
Hajdu Ferenc:
Szomorú Anakreón 162
Csendélet 162
Abszurd idő 163
Közelítés 164
Távolodó 165
Hajnal Gábor:
Strófák 166
Sórvágás 168
Nem tempolomkba 169
Héra Zoltán:
Antik arcok 171
Közjáték 173
Ó-kalendárium költőknek 174
Egy költő születése 176
Imre Flóra:
Tiltott hibiszkuszok 179
Tiszafa 180
Stanzák 180
A rejtett édességek 181
Félálom 181
Zöld csillogású fény 182
Horatius utolsó szerelme 183
Juhász Ferenc:
Pokolból született csillag 184
Baudelaire cseréprózsája 185
Az álomhajnal Asszonya 190
Fájdalomüveg 198
Kalász Márton:
Csontváry-napló 204
Napló 204
Enigmák 205
Egy napot 205
In memoriam Kosztolányi 206
Szerelemes vers 206
A szerelemhez 207
Téli álom 207
Pohár 208
Padka 209
A Tajtékos ég lapszéleire 209
Kálnoky László:
Felvonulás magyar módra 211
Egy régi szerelemről 212
Már megint a harmincas évek 213
Megsejtett tartalmak 215
A kiűzetés 215
Holtidény 217
Hó 219
Kántor Péter:
A teremtésről 222
Ez az ábra? 223
Az öreg beat-költőket olvasva 225
Ámen 226
Ádáz katona 226
Egy Jang Ci-Jün mondásra 227
Károlyi Amy:
Koszorú Sárospatakra 228
Angol barokk költők fordítása közben 228
Pályaudvar 229
Posta 229
Freskó 229
A köpeny 230
Fáraók 231
Tükör 232
Ideogram 232
Aesopus, újraolvasva 233
Tengerpart tenger nélkül 233
A tökéletes krimi 235
Kárpáti Kamil:
Fény és magány 239
Év végi napsütés 240
Becsukódás 241
Egy Noah-Noah beszámol az élet vizére szomjazó lányról 242
Jelzők, királynőre 244
Csak mi vagyunk és egy magnó 244
Sortűz költészetem 21 évjáratára 245
Testvértelenül 246
Kemenczky Judit:
(Kommentár a benső valóság képéhez) 247
Kemsei István:
Kis romantikus bagatellek 252
Palackposta 254
Foszló arccal 255
Képes Géza:
Versek-prózában 256
Úttalan utak 257
Szeptember 259
Virrasztó 259
Szerep 260
Fáradhatatlan 261
Keresztury Dezső:
Sikolts legalább! 263
Kiégő táj 264
Térben, időben 265
Változatok az öregségről 266
Keszthelyi Rezső:
Esti sétáink egyikén Bíborkával a platános parkban 268
A csiga homloka 269
Egy napló emléke 270
Kiss Benedek:
Bruno-dalok 277
Kiss Dénes:
Sorsba öltözve 288
Sorsoló 288
Éjszakai idéző 289
Emberszülő 290
Kellető 291
Kukorelly Endre:
Mozgása lelassul 293
A megszabadítás 294
"Életnek beszédét tartván elébök" 295
"A vele utazók pedig némán álltak" 296
Szögletesen és ellenségesen 297
Labancz Gyula:
Rossz jelnek tűnt 298
Testedtől foszt meg 298
Két tétel 299
Utazó verssorok 300
Szanatóriumi levél 301
Lukács Sándor:
Az utolsó állomás 302
Claudius 303
A tenger lovagja, Sir Lancelot utolsó sorai Merlinhez, a varázslóhoz 304
Már nem is hozzád beszélve 305
Marsall László:
Ahogyan a békák 307
Másfél éve 307
Sötétben 308
Valaki vén diófalevél 308
A harangozó 309
Ha nem látod is, láttatod 309
A száraz öreg 311
Czövek Erna 312
Mátyás Ferenc:
Tiszavirág életünk 313
Kosztolányi 315
Fanyar randevú 316
Mező Ferenc:
Óda a kettes találathoz 318
Távol a damaszkuszi úttól 320
A vőlegény álmaiból 323
Társaság 323
"Nem jó az embernek egyedül.." 324
Nagy Gáspár:
Tíz 325
Az angyali követés verse 325
Most és későn 326
Kés(lekedik) a szó 327
Nyárbafagyottan 327
Halálraitélt évszak ez a nyár 328
Vereségünket is tudd szabadnak 329
Búcsúszók 330
Szélben és szemben 331
Nemes Nagy Ágnes:
Víz és kenyér 333
Futóeső 334
Múzeumi séta 335
Oravecz Imre:
Már csak azt kívánom 338
Eleinte könnyű volt 338
Felhoztam akkor 339
Akkorára már felöltöztél 340
Egyből 341
Reggel, kilenc óra 342
Ha belegondolok 343
Tegnap éjjel 343
Orbán Ottó:
A kancellista ablakából nézve 345
Asztaltáncoltatók 346
És fölragyognak szétszórt csontjaink 346
Helyzetjelentés ötven előtt 348
A csillagkupola alatt 349
Betegség, gyógyszerek, élet ötven felé 350
Osztojkán Béla:
A túsz 351
Beátának 353
Parancs János:
A kiközösített 355
Íme, Domitius Tullus 356
Az elárult hősi szellemek 357
A költői mesterségről 357
Ismét tavasz 359
Tavaszi zsongás 360
Váratlan fordulat 360
De profundis 361
Várkapitányi töprengés 362
Sajgó seb 363
Századvégi számvetés és fohászkodás 363
Amíg az egyensúly lehetséges 364
Nyárvég 356
Parti Nagy Lajos:
na szép 367
tandarab 367
diletták 368
Páskándi Géza:
Gyümölcsök békéje 371
Kegyelmes katasztrófa 371
Ó nem üresség! 374
Ellenfény 375
Századunk önbizalma 377
Rába György:
Uti tarisznya 379
Szatírjáték 380
Végül 380
Holnap előtt 381
A szalmakalap 381
Tizenharmadik 382
A buta harkály 384
Rákos Sándor:
Mikes Kelemen és (A) P.E. grófnő(k) verses levélváltása 386
Rózsa Endre:
Agyérlezáródás 389
Első ölelőm 393
Halottak napja 394
A jövendő is - mily ódonat-ó volt! 395
Jeszenyin 396
Nem történt különös 397
Simonyi Imre:
Kertek alatt 400
Költő törvénye 401
Magyar 402
Naiv strófák a szív hiábavalóságáról 403
Ölni 404
Somlyó György:
Radnóti és Desnos 405
Fúga-szonett 406
A Palimpszesztek-ből 407
Sumonyi Zoltán:
Tizennyolc évig...? 411
Az igazi Menlo Park 412
József Attila 413
"S mint talált tárgyat visszaadja" 416
Szécsi Margit:
A Glóriák Ura 421
Szepesi Attila:
Noteszlap 431
Gyertyaszentelő 432
Zöld szonáta 432
Fekete szonáta 433
Körúti maszkvásár 435
Lunátikus sanzon 436
Árnyék-varázs 437
Szervác József:
Kölyökkorom szerelmei 439
Volt 440
A megsebzett hallgatag Elefánt átkaiból 440
Takács Zsuzsa:
Átváltozás 442
Távolléted 442
S az olvasásba arcunk belesápad 443
Hely 444
Lépések zaja 445
Ők és én 445
Tandori Dezső:
A honnét-hová idézet 447
Télelői elégia 448
Az erőltetett útvonalak 450
Szép Ernő visszatér avagy: A minden nap megnézett felhők 452
Részletek a hazámból 454
Tornai József:
Isten fölborított korsói 460
Cs. Szabó László sírfölirata 461
Hold, holdfény, holdfényem 463
Ádám búcsúzik Éva testétől 464
Álmom egy népről 465
Az idegen Éva 467
Ami még fehér előtted 468
Baudelaire: Hattyú-csillagkép 469
Utassy József:
Irdatlan ég alatt 471
Vas István:
Badacsonyi bazaltok 483
Levél a tulvilágba 485
A rostirónt letettem 486
Köszönöm 487
Vasadi Péter:
Most 489
Tenyered alászállt 490
Csapdák 491
Bennem visszára 491
Egy éj, egy nap 492
Veress Miklós:
Üvegtál 494
Tárlat után 496
Új olvasat 498
Dalócska 499
Vészi Endre:
Az elrabolt Nyár 500
Elektródák 502
Pest és Buda között 504
Mint akinek 505
Radnóti novembere 506
Szomszédom Kosztolányi 507
Weöres Sándor:
Balatoni jelenet 508
Megszólítások 508
Befalazva 509
Esemény 510
A formák keletkezése 510
Urgáló szavak 511
Egy planéta bukása 511
Ringató 512
Megnevezések 513
Káprázat 513
Jégcsap-lugas 514
Takart arcú menet 514
Szarvak és púpok 514
Oszlop 515
Fagyos szentek 515
Motívum 516
Elhagyottság 516
Zalán Tibor:
A tenger ideje 517
Befejezetlen vers 519
(időnk csak ennyi én már ezt is tudom egykor tébolyultan szerettük egymást...) 521
Örök fény 522
Pre-onirikus meditáció 523
Bret Easton Ellis - Amerikai psycho
Irodalmi alkotás nagyon ritkán képes olyan világraszóló botrányt kelteni, amilyen az Amerikai Psychót övezte. Kiadók, amelyek már szerződést kötöttek a mű megjelentetésére, és előlegképpen súlyos összegeket fizettek a ki Ellisnek, sorra visszakoztak, és elálltak a publikálástól. Ez a könyv nemegyszer átlépi az elviselhetőség küszöbét. Amit írója a perverzió és az erőszak tombolásáról elgondol és leír, az kívül esik a normális ember felfogóképességének és erkölcsi érzékének határain. Amit azonban ezzel közöl, az értelmezhető és megítélhető: megrendít, felkavar, s könyörtelenül szembesít egy olyan világgal, amelyre - ha mégoly kelletlenül is - ráismerünk.
A regény főalakja Pat Bateman, huszonhat éves yuppie a Wall Streetről; intelligens, jóképű, elegáns és gazdag fiatalember. Lételeme a csillogó felszín: a legdivatosabb és legdrágább holmikban jár, a legfelkapottabb éttermekben vacsorázik barátaival és soros barátnőivel, ízlése ételben-italban főúri, fényűző lakása tömve a csúcstechnológiát képviselő szórakoztató-elektronikai szerkentyűkkel, véleménye a zenétől a politikáig mindenről naprakész. De Bateman valójában értéket, mértéket nem ismerő pszichopata szörnyeteg, aki a belsejében tátongó űrtől szexorgiákkal, egyre rafináltabb kéjgyilkosságokkal, sőt kannibalizmussal igyekszik menekülni - mindhiába.
A nyolcvanas évek második fele óta nemzedékének legjelentősebb írójaként számon tartott Bret Easton Ellis könyvének lapjain az amerikai álom helyébe lidérces rémálom lép: az Amerikai Psycho egy irányt vesztett, erőszakban tobzódó, anyagiasságba fulladó kultúra egyöntetűen sötét, kiutat nem mutató, döbbenetes erejű látomása.
Dés Mihály - Pesti barokk
Budapesti házibulik a nyolcvanas évek derekán. Szerelmi bonyodalmak, hódítások, megcsalások, barátságmítoszok, világjobbító dumák, politikai viccek, szamizdatok. Regényünk főhőse, egyben szerzője Koszta János ebben a pesti világban otthonosan mozog, mégsem találja a helyét. Mindenről van egy jó vicce, egy családi anekdotája, egy csavaros sztorija, egy szellemes aforizmája és most készül megírni élete történetét is. Honnan is kezdje? És hová juthat el? Mire megy azzal, hogy okosan látja élete hülyeségeit? A kérdésekre ebben a regényben több válasz is létezik. Barokk voltát éppen a sokszínűség, a színpompás gazdagság szavatolja. A könyvben több műfaj is – mintha irodalmi farsangbál lenne – izgalmasan találkozik egymással. Családregény-betétek, levelezések, naplók, önéletrajzok, anekdoták, viccek, ügynökjelentések váltakoznak a mű lapjain. A Pesti barokk játék a valósággal, hiszen a fiktív karakterek mellett valódi, hús-vér személyek is szerepelnek benne; a határvonalak elmosódnak. Szellemessége szintén többrétegű: akadnak itt vaskos humorú tréfák, ironikus szólamok és irodalmi utalások.
Dés Mihály nagyszerű első regényében a korszaknak és környezetnek nem is annyira emléket állít, semmint inkább a mítoszoknak, emlékfutamoknak a nyomába ered. Újraírja, átgondolja őket. Az ájtatos legendaképzésnek ugyanannyira híján van ez a kalandokban bővelkedő szellemes regény, mint a retrocsalamádénak.
Dés Mihály (Budapest, 1950) magyar irodalmár, lapkiadó és író, aki 1986 óta Barcelonában él. Magyarországon műfordító volt, lektor, kritikus és alkalmi filmszínész, a Banánhéjkeringő és A dokumentátor főszereplője. Fordításai között Borges, Carpentier, Cortázar, García Márquez, Vargas Llosa művek szerepelnek. Spanyolországban újságíróként kezdte pályáját. Később megalapítja a Lateralt, mely a spanyol nyelvű világ meghatározó kulturális folyóirata lett. 1995 és 2003 között a Barcelonai Központi Egyetem tanára, spanyolul elbeszéléseket is publikált. A Pesti barokk az első regénye.
Baracs Dénes - Tanuld meg újra Kínát!
Leteszem a tollat: hát ennyi. Ez volt a visszatérés tíz év után. Ennyi a hajdani pekingi tudósító új élményeinek krónikája.
Ennyi - hogyhogy ennyi? Egyfajta tömör epilógusra készültem korábbi kínai tárgyú könyveimhez, gyors képre a változásokról. Csakhogy most kitűnt: tíz évvel ezelőtt ködben tapogatóztam, csak azt érzékelhettem, amit nem borított el a retorika fehér párája. Most a köd eloszlott: láttam Kínát.
Ezúttal kettős tükörbe tekinthettem: összehasonlíthattam a jelent a közelmúlttal, ahogy én éltem át, és tapasztalataimat kiegészíthetem azzal, amit Kínában tártak fel "a kulturális forradalom hosszan tartó, súlyos hibájáról".
Csodálkoztam, elképedtem, kérdeztem és kutattam - és mindent feljegyeztem. Ezért eltt ennyi a beszámoló. Napló és felfedezés, töprengés és kaland. A tragédia krónikája, de a gyógyulásé is.
- Tanult meg újra Kínát - mondta pekingi kollégám.
Megpróbáltam...
Jordan Belfort - A Wall Street farkasa
1987-et írunk. A Wall Street a világtőzsde epicentruma, ahol a zabolátlan mohóság és az ócska csillogás közepette tucatjával bukkantak fel és tűntek el a milliomosok. Ebből a talmi yuppie közegből indult Jordán Belfort, aki a kilencvenes évek amerikai pénzügyi világának leghírhedtebb figurája lett. Belfort a válság hamvaiból építette fel saját brókercégét, amely egy atombomba hatékonyságával gyűrte maga alá egész Amerikát. A Stratton Oakmond maga volt a megtestesült hatalom, amelynek legtetején Jordan Belfort ült. Ő lett a Wall Street farkasa - annyi pénzt keresett és annyit költött luxusautókra, jachtokra, drogokra, nőkre, amennyit földi halandó elképzelni se tud. A fiatal tőzsdeügynökök istenítették, és vakon teljesítették utasításait. Jordán Belfort lentről indult - „lejjebb voltam a legalsó pocsolyaféregnél" -, és nagyon magasra jutott, ahonnan mélyre zuhant. Csalás és pénzmosás vádjával 20 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Thomas Harris - A vörös sárkány
Will Graham nyomozó egy halott család csendes, üres házában álldogál, és a gyilkos helyébe képzeli magát. Graham, aki FBI-kiképző-tiszt, a nyomokból fejti meg sorozatgyilkosa kinézetét, tudja, hogyan gondolkozik, és mit tett az áldozataival haláluk után. Már csak el kell kapnia. De ahhoz, hogy ez sikerüljön, bele kell élnie magát a szerepébe; ráadásul együtt kell működnie egy veszélyes elmebeteggel, dr. Hannibal Lecterrel...
Hegyi Lóránd - Új szenzibilitás
Az "új szenzibilitás" Hegyi tipológiája szerint az avantgárd modernitásával, expanzionizmusával, konceptualizmusával szemben rezignált, introvertált, érzékiségre törekvő műveket teremt. Az 1980-as évek művészetét a szubjektív historizmus és a radikális eklektika jellemzi. A különféle hagyományok és stílusok elemeiből az egyéniség kultuszát hirdető alkotások születnek. Ismét divatossá válik a festészet, a gesztusszerű ábrázolás és az erőteljes kolorit. Magyarországon az új szemlélet a fiatal, pályakezdő és az idősebb, befutott avantgárd művészek munkásságára egyaránt rányomta bélyegét.
Moldova György - Ki ölte meg a Holt-tengert?
Persze a történet nem ezzel a levéllel kezdődött. Valamikor, még 1983 júniusában üldögéltem a budapesti Nemzeti Színház igazgatói irodájában - azt talán nem kell külön megjegyeznem, hogy nem igazgatói minőségben, hanem szerzőként. Néhány nappal azelőtt mutatták be a Titkos záradék című szatírámat, mely rövidre fogva arról szólt, hogy Hitler nem halt meg 1945 elején, hanem a hívei hűtőkoporsóba rakták és elrejtették, 1980-ban aztán feltámasztják, és a Führer eljön Magyarországra nyugatnémet turistának. A nézőknek tetszett a darab, a színház viszont utálta - a rendező később oda nyilatkozott, hogy ő csak jobb meggyőződése ellenére foglalkozott az üggyel, rosszul is lett tőle, szerencsére később hánytatót vett be és sikerült megkönnyebbülnie. Azt hiszem, épp arról beszélgettünk az igazgatóval, mit kérnék azért, hogy ne írjak egy új darabot a színháznak, mikor kinyílt az ajtó és a titkárnő dugta be a fejét: - Telefon! Az igazgató elvtársat keresik és a Moldova urat!
Audrey Niffenegger - Az időutazó felesége
Amikor először találkoztak, Clare hatéves volt, és Henry harminc. Amikor összeházasodtak, Clare huszonkettő, és Henry még mindig harminc. Henry idő-eltolódási rendellenességgel született. Genetikai órája a legváratlanabb pillanatokban visszaáll, és még abban a másodpercben eltűnik. Ilyenkor elmúlt és eljövendő élete érzelmi csomópontjain találja magát, meztelenül, védtelenül. Sohasem tudja, mikor történik meg újra, sohasem tudja, hol köt ki legközelebb.
Az időutazó felesége a világirodalom egyik legkülönösebb szerelmi története. Clare és Henry felváltva meséli el történetüket. Rajongva szeretik egymást, megpróbálnak normális családi életet élni: biztos állás, barátok, gyerekek. Mindezt olyasmi fenyegeti, amit sem megakadályozni, sem irányítani nem képesek, történetük ettől olyan megrendítő és felejthetetlen.
„Azoknak, akik azt mondják, nincsenek igazán új történetek, szívből ajánlom Az időutazó feleségét, ezt az elragadó regényt, amely irodalmilag kiváló, szédítően fantáziadús, és észbontóan romantikus.”
Scott Turow
Havas Henrik - Pro Domo avagy Fejezetek a '80-as évek sajtótitkaiból
A Pro Domo latin kifejezés, annyit jelent: ház-ért. Tágabb értelemben: hazai használatra. Ez volt a neve annak a rádió Hírszerkesztőségében levő kopott határidőnaplónak, amelybe azokat az üzeneteket jegyezték fel, amelyekhez a Hírszerkesztőség újságíróinak igazodni illett, amelyeket illett betartani. Ezeket az üzeneteket a Pártközpontban vagy a Tájékoztatási Hivatalban fogalmaztak meg. E könyv nemcsak a Pro Domo szűkszavú utasításait és információit tartalmazza, hanem megszólaltatja a kor irányítói közül azokat is, akiknek véleménye van azokról az évekről. Berecz János, Fekete János, Angyal Ádám és Lakatos Ernő mellett újságírók és közéleti személyiségek fejtik ki véleményüket.
Lévai Balázs - Lovasi
Lovasival 2002-ben sodort minket össze az élet, azóta okoskodunk, koncertet rendezünk, disznót vágunk, pálinkázunk, csajokat és dalokat elemzünk. Vagy éppen könyvet írunk. Ez egy életrajzi könyv, egy rockzenész életrajza, a kulissza viszont egy teljes generációnak lehet ismerős: ragacsos savanyú cukor, bányásznap, vállalati beutaló, péntek esti KISZ-klub buli, Postinor és Garázs, őrség a laktanyában, Siótour diszkó. Az öröknek hitt rendszer finom, szinte megfoghatatlan áttűnése egy másikba. És persze a rockéletrajzoknál kötelező elemek sem hiányoznak: egy kis drog, egy kis szex, a rock n rollról nem is beszélve. Olyan, mint az ország, amiben élünk: magyar szex, magyar drugs, magyar rock n roll. Nehogy szájukra vegyenek a szomszédok.
"Ha engem kérdeznek, biztos nem haverkodnék magammal, ezt szögezzük le elöljáróban. Sokszor idegesítő fasz vagyok. Az izgága, szemüveges csávó a szomszéd asztaltól, aki hangosan okoskodik, és mindenről van véleménye. Megvan? Ezt a megnyerő karakterrajzot azért skicceltem fel a legelején, mert ez az én sztorim, vállalom az összes hibájával, hülyeségével, torzulásával és korlátjával együtt. Lelkem rajta."
Bob Dylan - Lyrics - Dalok
Bob Dylan ma az egyik legnagyobb élő rocklegenda. Nélküle az egész rocktörténet - plusz még ez-az: folk és pop, pop és "kult", életérzés és léthelyzet viszonya a huszadik század harmadik harmadában - egy kicsit másképp alakult volna. Ott kell látni őt a sárga tengeralattjárón, és a Satisfaction szövegében, de a beatköltészet sorsának alakulásában is. Mert Bob Dylan a rock költője. Ő az, aki a rockkultúrába költészetet vitt. Nem úgy, hogy "beoltotta" költészettel a rockot, hanem úgy, hogy a versei eleve rockversek. Éltetőjük ugyanaz az életérzés, amely végső soron a rockzenét is létrehozta. Magas és mély, városi és népi művészetből, szórakoztatóipari hulladékból és avantgárdból, aranyból és sárból.
Nyikolaj Leonov - Kelepce
"A férj tudja, hogy rabsága nem titok senki előtt, megtalálja felesége holttestét, azonnal felméri, hogy a gyanú ráterelődik, elmenekül.
A néma gyűlöletet tápláló "beosztott" a halott háziasszony láttán hasonló következtetésre jut, ő is elmenekül, de visszatér, mert nem képes legyűrni a kíváncsiságát.
A lánynak még nála is szegényesebb a fantáziája, amikor felfedezi a holttestet, nem ijed meg a gyanúsítástól, mert ő az egyetlen, akinek el sem jutott a tudatáig, hogy ő is csak rabszolga. Végül is riadóztatja a többieket. Látja, hogy a másik háromnak a haláleset nem jött rosszul, és ennek a véleményének hangot is ad. Sokat tud, ismer minden piszkos ügyet...
Ha nem tévedek, akkor a gyilkos itt ül velem szemben" - így elmélkedik a felügyelő, és legszívesebben letartóztatná a volt olimpiai bajnokot, az áldozat szeretőjét. Még szerencse, hogy a rekkenő hőség visszafogja reflexeit, mert a pofon egyszerűnek ígérkező ügy megoldása igencsak bonyolult."
Han Kang - Nemes teremtmények
1980 májusában Dél-Koreában a diktatúra ellen tüntetnek a diákok. A hatalom válaszul bejelenti a szükségállapotot, kivezényli a hadsereget, és a katonák meggyilkolnak több száz fiatalt. A diákok, köztük tizennégy-tizenöt éves gimnazisták gyűjtik össze a harcokban elesett társaik holttestét, hogy azonosíthassák és eltemethessék őket. Ebből a tragédiából bomlik ki az áldozatok és a gyászoló túlélők története. Meg egy diktátor vezette rezsimé.
Elmesélni az elmesélhetetlent - erre vállalkozik a Nemzetközi Man Booker-díjas Növényevő szerzője. Han Kang második magyarul megjelenő regényében hazája, Dél-Korea elfojtott traumájának, a szülővárosában történt 1980-as véres kvangdzsui mészárlásnak állít emléket.
Graeme Simsion - Örökké holnapig
Az ötödik X-hez közeledő Adam nem panaszkodhat. Adatbázis-fejlesztőként félállásból is ragyogóan megél, jól zongorázik, a kocsmakvízek zenei kérdéseinek fenoménja, gondoskodik az anyjáról, és viszonylagos egyetértésben él a nővel, akit húsz éve élete párjának tekint. Valami mégis hiányzik. Egy nap váratlanul üzenetet kap a múltból. Szia! – ennyi, és nem több, de Adamet egy másik idősíkba repíti… Egykori szerelme, Angelina írt neki. Vajon mennyiben lett volna más az életük, ha két évtizeddel ezelőtt nem engedik el egymást? Adam fejében kérdések cikáznak, felelevenednek benne kedvenc dalai, és a ritmusukra a szíve is lüktetni kezd. Választ küld, ami nem marad viszonzatlan…
Graeme Simsion új regénye nem kevésbé izgalmas és szokatlan, mint A Rosie-projekt. Zenemániás főhőse ezúttal popslágerek mentén gondolkodik az életről, a tét pedig nem kevesebb, mint a boldogság megtalálása. Vajon tényleg létezik második esély barátságban, szerelemben, házasságban? Vajon a sors tényleg csak arra vár, hogy számon kérje rajtunk egykor titokban elsuttogott ígéretünket: örökké?
Jennifer Egan - Az elszúrt idő nyomában
Bennie sikeres producer, akinek számos zenekar köszönheti berobbanását a köztudatba, ám a 21. századi ipari popzene szintetikus világa új kihívások elé állítja. Egykori jobbkeze, Sasha terápiára jár, hogy legyőzze kleptomániáját, és mindent megtesz, hogy kicsapongó évei után beilleszkedjen a "normálisok" közé. Scotty, Bennie egykori garázszenekarának gitárosa öregkorára végre révbe ér: rajongók ezrei bálványozzák... A könyv legkülönbözőbb szereplői felbukkannak egymás életében, majd eltűnnek, hogy újra, akár évtizedek múltán, visszatérjenek. Mindannyian a nagy amerikai álmot kergetik, ám az idő múlásával elkerülhetetlenül felnőnek, s eközben csak egyetlen dolog örök és állandó: a zene iránti végtelen szenvedélyük. Sorsuk, vágyaik és döntéseik meghökkentően fonódnak össze a mesteri szöveglabirintussá szőtt elbeszélésekben, végigvezetve az olvasót a nyolcvanas évek amerikai punkbandáitól a kilencvenes évek zeneiparán át a nem is olyan távoli jövőig, ahol a rajongás a legnagyobb árucikk.
"Szex, drogok és rock & roll - lepusztulás, legendává válás, újrakezdés. A teljes palettát látjuk a legelejétől a legvégéig és vissza. Mint egy felejthetetlen rockkoncert: életre szóló élmény.
Hát, ilyen ez a regény." - Simon Márton
B. Élthes Eszter - Óda az erotikához
Szeretném hangosan kikiabálni: nem szégyellem, hogy: - nem járok nudista strandra, - nem fürdök még félmeztelenül sem, - nem tartom modernnek, sőt nagyon is elítélem ezt a mindinkább elterjedő újabb szokását túlcivilizált világunknak, - nem rajongok a homoszexuálisok agresszivitásáért, - nem tudom elviselni, sőt rombolónak tartom a mindent és mindenkit demoralizáló kulturális áramlatot, - féltem a világot, az utánunk jövő nemzedéket a mi erkölcseinktől. Szeretnék újra szorongás nélkül szórakozni barátaimmal, régi barátokkal, anélkül, hogy azzal a meglepetéssel számolnom kellene, régi ismerőseim mikor vetkőznek meztelenre mellettem. Szeretnék újra társaságban lenni, ahol nem tartanak reménytelenül konzervatívnak.
Orhan Pamuk - A piros hajú nő
A Piros Hajú Nő mély fájdalommal állt a két harcos mögött. Ő is megbánást mutatott, akárcsak az egymást megölni akaró férfiak. Még hangosabban sírt. Talán a férfiak, a Piros Hajú Nő és a körülöttük lévők egy családot alkottak. Más hang nem hallatszott a sátorban. A Piros Hajú Nő sírása eközben siratódalba fordult. Hosszú és megrendítő költemény volt. Hallgattam, amit hosszú, dühös monológjában a Piros Hajú Nő a férfiakról, a velük átéltekről és az életről előadott, de ő a sötétben nem láthatott engem. Mintha azért nem értettem volna meg és felejtettem volna el, amit mondott, mert nem találkozhatott a pillantásunk. Csillapíthatatlan vágyat éreztem, hogy beszéljek vele, hogy közel legyek hozzá.
A 2006-ban Nobel-díjjal kitüntetett, isztambuli születésű és ma is Isztambulban élő Orhan Pamuk (1952- ) a kortárs török irodalom legismertebb, világszerte nagy népszerűségnek örvendő alakja. Eredetileg építészmérnöknek készült, de végül újságírás szakon szerzett diplomát 1977-ben. Műveit több mint 40 nyelvre fordították le, és regényeivel nemcsak hazájában, de több nyugat-európai országban - többek között Angliában, Franciaországban, Németországban és Olaszországban - is jelentős irodalmi díjakat nyert el. Pamukot, akit a The Guardian beválasztott a XXI. század 21 legjelentősebb írója közé, az Egyesült Államokban is jól ismerik, a 2004-ben angolul is megjelent Hó című regényét a The New York Times az év tíz legjobb könyve közé sorolta. Az író műveiben posztmodern stílusban mutatja be az Európa és Ázsia, a hagyományok és a modernitás között választásra kényszerülő Törökországot.
Az 1980-as években Isztambul peremén Mahmut mester, az ősi módszerekkel dolgozó kútásó és inasa, Cem "úrfi" küzdenek, hogy vizet fakasszanak a kemény talajból. Esténként egy titokzatos nő régi meséket és történeteket mesél egy városszéli sátorszínházban. A fiú fülig beleszeret a nőbe, ám mestere nem nézi jó szemmel szenvedélyét...
Orhan Pamuk legújabb regénye, A piros hajú nő egyszerre krimiszerűen realista szöveg, egy harminc évvel korábban elkövetett bűn feltárása, ugyanakkor a civilizációk irodalmi alapjainak vizsgálata. Nyugat és Kelet egy-egy fontos mítosza: Szophoklész Oidipusz királya, valamint Firdauszí Rusztem és Szuhrab-története bukkan fel újra és újra a szereplők életében, az olvasó pedig felteheti magának a kérdést, hogy miképpen hatnak a régi szövegek a mindennapi életünkre.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120876
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13190
- Ezotéria 13998
- Fantasy 33017
- Felnőtt 18+ 12992
- Gyermek 23856
- Humor 13954
- Ifjúsági 37628
- Kortárs 49438
- Krimi 16089
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16711
- Képregény 21705
- Novellák 13500
- Romantikus 51407
- Sci-fi 14916
- Szórakoztató irodalom 46444
- Tudomány és Természet 29548
- Történelem 16578
- Vallás, mitológia 20210
- Életrajzok, visszaemlékezések 17094