Ajax-loader

'rocktörténet' címkével ellátott könyvek a rukkolán

 


Göbölyös N. László - Genesis
1968. ​február 22-én Angliában megjelent egy érdekes lírai hangvételű kislemez, amelynek címe "Silent-Sun" volt. Az akkori fantasztikus forgatagban nem keltett nagy feltűnést, nem került fel a slágerlistákra, a rádióállomások is csupán néhányszor játszották. 1986 nyarán megjelent az egész világon egy nagylemez, amely az INVISIBLE TOUCH címet viselte. Az album és a belőle kimásolt kislemezek hatalmas mennyiségben keltek el, a rádió, a tv és a szaksajtó lemezlistáin heteken át vezetett a lemez, a video-clip műsorok egy ideig naponta játszották az "Invisible Touch" című dalhoz készült felvételt. Mindkét lemez szerzője és előadója ugyanaz az angol együttes volt: a Genesis.

Vámos Miklós - Ha ​én Bródy volnék
V. ​M. (ejtsd: véem) elhatározta, hogy ír egy könyvet B. J.-ről (ejtsd: béjé). Jobban szerette volna, ha B. J. ír egy könyvet B. J. -ről. De B. J.-nek semmi kedve hozzá. Arra hivatkozik, hogy ő nem író. Erre V. M. aligha hivatkozhat. Legföljebb igazán önbizalomszegényes napokon. B. J. tevékenysége véglegesen és visszavonhatatlanul beleivódott a magyar kultúrába. Immár három nemzedék számára az ő dalszövegei jelentették a belépőjegyet a magyar költészethez. A magyar költők akkor is hálával tartoznának neki, ha nem ő vezette volna be azt a szokást, hogy hagyományos versek is elénekelhetőek a rock színpadon, megfelelő zenével. B. J. mindig izgatta V. M-et. Nem annyira, mint bizonyos lányokat, s nem is olyan értelemben. B. J. intézmény és jelenség. A saját kategóriája más országokban nem is létezik. Nincs hozzá hasonlóan nagyhatású szövegíró sehol. Rock dalok szerzőinek ritkán van befolyásuk a nagypolitikára. Az amerikaiaknak nincs B. J.-jük. Az angoloknak sincs. Az olaszoknak sincs. A németeknek sincs, és sorolhatóak tovább a nemzetek.

Dömötör Endre - Miklya Anna - Quimby
Egy ​nap Tibi és Livius kocsmázni indulnak, elköszönnek az ágy végén üldögélő, gitározó Fefétől, végigbulizzák az éjszakát, reggel hétre érnek vissza, vidámak, hangosak és bűzlenek a pálinkától. Fefét ugyanabban a pózban találják, ugyanazt a számot gyakorolja. ___ - Sziasztok, fiúk! - köszön rájuk. Feláll, nekitámasztja a gitárt a falnak, nyújtózkodik, készül az iskolába, ezek meg bezuhannak a megüresedett ágyba, leejtik a fejüket a párnára, és azonnal horkolni kezdenek. Fefe egy darabig bámulja a szétcsapott barátait, aztán betakarja őket egy kockás pléddel, és megy a dolgára. A Quimby egy dunaújvárosi iskolából indult el magabiztos, apró lépésekkel, hogy később, a népszerűség és siker kapujában, egy dramaturgiailag fontos ponton a szövegíró frontember annyira megzuhanjon, hogy mind a saját életét, mind a zenekar létét veszélybe sodorja. Ezután csodás felépülés és visszatérés következett, majd minden korábbinál nagyobb siker. Hogy hívták Tibi kedvenc kecskéjét és hogyan történt Szilárd beavatása? Miért rögzítette Livius befőttes gumival az állkapcsát és miért tömte ki Dódi a porcelánnadrágját papír zsebkendővel? Mit keresett Fefe hajnalonként a vécédeszkán? Hányszor lépte át Faszi a határt? - belső zenekartörténet, első kézből.

Rick Sky - Freddie ​Mercury élete
1991 ​novemberében a világ megrendüléssel hallotta, hogy a földkerekség legimádottabb és legszínesebb egyéniségű sztárja AIDS-ben meghalt. Freddie Mercury egyedülálló zeneisége és rendkívüli előadásmódja a Queen együttest éveken át a slágerlisták élén tartotta. Eddig nem közölt fényképek, valamint a barátokkal, kollégákkal készített interjúkkal fűszerezett könyv elmeséli, hogyan lett a szégyenlős, Zanzibár szigetéről származó képzőművész hallgatóból a popzene extrovertált királya, hogyan teremtett a Live Aid-koncert és a Bohém rapszódia zenei legendát. A könyv elmondja a hírhedt bulikról szóló pletykák mögött megbúvó igazságot. Mesél élete két legfontosabb nőjéről, és arról, hogy miért vonakodott elismerni biszexualitását, annak ellenére, hogy halála előtt öt éven át AIDS-fertőzött volt.

Cover-morrison
Indián ​varázsló Ismeretlen szerző
7

Ismeretlen szerző - Indián ​varázsló
A ​Jim Morrison rockénekes, rockzenész és kultuszsztár emlékére, mintegy az ő nevében és alkotásmódját parafrazeálva készült Szöllősi Péter-kötetben az igazi végállomásról, a halálról szóló, kétnyelvű, legtöbbször igen rövid verseket találunk.

Zoltán János - Republic ​20
A ​Republic zenekar 2010-ben ünnepli húszéves születésnapját. A kerek évforduló alkalmából Zoltán János interjút készített a zenekar tagjaival, és mindazokkal, akik szakmai mentorként, személyes jó barátként, alkotótársként vagy éppen rajongóként közreműködve fontos szerepet játszottak a Republic sikersztoriban. Megtudhatjuk, a lelkes amatőr zenéléstől milyen út vezetett a profi színpadi megszólalásig, mitől egyedi, más zenekarral össze nem téveszthető a "republicos" szöveg- és hangzásvilág, mi zajlik a színfalak mögött egy-egy turné során, de a fiúk beszélnek személyes életük legfontosabb történéseiről is. A vallomásokat koncert- és családi fotók, eddig nem publikált lemezborítók és dokumentumok teszik még hitelesebbé. A Republic első húsz évét bemutató kötet nem hiányozhat egyetlen rajongó könyvespolcáról sem, de azoknak is ajánljuk, akiket a hazai könnyűzenei szcéna elmúlt két évtizedének kulisszatitkai érdekelnek.

Steven Tyler - David Dalton - Nem ​zavar a zaj a fejemben?
Amerika ​legnagyobb rock 'n' roll zenekarának, az Aerosmithnek ikonikus énekese és dalszerzője, Steven Victor Tallarico, vagyis Steven Tyler 1948. március 26-án született a New York-i Yonkersben. Tylert a rocktörténet egyik legjobb frontemberének tartják. "Steven Tyler az amerikai zene egyik legnagyobb alakja" (Paul McCartney)

Steve Dunleavy - Mi ​történt, Elvis?
1977. ​augusztus elsején jelent meg Elvis Presley három testőrének és életre szóló barátjának botrányos sikerű vallomása, amelynek megformálását a tollforgatásban nem különösebben járatos, nehéz fiúk Steve Dunleavy újságíróra bízták. "E könyv, szándékunk szerint egy utolsó, kétségbeesett kísérlet volt arra, hogy kapcsolatot teremtsünk Elvisszel. El fogja olvasni, és borzasztóan meg fog haragudni ránk, mert tudja, hogy minden szó igaz - mondja Sonny West. - Mi pedig készek vagyunk hazugságvizsgálatnak alávetni magunkat, hogy bebizonyítsuk. De talán valami jó is születik ebből." A jó tanács későn érkezett, Elvis tizenöt nap múlva halott, de tán nem későn azoknak, akik hisznek abban, hogy minden életnek megvannak a fájdalmas, de tanulságos igazságai.

Nick Mason - Pink ​Floyd Inside Out – Kifordítva
A ​Pink Floyd minden idők egyik legkreatívabb, legsikeresebb és legmaradandóbb együttese. Az Inside Out - Kifordítva az első könyv, melyben a Pink Floyd egyik tagja saját szemszögéből írja meg a zenekar történetét. Nick Mason az egyetlen, aki végig részese volt a Floyd negyvenéves történetének. Így a dobok mögül az együttes életének minden szakaszát végig tudta követni: a késő hatvanas éveket, amikor a londoni underground kedvencei voltak, Syd Barrett állapotának romlását és távozását, a klasszikus Floyd-hangzás kialakulását, a The Dark Side Of The Moon világra szóló sikerét, az együttesen belüli feszültségek és problémák növekedését, a szakítást Roger Watersszel, és a David Gilmourral közös döntést, hogy hírnevüket kockára téve Pink Floyd néven folytatják a munkát. Mikor Nick Mason megírta beszámolóját a rock egyik legragyogóbb és legötletesebb zenekaráról, nemcsak saját memóriájára és kutatásaira támaszkodott, hanem igénybe vette a Pink Floyd-sztori legfontosabb szereplőinek gondolatait és emlékeit is. Terjedelmes fénykép- és grafikagyűjteményének sok különösen ritka darabja ebben a könyvbenjelenik meg először. A történetet Nick szubjektív kronológiája egészíti ki.

Göbölyös N. László - Az ​ajtókon innen és túl
Jim ​Morrisonnak nincsenek örökösei. Nincsenek, mert egyszeri volt, utánozhatatlan, megismételhetetlen, kiismerhetetlen. Jim Morrisonnak rengeteg örököse van. Rengeteg örököse van, mert örököse mindenki, akit valaha egyszer is megérintett az ő szelleme. Aki elment a sírjához és felírta rá a nevét, aki felvette a fekete ruhát, hogy ne csak divatból legyen "dark", hanem igazából is eljusson a lélek sötét oldalára, a túlsó oldalára, aki életelvévé teszi, hogy minden ajtót kinyisson, félelem nélkül. Örököse, aki a mai napig hisz a rock és a költészet erejében.

Jonathan Cott - Bob ​Dylan - Interjúk
A ​messzi Középnyugatról származó fiú New York bohémnegyedén, Greenwich Village-en keresztül jutott el a világhírig és addig, hogy manapság már a zenei élet meghatározó egyéniségeként tekintsenek rá. Örökös nyughatatlansága révén jutott el New Yorkba, és döbbentette meg rajongóit később, 1965-ben azzal, hogy „egy szál” gitárját lecserélte egy elektromos hangszereken játszó kísérő zenekarra. Mindig valami újjal lepte meg közönségét; készített vitatható színvonalú filmeket, vezetett rádióműsort, de volt megtért keresztény, majd megtért zsidó is. A hatvanas években hosszú időre szinte teljesen eltűnt az emberek szeme elől, viszont immár több mint húsz éve szüntelenül tart a „soha véget nem érő turné”. Az örök változás azonban itt is jelen van, hiszen folyton másképp és más hangszereléssel énekli dalait. Egyesek szerint nem is tud énekelni, de abban szinte mindenki egyetért, hogy minden idők egyik legnagyobb dalköltője. A Rolling Stone magazin százas listáján, amelyen minden idők legnagyszerűbb zenészeit gyűjtötték össze, a második helyre, mindjárt a Beatles mögé került. A kötetben szereplő, gondosan válogatott interjúk kirajzolják a sziporkázóan szellemes, az emberi butaságot és szűklátókörűséget mélységesen megvető művész személyiségét, akiről sosem lehet tudni biztosan, mikor viccel és mikor nem, bár a könyvet olvasván az embernek az az érzése támadhat, hogy soha és mindig.

Trunkos András - 20 ​év Bikiniben
A ​Bikini húszéves története egyben a kárpát-medencei Disneyland története is, a maga elvarázsolt kastélyaival, szellemvasútjával és a sokszor óriásnak látszó, gólyalábakon járó törpéivel együtt. Több volt ez, mint egy vidámpark, mert itt a bohóctréfákba belenyomrodhatott az ember. A Bikini, Németh "Lojzi" Alajos vezetésével, előbb Nagy Feró majd D. Nagy Lajos társaságában felült a ringlispílre, amelyen néha szédültek, olykor féltek, de sokszor boldogan mulattak. Akik lent álltak, felnéztek rájuk és integettek. A gépházból néha kinézett valaki, és elkérte az újabb menet árát. A rendszerváltozással a sokak által megválasztottakból újból kiválasztottak lettek. A Bikini meg csak zenélt.

1157261_5
elérhető
41

Lévai Balázs - Lovasi
Lovasival ​2002-ben sodort minket össze az élet, azóta okoskodunk, koncertet rendezünk, disznót vágunk, pálinkázunk, csajokat és dalokat elemzünk. Vagy éppen könyvet írunk. Ez egy életrajzi könyv, egy rockzenész életrajza, a kulissza viszont egy teljes generációnak lehet ismerős: ragacsos savanyú cukor, bányásznap, vállalati beutaló, péntek esti KISZ-klub buli, Postinor és Garázs, őrség a laktanyában, Siótour diszkó. Az öröknek hitt rendszer finom, szinte megfoghatatlan áttűnése egy másikba. És persze a rockéletrajzoknál kötelező elemek sem hiányoznak: egy kis drog, egy kis szex, a rock n rollról nem is beszélve. Olyan, mint az ország, amiben élünk: magyar szex, magyar drugs, magyar rock n roll. Nehogy szájukra vegyenek a szomszédok. "Ha engem kérdeznek, biztos nem haverkodnék magammal, ezt szögezzük le elöljáróban. Sokszor idegesítő fasz vagyok. Az izgága, szemüveges csávó a szomszéd asztaltól, aki hangosan okoskodik, és mindenről van véleménye. Megvan? Ezt a megnyerő karakterrajzot azért skicceltem fel a legelején, mert ez az én sztorim, vállalom az összes hibájával, hülyeségével, torzulásával és korlátjával együtt. Lelkem rajta."

Bakó Csaba - Tankönyv
"Tizenöt ​év sikersztori nekem már történelem. A tizenöt év alatt pedig sok minden történt. Sikerek, kudarcok, tagcserék és számtalan sztori, melyről e könyv készítése során beszélt a zenekar. Bénaság lenne közhelyes jelzőkkel, vagy csavaros mondatokkal megfogalmazni a Tankcsapda lényegét. Talán nem is lehet rá konkrét magyarázatot adni, hiszen eddig generációk nőttek fel zenéjükön. Zenéjükre pedig kinyílnak a szemek, a fülek, lehet mélyen gondolkodni, vagy felszabadultan szórakozni. Kíváncsi lennék arra, hogy mit él át az, aki először hallgat Tankcsapdát! Igazság szerint én már erre nem is nagyon emlékszem. Csak az biztos, hogy életem egyik lényegtelen pillanatában bennem maradtak. Nekem a Tankcsapda azért volt fontos, mert elvezetett az őszinte zenéhez." (Bakó Csaba)

Hobo (Földes László) - Rolling ​Stones könyv
Annyi ​mindenből kimaradtunk már. A rockmozgalomból is, de a zenéből nem. Jártak nálunk mindenféle zenekarok és előadók. A legtöbben azért jöttek, hogy elringassanak bennünket és közben álmodjunk arról, amiből kimaradtunk. Néha úgy érzem, mintha aludnánk. Így ez az írás lehetne egy álmoskönyv is, bár nem azért írtam. De "Nem Kaphatod Meg Mindig, Amit Akarsz!" (You Can't Always Get What You Want).

Richard Carman - Robert ​Smith & The Cure
A ​könnyűzene történetében alig van olyan együttes, amelynek pályafutása több évtizedet fog át, s mégis képes elkerülni a kényelmes önismétlés csapdáit. Ráadásul megújulni lehet pusztán a trendeket követve is. A Cure azonban mindig a saját útját járta. 1976-os megalakulásuk óta állandó változásban vannak. Az egyetlen biztos pont, a változás motorja, a vihar szemében ülő békés, nyugodt alak e könyv főszereplője: Robert Smith, a zenekar jellegzetes hangú, tupírozott hajú énekese, gitárosa és dalszerzője. Karrierje igazán változatos, időnként ellentmondásokkal teli: a tagok cserélődtek körötte, eleinte a Siouxsie and the Bansheesben is zenélt, írt kifejezetten goth és szinte már arcpirítóan popos, díjakat besöprő slágereket is. Robert Smith, az ikonikus frontember ébren tartott és felpezsdített minden zenei közeget maga körül. Ez a legelső, részletekbe menő életrajz Robert Smith teljes karrierjéről. Nyilatkozataiból és dalainak elemzéséből egy különleges ember képe rajzolódik ki.

Sebők János - A ​Beatlestől az Új Hullámig
Az ​LGT-vel együtt ma is hiszem és vallom: "Nincs szebb, mint a vasalt világban a gyűrött, a kócos rock and roll... Nincs szebb, mint az alázat csendje, ha zenére lázad, s a szív zakatol, Nincs szebb, mint a csend kapuját ha berúgja páros lábbal a rock and roll..." Igen, szép volt! A legendás hatvanas évek, az "aranykor", a hippivilág, az underground kultúra, a szexuális forradalom, a diákmozgalmak, a nagy remények, a lázas indulások, szabad útkeresések ideje. S mindehhez kötőszövetként a zenei eszperantó, a rock, amely nemcsak új zenei világnyelv volt, hanem új gondolkodásmódot, új magatartást, új életstílust jelentett... Igen szép volt! Azt hittük, hogy halálig játsszuk... De hova lettek azóta az álmok? Hova tűnt a sok virág? Miért változott meg a rockzene? Hogyan lett az ellenzéki kultúrából tömegkultúra? Miért váltotta fel a hatvanas évek radikalizmusát a hetvenes évek kiábrándultsága, visszahúzódása, rezignáltsága? Hova lettek a tegnap lázadói, miért költöztek luxuslakásokba? Miért söpört végig táncpestis a világon és miért bukott el a gettókból illetve a nagyvárosok munkásnegyedeiből induló megújulási törekvés? S a rockzene elüzletiesedésével valóban bekövetkezett-e a műfaj halála, teljes elértéktelenedése? Ez a könyv megpróbál választ adni ezekre a kérdésekre, amelyek azóta is nyugtalanítanak bennünket, a "beatgeneráció" tagjait, akik ezzel a zenével együtt nőttünk fel. Rocktörténetem személyes útikalauz a rock birodalmában, de szeretném, ha az ismert vagy ismeretlen utakon történő barangolások másoknak is legalább akkora örömet szerezne, mint nekem. Sebők János.

Müller Péter Sziámi - Dalszövegkönyv
Müller ​Péter Sziámi költő, az URH, a Kontroll-csoport és a Sziámi együttesek szövegírója és énekese. Ebben a kötetben a kezdetektől a legújabbakig az összes dalszöveg megtalálható, és hozzá a - mindmáig figyelemreméltó megújulásokra képes - Sziámi zenekar új, megrázóan költői és költőien botrányos cd-je.

Riskó Géza - Edda ​Művek - Vasrock
Délután ​3 óra múlt. Negyven fok meleg. A zenészek belevágnak. Visszhangzik nemcsak az udvar, de az egész környék, a hegyoldal, távolabb az erdő, talán az ide nem látszó Dunánál is hallják. Egy fiú, valahol a negyedik sorban az első élesebb dobütésre égnek löki mind a két karját. Aprókat mozdulnak ritmusra a testek.

Göbölyös N. László - Led ​Zeppelin
Kiadói ​ajánló: Többszörösen párhuzamos életrajzot és kordokumentumot kap kezébe a magyar rock-bolond. A Led Zeppelin történetének jól ismert és eddig ismeretlen eseményei, a négy muzsikus emberközeli portréi, az 1970-es évek nagy rock-sikertörténetének háttere ....

Som Lajos - Piramis-vádirat
"Végül ​is, mint egy maffiavezér, egy keresztapa, egy szervezet minden kapcsolatot kézben tartó vezére szerepeltem a gépelt oldalakon. Lehet, hogy így is látták, mert az akciót valóban kézben kellett tartani, de senki nem kényszerből tette, senki nem volt kötelezve, hogy részese legyen a csapatnak, részt vegyen az aranyügyben. Mégis vállalták! Vajon miért? Nyilván mindenkinek kellett a pénz, és ez társadalmi pozíciótól független érvényes volt mindenkire a zenekari stúdióvezetőig, rendőr főtörzsőrmester, futóvadlövő világbajnoktól az állandóan kirakatban lévő rocksztárig."

Everett True - Nirvana
„Az ​emberek mindig is pusmogtak Kurt heroinfüggőségéről – állítja Rosemary Carroll, a Nirvana ügyvédje. – Én is hallottam pletykákat az első pillanattól kezdve, hogy megismertem. Nem tudom. A vége felé meghatározta a kapcsolatát mindenkivel. Az emberek erre irányíthatták a dühüket, a frusztrációjukat és a képtelenségüket, hogy kezeljenek egy zsenit, aki kábítószerfüggő volt. Ez dühített leginkább [a halálában]. Olyan sok mondanivalója és tennivalója volt még, de hatalmas nyomás nehezedett rá. Amellett, hogy a heroin tönkretette fizikailag, indokot szolgáltatott mindenki számára, hogy leírják, ami szörnyű volt. Jogos aggályait úgy kezelték, mint egy narkós paranoiáját.”

Ungvári Tamás - Beatles-biblia
Közel ​három évtizede jelent meg Ungvári Tamás hajdanán úttörő vállalkozásnak számító, s nagy vihart kavaró műve, a Beatles biblia. A könyv - elérhetetlensége révén - lassan legendává vált, mint hősei: a négy (s az elmaradt ötödik) gombafejű liverpooli fiú, George, Paul, John, Ringo és Stuart. A Beatles-fiúk a pop-kultúra, amelynek máig első számú sztárjai, továbbvivői, és ihletői, noha nem megteremtői voltak, akiknek alakját emberfelettivé növesztette egy minden addigit felülmúló tömegőrület. Mi ennek a példátlan népszerűségnek a titka, hogyan alakulhatott ki a zenekart és tagjait övező mítosz, kik és milyenek ezek az emberek, s hogyan viselik el azt a hatalmas nyomást, a Beatmániát, amelyben már nem lehetnek többé önmaguk, mert ők a Beatle-k? Kérdéseire az egyébként "faktoidoknak", áltényeknek tartott hétköznapi események krónikaszerű felsorolásával és a hozzájuk fűzött bőséges, ironikus hangvételű kommentárokban keresi a választ a szerző, aki művét a tudományos monográfiák paródiájának szánta ("mivel a Beatles élete a világhír paródiája"), s egyben egyfajta kísérletnek annak bizonyítására, "hogy a kortársi hétköznapok erőterében olvasni meg kell tanulnunk; hogy a szellemi és piaci tünet-csoportok elidegenedett tényhalmazát rendbe illik raknunk". A kötet, amely főszövegében változatlan, egy epilógussal (Apokrif) és részletes diszkográfiával egészült ki, amely 1981-ig dolgozza fel a Beatles tagjainak külön munkásságát is.

Kapuvári Gábor - Sebők János - Deep ​Purple
Minden ​idők legnagyobb hatású hard rock zenekaráról szól ez a könyv. Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord és Ian Paice néhány tündökletes - és gyötrődésekkel teli - esztendő alatt átírta a rock történelemkönyvét. Ez a csapat újfajta zenével ajándékozta meg a világot. Zenei stílusuk iskolává lett, követők tucatjai eredtek a nyomukba. A hard rock zene előadói ma is ehhez a zenekarhoz mérik magukat. E csoport tagjai rosszul viselték a közös nehézségeket. Így hát - a dolgok örökös és szomorúan szigorú törvénye szerint - szét kellett válniuk. Öt dudás egy csárdában: sok. Új zenekarok születtek a Nagy Ötös tagjainak részvételével. Aztán azok is feloszlottak. a sors azonban (talán) szereti ezt a műfajt. Hosszú-hosszú szünet után ugyanis újra közös munkába fogtak... Itt tartunk ma. 1985-ben a Kerrang összeállította minden idők száz legjobb kemény rock szerzeményének listáját. És mi más adhatna méltóbb biztatást, mint hogy a száz címből tizenegynek köze van ahhoz a zenekarhoz, amelyet így hívnak: DEEP PURPLE.

Sebők János - Magya-rock ​1.
A ​maga nemében egyedülálló könyvet tart kezében az olvasó. Felmérések szerint ma már Magyarországon is több, mint 5 millió ember hallgatja rendszeresen a rockzenét, a megjelenő lemezek elérik a negyedmilliós példányszámot is, nyugodtan mondhatjuk tehát: az új zene hozzátartozik mindennapi életünkhöz. A modern kultúra e sajátos, ellentmondásos jelenségének átfogó bemutatására azonban eddig senki nem vállalkozott. Éppen ezért tarthat érdeklődésre számot Sebők János könyve, amely először kísérli meg, hogy a sztáréletrajzok, mítoszok, jelenségek és botrányok bonyolult szövevényében megpróbálja bemutatni a hazai rock történetét és eligazítást adjon a műfaj útvesztőibe. A könyv kalauz, emlék- és vitairat egyszerre, amely nemcsak a műfaj iránt érdeklődőknek, az egyes előadók rajongóinak is élvezetes olvasmány, hiszen az egyes korszakok, a kiemelkedő együttesek pályafutásának elemzésével, a jelenségek mögött meghúzódó \mélyrétegek\ feltárásával a magyar-rock sajátos \kelet-európai fejlődési útját\ is vázolja a szerző.

Ungvári Tamás - Új ​Beatles Biblia
Négy ​évtizede jelent meg Ungvári Tamás nagy port felvert botránykönyve: a Beatles-biblia. A kötet legendává vált, akárcsak hősei, a négy liverpooli gombafejű: Paul, George, John és Ringo. A Beatles-fiúk, a hatvanas éveket meghatározó popforradalom ikonjai pillanatok alatt nőttek a huszadik század hőseivé – tömeghisztériát keltő koncertjeiken tinédzserek milliói reméltek megváltást. A sztárkultusz, a celebkultúra egyértelműen velük vette kezdetét. Mi lehet példátlan népszerűségük titka? Hogyan bontakozott ki a zenekart övező mítosz? Kik ezek a srácok, akiknek zenéjét a föld minden szegletében ismerik, s nagyobb hatást gyakoroltak a popzenéből kibújó kultúrára, mint bárki más? Ungvári a hétköznapi események krónikájával és a hozzájuk fűzött ironikus kommentárokkal próbálja megfejteni a rejtélyt. Könyve kultusszá lett: nem egyszerűen rocktörténetet írt ő, hanem a szabadság friss szelét hozta a kommunizmus országhatárai közé zárt nemzedékeknek. Az új kiadás kiegészült az 1981 utáni történésekkel, számos új, illetve megújult kommentárral, diszkográfiával, filmográfiával. Közel száz fekete-fehér és színes fotóval!

Covers_24943
elérhető
0

Ismeretlen szerző - Ki ​kicsoda a magyar rockzenében?
Egymillió ​lemezjátszón pörögnek a fekete korongok hazánkban. Az orsós és főként a kazettás magnetofonok száma ennél is több. Sok millió példányban kelnek el a popzenei lemezújdonságok, s a szülők, rokonok is megtanulták, hogy a külföldi utakról hazatérve poplemezzel vagy kazettával lehet a legnagyobb örömet szerezni a gyerekeknek. Negyedszázada indult hódító útjára nálunk is az újfajta szórakoztató muzsika, amit akkor még rock and roll-nak, majd beatzenének, később pedig egyszerűen popnak, rocknak neveztük el. Azóta szervesen beépült kultúránkba. Mindig is a tinédzser korosztályból szedte elsősorban „áldozatait", de a generációk kinőve a tinicipőből, felnőttként is megőrizték vonzódásukat. Ma már elmondhatjuk, hogy az öntudatra eszmélő úttörőktől a mai harminc negyvenévesekig - akik a beatkorszak hajnalán voltak úttörők - több generáció szellemi táplálékai közé tartozik ez a muzsika.

Tardos Péter - Rock ​lexikon
"Rendhagyó ​lexikon - mi más is szólhatnak egy rendhagyó műfajról? Ez a műfaj, borzas lázongásaival, a fiatalság tűzhányó energiájával, a tehetség és az új akarásának összefonódásával gyökerestől felforgatta a muzsika évszázados rendjét, elsőként adva önálló zenét a fiatalok kezébe. Milliókat mozgósít, blue jeans egyenruhában, azonos érdeklődési körrel, a zene azonos hangjaira mozogva. Alkotói világhírre tesznek szert, csak a legnagyobb hollywoodi filmszínészek és az emberiség politikai irányítói ismertebbek náluk. Kialakul a történelme, papírra vethetők az egyének, együttesek jelentős mindennapjai: megszületik a szaksajtó, könyvek és lexikonok foglalkoznak e témával - ezek számát gyarapítja e kötet." A könyv rövid idő alatt teljesen elfogyott - a második javított és bővített kiadás friss adatokat, s mindegy 70 címszóval többet tartalmaz - az Adam and the Ants-től a KFT-ig és a Visage-ig. A kötetet fényképek és Bodola György újabb karikatúrái gazdagítják.

Szántó Péter - LGT - És ​ilyen a Boksz?
Solti: ​- Somlóval ez alatt a gitárszóló alatt megittunk vagy két liter konyakot... Presser: - Hazajöttünk és egyszer csak behívott az ORI igazgatója hogy le kell tiltania bennünket.Karácsony: - Abszolút nem így képzeltem az életemet. Abszolút nem! Somló: - Hogy meddig lesz még LGT? Hát ha ez a könyv megjelenik, nem biztos hogy sokáig.

Koltay Gábor - Szörényi-Bródy
Szörényi ​Levente és Bródy János neve elválaszthatatlanul összefonódott az Illés, majd a Fonográf együttes munkásságával, sőt elsőszámú reprezentánsai a magyar popzenének is. Együttműködésük 15 éves születésnapja ilyen értelemben a magyar popmozgalom ünnepe is. Az őket ért dicsérő vagy bíráló szó, az őket körülvevő szeretet és gyűlölet személyükön keresztül mindig a mozgalomnak is szólt. Meggyőződésem, hogy a könyv ezért is mutat túl a szerzőpáros együttműködésének történetén, s jellemzi azt a társadalmi közeget, amelyben munkásságuk kibontakozott és kiteljesedett. A műfaji meghatározás kissé furcsa: dokumentumgyűjtemény. Gondolom, legalább ilyen furcsa, hogy alig van néhány olyan mondat ebben a könyvben, amelyet én írtam. Tehát még az is megkérdőjelezhető, vajon én vagyok-e a szerző. Én mindenesetre magaménak vallom. Budapest, 1980. szeptember Koltay Gábor

Dave Grohl - A ​történetmondó
"Ez ​volt az első találkozásom a halállal, és teljesen össze voltam zavarodva. Éreztem azt a megrázó fájdalmat, ami valaki elvesztésével jár, de csak egy rövid pillanat erejéig, aztán megszűnt, mintha csak egy ocsmány tréfa lett volna." "A második refrén után Kurt gitárral a kezében beugrott a közönségbe, és a zsíros hajakból és tetovált végtagokból álló közönségen szörfözve szólózott. Visszazuhant a színpadra, és önkívületben fetrengett és rángatózott, majd ráesett a biztonsági őrre, akit azért állítottak oda, hogy távol tartsa a srácokat a színpadtól. A férfi minden erejével azon volt, hogy Kurtöt lelökje magáról. Nyers erővel nekifeszült a nála sokkal kisebb Kurtnek, Kurt pedig egy védekező küzdj vagy menekülj mozdulattal a biztonsági őr fejéhez vágta a gitárját, felszakítva a fejbőrét. A vér patakokban ömlött a kettéhasadt fejből. Megdöbbenve vette észre, hogy vérzik, és amikor Kurt felállt, a masszív biztonsági őr egy jól irányzott, állra mért ütéssel a padlóra küldte. Krist és én habozás nélkül dobtuk el a hangszereinket, és közbeléptünk, hogy megmentsük a barátunkat, a dal pedig hirtelen, nagy robajjal véget ért. Krist megpróbált szót érteni a biztonsági emberrel, még a saját pólóját is levette, hogy segítsen elállítani a vérzést." DAVE GROHL nemzetközi hírnevét a Nirvana dobosaként alapozta meg, aki az együttes áttörést hozó, 1991-ben megjelent Nevermind című albumától játszott a zenekarban. Kurt Cobain tragikus halála után, 1994-ben alapította meg a Foo Fighterst, ahol már gitáros-énekesként állt a csapat élére. Együttese a rockzene igazi nagyágyúja lett, számos elismerése és díja közül eddig tizenötször nyerte el a Grammy-díjat. 2013-tól filmrendezőként és producerként is dolgozik - tevékenységéért kétszer kapta meg az Emmy-díjat. Feleségével és három lányával Los Angelesben él.

Jávorszky Béla Szilárd - Sziget ​20 (angol)
"In ​2012 the Sziget festival will be organized for the twentieth time. We can proudly say that the event voted as the Best European Major Festival may be the greatest success of Hungary since the political shift of 1989. From the standpoints of both variety and openness, the Sziget is a one of a kind event, not only in Hungary but in Europe as well. There is no other festival on the old continent whose growth has been this fast. With its programs and cultural colorfulness, its price to worth ratio, its standard of services and the many causes it fought for, it cannot be compared to anything else. You can be an anarchist punk from the Netherlands, a French philosopher, or a German bank leader, you will find the means to satisfy your needs. It's a place where the music of the world, the Gypsies, the African culture, the LGBT community, Jewish culture, the environmentalist and civil movements all have a designated space. Every year it gives you everything music has to offer, from mainstream pop to the underground, from teenage punk to modern opera, from an African village to the street theatre, from disco to literary events. It's also a place where the visitors can choose from a wide selection of high-quality gastronomic possibilities. Not only from traditional Hungarian dishes, but Arab, Greek, Chinese, Thai, Jewish, Italian, French, Balkan, or Indian, wines, beers, spirits and cocktails, everything. Not speaking of the backstage where the biggest artists can try the fantasies of a Michelin-starred chef. Without exaggeration the Sziget is one of the biggest, most open and democratic megaparties, attracting the young and not so young to the river-caressed green heart of Budapest, across a bridge, on an island where a new world awaits them."

Kollekciók