'anarchizmus' címkével ellátott könyvek a rukkolán
Zahar Prilepin - Mert mi jobbak vagyunk
Szányka, akinek az apja halálra itta magát, az Alkotók Szövetségében találja meg élete értelmét: harcolni az aljas hatalom ellen, a hazáért, az egyszerű emberekért, az orosz földért. A dühös fiatalok, akiket a nagy filozófus és író, Kosztyenko szervezett párttá, rendszeresen összecsapnak a rendőrökkel, törnek-zúznak Moszkvában és más városokban is – az igazi, nagy, férfias történelmi tettre áhítoznak, és készen állnak a börtönre és a halálra éppúgy, mint arra, hogy átvegyék a hatalmat Oroszországban.
Prilepin részben a mai orosz politikai folyamatok szuggesztív krónikása, aki sokak szerint egy olyan „robbanást” jósolt meg ebben a regényében, amely előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz – s ugyanakkor bámulatos életismerettel mesél az orosz kisvárosok és falvak embereiről, akik úgy érzik, becsapták őket.
És ezt a regényt olvasva talán jobban megértjük a radikális, nacionalista fiatalokat akár Magyarországon is…
Prilepin maga is részt vesz a politikai küzdelmekben, s bár nézeteivel a legtöbben nem értenek egyet az orosz irodalmi életben, mégis sorra kapja a díjakat – egy nemzedék és egy irodalmi csoport, az „újrealisták” vezéralakja lett, s művei lassan a világ minden fontosabb nyelvén megjelennek. Az orosz irodalom új világsztárja ő, sőt a Newsweek magazin szerint „korunk orosz Hemingwaye”.
Louis Aragon - A bázeli harangok
Aragon nagy korrajzának három nőalak a hőse. Az egyik, Diane, a társaságbeli úrilány jellegzetes életét éli: váltogatja szeretőit, házasságot köt egy gazdag pénzemberrel, s mikor a férje erkölcsi csődbe jut, elválik tőle, de ez a válás nem hoz, nem is hozhat életében igazi változást. Catherine, a szép grúz származású lány, egészen más utat jár be. Ő is gyűjti-fogyasztja a szeretőket, de a léha élet nem elégíti ki: homályos vágyat érez az értelmes, a mások sorsáért is aggódó-cselekvő életre. Puskaropogásban, egy munkáslegény halála láttán döbben rá, hogy el kell szakadnia osztályától, ha emberhez méltó sorsot akar magának. Szeme előtt zajlik a századelő nagy társadalmi-politikai drámája: agyafúrt vagy kíméletlen pénzemberek, államférfiak az egyik, sztrájkoló munkások, lázas anarchista agitátorok, merényletek szervezői a másik oldalon. Vajon hová kell állnia? Múlt, jelen, jövő zaklatott és zaklató képei közt vergődik, keresi léte értelmét. S ez az értelmes lét a regény epilógusában a munkásmozgalom nagy harcosának, Clara Zetkinnek az alakjában ölt testet.
Szécsi Noémi - Utolsó kentaur
„– Milyen jó lenne, ha egyszer tényleg felrobbanna ez az egész!
– Mi? Egész Magyarország?
– Akár. De én Budapesttel is beérem.”
Bakunyin, Kropotkin, Mahno és Emma Goldman vörös lepelbe burkolják a Hősök terén álló emlékművet. A felvett nevek pesti fiatalokat takarnak; a város kapucnis, biciklis, a házak árnyékában suhanó alakjait. Korunk anarchistái ők – persze a maguk módján, mondhatnánk, hiszen lázadásuk furcsán kisszerű, céltalan, esélytelen. Vagy mégsem? Budapesten mozognak; biciklis futárként nyelik a port és a szmogot, kerülő utakat keresnek a dugókban, és a gyakran kilátástalannak tűnő életükben is. Tüntetésekre és romkocsmákba járnak, falják a várost, ahol valaminek végre történnie kéne, és ahol mára felvonult a teljes magyar lakosság: „legitimisták és kommunisták, szocialisták és keresztények, antikommunisták és hungaristák, melegek és mélymagyarok, paramagyarok és posztmagyarok, békepártiak és toleranciahívők.”.
Szécsi Noémi Budapest-regénye félelmetesen erős lenyomata annak, hogyan éli meg a rendszerváltás utáni generáció egy nagyváros mindennapjait; politikáját, emberi viszonyait, a szerelem és barátság lehetőségeit, kultúráját és kulturálatlanságát.
George Orwell - Hódolat Katalóniának
Orwell "visszatérése" , a Hódolat Katalóniának, egy sorozat második kötete. Alapkönyv a másik két nagy műhöz, az Állatfarmhoz és az 1984-hez. A szerző őszinte lelkesedéssel utazott Spanyolországba 1936-ban, hogy riportot készítsen a köztársaságiak hősi harcáról, sőt megérkezvén csatlakozott a milíciához, hogy vérét hullassa az "eszméért" a frankoisták ellen az aragóniai fronton. Néhány hónap múlva aztán űzöttként kellett kimenekülni az országból, pusztán azért, mert azok közé sorolták, akik ellen valóságos hajtóvadászatot, irtóháborút folytattak a spanyol kommunisták a sztálinista Komintern és a szovjet államvédelmisek irányítása mellett. A "nagy terror" , amely 1936-ban vette kezdetét a Szovjetunióban, e polgárháborún belüli elvtársháborúval terjedt nemzetközivé. A trockistákkal, az anarchistákkal és a szovjet totalitárius rendszerrel szembeforduló európai baloldaliakkal való leszámoláshoz ideális terepet kínált Moszkva számára (dicstelen magyar részvétellel, lásd Gerő Ernő működése) a spanyol nép szabadságharca. Az elmúlt 40 év eszméket idealizáló és tényeket hamisító magyar történelemtanítását e könyv végre dokumentatív erővel szembesíti a nyers valósággal.
Interart Stúdió, 1989
Octavia E. Butler - Hajnal
_"Butler víziói különös és hipnotikus, torz elváltozásai a saját, gondokkal teli világunknak."_ - LA Style
Lilith ismeretlen helyen ébred fel. Hamar megtudja, hogy az oankáli nevű idegen faj űrhajóján tért magához, ahol több száz évig tartották mélyalvásban. Találkozik a földönkívüli lényekkel is, akik megosztják vele a tudásukat: a nukleáris holokauszt idején vették fel a kapcsolatot a kipusztulásra ítéltetett emberiséggel, megmentették, akit lehetett, majd az évszázadok alatt meggyógyították a Földet. Kifejlesztették a rák ellenszerét is, és olyan genetikai módosításokat végeztek az embereken, melyek eredményeként nemcsak, hogy nem lesznek betegek többé, de a mentális és fizikai képességeik is egyaránt javultak. Az oankálik úgy érzik, eljött az idő, hogy felébresszék az embereket, és visszavezessék őket a Földre.
Lilith az egyik első ébredő, az ő feladata lesz egységet kovácsolni a többiekből, és megkezdeni a visszatérést. De ahogy a nő idővel megismeri az oankálikat és a kultúrájukat, rádöbben, hogy az idegenek nagy árat kérnek a segítségükért cserébe. Talán akkorát, hogy az embereknek nem is kellene elfogadniuk.
Octavia E. Butler 1987-es sci-fijének megjelenése komoly hiánypótlás a magyar könyvkiadásban. A _Hajnal_ mélyen elgondolkodtató regény az embernek az ismeretlenhez való viszonyáról, a hatása ráadásul a mai napig érződik a popkultúrában, elég csak az _Érkezés_ című filmre gondolni, de szintén tökéletes olvasmány Ursula K. Le Guin és Naomi Alderman rajongóinak.
Alan Moore - V for Vendetta
V for Vendetta is, like its author's later Watchmen, a landmark in comic-book writing. Alan Moore has led the field in intelligent, politically astute (if slightly paranoid), complex adult comic-book writing since the early 1980s. He began V back in 1981 and it constituted one of his first attempts (along with the criminally neglected but equally superb Miracleman) at writing an ongoing series. It is 1998 (which was the future back then!) and a Fascist government has taken over the UK. The only blot on its particular landscape is a lone terrorist who is systematically killing all the government personnel associated with a now destroyed secret concentration camp. Codename V is out for vengeance ... and an awful lot more. V feels slightly dated like all past premonitions do. The original series was black and white and that added to the grittiness of the feel while the colouring here in the graphic novel sometimes blurs David Lloyd's fine drawing. But these are small concerns. Skilfully plotted, V is an essential read for all those who love comics and the freedom, as a medium, they allow a writer as skilled as Moore. The graphic novel contains all the V series plus two additional stories concerning V that were originally considered "interludes". This edition also contains an essay from Moore dating from 1983 explaining the creation process. For any comic fan it's a must-have. --Mark Thwaite
Aldous Huxley - Visszatérés a szép új világhoz
Vissza, de nem a jövőbe, hanem a se nem tetszetős se nem fiatalos huszadik-huszonegyedik századba. Hogy a szerző negyedszázaddal korábbi jóslatainak némelyike 1959-re, a Visszatérés megírásának korára valóra vált, vagy jó úton haladt - és persze halad ma is - a megvalósulás felé, az inkább aggodalomra, mint bizakodásra ad és adott okot.
Romain Gary - Lady L.
Lady L., az előkelő angol arisztokrata hölgy, ódon kastélya csodálatos termeiben ünnepli nyolcvanadik születésnapját. A díszes családi összejövetelt váratlan esemény zavarja meg: közlik a bájos és akaratos francia származású Lady L.-lel, hogy ötezer holdas parkja szélén álló kerti házát le kell bontani, mert az állam kisajátítja ezt a területet. Lady L. felháborodva tiltakozik ellene, majd karon fogja hűséges rajongóját, a híres "Koszorús Költőt", és lassan sétálgatva a házacska felé, bevallja neki ellenkezése okait és rugóit. A vallomás - az egykori párizsi kurtizán izgalmas és váratlan fordulatokban bővelkedő élettörténete - nemcsak az angol királyi ház "Koszorús Költőjét" döbbenti meg, hanem az egész álszenteskedő és erkölcseire oly büszke, sznob angol uralkodóosztályt.
A haladó szellemű Goncourt-díjas író finoman kötekedő, kritikusan csipkelődő regényéből film készült Sophia Loren főszereplésével.
Daniel Quinn - Izmael
„Az Izmael eredeti felfedezés. Sokáig fennmarad.”
Ray Bradbury
"Az ablaküveg tompán visszaverte a fényt. Egy pillanatig továbbra is saját szemeimbe bámultam, majd megpróbáltam az üvegen túlra nézni – és azon vettem észre magam, hogy egy másik szempárba nézek.
Rémülten hőköltem hátra. Ijedtségem tovább fokozódott, amikor felfogtam, hogy mit láttam. Az üveg túloldalán egy kifejlett gorilla volt. Tömege önmagában volt riasztó
Nagyon békésen, félig ülve, félig fekve egy vékony, zsenge ágat majszolt élvezettel.
– Te vagy a… a tanár? – Habogtam.
Bólintott. – Én vagyok a tanár.
Így ismerkedünk meg Izmaellel, egy roppant tudású teremtménnyel. Van egy története, amit el akar mesélni, olyan, melyet emberi lény korábban nem hallott soha. A történet az ember helyéről szól, de nemcsak emberöltőnyi léptékben, hanem az idő síkján kivetítve a földtörténet múltjába és jövőjébe is.
Mint minden nagy tanító, Izmael is elutasítja, hogy megkönnyítse számunkra a leckét. Története az idő keletkezésével kezdődik, történelmi magyarázatai pedig tankönyvben soha nem jelentek meg.
– Az az ember rendeltetése, hogy uralkodjon a világ felett?
Vagy talán létezik egy magasabb rendű hivatás számára – egy csodálatosabb, mint amilyet az ember valaha is elképzelt magának?
Ebben a rendkívüli regényben egy ember és egy gorilla olyan szellemi kalandra vállalkozik, mely újrafogalmazza, hogy mit jelent embernek lenni. Agyafúrt, szellemes, mély, az Izmael az elme és a lélek bűvészmutatványa."
Joseph Conrad - Nyugati szemmel
Conrad ma már klasszikus: klasszikusa a késői angol romantikának, klasszikusa az angol nyelvnek.
A Nyugati szemmel a kalandos óceánok feledhetetlen szerzőjének nosztalgikus visszafordulása a borongós, távoli orosz világba, a forradalom, a misztikus orosz lélek romantikájába. Politikai töltésű írás, de a politikai tartalommal szorosan összefonódva lélektani regény is a bűn és bűnhődés témájára.
Az utókor ezt a regényt Conrad mesterművének tekinti, a cári Oroszország autokráciájának az elnyomókban és elnyomottakban tükröződő érzelmi reakcióinak, a féktelen szenvedélybe hevülő reakciós és forradalmi miszticizmus pólusainak rajzában Conrad nemcsak mélyen behatolt a dosztojevszkiji világba, hanem dosztojevszkiji magaslatokba is emelkedett.
Ben Elton - Halál egyenes adásban
Egy ház. Tíz játékos. Harminc kamera. Negyven mikrofon. Egyetlen túlélő.
Egy brit tévécsatorna nézői estéről estére nyomon követhetik a Házi őrizet című valóságshow eseményeit. A szokásos kérdések foglalkoztatják őket: Ki omlik össze először? Ki kivel fekszik le? Kit szavaznak ki először, és ki nyeri meg a félmillió fontot? A szabályokat ismerjük: a tíz fiatal minden szavát és tettét kamerák és mikrofonok rögzítik. Azt gondolhatnánk, hogy ha egyiküket leszúrják, nyilván gyerekjáték elkapni a gyilkost. Márpedig nem az.
Azon az estén nyolcan lesték a képernyőket a vezérlőben. Egyvalaki még náluk is közelebb, a házat körülvevő kamerafolyosón állt a tükörüveg túloldalán. Hat másik villalakó volt jelen a szobában, ahonnan a gyilkos áldozata nyomába eredt. Akkor is ott voltak, amikor kevéssel később tettét bevégezve visszatért. Becslések szerint negyvenhétezren figyelték az eseményeket élőben az interneten. A gyilkosság ennek a rengeteg embernek a szeme láttára történt, ám a gyilkos valahogy mégis mindnek túljárt az eszén.
A Pattogatott vérfürdő szerzője hiteles és elgondolkodtató képet fest a valóságshow-k világáról. Pikáns, provokatív és szabad szájú, mint maga a műsor, amelyről szól.
G. K. Chesterton - Az ember, aki Csütörtök volt
Egy okos nyomozótiszt felismeri, hogy egy veszedelmes anarchista közösség fenyegeti a társadalmat. Hogy leleplezze őket, beépül a bűnszövetkezetbe. Megtudja, hogy a tevékeny károkozók egységeinek vezetőjét a hét napjairól nevezték el. Olyan leleményes tanácsokat ad a bűnös szándékok végrehajtására, hogy hamarosan ő lesz az egység parancsnoka, aki a Csütörtök névre hallgat...
Alexis de Tocqueville - A demokrácia Amerikában
Alexis de Tocqueville (1805-1859) francia nemesi családból származó liberális politikai gondolkodó volt, egy ideig aktív politikus. Két ízben járt Amerikában, személyes tapasztalatai alapján írta meg ma már klasszikusnak számító művét az amerikai demokráciáról. Ezzel a művével - amely megjelenése után alig néhány évvel magyar fordításban is napvilágot látott - egy új tudomány, a politikai szociológia úttörőjévé vált. Tocqueville figyelme a franciaországi társadalmi események hatására fordult a demokrácia felé. Olyan politikai formát keresett, amely a polgárság szilárd uralmi rendszerében biztosítja az egyének számára az egyenlőséget, a személyes jogokat, az érvényesülés lehetőségeit. Tocqueville úgy találta, hogy ehhez a formához az Egyesült Államok berendezkedése áll a legközelebb. Nagy tényismeretre épülő, világos és korántsem kritikátlan elemzései nemcsak a másfél évszázaddal ezelőtti Amerikáról festenek érdekes képet, hanem általánosításaikkal is meggondolkoztatják az olvasót. A műből - amely egyébként erősen hatott a magyar reformkor centralista politikusaira - kötetünk a szerző legfontosabb eszméit felölelő válogatást közöl.
Nicholas Halasz - Robert Halasz - "Tiszta szívű gyilkosok"
"Hát a nagyszerű Caseriónak, Carnot elnök gyilkosának nincsenek utódai? A királyok gyilkosai - halottak? Nem, hiszen él még az emberi lelkiismeret! Eljön az igazság napja.... s akkor elvesztitek hatalmatokat, elsöpri a vihar kincseitekkel együtt, akár egy füstfelhő rongyait..." Az anarchisták - hangulatuktól függően - poétikus szavakkal is képesek voltak kifejezni érzelmeiket. A fenti sorok szerzője egyébként valóban költő. Laurent de Tailhade, aki szerfölött lelkesedett a dinamitért, bár fél szemét éppen egy bombamerénylet alkalmával veszítette el. A színesen megírt munkából megismerjük Proudhon, Bakunyin, Kropotkin és a kevésbé híres anarchista teoretikusok elméleteit. Ezekre a teóriákra támaszkodva követték el az akcióikat a "tett propagandistái", az egymás nyomában járó, egymás halálát megbosszuló "tiszta szívű gyilkosok" akik közül Ravachol aligha volt tiszta szívű, hiszen beismert rablógyilkosságot is. Vaillant-t ugyan a polgári társadalom áldozatának tekinthetjük, Henry azonban már keserű fanatikus, Carnot elnök gyilkosa, az olasz Caserio pedig primitív gyerekember. A szerzők megismertetnek az anarcho-szindikalizimus keletkezésével, majd hanyatlásával, röviden érintik a századforduló francia munkásmozgalmának kérdését, majd bemutatják miként züllöttek bűnözőkké az anarchistáknak is aligha nevezhető "tragikus banditák."
Bajomi Lázár Endre - A vörös szűz
„Száz romantikus könyvre méltó életet élt” – írta Ady 1904-ben Louise Michelről, a „csodálatos asszonyról”, akit „sem üldözés, sem börtön, sem fenyegető halál, sem száműzetés meg nem tudott törni”. A „vörös szűzről” szóló munkák száma azóta valóban eléri a százat, de ez az első hosszabb magyar mű, mely –igaz, nem romantikusan, hanem a szenvedélyes szimpátia valósághű tükrében – eleveníti fel azt, akiről Hugo, Verlaine és sok más költő írt ódát vagy balladát. „ Az egész világtörténelemben alig akad mása” – írta róla Gárdos Mária, s valóban: a törvénytelen születésű tanítóból lett Kommün-hősnő, a karabéllyal a kezében küzdő amazon, regény-és színműíró, költő, hírlap-író, tudomány iránt érdeklődő, minden szépre, zenére és festészetre fogékony Louise Michel lobogó élete roppant értékes és tanulságos olvasmány a mai olvasónak is. Bajomi Lázár Endre ebben a színes, sok új vonatkozást és magyar kapcsolatot, illetve visszhangot feltáró eleven krónikában a „vörös szűz”, a „jó Lujza” lenyűgöző alakja mögött felvázolta fél évszázad francia társadalmi életét is, amelynek viharos színpadán a drámai fordulatok: a császárság halódása, a Kommün eget ostromló hősi kísérlete, az új-kaledóniai száműzetés keserves évei után, megelevenednek a századvégi és 20. század eleji munkásmozgalom izgalmas eseményei és vajúdó harcai. A főszereplő pedig ez a forradalom szent lángjában élő látványos, sőt kalandos életet élt asszony, akit sokan új, proletár Jeanne d’Arcnak mondtak.
Mihail Bakunyin - Államiság és anarchia
Mihail Alekszandrovics Bakunyin orosz anarchista forradalmár. _Államiság és anarchia_ című művében, melyet oroszul írt, az orosz forradalmárok számára igyekezett megvilágítani a nyugati forradalmi eszméket és az anarchizmus lényegét. A legnagyobb hatást a fiatal narodnyik értelmiségiekre gyakorolta. A szabadságért folyó küzdelem lelkes híveként lépett fel, aki meghirdette a szent lázadást minden elnyomás és kizsákmányolás ellen.
Pierre Duchesne - Sacco és Vanzetti
Boston, 1920... Itt is, mint az egész világon, rohamra indulnak a hatalom szolgái a háború alatt megerősödött forradalmi szervezetek ellen. Rendőrök, nemzetőrök, sztrájktörők és a trösztök zsoldjában álló magándetektívek százai törnek be az olasz bevándorlók lakta szegénynegyedekbe, bántalmazzák, deportálják, hazatoloncolják őket. Andrea Salsedo nyomdászt több emelet magasságból kidobják egy rendőrségi épület ablakán. Ebben a légkörben tartóztatják le 1920. május 5-én a két anarchistát, Nicola Saccót és Bartodomeo Vanzettit: gyilkosságal és rablással vádolják őket. Sacco és Vanzetti hét éven át hangoztatják ártatlanságukat. Minden jó akaratú ember melléjük áll, utcai harcok folynak az egész világon a tüntetők és a rend őrei között.
Ismeretlen szerző - Anarchizmus
Magyarországon először jelenik meg válogatás az anarchizmus klasszikusainak írásaiból. A kötet az anarchista eszmetörténet másfél évszázadából ad ízelítőt olyan szerzők munkáit felidézve, mint Godwin, Proudhon, Stirner, Bakunyin, Kropotkin, Reclus, Tucker, Tolsztoj, Malatesta, Landauer, Berkman és mások. A válogatást részletes bibliográfia és a szerkesztőknek az anarchizmus elméletét többoldalúan elemző tanulmánya egészíti ki.
Pozsonyi Ádám - A Lenin-szobor helyén bombatölcsér tátong
Páratlan kötetet vehet most kézbe a nyájas olvasó. Tartalma két élesen elütő részre oszlik. (Ezeket valójában külön kötetbe kellett volna rendezni, de hát a jelen korszak kulturális és piaci körülményei ezt nem teszik lehetővé. Az első rész, a "Lázadásom története" című kis groteszk inkább az irodalom hatáskörébe tartozik, míg "A magyar punk története" - a hazai könyvkiadás történetében először - megpróbálja áttekinteni e sajátos szubkultúra fejlődését, a kezdetektől egészen a rendszerváltásig. A könyvet - és a korrajzot - bőséges dalszöveg melléklet egészíti ki.
Paul Feyerabend - A módszer ellen
Senki sem bizonyította be, hogy a tudomány jobb lenne, mint a boszorkányság, és hogy a tudomány racionálisan jár el. A mi tudomány melletti választásunk szimpátiákon és nem érveken alapul... - ami nem azt jelenti, hogy szimpátiákon alapuló döntések ne volnának körülvéve és teljesen lefedve érvekkel, mint ahogy például egy szelet ízletes húst is körülvehetnek és elboríthatnak a legyek.
E könyv Feyerabend fő műve. Szerzője a kortárs gondolkodás talán legprovokatívabb szelleme. Volt, aki csak Wittgensteinhez, Lessinghez, Heinéhez mérhető zseninek tartotta - sokan az újkori tudomány pusztító ördögének, aki után kő kövön nem maradt. És tényleg.
Ismeretlen szerző - Orosz forradalmárok a XIX. században
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
P. A. Kropotkin - A kölcsönös segítség mint természettörvény
Kölcsönös segítség mint természettörvény Az állatok életéből két jelenet hatott rám erősen utazásaim közben, amelyeket fiatal éveimben tettem nyugati Szibérián és északi Mandzsurián át. Az egyik, hogy a legtöbb állatfaj nagyon kemény harcot folytat a zordon természettel, az élőlények óriási mértékben pusztulnak, ezt időszakonként természetes okok idézik elő és ami ebből következik, az élőlények száma nagyon csekély azon a nagy területen, amelyen megfigyelésemet végeztem. A másik pedig az, hogy sehol nem tudtam fölfedezni elkeseredett küzdelmet a létföltételekért ugyanazon fajhoz tartozó állatok között, még azokon a kivételes helyeken sem, ahol az állatvilág nagy számban él, holott ezt nagyon gondosan kutattam. Pedig ez az a küzdelem, amelyet a legtöbb darwinista - maga Darwin azonban egyáltalán nem mindig - a létért való küzdelem tipikus ismertetőjelének és a fejlődés főtényezőjének tart.
Natalja Pirumova - Bakunyin
Régóta várt könyvet kap az olvasó a kezébe. Hiányzott eddig a könyvpiacról magyar nyelvű részletes Bakunyin-életrajz, pedig Bakunyin élete és tevékenysége iránt nagy az érdeklődés.
"Kolosszális. Bárhol megjelent, mindenkinek szemébe kellett, hogy tűnjék a roppant nagy ember. Mintha még a fizikuma is arra utalta volna, hogy mindenütt szűk legyen neki a világ" - írja róla Sinkó Ervin. Bakunyin magáról így vall: "Az emberek általában nyugalmat keresnek, és benne látják a legfőbb jót. Engem azonban a nyugalom kétségbeesésbe kergetett: az én lelkem állandó izgalomban volt, cselekvést, mozgást és életet követelt."
A "rombolás apostolának" egyoldalú bemutatásával száll vitába N. M. Pirumova, a Szovjet Történettudományi Intézet főmunkatársának Bakunyin-életrajza. Bakunyin ellentmondásos élete nem kevés kalandos-hősies epizódot tartalmaz. Publicisztikai munkássága pedig számos jelenlegi anarchista teória kiindulópontja. Színes, olvasmányos formában hozza őt emberközelbe a szerző. Nem idealizálja hősét, de nem is ítélkezik felszínesen. Ez az objektív megközelítési mód segít feltárni minden oldalról e bonyolult személyiséget.
Bakunyin "valamennyi vállalkozása kudarcba fulladt", mert olyan illúziókat kergetett, amelyek "nem voltak összhangban az adott valóság feltételeivel... Az utópista szocializmus és a kispolgári forradalmiság hősi időszaka forradalmi vezetőjének típusát képviselte."
A. Mitta - J. Dunszkij - V. Frid - Ragyogj, ragyogj csillagom
"A kerek tonettszéken egy revolver és egy zsebkendő hevert. A szék tágas és komor, szürke boltozatú pince sarkában állt A három másik sarokban, ugyanilyen székeken, három tiszt ült. szemük bekötve, mindegyik revolvert tartott kezében. A pince közepén Forműtőm állt csüggedt fejjel és elveszetten.
- Te vagy a kakukk, mi meg a vadászok - magyarázta neki a törzs kapitány. - Kakukkolsz, mi meg a hangod felé lövünk. Minden tárban három töltény van. Ha megmaradsz, kutya szerencséd van!
-Nem marad meg - mondta nyomatékkal a sarokból egyfehér kaukázusi köpenyes tiszt.
A törzskapitány odament a szabad székhez, bekötötte szemét a zsebkendővel, és fölvette a revolvert.
- Uraim, kezdjük.
Forműtőm csak állt középen, nem tudta rászánni magát, hogy megmozduljon. Négy halál meredt rá a revolvercsövek üres szemével.
- Ne rontsd el a játékunkat! - rivallt rá mérgesen a törzs kapitány. - Kakukk vagy, hát kakukkolj!... Ha hallgatsz, leveszem a kötést a szememről, és falhoz váglak, mint egy kutyakölyköt!
- Ka-kukk! - szólalt meg rekedten Forműtőm.
- Bum! Bum! Bum! Bum! - feleltek rá négyfelől a revolverek."
Ben Elton - Dead Famous
One house. Ten contestants. Thirty cameras. Forty microphones. Yet again the public gorges its voyeuristic appetite as another group of unknown and unremarkable people submit themselves to the brutal exposure of the televised real-life soap opera, House Arrest. Everybody knows the rules: total strangers are forced to live together while the rest of the country watches them do it. Who will crack first? Who will have sex with whom? Who will the public love and who will they hate? All the usual questions. And then, suddenly, there are some new ones. Who is the murderer? How did he or she manage to kill under the constant gaze of the thirty television cameras? Why did they do it? And who will be next?
Mihail Bakunyin - Gyónás
Kalandos sorsú forradalmár, ellentmondásos jellem - mondhatnánk röviden Bakunyinról. És egy sokat vitatott vallomás szerzője, melynek eredetiségét kétségbe vonták - van, aki ma i s hamisítványnak tartja -, de azért több nyelven kiadták, s minden megjelenése a szenzáció erejével hatott.
A "gyónó" a legalázatosabb hangon fordul uralkodójához, közben olyan kegyetlen igazságokat mond, amilyeneket az eladdig egyetlen "végsőkig kitartó" forradalmártól sem hallott. Miközben "...a Gyónást-t írja, a forma, a szerep szuggesztiója alá kerül, szinte elfelejti, hogy hazudnia kell, hogy rá akarja szedni a zsarnokot, s elragadja a szerep, elragadja a gyónó szerepe - s nem egyszer csakugyan vallomást ír a rengeteg hazugság közben, és őszintévé válik" - írja Sinkó Ervin.
Az őszinteségnek és hazugságnak, a megalázkodásnak és büszke szerepvállalásnak ez a fantasztikus keveréke közvetlen magyar vonatkozásokat is tartalmaz. Nyomon követhető benne, hogyan változott Bakunyin véleménye az 1948/49-es magyar forradalomról és szabadságharcról, hogyan akart kapcsolatot teremteni Kossuthtal.
A mű még becsesebbé válik azáltal, hogy nemcsak a vallomástevőről ad képet, hanem a felséges "gyóntatóról" is: a lapszéleken, a sorok között ott találjuk I. Miklós ceruzája nyomát és megjegyzéseit.
Duncan Shelley - A Pokol Kézikönyve 1.
A POKOL a mi értelmezésünkben szélsőséges tanácstalanság. Olyan élethelyzet, amelyben korábbi tanulmányaink, tapasztalataink nem érnek semmit. A pokol ellenszere a biztos tudás.
A Pokol Kézikönyve egy könnyen érthető, empirikus alapokon álló, olvasmányos stílusban megírt ismeretterjesztő könyvsorozat, melynek kötetei segítenek felszámolni a poklokat.
Az első kötet témája a társadalmi összeomlás egyéni kezelése. Társadalmi összeomlásnak azt nevezzük, amikor az ellátó rendszer (élelem, energia, orvosi ellátás) megszűnik és a törvényes rend felbomlik. A kiváltó okok között szerepel a katasztrófa, veszélyes járvány, kiterjedt mérgezés, puccs, zavargások, terrorcselekmény, éhséglázadás vagy valamilyen alapvető meghibásodás az energia-ellátásban.
A társadalmi összeomlás egyénre, családra, baráti közösségre lebontott kezelése majdnem lehetetlennek tűnik, ám valójában nem az. Ez a könyv útmutató a társadalmi összeomlás nevű pokol felszámolására.
G. K. Chesterton - The Man Who Was Thursday
In an article published the day before his death, G.K. Chesterton called The Man Who Was Thursday "a very melodramatic sort of moonshine." Set in a phantasmagoric London where policemen are poets and anarchists camouflage themselves as, well, anarchists, his 1907 novel offers up one highly colored enigma after another. If that weren't enough, the author also throws in an elephant chase and a hot-air-balloon pursuit in which the pursuers suffer from "the persistent refusal of the balloon to follow the roads, and the still more persistent refusal of the cabmen to follow the balloon."
Bozóki András - Sükösd Miklós - Anarcho-demokraták
Ez a szintetizáló mű először foglalja össze e politikai hagyomány és társadalomfilozófia hazai történetét és elméletét. A monográfia három részre tagolódik: külön rész foglalkozik az elméleti és a történeti kérdésekkel, valamint az anarchista hagyomány hazai örökségével A kötet I. része módszeres elemzési hálóval jellemzi az anarchista elmélet lényegi vonásait és elkülöníti az anarchizmus fő típusait. A II. rész áttekinti az anarchizmus társadalmi bázisát, a munkásság, a parasztság, az értelmiség, az arisztokrácia és a művészek köreiben jelentkező anarchista áramlatokat, a nemzetközi trendeket. Az anarchizmus öröksége című befejező fejezet a két világháború között jelentkező, illetve a késői államszocializmus ellenzékében fellelhető anarchista hatásokat veszi számba. Feltérképezi a rendszerváltás körül jelentkező anarchista csoportok tájékozódási irányait, illetve az új társadalmi mozgalmakban jelentkező anarchista vonásokat.
Ismeretlen szerző - Magyar anarchizmus
Az összeállítók, Bozóki András és Sükösd Miklós immár negyedik közös művükben foglalkoznak az anarchizmussal. 1994-ben monográfiát írtak az anarchizmus elméletéről és magyarországi történetéről, 1991-ben, illetve 1994-ben megjelentették a nemzetközi anarchizmus legfontosabb textusait. Ebben a kötetben a magyarországi anarchista mozgalmak alapdokumentumait gyűjtötték össze. A közölt írások 1884 és 1919 között születtek; a válogatás jól tükrözi ennek a néhány évtizednek a mozgalmasságát, sokszínűségét, heterogenitását. Négy fejezetbe rendezték az írásokat, így mutatva be az anarchizmus kapcsolódását a radikális szocializmushoz, az agrárszocializmushoz, az anarcho-szindikalizmushoz és a tanácskommunizmushoz. A ma már nehezen hozzáférhető kiadványok, elemzések, a korabeli periodikákban megjelent publikációk érzékletessé teszik ezt a kevesek által ismert korszakot és mozgalmat, s a magyarországi anarchizmus olyan jelentős alakjaival ismertetnek meg, mint például Szalay András, Schmitt Jenő Henrik, gróf Batthyány Ervin vagy Krausz Károly.
Bozóki András - Sükösd Miklós - Az anarchizmus elmélete és magyarországi története
Könyvünk egészének közelítésmódja vállaltan interdiszciplináris jellegű. E választást gondolatmenetünk egységes kifejtésének lehetősége motiválja: így nyílik módunk logikus elemzési egységeket és azok leggyümölcsözőbb elemzési szempontjait elkülöníteni. Írásunk három nagy fejezetre tagolódik, melyekben eltérő arányban, ám szándékunk szerint mindvégig tudatosan reflektáltan, módszeresen alkalmazunk politikai filozófiai, történetszociológiai és eszmetörténeti szempontokat.
Karina Sainz Borgo - Megy le a nap Caracasban
"Ez nem nemzet, hanem húsdaráló."
A harmincnyolc éves Adelaida anyja halála után magára marad Caracasban - az anarchia városában, ahol az erőszak szabja meg az élet ritmusát.
Miközben a temetés után lakásába zárkózva, magányosan gyászol, az utcán lövések hallatszanak, és az ablakokban kialszik a fény: a Forradalom Fiai újabb zavargást robbantottak ki. Másnap Adelaida megpróbál lisztet szerezni a közeli pékségben. Caracasban az emberek rendszerint hiába állnak sorba a boltokban - csak a kiválasztottak távozhatnak teli szatyrokkal, a fejadagot jóval meghaladó élelemmel. Adelaida sem jár sikerrel, s mikor üres kézzel hazatér, nem tud bejutni az otthonába, mert azt fosztogatók foglalták el. Adelaida a szomszédnője lakásában rejtőzik el, ahol váratlan lehetőség nyílik meg előtte a pokolból való menekülésre: kezébe akad egy irat, melyből kiderül, hogy a szomszéd spanyol útlevélért folyamodott...
Karina Sainz Borgo megrázó képet fest az anyját és hazáját is gyászoló nőről; a 21. századi Venezuelában uralkodó korrupcióról, káoszról, erőszakról és arról, milyen áron lehet mindezek árnyékában túlélni a mindennapokat. A Megy le a nap Caracasban több mint húsz nyelven jelent meg.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120731
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13169
- Ezotéria 13583
- Fantasy 32720
- Felnőtt 18+ 12694
- Gyermek 23631
- Humor 13604
- Ifjúsági 37324
- Kortárs 47844
- Krimi 15840
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16431
- Képregény 21619
- Novellák 13229
- Romantikus 50797
- Sci-fi 14761
- Szórakoztató irodalom 45448
- Tudomány és Természet 28707
- Történelem 16336
- Vallás, mitológia 19779
- Életrajzok, visszaemlékezések 16798